Hvězdy britského divadla, opery, baletu i televize vzdávají hold světoznámému dramatikovi. Záznam unikátního představení ze Stratfordu nad Avonou. 23. dubna 2016, v den čtyřstého výročí úmrtí Williama Shakespeara, se do sálu Royal Shakespeare Theatre v dramatikově rodném Stratfordu nad Avonou dostavily desítky významných osobností britského divadla, filmu, hudby i televize, aby vzdaly hold muži, jehož slova každý z nich alespoň jednou v životě četl, přednášel či jinak ztvárnil. Průvodci večera, jehož záznam dnes uvádíme, jsou herci Catherine Tateová a David Tennant, oba známí z kultovního seriálu Pán času (Doctor Who). Ve filmových předtáčkách uvidíme Josepha Fiennese, hvězdu filmu Zamilovaný Shakespeare. Nebudou pochopitelně chybět současní slavní Hamletové – mezi jinými Paapa Essiedu či Benedict Cumberbatch, kteří spolu s dalšími předvedou překvapivě komické pojetí legendárního monologu „Být či nebýt“. Nutno dodat, že o takřka šokující pointu tohoto skupinového výstupu se postará jeden významný člen královské rodiny. Příznivcům z řad mladší generace se jistě zalíbí shakespearovská scénka v podání herců z Děsivých dějin a milovníky detektivek potěší účast Davida Sucheta a Helen Mirrenové. Uvidíme také ukázky z baletu Romeo a Julie, scénu z opery Falstaff či píseň z muzikálu West Side Story. A dojde dokonce i na rapovou verzi sonetu. (Česká televize)

filmmovier

Nepřekonatelná dvojice z TARDIS, jako vždy okouzlující a fantastičtí David Tennant a Catherine Tate, hromada hereckých hvězd té nejvyšší kategorie a jedno dechberoucí vystoupení za druhým. Tu slabší, tu lepší, to je sice pravda, ale všechny parádní. Tohle se prostě musí vidět. A když ne celé (i když to by byla škoda), tak alespoň ty dva panáky z toho muzikálu a ten nejlepší skeč z celého večera - protože kdo z vás ví, jak správně říct To Be ÓÓÓR Not to Be? A ta největší hvězda je tady stejně princ Charles. A to finále, kde se sešli úplně všechny, to mě málem rozbrečelo. Prostě neskutečně nádherné představení plné fantastických hereckých výkonů a těch nejlepších moderátorů vůbec. Kdo neviděl, nechť lituje své chyby, neboť toto jest skvostným dílem nad ostatními. Já nechci být rasista, ale ten černej Romeo hned na začátku, to bylo jako co? 95%. ()

ostravak30

William Shakespeare. Jeden z nejslavnějších dramatiků všech dob. Myslím, že by valil kukadla jak dlouho se jeho sláva nese a jeho hry hrají. A z tohoto záznamu by měl jistě radost. Chápu, že byl tento večer brán lehce s nadhledem, ale i tak neberu Romea jako černocha s dredy. Naopak parádně zobrazené pozadí v ukázce ze hry Jindřich V., kde jsme mohli sledovat úžasnou katedrálu, nebo měsíx s hvězdnou oblohou ve Snu čarovné noci, mě nadchly. Zajímavý byl i rap s orchestrem. Další neuvěřitelná věc se objevila téměř na konci. Neonový Shakespeare. Gratuluji. Dokonce mě bavila i opera, mnohem méně pak baletní čísla. Trvám si na svém, že baletem beze slov se nedá vyjádřit vše. Originální pak byly pohledy do afrického a japonského Shakespeara. A třešnickou na dortu byl dokument se shrnutím jeho života z jeho domu a prostředí provázeným Josephem Fiennesem. Fajn byly i jeho písně, člověk si teprve v tu chvíli uvědomil, jak krásné psal. Vtipný byl člen královské rodiny na pódiu. A tak jediné menší zklamání byl fakt, jak moc tvůrci lákali na Benedicta Cumberbatcha a on se přitom v žádém samostatném výstupu neobjevil. Jinak paráda. ()

TaNya_

Shakespeare je už v některých kruzích považován za mainstream, ale toto představení nebo respektive tento záznam byl naprosto skvělý. Některé výstupy a scénky byly horší, ale už jenom za "to be or not to be, that is the question" musím dát plný počet hvězd. A přidala jsem si na seznam pár titulů, co si ještě musím přečíst. ()

papilon395

Asi nikdy jsem neviděla na prknech, co znamenají svět, něco tak strhujícího (a to chodím do divadla celkem dost). Na jednu stranu umenšeno televizním záznamem, na druhou maximálně autentické díky kamerám a střihu. Kdybych mohla, dám 10 hvězdiček. Myslím, že i Will jim s chutí tleskal z nebeských výšin. ()