Inventura Febia

Jiřina Jirásková a Jiřina Švorcová (E11)

(epizóda)

V jedenáctem pokračování cyklu Inventury Febia představíme dvě české herečky, jejichž životní dráhy se dramaticky rozdělily.
Jiřina Jirásková, která je 60 let členkou Vinohradského divadla a po roce 1989 byla i ředitelkou této scény, prožívala čas tzv. normalizace jako jedna z těch, kteří žili v nucené izolaci. V roce 1995 natočila její portrét režisérka Irena Pavlásková.
Druhým snímkem, který byl natočený v roce 2003, je Zpověď Jiřiny Švorcové, jejíž domovskou scénou bylo také dlouhou řadu let Vinohradské divadlo. Herečka zářila v padesátých letech minulého století a po roce 1968 významně pomáhala v normalizačním úsilí nové politické garnitury. V dokumentu režiséra Zdeňka Potužila se zamýšlí nad svým životem. (oficiálny text distribútora)

BoredSeal

V Inventuře Febia zajímavě spojené portréty - zatímco Jirásková byla v nemilosti komunistického režimu, Švorcová je v porevoluční sféře nejznámější bojkotovanou komunistickou umělkyní. Jiráskové její herecký talent, inteligenci a smysl pro sebeironii nemůžu upírat, ale vždycky, když jí vidím mluvit v civilu, cítím podivnou nesympatii - nějak prostě chápu, proč si tak rozumí s tragédem české politiky Klausem. Tady jí dokument zachytil v celkem vrcholných letech - byla ředitelkou Divadla na Vinohradech a nedostatkem sebevědomí očividně netrpí. Oproti ní působí Švorcová jako skromná sympatická osoba, rekapitulující svůj život - nepřevlékla kabát a nesype si popel na hlavu a její upřímná víra v komunismus nezasažená sametovou revolucí je šokující, obzvláště moment, kdy vypráví o nenávisti českého národa k Sovětskému svazu po srpnové invazi. ()

Gavin87

V této inventuře je pro mě jednoznačnou vítězkou Jiřina Švorcová. Trochu mě zklamalo, že jsem se z úst Jiřiny Jiráskové nedočkal "vysvětlení", jak to tehdy bylo v těch 50. létech s Jiřinou Štěpničkovou... ()