"The Great Passage" - japonský slovník, který má navigovat své čtenáře skrz oceán slov, je velkým snem editora nakladatelství Genbu Araki Kouheie, na kterém celé roky pracoval s pomocí profesora Matsumoty. Araki se však nyní musí od svého snu oprostit a věnovat se své rodině, a tak přichází nová generace, aby tento nelehký úkol dokončila. Těmito vyvolenými se stává dvojice mladých mužů - Nishioka Masashi, který má neskutečný talent v organizování, a především Majime Mitsuya, který původně pracoval v oddělení prodeje a který má neskutečný talent pro hledání významů jednotlivých slov. Oba jsou velmi rozliční, Majime je plachý a nespolečenský, zatímco Masashi je otevřený a komunikativní. Spolupráce se zdá na první pohled nemožná, ovšem jak se ukazuje, protiklady se velmi dobře doplňuji. Nakladatelství Genbo však nepřikládá novému slovníku takový význam jako jeho autoři, a tak staví do cesty této dvojice stále nové a stále větší překážky...

Fune wo amu je anime sledující tvorbu nového slovníku a život a osobní starosti lidí, kteří se na tvorbě slovníku podílejí. (Jeoffrey)

q66

Další z "vážných anime pro vážné lidi" bloku noitaminA Fuji TV. Tentokrát jsou tématem slovníky a lidé, kteří slovníky tvoří. To není sice vůbec špatný nápad, ale Fune wo amu má tendence moc se snažit být "hluboký" (s notnou pomocí klišé metafor) a vždycky to nevychází, spíš se často stává, že je to spíš vtipné, i když to autoři takto nezamýšleli - toto je vidět hlavně v prvních pár epizodách a poté se seriál zlepší a zároveň stane mnohem zajímavějším, ale stále jsou tam místa, kde padá do stejné pasti... postavy jsou vcelku zajímavé, ale mají spoustu nevyužitého potenicálu a sedělo by spíš dvakrát tolik epizod, nicméně alespoň u Majimeho a Nishioky jde vidět vcelku slušný vývoj. Animace je tradičně pro noitaminA na velmi dobré úrovni a nemém si na co stěžovat. Zbytek je většinou nadprůměr... výsledkem je silných 6/10 - nakonec to dopadlo lépe, než jsem čekal. ()

Jeoffrey

Může být anime o tom, jak se vyrábí slovník zajímavé? No za nejzajímavější považuji rozhodně už to, že se tímhle chce vůbec někdo zabývat a dělat o tom anime... Nečekal jsem vůbec nic a upřímně tempo je pravým opakem slova vražedné, ale z nějakého zvláštního důvodu mi to vlastně skoro vůbec nevadí. Hlavní hrdina je prakticky velmi dobrým vyobrazením toho, co si může člověk představit pod pojmy extrovert a asociál (tentokrát však v tom pravém smyslu slova, žádné klasické japonské - otaku, hikikomori a pod.) a právě rozhodnutí dát někoho takového do centra dění, udělat z něj hlavního hrdinu, považuji opět za vcelku zajímavou záležitost. Navíc je to docela reálné, prostě takový obyčejný slice of life s neobyčejným tématem, divným hrdinou a jeho příběhem. Má to i romantický přesah, opět nic intenzivního, ale vcelku pohodový a uvěřitelný. Tohle je prostě slušně vyobrazený příběh ze života, který sice není ničím epickým ani geniálním o to však dospělejším a reálným. Pro mě dobrá a pohodová podívaná. 6,5/10 ()