PopStory

• Česko PopStory
Dokumentárny / Hudobný
Česko, (2016–2020), 9 h 20 min (Minutáž: 56 min)

Réžia:

Jakub Skalický

Jiří Štědroň, Josef Laufer, Helena Vondráčková, Eva Pilarová, Karel Štědrý, Josef Zíma, Karel Gott, Jiří Černý, Vladimír Dvořák (a.z.), Waldemar Matuška (a.z.), Ljuba Hermanová (a.z.) (viac)

V tomto viacdielnom programe Českej televízie sledujú jeho tvorcovia vývoj československej pop-music, jej zákonitosti a nečakané súvislosti. (RTVS)

mm13

Dobré, až na to, že to nie je o československej, ale hlavne o českej popmusic od 50. rokov do súčasnosti. A to nie je dobré. Slovenskej scéne sa tu, napriek proklamácii, zďaleka nevenuje toľko pozornosti, koľko by sa, vzhľadom na jej nepopierateľnú kvalitu v tých rokoch, patrilo. Takže som napríklad v 3. časti seriálu sledoval 30 minútové ťažkanie si nad biednou kvalitou českej popmusic a že 80% aj viac tvorili prespievané zahraničné hity (áno, bratia Česi a ešte Maďari v tomto hrali prím), kým na Slovensku, tam to bolo úplne iné, tam to vtedy vlastnou tvorbou vrelo... na čo nasleduje asi 30 sekundový prestrih na Riša Müllera... a vzápätí sme späť v zemi českej. Pritom slovami Janka Ledeckého (voľná citácia): "To nebolo tak, že nás Slováci predbehli, oni nám vtedy v tej popmusic ušli na míle." Tak kde je k tomu sakra nejaká dokumentácia a ponor do produkcie slovenského vydavateľstva Opus?! (Dá sa to ale chápať aj ako hodená rukavica Slovákom. A ja prípadným dokumentaristom na našej strane bývalej spoločnej republiky radím: pozrite sa konečne poriadne na postavu Paľa Hammela a postavte mu pomník, aký si zaslúži. Že ho ešte nikto nepostavil na piedestál a neurobil z neho národného hrdinu slovenskej populárnej piesne - a to ani náhodou len z pozície autora a muzikanta - to mi hlava neberie už dekády). ()

NinadeL

10/10 Matičce veřejnoprávní se podařilo zaplácnout neuvěřitelných deset epizod naprosto nekoncepčním blafem. Namísto toho, aby se ČT "jen" nechala vést možnostmi svého bohatého archivu a rozhovory s pamětníky, což by úplně stačilo, vytvořila repetitivní guláš. Už v mnoha obdobných cyklech, které chtěly mapovat a zároveň popularizovat, bylo znát, že současná ČT má určitý názor. Z pamětníků zve jen někoho, z archivu si vybírá jen něco. Důležité je, aby se problematické osobnosti neměli problém za svou minulost omluvit, pokud neměli škraloup, tak aby aspoň pomluvili estetiku té doby, atmosféru atd. Doprovodný komentář je až dětinsky škodolibý, nepoučený a rádoby nad věcí. Ten paradox současné ČT, která je sice pyšná na svou historii jako média, ale zároveň nemá vyjasněný svůj vztah k minulosti či dnešku, je až bolestivě hmatatelný. Mohl to být skvělý počin, škoda. Ocenila bych alespoň systematické popisky k ukázkám, ale ani ty nebyly u každého dílu... ()

Hunt

Mnoho zajímavých sdělení, které ještě nezazněly a mnoho výpovědí, které zůstanou v archivu pro ty, kteří neznají či pozapomněli. ()

kajas

Na všechny čtyři epizody jsem se podívala víceméně z povinnosti kvůli referátu o "kmotrech v normalizační populární hudbě" a byla jsem mile překvapená, kolik jsem se dozvěděla zajímavých informací. Pečlivě a přitom zábavně zpracováno. VEM SI TEĎ MOU VI-ZITKU! ()

Figu

Tenhle dokument, od hluboké minulosti až k současný popmusic, mě lapl a už nepustil. Je krásný sledovat především historii československé hudby za minulýho režimu, včetně všech hvězd, interpretů a kapel. Opravdu se jedná o obrovskou libovou zajímavost! 90% ()

zette

Dokument o nasi popove scene by mohl mit i dvacet dilu a presto by se do nej vse zajimaveho neveslo. Tento ctyrdilny cyklus je takove zakladni shrnuti, co se v nasem showbyznysu udalo od padesatych do cca devadesatych let minuleho stoleti. Spousta hudebnich ukazek, komentaru zasvecenych osob... Pro radoveho divaka dostacujici, spousta pisnicek me potesilo, i neco zajimaveho jsem se dozvedel. Mne se to libilo. ()

dr.fish

Je tu spousta záběrů, které jsem ještě neviděl. Řada umělců v nich překvapí. Docela pěkně vykreslené poměry v té naší kotlině. Místy trochu na blití. Jestli má někdo náhodou pocit, že za komunistů mohlo být líp, tak doporučuji tento dokument. Svoboda je nade vše! 80% ()

Stegman

Komentář ředitelky rádia Wave Ivy Jonášové obsahuje pořádnou porci nadhledu, což ne každý hudební fanoušek skousne. Kriticky uvažovat a přehodnocovat své staré názory? Bože chraň! Někdo si prostě chce jen nostalgicky zavzpomínat - na písně, "jaké se už dnes nedělají". :) Já osobně vidím problém spíš v tom, že pořad neobsáhnul dostatečně všechno, co mohl. Navíc mi dost chyběl komentář, co by propojil půlstoletí moderního popu s dneškem. Ale snad je to teprve první vlaštovka a někdo jiný zase naváže. ______ EDIT: Po zhlédnutí 2. řady musím pochválit tvůrce, že pořádně rozebrali i témata, která byla v 1. řadě jen nakousnutá. Teď už jsou to 4 hvězdy zcela zaslouženě. ()

LadyPupu

Netančím, nemám rytmus, občas se ráda zakymácím, přesto mám k hudbě velmi silný vztah a i proto mi udělaly neskutečnou radost taneční "kreace" některých účinkujících, na jejichž tvorbě jsem (jako malé dítě) ujížděla a dle jejichž vzoru jsem se snažila o jakousi formu pseudotance... Pro mě pěkný dokument a zároveň připomínka hitů let minulých. ()

prezdivaka

Velmi mě překvapila režie, která je velmi dobrá a Jakub Skalický se hodně posunul. není to jen banální řazení klipů a komentářů, ale každý díl je promyšlenou koncepcí. Navíc jsou zde rozhovory ve kterých neznějí mnohokrát omleté fráze. ()

Olík

Mám podobné pořady jednoduše rád a je mi jedno jestli se zabývají mnou oblíbenějšímu rocku nebo normalizačním „céčka, sbírá céčka“. Ač tuzemský pop jistých let je hodně laciným zbožím, stejnak si troufnu tvrdit, že by si zasloužil hlubší sondu…..neříkám hned nový Bigbít, ale prostě obdělávané pole je tak široké, že každá minuta navíc by byla rozhodně k dobru. Každopádně díky i za těchto 200 minut…..protože „Sny o tygří lady často se mi zdály, když jsem jako dítě uměl dlouho spát“. ()

spacylemon

... co si budem povídat, český bigbít dostal teda od České televize před 18 lety propracovanější dokumentární sérii... Holt povrchnější hudba, povrchnější zpracování. A že já (jako magor do hudební historie v souvislostech) bych o hlubší pohled stál! No a taky ten koncept, způsob, jakým to rozdělili na čtyři díly, asi úplně nepobírám - však stejně to pokaždé začíná Chladilem a končí Lunetiky, tak jakýpak štráchy zase? ()

ForGump

Dobré, ale příliš zkratkovité a uspěchané. Přitom každá zmíněná tematika by zasloužila mnohem podrobnější rozpitvání a dovedu si představit krásného průvodce českou a československou popovou scénou. Takhle jsem bohužel mírně zklamaný. 50% ()

vozralec

Hlavně za ty archivní materiály a poměrně hodně osobních výpovědí. Některé hodnotící komentáře si mohl ženský průvodní hlas odpustit. ()