Ta holka je fakt na zabití. Komediální seriál Potvora byl po svém premiérovém uvedení na kanálu BBC Three často srovnáván s Mirandou, která rozčeřila britské televizní vody v roce 2009. A je zcela nepochybné, že v jeho autorce získala britská komedie nový a výrazný ženský hlas. Potvora je autorským projektem herečky, stand-up komičky a scenáristky Phoebe Waller-Bridgeové (1985), jehož televizní podobě předcházela stejnojmenná divadelní hra, uvedená v roce 2013 na proslulém festivalu Fringe ve skotském Edinburghu, kde získala prestižní cenu Fringe First Award. Hrdinkou seriálu, který britský Guardian charakterizoval jako syrovější Mirandu pro dospělé, je bezejmenná, sotva třicetiletá majitelka krachující stylové kavárny v centru Londýna, potýkající se s komplikovanými osobními i rodinnými vztahy, jež neváhá často přímo do kamery břitce komentovat. S postupujícím časem však její cynický nadhled a zdánlivá suverenita získávají první trhliny a komedie se stále častěji láme do překvapivě naléhavého dramatu. Vedle řady dalších cen získala Phoebe Waller-Bridgeová za první sérii cenu BAFTA v kategorii nejlepší ženský herecký výkon v komediálním programu. V roli hrdinčiny pomyslné protihráčky a skutečné potvory v seriálu exceluje ostřílená Olivia Colmanová. (Česká televize)

Recenzie používateľa castor k tomuto seriálu (15)

Potvora (2016)

Zvláštně nakažlivá zábava. Nerozhodný otec, vypočítavá psychopatická macecha, puntičkářská a permanentně rozrušená sestra Claire, citlivý expřítel Harry, slabošský švagr Martin. V druhé sérii pak kněz k nakousnutí. A neposedná hlavní bezejmenná postava. Úderný hořký humor a ukázka toho, že ženské hrdinky mají i v televizním prostředí zelenou. Spíš antihrdinky. Je tady ukradená soška, je tady postavička dinosaura, je tady jedno morče. Britská záležitost Fleabag je prakticky výhradním autorským počinem talentované herečky a scenáristky Phoebe Waller-Bridge, která je skvělá a která se svým nadáním propsala až do scenáristického týmu nového dobrodružství 007. Má značné problémy navazovat smysluplné osobní vztahy, je vypočítává, žensky manipulující, ztracená, sebestředná a neschopná hlubšího citu. Ale i zatraceně vtipná, a to nejen, když se vítězoslavně a ďábelsky usmívá do kamery. Snaží se sourozenecky sblížit, cynicky se vyjadřuje k mužským a ženským rolím, touží se vyrovnat se smrtí kamarádky, pokouší se ulovit kněze, který ji jako málokdo poslouchá a věnuje pozornost. Zatímco první série je o smrti a ztrátě nejbližších, ta druhá je (překvapivě) právě o lásce, která ohýbá žánrová klišé. A díky ní naše mrcha postupně odhazuje svou cynickou masku, kterou si tak pečlivě celé roky vytvářela. Všestranně nadaná Britka sice dál trousí provokativní hlášky, ale nebojí se zvážnět a píchnout do vlastních řad. Zatraceně výrazná postava. ()

Série 1 (2016) (S01)

Nerozhodný otec, vypočítavá psychopatická macecha, puntičkářská a permanentně rozrušená sestra Claire, citlivý expřítel Harry, slabošský švagr Martin. A neposedná hlavní bezejmenná postava. Úderný hořký humor a ukázka toho, že ženské hrdinky mají i v televizním prostředí zelenou. Spíš antihrdinky. Je tady ukradená soška, je tady postavička dinosaura, je tady jedno morče. Britská záležitost Fleabag je prakticky výhradním autorským počinem talentované herečky a scenáristky Phoebe Waller-Bridge, která je skvělá a která se svým nadáním propsala až do scenáristického týmu nového dobrodružství 007. Má značné problémy navazovat smysluplné osobní vztahy, je vypočítává, žensky manipulující, ztracená, sebestředná a neschopná hlubšího citu. A topí se v dluzích. Ale i zatraceně vtipná, a to nejen, když se vítězoslavně a ďábelsky usmívá do kamery. Snaží se sourozenecky sblížit, cynicky se vyjadřuje k mužským a ženským rolím, touží se vyrovnat se smrtí kamarádky, se kterou společně „rozjely“ permanentně prázdnou kavárnu. A uprostřed toho všeho solidně pracujeme s tématy jako je samota, vina či neporozumění. Gumy na tužkách jsou holt proto, že lidé chybují. ()

Epizoda 1 (2016) (S01E01)

„Promiňte, ale tohle vám tady moc nepomůže!“ – „Ne, pardon, já myslela, že pod tím mám ještě tílko!“ reaguje zpocená hrdinka při sundávání červeného svetru na úředníka, který vyřizuje její žádost o počáteční půjčku. Na podnikání. Soustředíme se totiž na pestrý život mladé majitelky kavárny z Londýna, která v posledním období zažila smrt několika blízkých lidí. Krátké, trefné, jízlivé. Pak poznáme její sestru (které ten svetřík čmajzla), jejího otce, její macechu. A lehce pochopíme, s kým máme tu čest. Ale na podrobnější cejch je ještě čas. Nicméně seriál svého pomyslného vítěze už má: cynickou Phoebe Waller-Bridge, všestranně nadanou scenáristku, stand-up komičku a herečku. Nenápadný sitcom z britských ostrovů, který posbíral řadu cen Emmy. Uvidíme. ()

Epizoda 2 (2016) (S01E02)

Švagr Martin „plánuje“ pro manželku tajnou oslavu narozenin, z čehož se stane sestřina sebeplánovací party. Každopádně by bylo fajn, kdyby slizoun Martin někde střelil sošku, kterou naše bezejmenná hrdinka čmajznula u otce doma cukrkandlové maceše. S přítelem Harrym to zase neklape. Hošan vydrhne byt a nechá si v něm postavičku dinosaura. Aby se mohl vrátit. Každopádně její romantik nemá rád překvápka. Naopak ona je schopná citu snad jen k morčeti, které patřilo její zemřelé kamarádce, se kterou si otevřela kavárnu. Matkou projektu je jednoznačně talentovaná Phoebe Waller-Bridge, která ho napsala a produkovala, pochopitelně si stoupla i před kameru. A do ní se kolikrát i ďábelsky šklebí. ()

Epizoda 3 (2016) (S01E03)

Jogging na hřbitově je ideální. Stejně tak je skvělým místem pro naplánování oslavy narozenin, o které její sestra nemá mít ani ponětí. Ačkoliv si ji sama naplánovala. Naše hrdinka si myslí, že ideálním dárkem pro sestru by byla pořádná dávka sexu. A hlavně sama potřebuje doprovod, protože citlivý expřítel Harry si minule rovnou vzal i svého dinosaura. Hořká záležitost Fleabag je prakticky výhradním autorským počinem talentované herečky Phoebe Waller-Bridge, která je skvělá a která se svým talentem propsala až do scenáristického týmu nového dobrodružství 007. Bezejmenná hrdinka má značné problémy navazovat smysluplné osobní vztahy, je vypočítává, žensky manipulující, ztracená, sebestředná a neschopná hlubšího citu. A topí se v dluzích. Ale i zatraceně vtipná, a to nejen, když se vítězoslavně a ďábelsky usmívá do kamery (bourá čtvrtou zeď). ()

Epizoda 4 (2016) (S01E04)

Úderný hořký humor pokračuje, ženské hrdinky mají dál i v televizním prostředí zelenou. Spíš antihrdinky. Jejich roztržitý otec se plácl přes kapsu. Léčba tichem je prý zaručeným úspěchem. Jenže tenhle duchovní pobyt, ve kterém se všechno sdílí a ve kterém není wi-fi, bude docela psycho. Navíc se z vedlejšího pozemku rozléhá řev skupinky frustrovaných mužů. Závěr překvapivě umírněný a tklivý. Ovšem jeden z mnoha pokusů o sourozenecké sblížení nevychází. Třeba příště. Phoebe Waller-Bridge se cynicky vyjadřuje k mužským a ženským rolím, její postava je jízlivá, perverzní i sobecká, uvnitř ale solidně pracujeme s tématy jako je samota, vina či neporozumění. ()

Epizoda 5 (2016) (S01E05)

Oběd na matčinu památku. A nenáviděná macecha u toho (náhodou) nechybí. Potvora řeší, co se děje s její evidentně rozrušenou sestrou a kdy přijde její doprovod, který je k nakousnutí. Tvůrci se znovu vyjadřují ke složitosti sourozeneckých vztahů, které jsou mnohdy poznamenány nemalou rivalitou. Cukrkandlová macecha pak u jídla promluví o své chystané vernisáži sexponátů, která má vyvrcholit několika díly, jimž stál modelem jejich otec, protože je „hluboce sexuální muž“. Bourání čtvrté stěny na jedničku. Finále vyhrocené. Naše hrdinka přesto odjíždí s úsměvem na tváři, ač víme, jak to nakonec bylo s její zesnulou kamarádkou, se kterou společně „rozjely“ kavárnu. Právě v ní obyčejný sendvič stojí vždy tolik, kolik majitelka zrovna potřebuje. Skvělé. A návrat ke čtyřem hvězdám. ()

Epizoda 6 (2016) (S01E06)

„Terapie“ ze smrti kamarádky i ztráty matky se uzavírá. Gumy na tužkách jsou proto, že lidé chybují. Naše hrdinka není výjimkou. Teď dostane do ruky tác se sektem a bude obsluhovat na vernisáži sexponátů. Je přeci talent od přírody. Na macechu (Olivia Coleman je rozkošně zlá, prostě mrcha, které přejete, aby ošklivě spadla ze schodů) je sama, ségra se zatím nedostavila a na scéně je opět i Harry, na kterého macecha naplácala sádru. Divák už ví, proč kamarádka Boo vstoupila do vozovky. V krachující kavárně se pak objeví nečekaná návštěva. První série je na palec nahoru. Máme za sebou pár let, kdy se do popředí (i vlivem společenských hnutí) derou ženské hrdinky. Dokonce i takové, které si nezaslouží nálepku „hrdinka“. Naše antihrdinka je dítkem britské komičky a scenáristky Phoebe Waller-Bridge, která je na plátně skvělá a odvaha jí neschází. ()

Série 2 (2019) (S02)

Cynická Phoebe Waller-Bridge zřejmě svou rodinu celou tu dobu od vernisáže uměleckých sexponátů nenáviděné macechy neviděla. Otcovo zasnoubení ale rodinu zase „stmelí“, navíc se na scéně objeví katolický kněz k nakousnutí (hraje ho Andrew Scott), který má mít obřad na starosti. Při boření pomyslné čtvrté stěny vnímá, že se naše bezejmenná postava vytrácí, čímž nám tvůrci dávají najevo, že konečně našla někoho, kdo jí poslouchá a věnuje pozornost. A ve Finsku, kde je stále nabroušená Claire (herecky přesná Sian Clifford) pracovně, se stalo asi mnoho pikantního, což by mělo zajímat slabošského švagra Martina. Potvoře evidentně chybí skuteční přátelé. A nezávazný sex jí vlastně nepřinesl nic dobrého. První série byla o smrti a ztrátě nejbližších, ta druhá je (překvapivě) o lásce, která ohýbá žánrová klišé. Ústřední „pytel blech“ dál mluví do kamery, jakékoliv nebezpečí odráží humorem, jízlivě komentuje své okolí a ironizuje vlastní nedokonalosti a pocity viny. Bacha, lišky honí hříšné kněze. Finále silné. Zvážnění ve správnou dobu. ()

Epizoda 1 (2019) (S02E01)

Nejde začít normálně, tohle posezení prostě končí v krvi. Phoebe Waller-Bridge holt nechce brázdit prošlapané cesty, ale zase to na nás zkouší kombinací drsného cynismu a vnitřní křehkosti. Prakticky nevylezeme z restaurace, ve které rok poté probíhá rodinná večeře, která vyústí několika rozbitými nosy. Cynická Phoebe Waller-Bridge zřejmě svou rodinu celou tu dobu od vernisáže uměleckých sexponátů nenáviděné macechy neviděla. Otcovo zasnoubení ale rodinu zase „stmelí“, navíc se na scéně objeví katolický kněz k nakousnutí (hraje ho Andrew Scott), který má mít obřad na starosti. A zazní, že se ve Finsku, kde je stále vycukaná Claire (herecky přesná Sian Clifford) pracovně, stalo asi mnoho pikantního. V první sérii jsme sledovali místy rezignovanou, jindy neposednou ženu, která mířila od ztřeštěné komedie k existenciální tragédii a zase zpět. Uvidíme, s čím se tvůrci vytasí tentokrát. ()

Epizoda 2 (2019) (S02E02)

Potvora v kostele, no teda, kněz k nakousnutí jí nedává spát. A vzápětí neodmítne pozvání na čaj v sakristii, ve které budou padat obrazy. Třeskuté události z restaurace krapet stmelilo sesterské duo, Claire totiž varuje před odvetou svého troubovitého manžela Martina. Slaboch. Alespoň kavárna solidně šlape a využití otcova (prapodivného) dárku nabídne divákům fajn přestřelku s psychoterapeutkou. Její nové (jednorázové) klientce zřejmě chybí přátelé. A sex jí vlastně nepřinesl nic dobrého. První série byla o smrti a ztrátě nejbližších, ta druhá bude (překvapivě) o lásce, která ohýbá žánrová klišé. Ústřední „pytel blech“ dál mluví do kamery, jakékoliv nebezpečí odráží humorem, jízlivě komentuje své okolí a ironizuje vlastní nedokonalosti a pocity viny. ()

Epizoda 3 (2019) (S02E03)

Specifický humor pokračuje. Přátelství se sexy knězem je zatím maximum, čeho šlo dosáhnout. Claire si svou neposednou sestru skutečně najala na dodání kanapek, protože tahle sešlost u příležitosti ocenění podnikatelky roku bude stát za to. Objeví se i finský „kolega“. Claire má nicméně své vlastní vtipy a obří kancelář. A naše hrdinka se po servírování jednohubek a shánění ocenění objeví u kněze doma. Ten u boření pomyslné čtvrté stěny, kterým proslul Woody Allen, sehrává příjemnou změnu, protože vnímá, že se naše bezejmenná postava vytrácí. A tvůrci nám dávají najevo, že konečně našla někoho, kdo jí poslouchá a věnuje pozornost. Skvělý nápad. Stejně jako ten s liškou, kdy ve středověku kolovala báchorka, že lišky honí hříšné kněze. ()

Epizoda 4 (2019) (S02E04)

Tenhle kněz nemá zájem o to, co ukrývají její kalhotky, ale o její život, její sny a plány. Naše hrdinka tak postupně odhazuje svou cynickou masku, kterou tak pečlivě celé roky vytvářela. Navíc když se vítězoslavně usmívá do kamery, on to (jako by se vytratila) „vidí“. Myšlenkami se vracíme na pohřeb matky, na kterém si každá z postav bere svých pár okamžiků slávy – ať už je to vypočítavá macecha, puntičkářská Claire nebo citlivý Harry. Hledání útěchy v kostele pak skončí (ne)očekávaně. Všestranně nadaná scenáristka sice často utrousí nějakou provokativní hlášku, ale nebojí se (v ten správný moment) zvážnět a píchnout do vlastních řad. ()

Epizoda 5 (2019) (S02E05)

Zřejmě nejlepší díl druhé série. Příprava svatby se blíží do finále, bezejmenná (anti)hrdinka se pokusí nehodit šavli, přesvědčit puntičkářskou sestru, že nevypadá po návštěvě kadeřníka jako tužka a její vysněný kněz se chce vyvléknout z oddávací povinnosti a macecha je tak chápavá („Zmrd jeden. Pošli je pryč,“ přikáže roztržitému otci/snoubenci). V kavárně ji pak čeká nemilé překvapení. Její život už každopádně není jedna velká mizérie s nulou na kontě i v kolonce přátelé. Zatraceně výrazná postava. ()

Epizoda 6 (2019) (S02E06)

Ačkoliv se nějaká pohroma čeká od její neposedné sestry, bude to Claire, která zajistí první výbuch emocí na svatbě svého otce a psychopatické macechy s cukrkandlovým výrazem. Právě otec moc dobře ví, že jeho „vyvolená“ není každému po chuti, každopádně tady to nakonec klapne. S knězem to dopadne jinak, ale asi to tak mělo být. Posun, co se hloubky a myšlenek týče. Navíc mnohé postavy (ač možná nečekaně) se nakonec dostaly pod kůži. Zdánlivě vyčerpaný joke s ukradenou soškou přetrvává a je téměř geniální. Zvážnění ve správnou dobu. ()

77. Zlaté Glóby – výsledky

77. Zlaté Glóby – výsledky

06.01.2020

Kontroverzní moderátor a komik Ricky Gervais a spol. před pár hodinami rozdali v hotelu Beverly Hilton v Los Angeles poslední ze Zlatých Glóbů a 77. ročník prestižních ocenění byl tak oficiálně… (viac)

Nejlepší seriály posledních deseti let?

Nejlepší seriály posledních deseti let?

01.11.2019

Andrew Scott je nový pan Ripley

Andrew Scott je nový pan Ripley

26.09.2019

Hvězda seriálů Sherlock (Moriarty) a Potvora (sexy kněz) Andrew Scott získal hlavní roli v připravované seriálové adaptaci slavné série knih o známém zloději, podvodníkovi a sériovém vrahovi Tomu… (viac)

Phoebe Waller-Bridge podepsala s Amazonem

Phoebe Waller-Bridge podepsala s Amazonem

25.09.2019

Šéfka Amazonu Jennifer Salke se v posledních dnech nebojí dávat veřejně najevo, jak moc si cení práce herečky a scenáristky Phoebe Waller-Bridge. Tahle talentovaná autorka se v poslední době skloňuje… (viac)