Kráľ Belgičanov

• Česko Král Belgičanů (viac)

Král Belgičanov je práve na štátnej návšteve v Istanbule, keď sa dozvie, že sa jeho krajina rozpadla. Musí sa okamžite vrátiť domov, aby zachránil svoje kráľovstvo. Slnečná búrka ale spôsobí, že vzdušný priestor je kompletne uzavrený a komunikácia nefunguje. Žiadne lietadlá. Žiadne telefóny. S pomocou britského filmára a tanečníc z bulharského folklórneho súboru sa kráľovi a jeho sprievodu podarí utiecť cez hranice. Inkognito. Tak začína odysea naprieč Balkánom, počas ktorej kráľ objaví skutočný svet - a svoje pravé ja. (ASFK)

Idego

Roadmovie o evropanství, bez zvláštní pointy, zato s dobrým nákladem absurdna a místy dost brutálním deadpan humorem. Hluchý místo se sem tam najde, ale jako celek to bylo strašně osvěžující a originální a ty dialogy na pomezí nudy k uzoufání a natržené bránice mě moc bavily. "Enjoy Swinging Serbia!" ()

Enšpígl

Jo vzpomínám se jak cca před pěti lety tohoto bylo plné noviny, zajímavý že v realu to maskovali, že si Belgický král vzal několika denní dovolenou, ale že kvůli solární mlze putoval přes Bulgárii a místo v Itálii skončil v Albánii odhalilo až pozdější přiznání generální tajemníka UVK Belgie. Další perla, že zatímco u každého druhého filmu máme "na motivy skutečných událostí" zde u příběhu který se skutečně stal nemáme nic. ()

Bush13

Málokterý kontrast je tak ostrý jako panovník mezi prostým lidem, přestože víme, že i král je jenom člověk. Král Belgičanů je v podstatě velmi roztomilý fiktivní dokument, který si trochu "ujíždí" v šílené zápletce a následné divoké anabázi na Balkáně (až příliš za vlasy přitažená dvě náhodná setkání v Srbsku), také kromě svého komediálního základu řeší poměrně závažnou lidsko-velkopolitickou rovinu. Takový trošičku Mladý papež o samých "b": Belgii, Bulharsku, Balkáně, bláznivém dobrodružství, blízkých spolupracovnících a bytí jako takovém. ()

Marze

Vznikl žánr road movie. Film objel mnoho festivalů, u nás se dostal do distribuce. Král cestuje po Bulharsku, Srbsku, Černé Hoře, Albánii. Z milé počáteční absurdity se však rodí málo bizarních situací, Peter Van den Begin coby panovník prostě poznává jiné kraje, poměry a hlavně „vřelé lidi, kteří toho přitom moc nemají“. Postupný přerod jeho uvažování a vnímání navíc dokumentarista v podání Pietera van der Houwena takřka neustále a zbytečně komentuje, o jejich vzájemných rozhovorech nemluvě.Veličenstvo ochutná cizokrajná jídla a hodně rakije, kličkuje v sanitce mezi dobytkem, stopuje vůz s melouny, hodnotí místní jogurty, rozdává polibky dětem. Potkává rozšafné samorosty i celebrity – kupodivu tu kdekdo ovládá angličtinu. Od bývalého sarajevského ostrostřelce dostane základní lekci o Balkánu „my milujeme i nenávidíme naplno“. Zajímavou stránku přináší růst napětí mezi členy králova doprovodu. Hlavním zůstává a romantizované poselství filmu jak král, který na cestě k vlastnímu prozření dobrý dělný lid poznal a ocenil. ()

Danqo

Takto si predstavujem správnu európsku koprodukciu. Počas filmu som sa veľmi bavil, s kamarátom z Holandska sme sa smiali na celé (prázdne) kino Scala, absurdita príbehu je nádherne osviežujúca. Roadmovie budujúci európsku identitu. Vymyslený kráľ-loutka pôsobil veľmi sympaticky a uveriteľne, rovnako ako všetky scénky a politické udalosti, až na absurdnú naháňačku, ktorá absurdnému deju dodala tú správnu šťavu. ()

• Snímok bol uvedený na festivale v Benátkach. Behom premietania sa niekoľkokrát ozval spontánny potlesk, ktorý vyvrcholil so záverečnými titulkami dvadsať minútovými ováciami publika. Keď predstaviteľa kráľa, belgického herca Petra Van den Begina, videli ľudia na uliciach, nadšene na neho pokrikovali, ako na skutočného panovníka. (classic)