Stradivari: Tajemství houslí

(TV film)
  • Japonsko Stradivari: Mysteries of the Supreme Violin
Japonsko, 2014, 50 min

Vědci zkoumali magii zvuku slavných nástrojů. Skuteční mistři houslové hry se svým nástrojem dokážou očarovat posluchače. Zvláště pokud mají nástroj z dílny legendárního italského houslařského génia. Jmenoval se Antonio Stradivari (1648–1737), nazývaný též Stradivarius. Jeho hudební nástroje představují symbol dokonalosti. Stradivárky obdivuje celý svět. Nedávno se jedny z nich prodaly na aukci za více než šestnáct milionů dolarů. Žádné jiné housle se stradivárkám nevyrovnají. Oplývají vůbec nejpříjemnějším, nejbohatším a nejdynamičtějším zvukem. Nikdo ovšem nezná přesný postup jejich výroby. V čem spočívá tajemství jejich libozvučnosti? Přijít této záhadě na kloub se snažila celá řada vědců a houslařů. Ovšem nikomu se dodnes nepodařilo nalézt jednoznačnou odpověď. Stradivárky si své tajemství uchovávají už více než tři sta roků. Vydáváme se po stopách Stradivariho houslí a možná rozluštíme alespoň část jejich záhady. (Česká televize)

gazogazo

'možná to bude tím, že stradivari do laku houslí přidával křídla dnes již vyhynuleho hmyzu' - hype 4 hype. Kdysi jsem četl něco o tom že nelze poznat když se hraje slepej test. Modrý mauricius taky není ze želé . Edit. Aa tady to je! Skeptoid.com/mobile/4328 ()

Arsenal83

Na celom svete je ich len 600 a vedci sa dlhé desaťročia snažia odhaliť, ako je možné, že vydávajú tak jedinečný zvuk, ktorý ale ja teda nemusím, zo zvuku huslí mám dosť husiu kožu. Dokument práve odhaľuje tieto tajomstvá. Určené skôr fanúšikom klasickej hudby. https://dokumenty.tv/stradivari-tajemstvi-housli-dokument/ ()