Goliáš

• USA Goliath (viac)
USA, (2016–2021), 27 h 17 min (Minutáž: 38–65 min)

Billy Bob Thornton, Tania Raymonde, William Hurt, Maria Bello, Olivia Thirlby, Sarah Wynter, Ever Carradine, Nina Arianda, Molly Parker, Damon Gupton (viac)

Americký seriál přináší příběh Billyho McBridea (Billy Bob Thornton), někdejšího špičkového právníka, který v současnosti tráví většinu dne v barech, ale nechá se přesvědčit, aby se ujal případu, jenž byl odložen jako sebevražda. McBride se kauzou začne blíže zabývat, aby zjistil, že se dostal na stopu něčeho velkého, něčeho, co ho může postavit proti jeho bývalé právní firmě a co může ohrozit nejen jeho, ale i jeho nejbližší... (Necrotongue)

ScarPoul

Tieto drámy zo súdneho prostredia zbožňujem. Najväčšou devízou filmu je bezchybný BB Thornton. Jeho postava má v sebe príchuť stroskotanca, ale jeho podanie je drsné a zároveň citlivé. Zbožňujem ho ako herca a som veľmi rád, že si strihol takúto postavu. Neuveriteľne mu svedčí. Seriál je premyslený a má v sebe plno postáv. Tie prechádzajú mikro aj makro vývinom a pomáhajú dotvárať komplexnosť sveta. Niektoré dejové línie sa neuzatvorili, iné áno. A všetko pekne odsýpa. Koniec by som mohol možno označiť za trošku naivný, ale v zásade mi to až tak nevadilo ( hovorím teraz o súdnom konci, nie o posledných minútach ôsmeho dielu). Výborne obsadená Molly Parker slúži ako ultimátna bitch, ale pred porotou je ako chlebík s medom. Každí z hercov si to náramne užíva a mňa ako diváka to baví pozerať. V zásade sa to nesnaží byť ničím viac, ako oldschool príbehom a možno práve preto to funguje. Uvidíme čo prinesú ďalšie série. Takto zatiaľ veľká spokojnosť. David. E. Kelley má čuch na dobré námety. 1.séria - 80% Rozbeh to má parádny. Nie len postavami ale aj príbehom. Téma kartelov je podľa mňa stále funkčná, bez rozdielu v akom žánri a príbehu ich použijete. A platí to v zásade na každú kriminálnu organizáciu. Thornton tentoraz ide do úzadia a zatieňujú ho pomerne aktívne a rovnocenné ženské postavy. Skvelo mu sekundujú a vytvárajú tak potrebný balans medzi emóciami, vtipom a zľahčovaním nepríjemných vecí. Séria je vo veľa smeroch nepríjemná, bezútešná a zaváňajúca až nihilizmom. Goliáš tentoraz vyhral. Sledovať tú snahu, aby sa tak nestalo bolo v mnohých prípadoch ubíjajúce. A hoci mám určité výhrady k logickým lapsusom, zbytočným odbočkám a pre mňa nefunkčnej romantickej línií, stále považujem Goliáša za kvalitný seriál, ktorý plynul pomerne rýchlo a bez zbytočnej vaty. Prvá séria sa mi vo finále páčila viac. Uvidíme čo prinesie pokračovanie. 2 séria - 75% Tretia séria pôsobí aj napriek novému prípadu konzistentnejšie. A to aj napriek halucináciám hlavnej postavy. Tie mi nejako výrazne nevadili, hoci ten autorský zámer za tým bol minimálne podivný. Ale do kontextu celého diania to zapadalo a tak som to prijal. Tretia séria nie je v ničom lepšia alebo horšia ako dve predchádzajúce. V niečom je iná, v niečom rovnaká. Postavy prechádzajú nejakým vývinom a na konci po dlhej dobe príde satisfakcia hoci v pomerne naivnom a prvoplánovom zakončení. Ale aj tu mi to neprekážalo pretože k tomu séria smerovala v zásade od začiatku. ( Minimálne k niektorým veciam). Za mňa pokojnosť s vyváženým tempom a so zase raz perfektným B.B. Thorntonom. Prepojenie s inými sériami potešilo. Preto za mňa konzistentnejšie. 3. séria - 80% Všetky zložky z predchádzajúcich sérií ( halucinácie boli nahradené snom) sú zúžitkované tu. Zmena prostredia ( San Francisco), upršanosť, neóny čínskej štvrte a farmaceutické firmy ako zlo s tvárou J.K. Simmonsa sú dominantou hlavnej dejovej línie. Tou druhou sú meniace sa vzťahy u hlavných aj vedľajších postáv. Ono Goliath nikdy nebol invenčný seriál. Všetku svoju pútavosť vsadil na Billy Bob Thorntona ku ktorému sa pridala fantastická Tania Raymonde. Všetky série boli okorenené o nejaké zaujímavé zvučné mená a inak sa išlo na istotu. Vo výsledku som spokojný. Malo to grády. Malo to žijúce a neustále sa vyvíjajúce sa charaktery a ja som každý krát držal hrdinom palce v ich dakedy takmer bezútešnom ťažení po spravodlivosti. A zároveň to bolo kopec krát inteligentné. Aj napriek tomu, že som tam našiel veci, čo mi prekážali a s ktorými som nebol vždy stotožnený. Ale ako celok to bola príjemná seriálová udalosť. A ja som si ju užil. 4. séria 90% () (menej) (viac)

arbitr

Pokud jsem Jedné noci dal plný počet, tady nemůžu jinak. Opět to táhne právník v hlavní roli, tentokrát luxusně vyvedený a poprávu Zlatým glóbem oceněný Billy Bob. Také ostatní postavy se mně moc líbily a kamera s hudbou to celé rámuje v kalifornských reáliích. A pokud si myslíte, že jste přiliš malí a bezvýznamní, zavřete se do pokoje s hejnem komárů. ()

Remivsremi

Nekompromisní, drzé a intenzivní drama. Často vás překvapí, děj rozhodně není přímočarý, pohrává si s náznaky, dokáže vybudovat tu správnou atmosféru a vy si přistihnete přitom, jak to všechno hltáte. Připomněl jsem si tímto seriálem první řad True Detective. U malého a celkem jednoznačného příběhu se postupem času objevovala další a další vrstva zasahující do vyšších sfér. Těšila mě práce s kamerou a její neprvoplánové záběry. Hudba je též skvělá. Závěr možná nebyl tak drsný jak jsem si přál, ale to mu odpustím. Goliath je jedná z nejlepších letošních novinek a byla by škoda ji minout. 90% ()

Eleanor05

Po dvou dílech musím konstatovat, že to jde pěkně po povrchu. Postavy jsou jedno velké klišé - ztroskotaný, chlastající a hláškující kdysi slavný právník, kterému pomáhá ukecaná ženská od rány ve středních letech a krásná prostitutka a k dovršení všeho proti právníkovi stojí až směšně přestylizovaný záporák s ohořelou polovinou obličeje, co sedává v tmavé místnosti za zvuku vážné hudby. Jako fakt? :D Moc mě to nemotivuje dívat se dál. ()

Arsenal83

Z thrilleru sa stala postupne právnická dráma a preto odišla akcia, zaujímavé linky ostali, ale môj záujem upadol. Hoci právo mám rád, ale predsa len ten zločin mohol byť spletitejší a akčnejší. Pritom aj na tom súde to trocha škrípalo, nevyznelo to dôveryhodne. Inak BB Thornton je sympaťák a výborný herec, ale tak peknú dcéru mu nemuseli dávať. Veď takú nesplodil ani s Angelinou Jolie, a pritom koľko sa toho spolu nafetovali. ()

• Obe miesta (Hotel aj Bar Chez Jay), v ktorom Billy McBride (Billy Bob Thornton) býva, tiež popíja, sú skutočnými miestami nachádzajúcimi sa v Santa Monice, Kalifornii. (Kaceris)