A Death in the Gunj

Píše se rok 1979 a rozvětvená bengálská rodina se sjíždí na dovolenou v odlehlém městečku. Uprostřed zdánlivě bezstarostných chvil vyplněných uvolněným relaxováním vyvstávají vzájemná pnutí mezi postavami, jejichž nenápadná eskalace nakonec vyústí v něčí smrt. Zneklidňující drama o potlačovaných a přehlížených problémech v mezilidských vztazích je režisérským debutem významné herečky Konkony Sen Sharmy. (Festival bollywoodského filmu)

mmirri

Depka od začátku do konce. Vlastně až za konec, neboť jak vidno na začátku/konci v autě, Shutu tak snadno z inkarnačního kruhu neunikne. Film je dobře natočený. Postavy se uvěřitelně starají o své vlastní zájmy, do kterých se Shutu nějak ne a ne vejít. ()

Ramanam

Další z řady filmů, které jsou velmi dobře natočené, něco do sebe bezesporu mají, ale příběh samotný se mě osobně vůbec nedotkl. Nudil jsem se již od začátku a donudil jsem se až na úplném závěru, který byl tragickou a smutnou tečkou všech těch událostí, které proběhly předtím. Vikrant Massey zahrál svoji postavu citlivého mladíka Shutua na jedničku a opravdu jsem s tímto smutným hrdinou soucítil a bylo mi ho líto. Ovšem ani to nezachránilo neustálé a vytrvalé utápění celku v nezajímavém vyprávění, ve kterém se nic moc neděje a jen sledujeme množství postav jedné rodiny v jednom domě. Jejich jednání, charaktery a osudy, což je bez něčeho hodně výrazného pro mne naprosto nezajímavé téma. Ano, ten konec... Nemohu však díky pár minutám změnit výsledné hodnocení, které bylo již od začátku zcela konstantně usazeno na třech hvězdách, i když silných. ()

radektejkal

Film, plný zajímavých tváří a překvapivé reality mi připoměl novelu Hermanna Hesse "Pod kolem - Unterm Rad" z roku 1906. Jakási neshoda mezi charakterovou přirozeností mladého člověka a neochotou okolí jej respektovat "takový jako je". Drobné neúspěchy na jedné straně a drobné ústrky na straně druhé dokáží člověku labilnímu a přecitlivělému sebrat vyškerou chuť do života, vysát ho a slupku rozdrtit , tj: "být přejet kolem". Stejné příběhy se dějí v Německu jako v Indii, či kdekoli jinde. Dílo Konkony Sen Sharmy je prodchnuté stejným melancholickým šarmem jako Kelly Reichardtové či jiných režisérek. ()

*CARNIFEX*

Pozerať indický film, komplet celý v angličtine, to je ako stretnúť rýdzeho Maďara, ktorý chodil na týždenne kurzy slovenčiny do Trnavy. Strašne zle sa to počúva. Ďalším mínusom je tá extrémna nuda, akú Indi v tomto prípade predviedli. Rozmotávať kriminálne “klbko” takýmto extrémne nezáživným spôsobom, to snáď ani nie je ich spôsob práce. Pre tento krát jedno veľké sklamanie, a to som si myslel, že to bude pre dnešok zlatý klinec programu. No a ešte musím dodať, že herecké obsadenie je doslova jedno z najnesympatickejších, s akým som sa doposiaľ stretol, a to som teda videl Indických filmov viac než dosť. Strata času po takmer všetkých stránkach. ()

Andrea1717

Veľmi dobré, film na tému "neznesiteľnosť bytia". Výprava zo 70. rokov mi moc nesadla, ale to bolo to jediné a našťastie absolútne nepodstatné, aj keby bol dej citlivo zasadený do súčasnosti nič by to nezmenilo na podstate príbehu o mladom mužovi v ktorého jemnej duši sa ukrýva hlboké nešťastie z okolností v ktorých žije a vlastného zlyhania prepleteného s nešťastnou láskou k Mimi, ktorá mu na krátky okamih dá nádej a potom ho necitlivo odkopne, čo Shuta privedie k samovražde. Smutný príbeh o tom, že aj obklopený "rodinou a priateľmi" môže človek žiť nepochopený a nešťastný a siahnuť ku krajnému riešeniu. ()