Posledný Mohykán

• Československo Poslední Mohykán (viac)

Uncas, syn posledného žijúceho náčelníka Mohykánov, varuje Britov pred blížiacim sa vojnovým oddielom Hurónov a upúta pozornosť Cory Munroovej, plukovníkovej dcéry, ktorá prišla na návštevu z pevnosti Fort Henry. Keď ich Magua, zved a domnelý britský spojenec vyslaný odprevadiť Coru a jej sestru späť do Fort Henry, namiesto toho unesie, Uncas, jeho otec a zároveň ich priateľ dievčatá zachráni pred istou záhubou. Literárna klasika Jamesa Fenimora Coopera, ktorá vyšla v roku 1826, sa dočkala mnohých filmových spracovaní. Táto nemá verzia, ktorú nakrútili vizionárski filmári Clarence Brown a Maurice Tourneur, bola uvedená v roku 1920, teda v čase, keď celovečerné filmy takýchto rozmerov boli ešte v plienkach. Rozsiahle exteriérové lokácie, kulisy a kostýmy a veľkolepé bojové scény sú pôsobivé aj po takmer sto rokoch. Pozitívne vykreslenie niektorých indiánskych postáv bolo na tú dobu tiež raritou. V jednej z prvých neobsadených úloh sa medzi bojovníkmi mihol mladý Boris Karloff. (Film Europe)

Kass

Jedna z prvních filmových adaptací proslulé americké klasiky z pera Jamese F. Coopera. Režie se zhostil jeden z nejlepších fachmanů své doby Maurice Tourneur. Clarence Brown mu zde dělal asistenta a točil podle jeho pokynů především scény v exteriérech. Tourneur se soustředil převážně na scény interiérové. V průběhu natáčení se ale zranil a nad dokončením produkce posléze dohlížel jeho učeň Clarence Brown. "Poslední mohykán" má pomalejší rozjezd, ale zhruba v polovině chytne grády a ve finále se z něj stane doslova strhující podívaná. Přestože film působí místy překvapivě staticky, nabízí i řadu velmi zajímavých záběrů a nápaditých řešení scén. Ve výsledku jde o nebývale štědré a poutavě pojaté romantické dobrodružství. Debutující sedmnáctiletá Barbara Bedford étericky krásná. ()

Othello

Kdyby nic jiného, dá se na tomto filmu hezky studovat jak skrze mizanscénu vytvořit dojem o třírozměrném prostoru před kamerou, stejně jako jak skrze ni maskovat produkční limity. Záběry do vojenských táborů se zkoseně seřazenými liniemi vojáků a rozprostřenými domy s mírně nakřivenými rohy, aby z nich byly vždycky vidět alespoň dvě strany, orientační body v různých vzdálenostech od sebe, to všechno je umění, které není samozřejmostí ani teď, viz současné dvourozměrné green-screen sety, před kterými stojí izolovaní herci apod. Ty ostatní z vás třeba může zaujmout teorie toho, jak ten film je na svojí dobu nezvykle prcavej. "Prim and proper in her demeanor, she is actually seized by virginal longings, consumed with sexual desire for her Indian guide-protector Uncas (Alan Roscoe). At a time when women in movies were supposed to be mere wilting violets, this explicit sexual frankness must have been an astonishment, and was in truth quite revolutionary. Looking into Miss Bedford’s sly animal eyes, looking at the movement of her mouth, we are already aware of the director’s sophisticated understanding of the medium’s potential for sexual expression." Brr. ()

Brejlil

Velmi překvapivý film. Svižný, ve scéně masakru žen a dětí nečekaně brutální, s hlavní ženskou hrdinkou nečekaně akční. Vynikající jsou také lokace a kamera, způsob, jakým jsou snímány souboje a dokonce i herecké výkony, mnohem více sázející na výrazné fyzické herectví než bylo v této době zvykem. Vše korunuje živý střih. ()

liquido26

90 let je na tomhle kousku sakra znát, ale čekal jsem mnohem horší film. Knižní předloha je opravdu hodně zestručněna, ale to mi příliš nevadilo, protože mě knížka zase až tolik nebavila, takže tady ten výcuc bohatě stačil. Poslední mohykán obsahuje samozřejmě nudnější nedějová místa, hlavně ten úvod, ale oproti tomu je zde několik opravdu skvělých, dynamických momentů, které stojí za to vidět - dobývání jeskyně, záchrana Cory a Alice, řež u pevnosti a samozřejmě závěr. Taky se mi hodně líbilo zasazení do krásné přírody a nově dodaná hudba. Celkově jsem docela spokojen, rozhodně jsem se nenudil. Jo a docela by mě zajímalo, koho z těch indiánů hrál Boris Karloff :-) ()

• Dej filmu sa odohráva v roku 1757. (westerns)