Vita a Virginia

• Česko Vita a Virginia (viac)

Snímek Vita a Virginia, odehrávající se na pozadí života bohémské smetánky v Anglii dvacátých let minulého století, vypráví fascinující pravdivý příběh o milostném vztahu, který roznítí představivost jedné z nejslavnějších spisovatelek té doby. Vita Sackville-Westová (Gemma Arterton) je neomalená aristokratická manželka diplomata, která se nehodlá nechat svým manželstvím omezovat a vzdorovitě usiluje o skandál skrze aférky se ženami. Když ovšem potká vynikající, ale utrápenou Virginii Woolfovou (Elizabeth Debicki), je výstřední genialitou a záhadným půvabem slavné spisovatelky okamžitě uchvácena. Tak začíná velmi intenzivní a vášnivý vztah, poznamenaný spalující touhou, intelektuálními hříčkami a destruktivní žárlivostí, který obě ženy od základů změní a inspiruje Virginii k napsání jednoho z jejích největších děl. (HBO Europe)

misterz

Ani neviem prečo, ale všetko v tomto filme mi bolo odpudivé. Asi preto, že som chlap. Ale v tom by som problém nevidel. Hlavné bolo, že išlo o akúsi zlátaninu banalít, ktoré uspávali viac ako desať rohypnolov. A k tomu ešte LGBT, ktorého je všade okolo viac než dosť. Musel som si ísť urobiť kávu, aby som túto emancipovanú kakačku nejak prežil. Hviezdy iba za výpravu. 30/100 ()

playboxguest

Až moc povedený rozjezd, na dobový film hodně moderní, svižný a překvapující... skoro jsem si říkala, že mě čeká filmová verze Gentlemana Jacka. Následně tempo zpomaluje a věřím, že tím pár diváků film ztratí, ale na druhou stranu, bavily mě herečky (Gemma je jako vždy sexy, narozdíl od Vity, která v reálu vypadala daleko více chlapsky, a Elizabeth je naprosto oslňující a zatímco v Great Gatsby mě jen bavila, tady jsem se do ní dočista zamilovala), bavil mě moderní soundtrack (dává tomu šťávu), bavily mě kostýmy (které jdou ve filmech běžně mimo mě, ale tady jsem se na nich vyloženě zasekávala očima) a vůbec, když to shrnu, bavilo mě to celé víc, než bych od zdejšího hodnocení (50%) čekala. A navíc oceňuju, když mě film seznámí s něčím, co ve mně vzbudí zvědavost a potřebuju si o tom zjistit více. Ze včerejší projekce už si nevybavím jediný dialog, ale atmosféra ve mně ještě doznívá a ráda se do budoucna podívám znovu. ()

Marze

Film o pravdě, lásce a umění. Mnoho dialogů je použitých přímo z milostných dopisů obou hrdinek a na filmovém plátně tak nevyniknou i když jsou dramatizovány, takže jsou kousavější. Je zde ale dost postřehů ze života. To se zkusím zeptat nějaké pěkné ženy na ulici "Chtěla byste se mnou cestovat? Bez vás všechno bude tak mdlé na sychravé". ()

blackJag

"POSLOUCHEJTE, A SLOVA PŘIJDOU SAMA." Nikoliv nezajímavé, přesto, divadelní původ z toho trčí skoro jako handicap. Strnulé, neživotné, umělé. Jedna věc je, když je intelektuální převaha předmětem příběhu, věc druhá, když je používána jako zbraň na diváka. Z přiložené galerie plakátu to tak sice nevypadá, ale Gemma Arterton jako vždy slušně sexy. 50% ()

VanTom

Svižný náhled (podpořený nečekaným elektronickým soundtrackem) na milostné vzplanutí dvou spisovatelek: umanuté, manipulativní Vity a labilní, citově vyprahlé, geniální Virginie (Woolfové). Skandální uvolněné mravy bohémské umělecké smetánky příliš neřeší, soustřeďuje se na vnitřní prožitek silných titulních dam – jehož zjitřený náboj se ovšem postupně cyklí a vytrácí i přes zjevný zápal obou hereček. ()