Riverdale - Season 4

(séria)
Krimi / Dráma / Mysteriózny
USA, (2019–2020), 13 h 35 min (Minutáž: 42–43 min)

Predloha:

Roberto Aguirre-Sacasa (komiks)

Hudba:

Blake Neely

K.J. Apa, Cole Sprouse, Camila Mendes, Lili Reinhart, Marisol Nichols, Madelaine Petsch, Mark Consuelos, Casey Cott, Charles Melton, Vanessa Morgan (viac)

Riverdale se vyrovnává s tragédií. Neohrožená dobrodružství se mísí s mrazivou temnotou. Parta se připravuje na největší zkoušku: poslední ročník na střední. (Netflix)

riza-do

A svět je zase trochu v pořádku. Po nezdařilé třetí sérii přichází čtvrtá s velmi emotivním prvním dílem, skvělými hereckými výkony a nabitá tím nejlepším. Přestože se i tentokrát dostaneme ke zbytečnému muzikálovému dílu, ve zbytku se přestalo na zpívání tlačit a funguje to o něco lépe. Všechno ostatní baví naplno: Politikaření v rodině Lodges nabírá znovu na obrátkách, u Blossomů to Cheryl utne tak nějak po svém, podobný náboj dostává i Archieho tělocvična. Guilty pleasure z linky kolem Jugheada a výborný Zamčený pokoj. Škoda jen, že pandemie rozdělila sérii a poslední tři (výborné) díly, které všechno zakončí, jsou zařazeny až v páté sérii. ()

Endor

Nejdříve začneme hereckými výkony, které jsou opravdu dobré a herci se mi velmi hodí do svých rolí. Příběh je oproti minulé série o dost lepší a tak do sedmnáctého dílu si vede příběh opravdu dobře. To co mě asi nejvíce vytáčí na této i předešlých sérií jsou některé epizody, které mi přijdou úplně zbytečné, příběhově úplně prázdné, žánrově úplně odlišné a celkově jsou dost stupidní. Konkrétně tyto všechny vlastnosti mají muzikálové epizody, ve kterých se téměř po celou dobu zpívá a zpěv tak téměř po celou dobu nahrazuje klasické konverzace. Představte si to asi takhle, máte například epizodu ve které vrach brutálně zavraždí oběť a následně se to točí kolem vraždy, vyšetřování a záhad. Poté si následně pustíte další díl a nejen že tam zpívají celou tu dobu, ale dokonce téměř vypustí ten příběh co se dělo minulou epizodu a ty epizody téměř buď navazuji hned na sebe a nebo je mezi mini tak jednodenní, dvoudenní a nebo maximálně  třídenní rozestupy. Pouze jenom jedna taková epizoda mi přinesla menší úsměv na tváři a to ta z druhé série, neboť je tam na konci menší překvapení. Celkově mi ty muzikálové díli přijdou zbytečné, neboť se v seriálu už celkem dost zpívá a tyto epizody mi přijdou z tohoto hlediska úplně  zbytečné a navíc se to ani fanouškům seriálu nelíbí a doufám, že už něco takového v budoucnu nevznikne. Dále mi dějově nesedli poslední dva díli, konkrétně mám na mysli osmnáctý a devatenáctý, protože mi tam přišel slabší příběh a celkově se tam nic až na pár okamžiků, ale musím uznat, že mě konec poslední epizody navnadil na další díl, spíše na další sérii. Špatné epizody bych teď asi opustil a pustil se do pozitivních prvků. I když jsem si dost stěžoval na muzikálové díli, tak musím ale uznat, že hudba v pozadí je dobrá. Scénář byl u většiny série napsán dobře a tak tři zkažené epizody nezmění razantně mé hodnocení, neboť je tam dost dobrých dalších epizod po čtyřiceti pěti minutách, přeci je tam dalších šestnáct epizod, což není zrovna málo. Bohužel délka není plná jen pozitivami, ale i nagativami. Hodně seriálu, které mají takovou, nebo ještě delší délku, tak trpí na zbytečných, hloupých konverzací, okamžiků a scén, což není u tohoto seriálu bohužel jiné a tak poté vznikají takové stupidní a zbytečné epizody o kterých jsem už tady dost dlouho mluvil. Závěr je takový, že téměř ze 3/4 je to vskutku dobrá série u které se nudit nebude, bohužel občas trpí zbytečnými chybami a budu tedy doufat, že se alespoň do další řady poučí. Mé hodnocení 4. řady Riverdale je 6/10. ()

Vabr

Koncem 3. série se mi flashforwady na události týhle série tolik nezamlouvaly, ale nakonec se z nich vyklubala další skvělá záhada. První díl byl dost emotivní a vydařil se. Ale upřímně se mi moc začátek týhle série nelíbil. Postupem času se to avšak vyhouplo na super laďku a už to byla jen nádhera, takže dobrý. A opět a znovu budu oceňovat vztahy mezi Betty a Černou kuklou, protože přes jeho úmrtí ve 3. sérii jí stejně nedá spát a trýzní ji i po své smrti, takže nastává další kupa emotivních scén (ty s náhrobním kamenem jsou top). Vyvrcholení Farmy bylo dost dobrý, ale čekal jsem ho trochu Grundyóznější (😂). Přípravka byla super a byli tam strašní hajzlové. Jsem si furt přál, ať jim to pořádně někdo vrátí. Bohužel Archie se už dost ohrává a založil zase další věc, tentokrát komunitko, který obraňuje hlava nehlava před nepřáteli se svým pozitivním nadhledem. To mě moc nezajímalo, ale oceňuju návrat jedný postavy, i když hodně vedlejší. Postava Archieho strýčka mi moc nesedla, ale jde. Nový ředitel se mi jako záporná postava líbí. Veronica přivítá do své rodiny nového člena a bohužel nastávají zase ty situace, kdy ona mu věřila, ale on jí zradil, a tak se na něj naštve a něco proti němu tak jako po desátý už nachystá. Tentokrát v podobě rumové války, která ale měla něco do sebe. Ale stejně mě to dost štve, protože ho ve třetí sérii konečně dostali do vězení a co se nestane - je hned venku společně s Hermionou. To mě celkem naštvalo, protože jsem myslel, že se ho aspoň zbavíme. Hlavní zápletka o přípravce je výborná a je fakt těžké, čemu věřit. Zpětně je to ještě lepší, ale pořád je ta 1. sebevražda taková random (hlavně v ten moment to tak působí). Creepy nahrávky jsou zajímavé a líbí se mi jejich průběh, na který není kladen takový důraz, avšak pak ke konci gradují na vyšší level. Díl s kvízovou show je báječnej a nastane v něm hodně rivality a dobrých zvratů. Oceňuju flashbacky na zrození zlé Bettyiny stránky. A tohle vážně nechápu. Tenhle muzikálovej díl byl opravdu špička a jen 33 %?! To je snad vtip. Tenhle díl patří do top 3 nejlepších, a to muzikálový díly dost nemám rád. Tenhle se fakt vydařil - postavy nedostávají random emoční výlevy, nechovají se praštěně, zpívání se neodehrává na jevišti, ale mimo, takže je víc prostoru na příběh (na rozdíl od ostatních muzikálových dílů, kde je příběhu pouhá špetka), hrozně moc jsem baštil vývoj vztahu mezi Betty a Archiem, který byl absolutní perfektnost (zvlášť scéna u písničky Wicked Little Town, která byla taky krásně nostalgická) a celkově písničky měly fakt šmrnc a zní prostě ohromně. Vážně podceňovanej díl. A ano, ten drag v tom díle byl dost wtf, ale upřímně, ten tvořil tak malou část toho příběhu, že se to dá v pohodě odmyslet a dojem to nekazí. Navíc, má ten díl hodně mrazivej konec s první creepy kazetou, která se svou strašidelností posunula výrazně jinam. Nejvíc wtf věcí celý týhle série je pro mě to, že je Archieho máma lesba a on si o tom s ní ani nepromluví. To mi moc ani nepasuje. Lepší by bylo, kdyby aspoň dali párkrát v minulosti nějaký jemný náznaky na to, že je lesba (třeba, že se otočí na nějakou ženskou nebo tak), takhle to působí pro mě prostě random. Konec není nějak dobrej tak jak to bylo u přechozích 3 sérií, což je škoda, protože končí lehce nezajímavě, ale to je zapříčiněný tím, že 3 epizody ze 4. série jsou ještě v pátý, takže asi tak. Celkově je tahle série hodně nostalgická (moc se mi líbilo používání scén z předchozích sériích, vždy to zafungovalo a připadá mi, že herci z první série vypadají o dost víc dětsky a věkově takhle zpětně bůh ví proč najednou sedí, si připadám kvůli tomu staře 😄) a řeší poslední věci před odjezdem postav na vejšku. Jinak jsem hodně viděl na Youtubu o týhle sérii, že je nejvíc cringe a musím to vyvrátit tak jako to, že je Riverdale celkově cringe. Není. Vyhodnocení: Donna a Betty tvoří mega rivalský toxic duo () (menej) (viac)

• V kapitole věnované vzpomínce na Luka Perryho (v příběhu Fred Andrews), který zemřel v umělém spánku po srdeční mozkové příhodě 4. března 2019, se objevila také jeho herecká kolegyně z Beverly Hills 90210 (od r. 1990), Shannen Doherty. (riza-do)
  • Touto epizodou tvůrci vzdávají hold známému americkému filmovému tvůrci Davidu Lynchovi. Můžeme zde nalézt hned několik odkazů na jeho dílo. Celá zápletka okolo videokazet nápadně připomíná tu z Lost Highway (1997). Jughead (Cole Sprouse) v rozhovoru se svým bratrem zmíní Lynchovu prvotinu Mazací hlava (1977). Videopůjčovna je pojmenována podle slavného snímku Modrý samet (1986), část ústřední melodie z toho filmu zazní hned v úvodu epizody. Majitel videopůjčovny sdílí s Lynchem stejné křestní jméno a můžeme si všimnout, že se snaží o imitaci jeho hlasu. Místnost ve videopůjčovně „The Scarlett Suite“ s rudými závěsy a vzorovanou podlahou viditelně odkazuje na „The Red Room“ z kultovního seriálu Městečko Twin Peaks (od r. 1990), díky němuž se Lynch nejvíce proslavil. (mandyl)