Znovu zrozen

• Japonsko Re:Born (viac)

Toshiro (Tak Sakaguchi), bývalý příslušník zvláštních jednotek, nyní vede poklidný život na japonském venkově. Navzdory zdánlivě pokojné existenci se však Toshiro snaží zkrotit destruktivní sklony, díky nimž se kdysi stal předním vojákem v elitní jednotce zabijáků. Když se jeho bývalý velící důstojník, tajemný Fantom (Akio Ôtsuka), rozhodne vystoupit ze stínu, aby se pomstil, Toshiro se vrhne do víru vražedného běsnění namířeného proti skupině nemilosrdných vrahounů. (Cinemax)

sniper18

Tak už si aj Japonsko chcelo vytvoriť svoj prelomový bojový film s nezvyklým spôsobom boja, ale nešli na to dobre a v konkurencii nakoniec neobstojí. V týchto filmoch samozrejme neočakávam prelomový príbeh, stačí mi kľudne niečo jednoduché a priamočiare, len nech aspoň trochu fungujú motivácie postáv, ale ani to sa tu nepodarilo. Ten samotný základ o špičkovom zabijakovi, ktorý žije v ústraní a priatelí sa s malým dievčaťom, no jeho identita je prezradená a začnú po ňom ísť prakticky všetci sa mi ešte pozdával, ale ten zvyšok už nestojí za nič. Samotnému zabijakovi bolo prakticky všetko jedno, takže ani únos dievčaťa ho nijak nepoznamenal a tak som ho bral len ako takého sadistu, ktorého baví zabíjanie, čo teda nie je dobrá voľba pre film. No ani protivníci vôbec nefungujú, tu som celý čas neprišiel na to, prečo ho vlastne chcela druhá strana odstrániť, bol to len úplne neškodný človek niekde v ústraní, ktorému sa nikto nepotreboval pomstiť, jednoducho len tak po ňom šli. Takže síce nemôžem povedať, že by som sa nudil, ale inak tu dejovo nie je vôbec o čo stáť. A teraz už k samotnej akcii, ktorá síce nie je zlá, ale k nejakému nadšeniu to má teda poriadne ďaleko. Musím ju ale rozdeliť na dve polovice. Zatiaľ čo v tej prvej sa objavuje iba občas, ale tu sa mi dosť páčila, všetky strety s protivníkmi sú efektné, rozmanité a hlavný hrdina svojich protivníkov likviduje nápadito, drsne a až tak oku lahodiaco, ako sa pri tom pohybuje. Ale v tej druhej je jej síce omnoho viac, ale už mi štýlom moc nevyhovovala, tu sa už neustále bojuje v lese proti presile a niečo podobné sa už dalo vidieť mnohokrát a aj v lepšom prevedení. Hlavný hrdina sa síce stále pohybuje výborne, ale tu už chýba akýkoľvek nápad a ani tie drsnosti moc nefungujú, hlavne tie podrezania sú až príliš rýchle a umelé a tak som to už vlastne dopozeral len zo zotrvačnosti. Takže po akčnej stránke chválim len tých pár krátkych stretov z prvej polovice, ako hlavne nenápadné likvidácie na verejnosti alebo likvidovanie nabiehajúcich protivníkov v uličke, ale vlastne aj tie ostatné. Obsadenie ma tiež v ničom nezaujalo, hlavný hrdina sa síce vie hýbať, ale inak ma vôbec nezaujímal, či už jeho postava, ale aj charizma a prejav, dievča je nevýrazné a záporáci nestoja za nič. Možno až na tú bojovníčku, ale tá moc priestoru nedostane. Režijne je to tiež prinajlepšom priemer a ani tá akcia nie je najlepšie natočená, kamera, strih a aj efekty občas zaostávajú. Takže žiadna žánrová revolúcia sa rozhodne nekoná, Re:Born je len ďalší z mnohých nevýrazných bojových filmov, ktorý síce ponúkne pár dobrých akčných momentov, ale celkovo ma to zase tak moc nebavilo a za chvíľu zabudnem, že som to videl. 58% ()

Adrian

Plusom je pochopiteľne "zero range combat" systém v jeho fyzickosti, mrštnosti, efektívnosti a dôraze, ktorý ponúka niečo, čo dokonca aj v tomto subžánri vidíte iba zriedkavo. Zamrzia občas až stroboskopicky bleskurýchle strihy, ktoré odsúdia viaceré kombá na detailnejšie študovanie až s vymoženosťou play/pause prehrávania. Príbeh sa snaží aj o akýsi twist, ale v porovnovaní so spomínanou choreaografiou hrá iba druhé husle. ____Akcia z hladiska prezentacie efektivneho (rozhodne nie efektneho) zneskodnenia protivnika pri optimalizacii pohybov a energie je naozaj impozantna. Ovsem prave takyto typ kontaktnej konfrontacie so sebou nesie aj riziko mensej prehladnosti pre filmove spracovanie v kombinacii s menej prehladnym strihom. A to sa u Re:born miestami objavuje. Ono vlastne ani to mozno velmi lepsie natocit neslo, ak chceli zachovat tu efektivitu a mrstnost zvoleneho stylu boja v jazyku hraneho filmu. ____ P.S: Preto ak chcete o danom systéme boja vedieť viac a aj si ho lepšie vychutnať pre študovanie, odporúčam rozhodne viaceré making-of videá k tomu filmu na youtube, ktoré bez limitov strihu hraného filmu ponúkajú väčšiu prehľadnosť. 7/10 ()

EvilPhoEniX

Rok očekávaný Re:Born je konečně v plné palbě a byť jsem byl lehce skeptický ( Japoncům akci moc nevěřím), tak tohle se vlastně povedlo, ale o nějakém velkém nadšení se také mluvit nedá. Příběhově mě to téměř vůbec nebavilo a občas jsem se ztrácel v tom kdo je proti komu, ale samotná akce je rozhodně zajímavá a nabídla něco nového. Sice zamrzí občas kamera, která je často příliš blízko a nechybí i nenáviděné střihy, ale nebylo to tak špatné jak v jiných filmech. Hlavní hrdina je opravdu frajer, nový Bruce Lee minimálně v rychlosti. Mrštnost, dynamika a efektivnost s nožem je místy neuvěřitelná a velmi mě potěšil souboj s malým rýčem, což jsem doposud nikde neviděl. Většina akce se odehrává uprostřed džungle a na čistý souboj s rukama zde dojde tuším jen na dva? Většinou se používají právě nože a jiné sečné zbraně a je to naštěstí i pěkně krvavé. Finále představí nový bojový styl, ale moc mě nenadchnul. Technicky je to spíš průměr. Bavil jsem se a myslím, že si chlapi za snahu zaslouží 4 hvězdy. 70% ()

Rominator

Toshiro Kuroda (Tak Sakaguchi) pracuje v obchodě se smíšeným zbožím a stará se o dívku jménem Sachi (Yura Kondo). Toshiro vede poklidný život, ale je to bývalý voják ze speciálních jednotek, kterého dožene minulost... K mínusům patří slabší příběh a pomalejší rozjezd, protože na delší souboje si divák chvíli počká. Do 50. minuty je to docela slabota, protože Tak Sakaguchi se v akci předvede pouze ve čtyřech kratších scénách (náměstí, noční ulice, obchod a telefonní budka). Jakmile se děj přesune do lesa, začíná inferno, které končí teprve závěrečnými titulky. Bojový systém Zero Range Combat je velice rychlý, efektivní a kromě končetin se v něm používají krátké zbraně s čepelí (posloužil i malý rýč s teleskopickou násadou). ()

Lacike

Je to taky nesurody sled akcnych scen a aj ked je akcia prvotriedna, tak ja od filmu ocakavam to, ze bude mat nejaky zmysel, nebodaj dokonca aj zapletku. Takze som to vydrzal sledovat 40 minut a potom som to vypol. Toto nie je nic pre mna. Pustite si trailer plny akcie a ak si dokazete predstavit, ze by ste ho vydrzali sledovat 100 minut dookola, tak je to film pre vas. ()

• Někdy v počáteční fázi vývoje filmu u projektu figuroval Sion Sono, protože má v závěrečných titulcích kredit Collaborated with original draft. (Rominator)
  • Akční choreograf Yoshitaka Inagawa si ve filmu také zahrál v roli vojáka, který má krycí jméno Abyss Walker. (Rominator)