Génius

USA, (2017–2024), 30 h 10 min (Minutáž: 43–75 min)

Predloha:

Walter Isaacson (kniha)

Antonio Banderas, Cynthia Erivo, Johnny Flynn, Geoffrey Rush, Samantha Colley, Alex Rich, Seth Gabel, Kelvin Harrison Jr., Aaron Pierre, Clémence Poésy (viac)

Génius je antologická séria zameraná na osobné a profesionálne príbehy najvplyvnejších géniov sveta. Prvá sezóna rozpráva o živote Alberta Einsteina, geniálneho nemeckého fyzika. Druhá sezóna nás zavedie do Španielska medzi obrazy Pabla Picassa. V tretej sezóne nazrieme do života Arethy Franklinovej - kráľovnej soulu. (Disney+)

Recenzie používateľa Alagaesie k tomuto seriálu (10)

Kapitola prvá (2017) (S01E01)

Atentát. „Líp“ to začít nemohlo. Sláva autoritám. Čas? Přece iluze. Ano paprsek letí na zem – a opačným směrem letí Parker Solar Probe. Takže mládí – co jinýho. Složitá osoba. Nepochopen. Ale věřil si. Tak trochu nechápu, co se mu honilo hlavou, když se měl učit. Pořád o fyzice. Nedodělal školu... Berlín byl ve 30. letech 20. století bezpečnej? Pro Židy ne. Bylo velmi naivní myslet si, že AH skončí, ale to je známo. Těžký časy pro svět i pro vědce. Největší prdel byli přihlížející průvodu. Nesklonil se. Super přístup. Na tom, co mladej Einstein říkal o politicích, něco bude. Přijatej. Holka... Sakra. Je bezva mít kde spát. Bůh? Sorry. Na fyziku jsem nikdy neměl hlavu. Vůči jakému vztažnému tělesu se koule hýbala? Vše má meze – i nacionalismus. „You´re a fool!“ „No, I´m a wave flying through ether!“ A Rakouskej zmrd nabýval na síle. A Albert byl střihem zase mladým studentem. V jeho případě mě retrospekce fakt bavila. Snížil napětí a tím i rychlost zkrácením vodiče... Borec. Ovšem otec byl nechápavé hovado. Zasraný Němci. Zvláštní spolustudentka v ještě divnějších botách. Ale dávala si ho solidně. Takže opravdu spolužáci. Z minulosti se lze jen poučit, nic víc. Zástupce konzula byl zvláštní. Einstein nebyl pohodlný aní pro Němce ani Američany. O profesora se zajímal šéf FBI Hoover. Asi to nebylo vzato jako pocta. A Albert měl nůž na krku. ()

Kapitola druhá (2017) (S01E02)

Recap dobrej. Chudák holka. Albert byl až příliš horlivej. Já to říkám, že Mileva byla divná. Proč měla ty boty? Dychtivost může zabíjet - Albertovy pokusy byly velmi... Zvláštní. Nepříjmou ženu? A jéje, blížil se „boj" snoubenky s Milevou? Francouzka a fyzik... Pisálci. Kluk se rád hádal. Mileva byla borec - nepochopenej. Žeby? Nečekaně. Bez fyziky nežili. A Skopčáci ho nemohli vystát. A vztah byl v prachu a muselo se žehlit. Si dovolil k panence „dost". Zatím plnej počet, Alberte, Rone a Flynne. ()

Kapitola třetí (2017) (S01E03)

Hele Röntgen. Současníci, aha. Svět objevil Nobela. Ctižádost Alberta neopouštěla. A na konvence kašlal. On zavedl pojem „akademická čtvrthodinka“? S primitivy je těžké pořízení – myslí si, že oni mají vždy pravdu. Albert práci potřeboval, ale co dělat, když ho nikde nechtěli? Odhalení v restauraci super. Předsudky jsou zlo. Byla Einsteinova sestra jediná, kdo ho chápal? V jednu chvíli to tak vypadalo. Láska překáží rozletu? Výborně! Nejhorší je, když rodič do dítěte projektuje svoje představy. Vědci potřebují vládu pro svůj rozvoj. Doba byla jiná, ale že se to bude týkat i cestování těhotných, to bych nečekal. Věda a cit, to fakt nejde k sobě. Slibovat moh Milevě leccos, otázka je, zda to potom splnil. Chtěl dávat soukromý hodiny matiky a fyziky – podle mě společenský prospěšná činnost. Mám pocit, že se Solovinem si Einstein rozuměl – podobní podivíni s akademií Olympia v zádech. Třetí do party nesměl chybět. Co není vlna? Tragédie se blížila mílovými kroky. A akademie Olympia zfyzikálnila vše. Fyziku měl radši než vlastní ženu... Názory otce a syna se na poslední chvíli obrátily. ()

Kapitola čtvrtá (2017) (S01E04)

Issová skvěle! Einstein patentový úředník. A opět nedodržuje řád. Když je minuta moc... Zas mu a jeho teoriím nikdo nevěřil. Prej „bezvýznamný patentový úředník“… No, jedno pojednání asi slávu nezajistí. A Marie na ‚něco‘ přišla… Dvě slepice v Albertově kurníku – to není dobrý. A Albert je jednoduše boží. Starat se a do toho vědátořit, to chce nervy z ocele. Matka měla pravdu, ALE... Einstein „opilec“ neměl chybu. Zatím je pro Nobelův výbor jen zneuznaným snílkem. A Julius je... zmetek. Matka byla kráva. Já myslel, že čas plyne pořád stejně... A v tom to je. A mezitm Currie „porodila“ Radium. Galiei a Newton byli dle Alberta žabaři? Áha... Dobře Einstein! Curieovi oba laureáty. Dobrá Pierrova podmínka. Albert byl nevděčný asi jen ke své ženě. Génius je na světě. ()

Kapitola pátá (2017) (S01E05)

Chudáci potomci. Samá nemoc. Geniální mozek, děsnej profesor. Chudák Mileva, to je tak, když mizerný lékař dostane diplom. „One? I´ve got hundreds!“ Rodina se musí obětovat genialitě mozku. V nádherném výtahu vstříc peklu. Přednesl něco neočekávaného. Kdepak, původ nezkryeš. Ano, Einstein byl bohabojný, avšak trochu v jiném smyslu. Beztíže, ano. Proč má jenom Albert ženu blbku? Jó, výtah je skvělej. Krásnej příměr s lodí. A Albert měl zas další ženskej objekt. S Elsou by se měl líp. Albertův syn Eda byl ale totální idiot. Mileva si s Curie rozuměla – podívejme... 4. dimenze – no, co by to tak ASI mohlo bejt... Obecnou teorii relativity formuloval arachnid. No, tak to mě poser... Nabídka z Pruské AV, kdo by to nebral? Mileva si zahrávala... ()

Kapitola šestá (2017) (S01E06)

Všeobecnej bulls**t o mýtu „lásky“... diky, nezájem. Radši se pusťme do věd. Scéna se sítí se fakt povedla. Demonstrace na papíru výborná. Kvůli zatmění až na Krym – by se mi fakt „chtělo“. Erwin se asi zbláznil. A Mileva byla jednoduše kráva. A Albert měl v Berlíně další práci. Kdepak, Mileva se měla proč bát. Einstein byl prej šarlatán... Jó, tohle nebude jednoduchý. Elsa Albertovi blahopřála – tak tak se tomu dřív říkalo? Konečně měl někoho, kdo mu neházel klacky pod nohy. Že by Elsa urychlila neodvratné? „Slepá" Marićová nic nevidí. Fakt bezva. Zamotává se to. Onen vybudovanej život je v prachu. Dobrý podmínky. Albert byl liška. Na Krymu se smělo/smí fotit? Zasraný Rusáci, všude dělaj akorát problémy. Erwin se Ruskejm zmrdům nehodil. Výprava přežila. Jo, podle jistých indícií mohli být považováni za špióny. To bylo – o Albertův knír. Marićová... Einstein z ní krávu neudělal. Taková byla. Viděl ještě syny? ()

Kapitola sedmá (2017) (S01E07)

Co pěstovat pro přežití? Vědci spolupracovali. A Albert byl šťastný v neštěstí. Obecná relativita na prvním místě. Matka mladé Einsteinové měla problém. A Mileva taky. Leccos člověk prostě nezvládne sám, ale Albert byl šílenec. Jakto, že při každý přednášce na něco přišel...? Habber glorifikoval hnojivo. Mileva fakt nebyla zdravá. Albert pokořen Hilbertem? Albertovi se zavřely hranice. A geniální mozek odhalil chybu a byl za boha. Haber zešílel, chudák. Bojové plyny zasahují. A Einstein s Elsou měli problém... Co vlastně Mileva chtěla...? Souhlas udělen. A Mileva netratila. Ale Albert. Newton byl upraven. Planck a Haber získali Nobelovky. A přátelé se usmiřovali. A Einsteina Lennard zpochybnil. Boj vědců eskaloval. ()

Kapitola osmá (2017) (S01E08)

Zatýkání ve velkým. Já se Einsteinovu naštvání nad Hoverovým znepokojením nedivím. Výslech byl detailní. Revoluční myšlení se nehodí mnohým... Ano, Arabové povstali – a průser je v Palestině dodnes. Pogromy jsou svinstvo. Židé to holt neměli/nemají jednoduché. Albert měl v plánu zmizet do Států pro peníze na univerzitu. A nesetkal se s pochopením. V New Yorku vítán davem dostával záludné otázky. Lennardovi ležel Einstein v žaludku. Fyzik nejsem, ale přirovnávat teoretickou fyziku ke Kubismu mi příjde scestné. Hezká přednáška – jedinečnost je třeba podporovat. Geist byl neoblomný zmetek. Einstein byl s autoritama na štíru. Pření se s Geistem o tíze pobavilo. Totéž nemůžu říct o dalších částech výslechu. Co Geist sledoval? Další dohody – avantýra se nevyplácí. Albert Else vděčil za mnohé. I za jeho usazení. Pobavila debata v obchodě. To, že něco „nevidíme" neznamená, že to není – zajímavý. Auta jako částice skvělý. Emigrace se blížila. K synovi Albert asi moc blízko neměl. Jediný, co povstalo jako temná síla, byl Nacismus. Albert dosáhl na víza. ()

Kapitola devátá (2017) (S01E09)

Atomovka – schylovalo se k průseru. Lennard byl prostá Nacistická svině. A problémy Židů pokračovaly. Jak je možný, že Albert byl „v suchu“? Na který straně stál, z pohledu vůdce, Žid Haber? Chudáci Albertovy děti. Elsa svěřila chůvě fondy. Hezkou bustu Albertovi tvořili. Vyvrácení Heisenbergova principu povedené. Elsa došla konce. A o zradu by asi nešlo. Věda by násilí sloužit neměla. Vědec byl bez Elsy nejistý. Náckům se pokusy hatily skoro samy. Albert pomáhal výzkumnému ústavu obrany. Ta jeho nová holka byla špión? Proč nedošlo k vraždě při setkání v průchodu? Na lavičce v parku byl Dobrý? Bum! Einstein v časopise – Einstein v problémech. ()

Kapitola desátá (2017) (S01E10)

Mozek génia. S titulkou se Albert nesmířil. Se nedivím. Narozeniny znamenají bilancování. Jo, lidi jsou složití. A Albertův synátor byl složitý dvojnásob. Model planet se Sluncem byl skvělej. Barva pleti... Nesnáším segregaci. Běloch, žid, nebo černoch – krev máme všichni stejnou. A Albert nevypadal blbě. Hoover toho věděl až moc. A hledal problémy tam, kde nebyly. Einstein hrozba, komunista – úsměvné. Jádro je problém a nemyslím, že by bolševik kdy někomu pomoh – krom sebe sama. Otázka jádra je ožehavá dodnes. Einstein byl ke stáru dost velký idealista a navíc se štěnicí v kanclu. Vtipná byla animace knih. Hans měl nejspíš v něčem pravdu. Zdraví je mrcha – zvlášť ve stáří. Potlačování samostatného úsudku je problém. Slušně tlustý svazky FBI! Einstein nebyl komunista. Renomé je pomíjivé, ano. Mizející text znamenal další problémy. Pamlsek pobavil. Fibonacci a Zlatý řez – takže Einstein si pořád něco pamatoval. Fyzika je sranda. Bohr Alberta držel. Mladá vědátorka dobrá. Pravda – i ve stáří bojoval za mnohé. Odkaz má Albert Einstein i dnes. V předchozích dílech bylo vidět, že Mileva Albertovi hodně pomáhala. Se synem se usmířil. Rozbité pero bylo symbolické. Flashbacky dobrý. Ta holka na konci byla vtipná. ()

Z DiCapria bude da Vinci

Z DiCapria bude da Vinci

14.08.2017

Leonardo DiCaprio si konečně vybojoval Oscara, vůbec to ale neznamená, že by opustil ambiciózní projekty. Jeho další rolí by totiž měl být Leonardo da Vinci, jehož si zahraje v adaptaci nové… (viac)

Probíhá festival budoucnosti AFO

Probíhá festival budoucnosti AFO

28.04.2017

V úterý 25. dubna 2017 započala již 52. kapitola příběhu vědy a filmu. Pro festival vědeckých snímků Academia Film Olomouc (AFO) bude srdce moravské metropole tepat až do neděle 25. dubna. Cenu za… (viac)