Albert Einstein a Mileva se snaží vychovávat dítě a zároveň upoutat pozornost vědeckých institucí. (National Geographic)

pakobylka

Speciální teorie relativity ... a speciální rodinné problémy, kterými prochází mladý manželský pár. Neboť vědecká kariéra a rodičovství jdou většinou proti sobě ... na tom nic nezměnilo ani samolibé jedenadvacáté století, které si o sobě myslí, že spolklo všechnu moudrost světa, a pokouší se produkovat mladé rodiče - profesionály, které nebude nic omezovat v rozletu ... kteří levou zadní zvládnou jak výchovu dětí a domácnost, tak i vlastní zářivé profesní kariéry - každý tu svou, jak jinak. Přitom zapomíná, že člověk prostě nemůže mít všechno, nač si vzpomene - bez ohledu na to, jak je finančně i jinak zajištěný. VŽDYCKY musí něco obětovat ... kvůli něčemu jinému, na čem mu záleží. Pokud to neudělá, život mu to obyčejně vrátí ... někdy ... nějak ... i s úroky, protože takový život umí být zákeřný - a času má dost ... tím spíš, že ČAS je veličina relativní. P.S.: Jeho matka byla ze staré školy, tudíž nebyla ideální moderní babičkou, která by chápala a uznávala ženskou emancipaci - a která by (krom toho) milovala svou snachu. Bohužel měla v mnohém pravdu ... ne snad úplně ve všem, ale ve všem podstatném. ()

darthvader77

Jak by se můj jasný krásný syn mohl tak náhle proměnit v monstrum. Co jsem udělal špatně. Slyšel jsem, že máš syna Drž ho pevně Albert si myslíš, že jeho dětství bude trvat věčně, ale mohu slíbit, že to uběhne za zlomek sekundy. Já na Einsteina s dovolením plivat budu vezmeme-li v potaz, že do toho Mileeva zatáhla především on a porušil svůj slib, že budou partneři ve všem. Což byl slib, který odlišoval od doby podobně jako zacházení se ženami. Navíc Einstein si Mileevu nevzal s tím, aby měl doma typickou ženu své domy a pak se divil, že se to obrátilo proti němu. Na druhou stranu chlapi jsou už holt takový a jak můžeme poručit srdci, že? Albertova omluva Marii byla emocionální stejně jako, když mluvil s Jostem Wintelerem o jeho synovi, který se zabil velmi smutné A válka mezi matkou a snachou srdcervoucí. Alel bylo dobré vidět, že se Einstein jednou naposled postavil za svou ženu. ()

Alagaesie

Issová skvěle! Einstein patentový úředník. A opět nedodržuje řád. Když je minuta moc... Zas mu a jeho teoriím nikdo nevěřil. Prej „bezvýznamný patentový úředník“… No, jedno pojednání asi slávu nezajistí. A Marie na ‚něco‘ přišla… Dvě slepice v Albertově kurníku – to není dobrý. A Albert je jednoduše boží. Starat se a do toho vědátořit, to chce nervy z ocele. Matka měla pravdu, ALE... Einstein „opilec“ neměl chybu. Zatím je pro Nobelův výbor jen zneuznaným snílkem. A Julius je... zmetek. Matka byla kráva. Já myslel, že čas plyne pořád stejně... A v tom to je. A mezitm Currie „porodila“ Radium. Galiei a Newton byli dle Alberta žabaři? Áha... Dobře Einstein! Curieovi oba laureáty. Dobrá Pierrova podmínka. Albert byl nevděčný asi jen ke své ženě. Génius je na světě. ()

majky19

Vynikající epizoda mapující Einsteinovu strastiplnou cestu za dosažením svých snů a cílů. Setkáváme se zde i s dalšími fyzikálními velikány své doby, mj. Marii - Curie Sklodowskou, která objevila nový chemický prvek "Radium". Tato epizoda není ovšem zdaleka pouze o Einsteinových geniálních myšlenkách, ale i o rodinných peripetiích s nimiž se Albert musel coby mladý rodič se svou manželkou Milevou Maričovou potýkat. Samozřejmě musíme to chápat tak, že byla jiná doba, ale upřímně mě velmi překvapilo, že u Milevy nebyla coby u matky Einsteinova dítěte žádná mateřská zodpovědnost, že sice chtěla být svému choti oporou, ale úplně jinou, než jakou si ji představovala Einsteinova matka. Byl jsem doslova překvapen tím, jak si snad Mileva myslela, že přijede Albertova matka a ta místo nich vyřeší veškeré jejich starosti s péčí o dítě a s chodem domácnosti. Einstein pochopitelně mezitím usilovně pracuje na patentovém úřadě, tato monotónní činnost ho ovšem vůbec nenaplňuje. Současně rozvíjí své geniální myšlenky tak, aby oslovil co nejširší odbornou veřejnost a získal si tak světový ohlas a uznání na poli fyzikální vědy a samozřejmě také lepší pracovní pozici odpovídající jeho inteligenci, znalostem, odbornosti a neuvěřitelnému talentu. Právě na konci této epizody Einstein seznamuje své okolí se svou převratnou myšlenkou "Teorií relativity". Zdá se, že jeho život se konečně začíná ubírat tím nejlepším možným směrem a skvělá kariéra na sebe nenechá dlouho čekat. Sledování tohoto dílu bylo pro mě nesmírně poučné a inspirující zároveň, podle mého názoru je ovšem nezbytné, aby divák pořadu věnoval zvýšenou pozornost, dokázal se nad danou problematikou zamyslet a samozřejmě mít také alespoň elementární znalosti o Einsteinově díle, o jeho přelomových myšlenkách a samozřejmě věděl něco také z jeho soukromého života v historických souvislostech. Je podle mého soudu naprosto pochopitelné, že zejména laická veřejnost nebude zcela rozumět tomu, co tím chtěl autor (Einstein) vlastně říci. To však není vůbec neobvyklé, protože i celá řada lidí, kteří se fyzice profesně věnují, nerozumí, a vlastně ani nemohou rozumět všemu, co tento geniální vědec fyzice přinesl. Takový člověk se rodí možná jednou za tisíc let, a jak jsme mohli sledovat v předchozích epizodách, tak Einstein vskutku svému oboru, své fyzikální vášni zasvětil v podstatě celý svůj život a své myšlenky dokázal představit v praktickém životě. Nebyl žádným prachobyčejným teoretikem, měl skvělou představivost a dokázal svým nadšením vzbudit zájem i u ostatních. Z tohoto úhlu pohledu je podle mě škoda, že se na základních a středních školách z fyziky stalo jen jakési "nutné zlo", přes které je potřeba se dostat, a že fyzika byla degradována jen na obyčejné memorování se vzorečků nazpaměť, aniž by student opravdu dokázal pochopit to meritum věci a aplikovat ho v praxi. Zcela určitě i fyzika je předmětem, který si svou pozornost zaslouží a určitě může a vlastně měla by být studentům představována mnohem zajímavěji a praktičtěji, než jak k tomu přistupují někteří kantoři. () (menej) (viac)

Luk Skywalker

Uvést svou ženu jako spoluautora jistě měl, jinak ale se i trochu věnoval rodině, což mě udivuje. Kde je ten roztržitý vědec o kterém se povídá mezi lidmi? Nejspíš bylo vše jinak. Jinak je milá zmínka o Marii Skłodowské, jak se seznámila s Pierrem Curiem a jak ji bral jako spoluautorku, na rozdíl od Einsteina, který o tom jen mluvil. ()

• Pohřeb se natáčel v Praze na Olšanských hřbitovech. (Cheeter)