Soumrak templářů

USA, (2017–2019), 12 h 54 min (Minutáž: 40–48 min)

Hudba:

Natalie Holt

Tom Cullen, Bobby Schofield, Jim Carter, Sabrina Bartlett, Julian Ovenden, Sarah-Sofie Boussnina, Padraic Delaney, Simon Merrells, Olivia Ross, Akin Gazi (viac)

Templářští rytíři byli nejmocnější, nejbohatší a nejzáhadnější vojenský řád středověku, pověřený ochrannou nejcennější křesťanské relikvie – Svatého grálu – a ukrývající tajemství schopná způsobit velkou zkázu. Seriál Soumrak templářů se noří hluboko do utajovaného světa tohoto legendárního bratrstva válečnických mnichů. Od jejich bitev ve Svaté zemi přes složité vztahy s králem Francie až po zradu, která nakonec vedla k jejich tragickému zániku, příběh templářských rytířů nebyl dosud nikdy odvyprávěn tak uceleně jako nyní. (HBO Europe)

Shakers

Nenechajte sa odradiť prvou sériu, pretože ta druhá je oveľa lepšia. 1.séria - 70%. Mám rád stredovek, historické filmy, no predovšetkým sa mi páčia štýlovo vyzbrojení templársky rytieri. A tento seriál mi ich aj dodal. Na oko je to celkom pekne natočené. Pôsobivé kulisy, hrady, výprava, kostýmy, rekvizity, dekorácie nechýbajú, no je vidno na efektoch, že to veľký rozpočet nemalo, ale to nie je najväčší problém tohto seriálu. Bavil ma príbeh o svatom grále, no čo ma nebavilo a musel som to dlhšie vstrebať sú herci, ktorí mi tu moc nesadli. Tom Cullen sa mi tu moc nehodil a ani jeho postava nie je bohvie ako divácky príťažlivá a zaujímavá. A jeho romantická linka tu podľa mňa moc nefunguje, aj keď dianie okolo toho je aspoň zaujímavé. No čo ma viac žralo, boli logické blbosti, či už ohľadne historických nepresností, alebo v akciách. Čo sa týka samotných akcií je na čo pozerať a sú pekne natočené, no nič veľké okrem pár šermovačiek nečakajte. Aj keď sa Súmrak templárov pomalšie rozbieha a tie napínavejšie a zaujímavejšie epizódy prídu až v polke, nenudil som sa. 2. séria - 85%. Príbehom to nie je až tak zaujímavé ako prvý diel, ktorý pojednával o svatom gráli, ale ani dobre natočená pomsta nemusí byť zlá. A presne toto je ten prípad. Na konci prvej série ostali vyhrotené vzťahy, medzi kráľom Francúzka a rádom templárov a tak Filip, francúzsky kráľ, pomocou svojich ľstivých služobníkov a syna, rozpúta vojnu s templármi. Dvojka je priamočiarejšia ako jednotka, je rozhodne akčnejšia, drsnejšia, krvavejšia, strhujúcejšia, napínavejšia a oproti predošlej sérií o dva diely kratšia, čo je škoda (vysvetlím na konci). Dokonca aj Landryho postava mi tu príde sympatickejšia a jeho znova objavenia samého seba ako templára je celkom zaujímavé a dobre natočené. Veľkým plusom je postava Marka Hamilla v roli drsného majstra Talusa, ktorý vymenil chrám Jediov za chrám templárov. V druhej polke seriálu sa bojuje až do samotného konca a je to drsnejšie, ako by si niektorý mohli myslieť, takže divák nemá istotu, kto všetko prežije. Akcie sú síce pekne natočené, no logika išla zas trochu bokom a také obyčajne veci ako zhodiť dolu rebrík z hradieb, keď vás obliehajú, alebo postaviť stráže, aby vás neprepadli nápade asi každého, len nie hlavných hrdinov. Hudba tiež super, výborne to v scénach graduje. No finále je trošku sklamanie. Som síce rád ako to skončilo, ale chcelo by to aspoň diel navyše, pretože v poslednom diely sa toľko toho stane a nevysvetlí, až je to škoda, pretože kvalitu táto druhá séria ma. Škoda, že sme sa nedočkali aj tretej. ()

Cervenak

Zvládol som to do konca, a hoci musím priznať, že ma to miestami bavilo (hlavne to nepredvídateľné mordovanie vedľajších postáv, o ktorých si človek myslel, že ich dejové línie tvorcovia potiahnu aj na viac sezón), nakoniec mám z toho dojem niečoho, čomu sa dá akurát tak vysmievať. Scenár dopletený, dobová atmosféra slabá, množstvo hlúpostí, herci kompletne na facku. Pri "dojímavom finále" som sa striedavo chytal za hlavu a nahlas smial. ()

tahit

Zrak klouže po rytířích s jasně červenými kříži na pláštích, mám rád všehochuť faktů, mystiky a fantazie. I s tím vším, čemu lidé říkají Svatý Grál, jak známo, snad pohár, ze kterého pil Ježíš Kristus při poslední večeři. Ta legenda už trochu vybledla, ale hledači ne, neboť vědí, že všechno je možné. Ona celá historka se mi líbí, má to kouzlo Artušových rytířů. I to je důvod, proč a jak se na to dívám. ()

Big Bear

Tohle je moje nejoblíbenější část středověku. Věk rytířů, chlapů co byli fakt třída. Elita. Žádný oplechovaný panáci v turnajovém brnění, ale do drátěnek oblečení skuteční zabijáci. Na seroš od HBO jsem se moc těšil, ale pak měl tak nějak pocit jako bych sledoval středověkou PC hru Medieval total War II, kde kromě naskriptovaných masových scén (a že jich tam moc není) jsou jen krapet lepší hraná intra. Celkově to na mně i z hlediska děje (a to mám o tomto řádu i jeho konci něco načteno) působí velmi lacině a jako takový dobrodružný film pro odrostlejší mládež, něco ve stylo Robina Hooda co běžel v TV v osmdesátých letech... Dnes dokoukán poslední díl a zůstanu u průměrného hodnocení a to dokonce slabšího! Poslední díl byl historicky hodně volný a kdo by čekal něco víc o tom jak a proč skončili Templáři, tak se to nedozví vůbec... Je fakt, že od poloviny začal být film i napínavý, ale porovnání se skutečností ať raději nikdo nědělá! Ano, Navarra resp. hrad tam byl náš Zvíkov. Od HBO jsem čekal jiný level... :-( . Tři jednoručáky. * * * ()

misterz

Ešte šťastie, že som od tohto seriálu nič neočakával a vnútorne som bol pripravený na najhoršie. Obavy sa žiaľ naplnili... Upatlaný dej na báze nejakej podivnej fantasy rozprávky o hlinenom pohári, z ktorého pil Ježiš, a ktorý vraj lieči. Jeho nájdenie je náplňou takmer všetkých častí. Do toho huhňavá hlavná postava - treťotriedny herec, ktorý sa sem vonkoncom nehodil, čudne vyobrazený minister De Nogarete a plno historických nezmyslov k tomu. Žiaľ už som sa stretol aj s názormi, ktoré hlavnú os príbehu v súvislosti s kráľom a jeho ženou považujú za skutočnú. Takže seriál len zbytočne ľudí pomýli a vsugeruje im niečo, čo nie je pravda. Tiež som čítal také recenzie, ktoré tvrdia niečo o hodnovernosti výpravy. Ale prosím vás, veď napríklad takto brnenie templárskych rytierov vôbec nevyzeralo. Napr. plátovú zbroj mali len pod kolenami, hlavne určite v takomto brnení nechodili v Akku. A Jana Navarská 15 rokov po páde Akka (teda časový rámec od 2. časti po koniec) už nežila. Zomrela rok predtým. A vlastne kde boli jej synovia (všetko budúci francúzski králi), tých tu akože nemala? Mala len dcéru? No vravím, hrozná konina... Vôbec nechápem, prečo tu vystupovali historické postavy, keď už, tak si mali autori vymyslieť nejaké nové kráľovstvo aj s postavami, aby tie hovadiny okolo kráľovnej Jany a kráľa Filipa IV. neudierali tak do očí. Podpriemer. Poznámka: ten, kto chce vedieť niečo viac o tomto období nech si pozrie Prekliati králi (2005) - seriál na druhej strane kvalitatívneho spektra. 30/100 ()

DwayneJohnson

Nakonec jsem moc rád, že jsem včera tenhle seriál dokoukal. Většinou to zabalím v průběhu prvních dílů, ale tady jsem vydržel a za to sebe bezmezně obdivuju. Jako nějaká historická exkurze do dějin absolutně nefunguje, herci jsou hodně špatní a totéž lze říct i o výpravě, která to mohla aspoň vizuálně zachránit, ale stal se pravý opak. Všichni jsou pěkně až kýčovitě oblečeni, hezky upraveni a tahle působí celý Soumrak templářů. Jako zoufalý pokus na sebe upozornit za každou cenu i s nevěrohodnými historickými fakty a scénářem, ze kterého se mi chtělo na konci úplně brečet. ()

Arsenal83

Veľký výsmech histórii. Najprv som myslel, že to bude aspoň zaujímavý príbeh z historického prostredia a bude dodržiavať aspoň základné reálie daného obdobia. Avšak omyl. Templári zas nemajú čo na práci len hľadať jeden priblblý kalich a pritom neverím, že ten kráľ Filip nemal tých kalichov viac v úschovni. Idem ďalej a čo nevidím, kancelár Nogaret, inak najvernejší spoločník kráľa, tu má ísť na popravu, čo sa samozrejme nikdy nestalo, a ešte ho zachránia jak z výstavnej učebnice Robina Hooda. Proste samé vymyslené historky. Monty Python je oproti tomu vedecký materiál. Summa summarum nejde o Súmrak templárov, ale o súmrak vzdelanosti. ()

Yardak

Po první sérii to byl pouze průměrný historický seriál, ale druhá série byla opravdu lepší, proto celkově ještě za slabší 4 hvězdy. Hlavní postava v podání Toma Cullena není špatná, ale je škoda, že Jeremy Renner pouze produkuje! České lokace jsou pak bonusem navíc:-)). ()

Morholt

Teda já jsem pochopitelně žádnou historickou přesnost nečekal a s černochy a Asiaty jsem tak nějak počítal, ačkoliv jsem v skrytu duše doufal, že na ně nedojde. Ale tohle bylo přeci jenom trochu moc a k tomu všemu se tu zase všichni honěj za tim bájným kelímkem, což je už docela otravné. Každopádně i dějinná ptákovina se dá natočit zábavně, ale to tady nevyšlo. Asi největší mínus vidím v obsazení hlavního klaďase a hlavního záporáka. Představitel Landryho by byl snad typologicky vhodný, ale to by musel mít herecké schopnosti větší než neohoblovaná fošna a De Nogaret, což byl asi ústřední padouch, měl menší než nulové charisma. Ze všech postav mi tak byla nejsympatičtější královna Jana resp. Olivia Ross, které to sedlo i seklo. Příběh sám o sobě je vlastně o hledání, nalézání, ztrácení a tak pořád dokolečka. Samozřejmě je tu tajné bratrstvo, protože bez něho by to nešlo a spousta debilních vodítek, které sice nikam nevedou, ale i tak nakonec ukážou správnou cestu. Pokud by měl děj spád a celé to bylo zhusta proložené nějakými bitkami, tak by se dalo ledacos přehlédnout, ale toho se tady člověk moc nedočká. Pořádně vlastně jen na začátku a na konci. Potěší tak alespoň naše hrady, kterých si tu zahrála slušná řádka, ale to je malá náplast na velké zklamání. 35% ()

petrsv

Domníval jsem se, že když jde o historický seriál, bude to zajímavé především historicky s fakty, které se zakládají na tom, co se opravdu stalo. Jak jsem se jen mýlil... Faktem budiž, že ne všechno kolem templářů a té doby je objasněno. Toho využili tvůrci a děj si prostě domysleli tak, aby to mělo sledovanost. Cílem tvůrců nebylo zobrazit historii, ale pouze nalákat co nejvíce diváků jednoduššího intelektu. Obrazy jsou tedy složeny především z důkladných záběrů potoků krve, vnitřností, nesmyslných dialogů, atd. Prakticky si můžete pustit kterýkoliv jiný seriál podobného ražení z dnešní doby a je to stejné. Jen tento je zasazen do přelomu 13. a 14. stol. a tajemné slovo "templáři" z něj pro cílovou skupinu dělá to, čím je bonbon pro vosu. ()

slunicko2

Moderně a dynamicky pojaté dobrodružství. 1) Nejvíce se mi líbil český příspěvek - dobová Paříž made in Barrandov. Ani snadno rozpoznatelné české lokace (viz Zajímavosti) nezklamaly._____ 2) Co nesedne - označení seriálu za historické drama. Drama snad, ale s historií tahle fantasy měla společného asi tolik, co Hra o trůny s dějinami Lucemburků._____ 3) 16.8.2019 - Druhá řada je oproti první dějově sevřenější. 4*._____ 4) Zaujal mě 42letý Julian Ovenden (kancléř de Nogaret) a Tom Forbes (Filipův syn, budoucí král Ludvík X). ()

hygienik

Tak som to vydržal do konca 1. série. Nedokážem odhadnúť divácky (ne)úspech, ale za seba konštatujem, že tento konšpiračný patchwork, bol stratou času. S historickou realitou to malo spoločné asi toľko, ako Zeman s Drahošom. Dúfam, že HBO bude mať trochu súdnosti a pokračovanie nenatočí. ()

easaque

+2* I když zdejší hodnocení určitě neláká na slušný zážitek, tak jsem na doporučení kamaráda chtěl tento seriál vyzkoušet. A nakonec i já musím uznat, že si současnou známku zaslouží. Provedení je sice slušné, jak jsme u HBO sérií zvyknutí, ale dějově není nijak zajímavý a poutavý a víc se zaměřuje na akční scény, které opravdu nemusím. A tak jsem to po dvou dílech zabalil a nemíním se s ním dál zabývat. To si raději o templářské historii přečtu nějakou knížku. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 0 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 2 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 1 /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: 1 (3*MAX) ] ()

sofiapetra

Po prvním díle jsem to chtěla vzdát - dialogy byly víc než děsivé. Ale nakonec jsem si to k žehlení pouštěla - až jsem to dokoukala. Od druhé půlky se to zlepšovalo, nebo jsem si to aspoň úspěšně namluvila. ()

Vyhy

1. série - 70% Celkem slušná snaha přiblížit nám příběh templářů. Musím uznat, že to dokáže skvěle zaháčkovat a hlavní sympatické postavy tomu hodně napomáhají. Příběhově je to sice jednoduché, ale krásné a věrné kulisy, dobře propracované souboje, tomu dávají hezký háv, který mě baví. 2. série - 90% Tak takový progress jsem skutečně nečekal. Je vidět, že do toho narvali víc peněz a pohráli si se strukturou postav. Více linek, které se čas od času protnou. Celý příběh se nám ponořil to temna a je to rozhodně krok kupředu. Opět jsem si víc zamiloval hlavní postavy, s některými žel rozloučil. Plusové body za české hrady a zámky! Snad se dočkáme další řady! ()

dr.fish

Samo téma nabízí tak velký spektákl, že jeden by řekl, že se to nedá zkazit. Omyl. Motivy jednání hlavních postav, pokud nějaké jsou, jsou nedefinovatelné. Francouzský král opět (jak je ostatně posledních 50 let v módě) degradován na retardovaného jedince, který je obětí svého rádce. Chová se jako debil. Rádce Nogaret- tradičně mazaný Richelieu-Mazarin typ, který všechny ochcává, je nečekaně intelektem téměř na úrovni 20. století. Královna je naivní husa bez státnického rozhledu a je třeba ji chránit a nejlépe ještě se s ní vyspat. Náš Master of Temple- hlavní hrdina- je zcela nesvéprávný cholerik, který neodhalí sebemenší úskok či léčku, jelikož si nevidí na špičku nosu. Miluje královnu, spí s ní a chtějí si na stáří v Bretani postavit chloupku a v ní žít. Královna si jen není jistá, jestli jí král Filip na ten výlet do Bretaně pustí. K tomu ještě ten Svatý Grál, osud světa, který umírající Godfroi (bývalá hlava Templu) svěří právě našemu hrdinovi, primitivnímu cholerickému pobloudilci. Přestože se všichni v seriálu chovají jak pitomci, je docela fajn vidět nějaké ty koně, plechy, kříže, občas nějakou docela zručně natočenou mlatařinku, Křivoklát, Zvíkov atd. Trestuhodně zahozený námět, který už asi nikdo nikdy znovu točit nebude. 60% a to jen proto, že to důležité jsem si do děje musel "představit" sám. ()

filmmovier

Tenhle seriál mohl být fakt skvělý po všech stránkách. Luxusní námět, jedno z nejzajímavějších historických období a kanál History. Prostě není co zkazit, říkal jsem si. Bohužel jsem se mýlil. Existuje sice hromada mnohem horších seriálů, přesto ale Knightfall zůstává jen průměrným dílkem se šíleně nenaplněným potenciálem. Jeho pozitivy sice zůstává to, že má dobré herce, luxusní vizuální stránku a fajn výpravu, každá epizoda má jen čtyřicet minut a co je nejdůležítější, že to vlastně docela utíká a ani u jedné epizody jsem se vyloženě nenudil. Ani ten příběh není sice úplně pitomej, jenomže je to fakt extrémně nedotažený po scenáristické stránce. Za ty peníze je to fakt škoda, seriál si zasloužil mnohem větší péči a to i po stránce historické přesnosti, tohle je učiněný fantasy. A jako celek je to prostě těžce průměrné koukatelné neurážející béčko jako řemen. Nic míň a bohužel ani nic víc. U případné druhé série už nejspíš budu chybět. 60%. ()

fantassia

Nehodnotím herce, výpravu ani kostýmy. Bavila jsem se, byla to výborná oddechovka, při které člověk skoro vůbec nemusí myslet, ale bavit se. Bavila jsem se jak mistrně byla vykreslená pošetilost lidská, pošetilost uctívat předměty, které někdo použil i kdyby to byl sám Bůh. Nejen uctívat, ale i kvůli nim vraždit. Lidé k tomuhle měli vždycky sklony z posvátného udělat modlu, která jim bude sloužit k jejich záměrům, nechápou rozdíl mezi bezduchou věcí a oživujícím Duchem. ,,Je to mnohem víc, mnohem víc než grál",ale nikdo neví co :-) no můžeme se dopracovat k určitému fetišismu a uctívat hrnečky a skleničky, Mnoho lidí dodneška neumí číst symboly a znamení a vidí je pořád doslovně, takže druhá část jim zůstává skrytá a doslova pro oči nevidí, protože nepřekročí hranici hmoty... ()