Sekerka

Alex Wheatle (E04)

(epizóda)

DJ_bart

"Listen me carefully, Alex. There's enough talk of ism and schism and racism. Me no defend nobody against the charge of racism, 'cause rasta don't discriminate. But the main thing you have to worry about in this country is the system of class. It's 'cause of money. All the system know is how to exploit the poor. And this is why the system cannot make much progress. But education Alex, education is the key." ________ Brilantní fiktivní biografický portrét sirotka Alexe Wheatla, který perfektně využívá mozaikovitého vyprávění a nelineárního prolínání dějových linií. Steve McQueen by se měl víc angažovat v televizní tvorbě, poněvadž tenhle filmařský styl mu perfektně sedne. ()

SpaceOdyseus

Neukotvenym skakanim v case tomu McQueen dava zajimavou dynamiku. Bez toho by to byl jen standartni pribeh syrotka. Ale klidne mohl byt dan vetsi duraz na zaverecnou pointu a prerod v uspesneho spisovatele. Ctvrtou hvezdu davam za to, ze jsem se naucil celkem dobre rozumet karibskemu prizvuku. ()

Rozjimatel

2,5  Životný príbeh budúceho spisovateľa Alexa Wheatleho, retrospektívne vyrozprávaný z väznice samotným Alexom. S hlavným hrdinom sa život vôbec nemaznal, takže je to príbeh depresívny, plný beznádeje, v ktorom významné úlohy hrajú rasizmus, zločin, drogy a reggae hudba, ktorá jediná ho aspoň trochu oživuje. Pozitívny obrat v jeho živote nastáva až po návrate z väzenia. Najsilnejším momentom filmu je dokumentárna vsuvka o tragickej udalosti (13 uhorených mladých černochov v Londýne (New Cross) v roku 1981) a následných nepokojoch. ()

M.i.k.e

předposlední díl z McQueenovi skládačky zase trošku ubral na kvalitě.Nebo snad ne přímo na kvalitě,protože se na to opět moc dobře kouká,atmosféra sedmdesátých a začátku osmdesátých let je vystižena skvěle a technické stránce,stejně jako hercům není moc co vytknout,ale ubral na divácké zajímavosti.Příběh - pro mě neznámého - Alexe Wheatla totiž není ničím víc než standardním příběhem utiskovaného sirotka,který si prošel všemožnými peripetiemi včetně vězení,aby se nakonec stal úspěšným spisovatelem.Jakkoliv jde o příběh podle skutečnosti,ve filmech a seriálech byl viděn už tolikrát,že prostě nemá čím překvapit.Tady ho navíc McQueen vypráví celkem zkratkovitě a o tom,že se z Alexe stal spisovatel se pouze dočteme v závěrečném titulku,stejně jako k jeho "prozření" dojde tak nějak mimochodem.Klidně tahle epizoda mohla mít o dvacet minut víc a mohlo to být o dost lepší.Chápu,že McQueen v téhle sérii nikoho nevodí za ruku a netočí polopatické životopisné kousky,ale tenhle díl na mě ve finále působil tak jako kdyby první epizodu utnul v průběhu soudního líčení...70% ()