SpaceOdyseus

McQueen nas nechava radne vykoupat v zobrazovanych nepravostech. Dava si na cas, nez strihne pryc ze stary, ze zaberu na policisty sikanujici moureniny nebo ze zaberu na trpiciho Parkese. Je to silny film. Obcas az zbytecne televizni, klidne bych vymenil celek za narvany detail z demonstrace. A ani ten Baron Cohen se svymi vtipky mi tu nechybi (ano, to je Chicago 7 reference). ()

Fifer

Drama vychází ze skutečného příběhu šikany černochů restaurace Mangrove v Londýně (viz Mangrove Nine wikipedia). Plně souhlasím s Johnem333, je to angažované, ale nemá to žádný dramatický oblouk. Mělo se v tom strašně stříhat. Zkuste film srovnat se Sorkinovým The Trial of the Chicago 7. Oba filmy mají totiž velmi podobné téma: rasismus, Black Panters, dlouhý soudní proces. Sorkin vyhrává na plné čáře. A nejen proto že u McQueena absentuje jakýkoliv humor. Postavy se nezdají být živé, spíše jako kdyby na mě mluvily zhmotnělé články amerických médií. Hádám, že je to proto, že téma útlaku černošské menšiny je v posledních letech v USA a UK tak akcentované, že už vás ve filmu nic nepřekvapí. Všechny argumenty o nerovných podmínkách a historii rasismu jsem četl za posledních X let tisíckrát. Nepopírám, že jsou pravdivé. Ale jen poukazovat na to už nestačí. Chce to přidat do filmu ještě něco víc, nějaké další téma. Tenhle film pouze křičí ve stylu ředitele ze Southparku: rasimus je špatný, áno! Což není zrovna objevná myšlenka. Znovu cituji Johna333: "nadšené přijetí zatím spíš ukazuje, že se tady školometská tezovitost pokládá za kvalitu, protože je společensky relevantní." ()

Rozjimatel

3,5  Veľmi pútavo nakrútený skutočný príbeh o primitívnych arogantných hovädách (inak sa tí členovia metropolitnej polície nazvať nedajú), ktorých "svätým poslaním" bolo ukázať tým "čiernym hubám", kde je ich pravé miesto v spoločnosti. Lenže sa tak trochu prerátali (žiaľ, nejaký čas to trvalo), keďže narazili na inteligentnejších protivníkov, ako boli oni sami. Súdne drámy sú pre mňa zvyčajne ťažko stráviteľné, hlavne kvôli obvyklému vysokému obsahu pátosu a násilnému sentimentu, ale scény zo súdnej siene v tomto filme sú jednou z mála svetlých výnimiek, spravené sú veľmi realisticky a tiež pútavo. ()

M.i.k.e

když sem Small Axe zaregistroval na HBO,říkal sem si,že mě tohle mine.Ne snad proto,že bych měl něco proti černochům,ale proto,že filmů a seriálů o rasismu,utiskování,rasovém boji atd teď vzniká tolik a až na výjimky žádný nepřinese nic extra nového krom toho,že (v tom lepším případě) připomene zapomenuté případy a zvěrstva co se děly (a to z obou stran "barikády).Pak sem si ovšem všiml jména režiséra a přišel zlom.McQueena totiž považuji za výborného režiséra a i tady to potvrdil.První víc jak dvě hodiny dlouhá epizoda je totiž famózní.Nejen že skvěle vypadá a je skvěle zrežírovaná a zahraná,ale zároveň je hodně emocionální,napínavá,nepříjemná a těm dalším nasadila laťku extrémně vysoko.Skvělá věc...90% ()

DJ_bart

"Jestliže je kolonialismus v něčem přínosný, alespoň nás společně přivedl k jednomu stolu." ________ Famózní sociologická sonda do nitra karibské komunity v černošské čtvrti Mangrove a jedné z jejich restaurací, která se ocitá pod neustálým tlakem, šťárámi a násilnými raziemi ze stran londýnské policie. Přestože se děj posléze odehrává na velmi minimalistickém komorním měřítku soudní síně, McQueen dokáže využít potenciál inspirace dle skutečné události, a díky sofistikované formální synergii kontinuální kamery a brilantního reggae soundtracku (Skinhead Moon Stomping, Pressure Drop) zachovat intenzivní grády až do nervydrásajícího klimaxu. Tohle není televizní epizoda ani v nejmenším – tohle je nefalšovaná cinefilní slast o stopáži dvou hodin. ()