Antologický seriál Sekerka od oscarového režiséra Steva McQueena (12 let v řetězech) vypráví příběhy odehrávající se v komunitě londýnských imigrantů z Karibiku od konce 60. do poloviny 80. let minulého století. Název vychází z jamajského přísloví, které je v Karibiku hojně používáno: "Pokud jste velkým stromem, jsme malou sekerou." Stejný titul nese i známá píseň Boba Marleyho, vydaná v roce 1973 na albu Burnin' legendární skupiny The Wailers. Znamená to, že i upozaďované a umlčované hlasy opozice mohou úspěšně vzdorovat těm silnějším. Steve McQueen říká: "Cítil jsem, že je potřeba tyto příběhy sdílet. Chtěl jsem znovu prožít, přehodnotit a prozkoumat cesty, které byli moji rodiče i celá první generace přistěhovalců z Karibiku nuceni podstoupit, abych se dnes mohl nazývat černým Britem." (HBO Europe)

Rozjimatel

Miniseriál vychádzajúci zo skutočných príbehov členov komunity karibského pôvodu v Londýne, ktorí museli čeliť nestálemu útlaku zo strany väčšiny (najmä zo strany polície). Je to určite chvályhodný počin, hlavne pre svoj osvetový charakter. Svojou kvalitou jasne vyčnievajú prvé dva diely, najzaujímavejšia jednotka a silne atmosferická dvojka. Škoda len, že ostatné diely už potom výraznejšie zaostávajú. ()

Pajky3

Není to klasický seriál, ale spíš soubor pěti filmů, které mají stejné téma. A tím tématem je rasismus v Anglii během sedmdesátých až osmdesátých let. Nebudu tomu upírat důležitost pro černošskou komunitu, a kdyby všechny epizody byly tak zajímavé jako úvodní Mangrove, tak bych hodnotil o něco výš. A nevadila by ani delší stopáž. Jenže první film je podle mě to nejzajímavější, co série nabídne. Následuje druhý, Lovers Rock, který je naopak absolutně nejslabší a vůbec nic neřekne. Zbývající tři jsou poté sice zajímavé, ale kvalit Mangrove podle mě nedosahují a to i přesto, že John Boyega za roli ve třetím získal Zlatý Glóbus. Určitě to stojí za podívání, i kdyby jen kvůli tomu, aby si člověk rozšířil obzory, ale je vážně škoda, že celá série není taková jako první film. ()

F_Sanchez

Asi všichni víme, že to Černoši v minulosti neměli lehké, a že Token's Life Matters, a že Černoši v USA neposlouchají výzvy policie a pak se na ně kupodivu střílí. Tento seriál popisující útlak obyvatel tmavé pleti v Anglii v druhé polovině dvacátého století není špatný, má určitě i svůj společenský přínos, a i když do bude znít neuctivě, tak mě přesto příliš neoslovil. Největší slabina je podle mně velká stopáž jednotlivých dílů, vyprávění je zdlouhavé a někdy i nudné, takže jsem při sledování seriálu v klidu stihl podrobně sledovat vývoj aktuální pornokauzy A. Verešové. Bavilo mě to asi jako hodina dějepisu ve škole, kdy učitel zabil zajímavé téma tím, že se podrobně rozhovořil o nepodstatných detailech. Ale herecké obsazení bylo slušné a ty tři hvězdy si seriál jednoznačně zaslouží. ()

Svrdlin

Po skončení posledního, pátého, filmu jsem si přál, abych spolu s režisérem mohl nahlížet do života černošské komunity ve VB ještě znovu – opětovně se vydávat do ulic, domků, do vyprávění, která si naštěstí nezakládají na nadměrné hře s retro stylem, v popředí stojí vždy aktéři, dramatické postavy, jež mají v sobě uvěřitelnost a autenticitu. Líbí se mi ta nedořečenost. Že pouze vstoupíme do života, nahlédneme, chvíli jej sledujeme, ale pak už přijdou na řadu závěrečné titulky. ()

46. ceny LAFCA byly rozdány

46. ceny LAFCA byly rozdány

21.12.2020

Včera proběhl 46. ročník předávání cen Asociace losangeleských filmových kritiků (Los Angeles Film Critics Association - LAFCA). Ta již od roku 1975 vybírá nejlepší filmy uplynulého roku z pohledu… (viac)