První křížová výprava za svobodnou Svatou zem skončila. Vyčerpaní rytíři se vrací do svých domovů v Evropě. Nastává věk legend a záhad. I anglický rytíř Jiří (James Purefoy - Resident Evil) touží odložit svůj meč a žít poklidný život. Cestou domů prochází zemí krále Edgaara. Král mu slíbí kus půdy, když najde jeho ztracenou dceru, krásnou princeznu Lunnu (Piper Perabo - Divoké kočky, Dvanáct do tuctu), pro kterou truchlí celé království (oficiálny text distribútora)

Jirkacek

Snímek Legenda o Jiřím a drakovi z roku 2004 jsem si koupil nedlouho po jeho natočení na DVD a strčil jej do šuplíku, kde zůstal velmi dlouhou dobu v bezpečí uložen. Po více než 10 letech jsem se rozhodl na tento dobrodružný, akční fantasy snímek podívat a tak se jednoho večera příslušný disk roztočil v našem blu-ray přehrávači. Příběh začal návratem rytíře Jiřího (James Purefoy) z křížových výprav domů, přičemž ho na cestě doprovázel jeho černošský věrný přítel Tarik (Michael Clarke Duncan). Rozloučil se s ním na pobřeží a pak se vydal do rodné Anglie, zatímco muslimský kamarád odjel na koni do Španělska, kde se chtěl setkat se známým černým rytířem a lupičem El Cabillem (Val Kilmer). Jiří se vrátil do svého království, aby opustil vojenské služby, našel si manželku, získal pár akrů pole a pár krav. Na rodném hradě jej přivítal jeho otec sir Robert (Paul Freeman), který byl rád za návrat syna, ale nebyl spokojen s tím, že se už nechce zúčastnit dalších válek. Když mu Jiří řekl své přání, otec mu nerad poradil, aby se vydal do sousední země ke králi Edgaarovi (Simon Callow) a na cestu mu dal dračí roh. Ten získal zabitím draka v souboji, při něm přišel o obě nohy a od té doby byl na vozíčku. Když Jiří dorazil do země krále Edgaara zjistil, že jeho dcera princezna Lunna (Piper Perabo) zmizela, přičemž ji hledalo několik mužů pod vedením jejího snoubence prince Gartha (Patrick Swayze). Mezitím Tarik doputoval do Španělska, kde se mu opravdu podařilo setkat se s El Cabillem, s nímž vzápětí svedl souboj, při němž ho zabil a převzal jeho identitu. Následně se pod jeho vedením vydala celá loupežnická tlupa do Anglie, kde chtěli rabovat. Nikdo ale netušil, že princeznu unesl drak, který ji odnesl do jeskyně, kde měla hlídat dračí vejce. Následně dračí samička odletěla k jezeru a patrně měla zemřít. Princezna se rozhodla hlídat vejce posledního draka na Zemi, jenže když ji Jiří našel, chtěl jej rozbít. Jenže pokaždé, když se o to pokusil, ho princezna omráčila nějakou kostí, kterých byla plná. Princezna pak trvala na tom, že vejce musí odvézt dříve, než jej najde banda černého rytíře, který se objevil v tomto anglickém kraji. Jiří tedy se svými společníky Elmendorfem, princeznou a mladým chlapcem Wrynem (Rollo Weeks) naložil vejce na povoz a dovezli jej do kláštera. Zde se setkali s princezninou sestřenicí Angelou (Caroline Carverová), starým známým mnichem Bernardem (Jean-Pierre Castaldi) a matkou představenou (Joan Plowright), která po naléhání povolila schovat vejce na jednu noc za zdmi kláštera. Druhý den přijel princ Garth, jemuž Lunna sdělila, že ho nikdy nemilovala a že si ho nevezme. Naštvaný princ dívku vzápětí unesl, ale Jiří je pronásledoval a oba svedli mezi sebou souboj. Ten přerušili žoldnéři pod vedením El Cabilla, z něhož se záhy vyklubal Tarik, maur, který byl blízkým přítelem Jiřího během křížové výpravy. Když to viděli El Cabillovi muži, tak se v čele s Bulcharem (Stefan Jürgens) proti němu vzbouřili a chtěli zajmout princeznu a sami si nárokovat odměnu. Zatímco bojovali mládě draka se vylíhlo a byl bohužel zabit Elmendorf, jenž zachrání princeznu před oštěpem, který na ni směřoval. Následně dorazila družina krále Edgaara a muži sira Roberta, kteří se přidali k roztržce. Během boje byli Garth a Jiří nuceni spolupracovat proti vzájemnému nepřítel, tedy bývalému veliteli El Cabillo, vůdci vzpoury. Bojovali proti němu sice společně, ale občas zaútočili také na sebe. Jejich souboj byl přerušen poté, co zeď pevnosti explodovala a vrátila se matka dračice pro své mimino. Bojovníci uprchli pryč, ale uvnitř stále zůstal Jiří, zatímco ostatní mlčky poslouchali velmi hlasité zvuky neviditelného draka uvnitř hradeb, takže se princezna Lunna bála toho nejhoršího. V pevnosti se zatím matka draka starala o své dítě, zatímco se kolem nich Jiří tiše pohyboval, aby si jej draci nevšímali. Pak si však všiml, že z boku matky vyčnívalo kopí, které před dávnými lety zabodl do draka Jiřího chromý otec, jenž projevil nedávno přání, aby mu syn ono kopí přinesl. Jiří se pomalu přibližoval ke kopí, které opatrně vytáhl, aby to draka moc nebolelo. Vzápětí ostatní na nádvoří uslyšeli řev draka a Jiří se vynořil z pevnosti s krvavým kopím v ruce. Všichni byl nadšeni a mysleli si, že Jiří draka zabil a stal se tak pro legendárním hrdinou. Radost však nesdílela princezna Lunna, která měla draka ráda a tak naštvaná Jiřího zradou odjela pryč na koni. Král Edgaar dal zatím Jiřímu požehnání, aby si vzal princeznu a tak ji pronásledoval na královském koni. Když se oba setkali u jezera, připojil se k nim Garth, který vzápětí s Jiřím bojoval svůj poslední souboj. Když už to vypadalo, že Jiřího zabije, vynořil se z vody drak a Gartha spolkl. Princezna Lunna si uvědomila, že Jiří draky nezabil a tak se políbili a žili spolu šťastně až do smrti. A byl konec poměrně zajímavé pohádky pro větší děti a dospělé, která mne však docela zklamala. Děj byl podle mne jaksi zmatený, jakoby režisér nebo scénárista nebyl dopředu rozhodnutý, co vlastně chce natočit. Jelikož se také jmenuji Jiří, vadilo mi, že legenda o mně jako drakobijci s tímto filmem jaksi padla. Bohužel ani lehké komediální prvky nedokázaly film pozvednout na vyšší úroveň a zůstalo tak u lehce podprůměrné kvality. Suma sumárum, snímek Legenda o Jiřím a drakovi ode mne získal dvě Jiřího hvězdy **. () (menej) (viac)

tom88

Slabšia rozprávka pre deti a mladistvých, neoslní ničím, vôbec neprekvapí. Jediné čo poteší je herecké obsadenie. Mal som radosť iba z Duncana a Vlala Kilmera, ktorý sa však objavil len na pár sekúnd. Patrick Schwayze ma nepotešil, myslím, že mu úloha veľmi nepasovala. Čakal som, že aspoň drak bude lepšie spracovaný, ale chyba, aj v Dračej búrke boli draci na lepšej úrovni. Dej je pomerne dosť slabý a nezaujímavý. Je to len taká rozprávka určená pre TV. Je to presne medzi 2 a 3*, ale vďaka Duncanovi sa prikláňam k 3. 50% ()

Shit

Bohužel silně nízkorozpočtová fantasy pohádka, kde se z pokusů o zevtipnění děje stávaj dost trapný situace a celkově celej příběh stojí za dost velký hovno. Nicméně tady Patrick Swayze prožívá zmrtvýchvstání a zase nemůžu říct, že bych se nudil, jen prostě nejde nevidět, že je to strašná kravina, ale koho to sere, když je tam rozkošná Piper Perabo a pobaví to ()

sirrgulo

Piper Perabo, která mi byla strašně protivná třeba v Divokejch kočkách a nejen tam, je v Legendě o Jiřím a drakovi asi tím největším lákadlem. Když brání dračí vejce před Jiřím je docela vtipná. Jinak snímek nemá moc co nabídnout, alespoň mě nezaujal. Jen nechápu, že se ve snímku objevilo tolik známých tváří. ()

Quendi

Nejhorší, co mohli tvůrci udělat je, že se do toho pořád snažili propašovat humor. Většinou na naprosto trapná místa. Patrick Swayze s dlouhými vlasy a kožešinou je ukázkově slizký. Celá banda působí trochu trhansky. Tudy cesta nevede. Takže tu máme něco jako rodinnou podívanou, něco jako fantasy akční dobrodružství, ovšem ani jedna stránka není dostatečně na výši, aby to někoho oslnilo. Spolu se sestřihem pokažených scén u závěrečných titulků to celé má působit jako pohodičkový film, o čemž silně pochybuji. Až tak, že některé z těch pokažených scén se mi zdály vyloženě nahrané. Pořád ale byly tím nejvtipnějším, co je ve filmu k vidění. ()

• Juraj (James Purefoy) podáva ruku chlapcovi Rinovi, potom ju zvesí dole. Nasleduje záber zozadu, kde má ruku opäť hore. (ČSFD)
  • Jméno Vala Kilmera, který si ve filmu zahrál v jedné scéně, není uvedeno v závěrečných titulcích. (fisus)
  • Film sa natáčal v oblasti jazera Eau d'Heure (Belgicko) a vo filmovom štúdiu Carousel Picture Company v Luxemburgu (Luxembursko). Obdobie natáčania trvalo od 4. februára do mája 2002. (Arsenal83)