Kdysi prý přišel na svět Boží syn, aby nás spasil a vytrhl z moci zlého ducha. Avšak Mesiáš s vizáží Ladislava Gerendáše a mocným afrem, který se snesl padákem na vyprahlou zem kdesi u mexických hranic, neusiluje o naše vykoupení, ale o vyprodání jeruzalémských varieté. Jak dopadne panoptikální mecheche v zapadlé vesničce, jíž vládne pevnou rukou majitel saloonu Chaluhlav Uzenáč, který má syna Nastavila řečeného Kuřbuřt, nestydatou dcerku Choleru a chronickou zácpu, na kterou nezabírá ani poctivý mariachi šraml? Pakliže se vám už z výše uvedených řádků začínají před očima zjevovat psychedelické obrazce, pak vězte, že všechno je, jak má být. Fantasmagorický western Uzenáčova chýše je dílem filmaře Roberta Downeyho, který si v šedesátých letech udělal jméno absurdními undergroundovými projekty. Uzenáčova chýše byl jeho průlom k vyšším rozpočtům a mainstreamovějšímu publiku. Průlom, do kterého se Downey pustil se stejnou zálibou v nonsensu a podvratnosti, s jakou točil své 16 mm undergroundové snímky. V dětské roli se zde navíc objevil také režisérův syn Robert Downey Jr., který v otcových filmech získával průpravu pro dnešní roli člena marvelovských Avengers (debutoval příznačně v otcově snímku Pound v roli štěněte). (Festival otrlého diváka)

Klajnik

subžánr: Acid Western___ Downey točil společensky uvědomělé undergroundové filmy. Viděl jsem dva a tento mě těžce nebavil a to navzdory tomu, že se ve filmu dějí samé bizáry i navzdory tomu, že jsem schopen si interpretovat jednotlivé scény a neztrácet se v tom tedy. Diváckému zážitku by určitě mělo pomoci, pokud je sledující schopen "film číst". Ideálně by však takový film měl fungovat jak metaforicky tak explicitně, ale to jest příliš vysokým nárokem a potřeba to není. Film, který je však takto bizardní a podvracející by mohl bavit svými jednotlivými scénami, aniž by mu divák jako celku dobře rozuměl. Downeyho režie je ale nudně statická a film působí utahaně, protože mu chybí drive (porovnejme třeba s frenetičtějším a přehrocenějším německým undergroundem United Trash: Štěrbina). Určitě by pomohlo, kdyby spolu postavy víc verbálně interagovaly a byla mezi nimi cítit nějaká chemie. Možná je chyba v dramaturgii, možná v bezradnosti herců... Něco mi tam ale nesedí! Postava jakoby přijde, odehraje se nějakej dialog/bizár, pochytím message, ale jaksi nic z toho po emocionální stránce. Vůbec jsem se nebavil. ()

Vodnářka

Náročné hodnotit. Jako film nestojí za nic, jako bizár na Festivalu otrlého diváka s trochou alkoholu v krvi je to pecka! Skládanka z WTF momentů, jedné cesty do Jeruzaléma, trpící postřelené paní na písku a slavného "if you feel, you'll heel" dovede skvěle pobavit, pokud ale čekáte slušný film na běžný večer, zůstanete nejspíš nechápavě zírat na tu Downeyho prapodivnou spoušť... ()

Cimr

Každá scéna tohoto filmu má tolik možných psychologických, náboženských, sociologických, kulturologických i sexuologických výkladů, že se patrně jedná o nejlepší western všech dob. ()