Vyber si svou vlnu

• Česko Choose Your Wave

Surfing je cesta, která několika lidem změnila život. Podívejte se na jejich příběh... Český dokumentární film Choose Your Wave představuje veřejnosti nádherný sport, kterým je surfing. Je to extrémní sport ve všech ohledech, stejně náročný jako vzrušující a krásný. Surfování je zároveň úzce spojené s jednoduchou životní filozofií, která vychází z klasických životních hodnot a lásky k přírodě. Podívejte se do všech možných exotických koutů světa a seznamte se s největšími a nejznámějšími osobnostmi českého surfingu. Tito lidé se rozhodli změnit svůj život a podřídit ho tomu, co milují. Žijí sen svůj i mnoha jiných, ale na kolik je tento stav dlouhodobě udržitelný? (TV Prima)

Boneyards

Skvělý nápad a technická stránka filmu je do značné míry shazována absencí promyšlenější dramaturgie (je to takový episodický slepenec bez jakéhokoli dramatického oblouku nebo pointy), vršením klišé na klišé ve výpovědích aktérů a jejich neskrývanou snahou udělat si hlavně PR pro vlastní surf house/surf camp. Největším problémem pro mě, jakožto aktivního surfaře z Česka, je promarněná šance ukázat světu, že Češi si svoje místo na line upu zaslouží. Nikdy a nikde nebudeme lokálové a jediné, čím si můžeme získat respekt, je samotný surfing. Ten je bohužel v tomto filmu předveden na spíše úsměvné úrovni, která jenom potvrdí obecný dojem, že jsme všichni totální "kooks" (výjimkou je pouze mladý Černý na Bali, který předvádí, že umí udělat radikálnější manévr jako layback anebo se dostat do a z barelu). V tomhle ohledu film prokázal českému surfování skutečně medvědí službu. Slyšel jsem výmluvy na to, že byla smůla na vlny, ale to není pravda - vlny ve filmu jsou často boží (např. v pasáži z Norska nebo Španělska), což se bohužel o výkonech českých surfařů říct nedá. Je mi jasné, že Češi budou film vnímat a hodnotit jinak než zástupci národů, kteří mají surf za barákem a ve vlnách vyrostli. V tomhle ohledu je film skutečně určený spíš nesurfujícímu "landlocked" publiku. Kamarád z jedné surfové velmoci to potom, co jsem mu to pyšně promítnul (ve stylu, koukni, i my suchozemci umíme surfovat - v tu chvíli jsem netušil, jak si naběhnu, protože jsem to s ním viděl také poprvé) to shrnul trefně: Nejlepší surfová komedie, co jsem kdy viděl. Ano, bohužel prosmál celý film. ()

Popluh

Určitě se nejedná o perfektní dokument, a to ani v rámci surfových filmů. Po technické stránce perfektní, po té dramaturgické již méně. Tak nějak se mi nechce věřit, že vesměs zajímaví lidé prezentovaní ve snímku toho při natáčecích sezeních řekli tak málo použitelného, že se toho do výsledného filmu dostane vždy jen po pár větách. Celovečerní stopáž by tomu seděla určitě více a nevěřím, že tvůrci na ní neměli k dispozici dostatek materiálu. A ohledně jedné z výtek, že surfování v dokumentu nestojí za moc. Nemyslím, že by si tvůrci dali za cíl ukázat českou špičku v tomto sportu, ve kterém se dokonce koná i národní šampionát. Jejich cílem bylo posbírat krajánky různě po světě, kteří kvůli surfování výrazně proměnili svůj život a následovali svůj koníček / životní styl do různých (exotických) krajin. A jelikož se ani v jednom případě nejedná o "výkonnostního surfaře", je z mého pohledu v pořádku, že se jim občas nepodaří (opakovaně) chytnout vlnu nebo jejich surfařský styl není plný parádiček a náročnějších prvků. Sám Boneyards v jiném komentáři píše, že jediný, kdo snese přísnější měřítko, je mladý syn jednoho z krajánků, ale už to nedá do spojitosti s tím, že je to zejména díky tomu, že jeho rodina následovala svůj nový životní styl až do země s celoročním (a oproti česku hlavně nějakým) přísunem vln a tudíž se v nich mohl pohybovat od mala. A takové štěstí žádný z hlavních aktérů dokumentu neměl. Jinak to ale nevypadalo, že by si některý z nich na nedostatek štěstí stěžoval. Tak to ostatně u lidí, kteří si šli za svým snem a splnili si ho, většinou vypadá. ()

• Peníze na finální postprodukci byly vybrány skrze fundraisingový portál hithit.com. Celkově bylo vybráno 145 700 Kč, což je o 20 700 Kč více, než byla zamýšlená cílová částka. (xFelix)