jednaveta

Účelová, ale zajímavá konforntace přístupů dvou stand-upových koimků: mladého úporného dravce na vzestupu a pochybujícího veterána, který se pokouší o refresh. ()

P1tr

Jak navázat na veleúspěšný, mnohaletý sitcom? Jak se prodrat v komediální branží do vyšších sfér? Na to a ještě více odpoví dokument Comedian, který přináší detailní pohled do postupů a rutiny amerických komiků a sděluje nám prostřednictvím aktérů zajímavé analýzy humoru a jeho fungování nejen při vystupování na jevišti. V tomhle Seinfeld vždy vynikal a je zřejmé, že má za sebou úspěšnou kariéru a komedianství má teoreticky i prakticky zmáknuté. V kontrastu s ním je zajímavé sledovat přístupy a argumenty méně zkušených komiků, kteří na svůj vrchol teprve čekají. Pokud vás nezajímají pouze stand up vystoupení samotná, ale i jejich zákulisí, pusťte si tento snímek bez váhání. ()

Othello

K psychiatrovi přijde menší obtloustlý pán. Doktor ho odkáže na lehátko a ptá se, co má za problém. Pán mu povídá, že je mu smutno, že se cítí, jakoby váha celého světa na něj spadla, že nemá do ničeho chuť. Psychiatr mu poradí, že do města přijel cirkus, jehož členem je význačný klaun Pagliaci, který dosud každého smíchy položil do kolen, že by se na něj měl zajít podívat. Muž na lehátku propukne v pláč: "Ale pane doktore," povídá skrze slzy "já jsem Pagliaci"_____ Byl by to tak vynikající dokument, kdyby mi Jerry Seinfield potažmo to hovado Orny přišli jako dobří komici. Totiž ve srovnání se stand-up výstupy například takového Billa Mahera či Dylana Morana (které by ani ve snu nenapadlo, hledat ztracenou pointu vtipu během výstupu na papírkách (bože!) a tisíckrát opakovat, že si prostě nemůže vzpomenout - třeba Moran místo toho přeskočí k úplně jinýmu tématu ve fázi, jakoby o něm mluvil už půl hodiny). Navíc oba (obzvlášť stand-up kariérista Orny) jsou příšerný arogantní fňukny, že jsem u nich jenom očekával, kdy hodnotu své práce začnou přirovnávat k vojákům osvobozeneckých armád, kosmonautům či objevitelům léků na rakovinu. Dokument jako takový je jinak naprosto vynikající, neadoruje a nezaujímá jakýkoli postoj. ()

BoredSeal

Zajímavé srovnání dvou komiků, kteří jsou každý kariérně jinde, ale mají něco společného - pokouší se uspět u publika v klubu. Dokument je cenný především pro fanoušky Jerryho Seinfelda, který se zde nachází po dobrovolném ukončení svého megaúspěšného seriálu a snaží se vrátit ke svému oblíbenému řemeslu - živým vystoupením, kdy opět po letech zažívá trému z možného neúspěchu. Ke srovnání nabízí nováčka Ornyho Adamse, který chce zatvrzele uspět a střídavě trpí nadměrným sebevědomím i komplexem méněcennosti, bohužel se jedná o tak otravného nesympatického člověka, že vás jeho části v nejlepším případě nudí. Tehdejší Seinfeld vedle otravy Adamse vypadá jako skromný člověk, který si jakoby neuvědomuje výhodu popularity svého stylu komedie a pohotovosti. a je zajímavé sledovat, jak chce být dál komikem, i když by se mohl válet v klidu někde na gauči. ()