Kaple - duše rodů

Česko, 2016, 2 h 10 min (Minutáž: 26 min)

Proměny našich hradů a zámků z pohledu historie, architektury a duchovního života šlechty. (Česká televize)

bohemia_regent

Občas drhne hudební dramaturgie, např. barokní Adam Michna z Otradovic působí u gotického Křivoklátu dost násilně, ale jinak se jedná o solidní počin. -------- V titulcích (všech pěti dílů) seriálu uvedeno: název Kaple. Duše rodů. ()

anatheman

1. díl – Křivoklát – Spíše průměr. Kladem prvního dílu jsou nepochybně kvalitní záběry, řada zajímavostí a takový ten tradiční fakt, že nezpůsobuje uspávání. Největší chybou je, že dokument neví, čím chce být. Nebylo mi jasné, zda si zvolil za cíl zmapovat jen onu kapli nebo i celý hrad. Obojí každopádně vychází jako docela povrchní. Měl jsem i pocit, že jsem ani neslyšel např. jméno Hanse Spiesse, který vtiskl kapli současný ráz. Což je tedy zarážející. Pokud jsem ale tuto informaci nějakým způsobem přehlédl, tak se tvůrcům omlouvám. :-) O majitelích jsou předkládána fakta spíše obecně známá, a která s hradem nemají příliš silnou spojitost. Což by obojí nebyl až takový minus, kdyby se nevzala v potaz ona krátká stopáž. - 3* 2. díl - Telč - kvalitativně na stejné úrovni jako díl první. - 3* ()