Mladý a nezkušený

• Česko Mladý a nevinný (viac)

Filmovú herečku zavraždí jej manžel, žiarliaci na všetkých jej mladých milencov. Keď jeden z nich, spisovateľ Robert, objaví jej telo, stáva sa hlavným podozrivým a spolu s dcérou policajného poručíka sa dáva na útek. (POMO)

kinej

Většinu stopáže se jedná standartně, rutinně zvládnutou detektivku, kterou mohl natočit kdekdo. Avšak eskalace v závěru, již dělá čest jménu Alfreda Hitchococka. Posledních pár minut je napěchováno originálními nápady a odlehčeným napětím. Jinak js snímek Young and Innoncent bez problému odkoukatelý i po bez mála 80 letech od doby svého vzniku. ()

honajz2

Osobně bych mezi žánry klidně přidal i komedii, protože ten film má celkem dost humorných scén. A ty jsou na tom vlastně to nejlepší, protože i přes zajímavou zápletku je úvod moc urychlený, závěr jakbysmet a prostředek filmu je tradičně slabší, jak už to u starších filmů bývá. Ale díky těm vtipným scénám (a taky kvůli tomu, že je to road movie) jsem se u toho celkem bavil a po celou dobu ani moc nenudil. Hitchcock má určitě lepší díla, ale i tohle u mě bude určitě patřit mezi ty, která se mi líbila a která bych si klidně někdy rád zopakoval. Slabé 4* ()

sportovec

Pro mnohé může být překvapením, že se Hitchcock prakticky již od svých prvních samostatných kroků na stříbrném plátně prezentuje jako tvůrce pozoruhodně zralý a řemeslně až nadčasově kvalitní. To, co se může jevit jako náběh ke kýči či jako žánrové nezvládnutí thrilleru, je z větší části důsledkem tehdy stále rychlého a ani zdaleka ne dokonalého a dovršeného vývoje zvukového filmu, jemuž v roce natočení chyběly ještě dva roky do desátých narozenin. Nejlépe tato skutečnost vynikne, srovnáme-li ji v dobových kontextech na jedné straně se špičkou našeho filmu (např. PŘED MATURITOU, CESTA DO HLUBIN ŠTUDÁKOVY DUŠE, LIDÉ NA KŘE) a na straně druhé s elitou světové filmové tvorby té doby (namátkou ALEXANDER NĚVSKIJ, DIKTÁTOR, OBČAN KANE či VELKÁ ILUZE nebo i z našich zdrojů FILOSOFSKÁ HISTORIE). Zdá se, že mladý Hitchcock (v době natočení filmu mu nebylo ještě čtyřicet let) se umělecky i tematicky hledal a zcela vyloučit nelze ani předpoklad, že ve svém britském období - ještě nepoznamenán Hollywoodem - usiloval o vyniknutí mj. i v autorském hraném filmu. Buďjakbuď, příběh rodící se lásky, jehož východiskem se stává podezření z vraždy, působí věrohodným dojmem a upoutá i silnými humornými scénami v duchu proslulého černého humoru ostrovní země za lamanšským průlivem. V každém případě se jedná o dílo, jež i dnes stojí nejen za zhlédnutí, ale i za zamyšlení. ()

EdaS

Jeden z mála čistě a nepodvratně romantických Hitchových filmů. Mezi hlavními hrdiny to moc pěkně jiskří a závěrečná scéna v klubu patří mezi nezapomenutelné. P.S. Jen by to chtělo ještě sehnat nějakou edici s lepším obrazem, k té z Levných knih pod dementním překladem Mladý a nezkušený se ani přibližovat nehodlám. ()

Anderton

Jeden z prototypov akéhosi podžánru útekových filmov, kde hlavná postava popri úteku pred políciou zároveň hľadá aj skutočného vinníka. Keby kvôli ničomu inému, tak kvôli námetu nemôžem ísť pod 80%. Film je veľmi svižný, jeho dej je nepravdepodobný (čo je u Hitchcocka skôr výhodou) a má geniálne finále. Príjemná romantická línia vhodne doplňuje kriminálnu zápletku a naopak. ()

• Hitchcock se ve filmu objeví ve scéně před soudní budovou. Na hlavě má čepici a v ruce drží malý fotoaparát. Je zneklidněn, protože mu ostatní lidé brání ve výhledu a on tak nemůže pořídit snímek. [Zdroj: Vždyt je to jen film] (Pavlínka9)
  • Předlohou filmu byl stejnojmenný román Josephine Teyové a scénář napsali Charles Bennett, Edwin Greenwood, Anthony Armstrong a Alma Revilleová, která ale nebyl uvedena v titulcích. [Zdroj: Vždyt je to jen film] (Pavlínka9)