V tomhle království je opravdu něco v nepořádku. Paní královnu (I. Janžurová) sužuje hypochondrie, princezna Karolínka (D. Patrasová) je rozmazlená, rádce (J. Krampol) je proradný a vypočítavý. A všichni ráčkují, protože to princezna považuje za znamení urozeného původu. A pak je tu syn chůvy (J. Bohdalová), zahradník Kryštof (J. Čenský), který princeznu tajně miluje. A tak je jen na něm, aby jí napravil hlavu… "Já nemám zámek", "Kdekdo to ví" a hlavně "Královské reggae". To jsou jen některé z nezapomenutelných písniček dnešní veselé pohádky. Pojďme se společně znovu podívat, jak to dopadne s princeznou, která si zakládala na svém „urozeném er“… (Česká televize)

charles3

Jedna z trojice mých nejoblíbenějších předrevolučních televizních pohádek (+ O chytrém Honzovi + Kačenka a Zlatovlásek). Královské reggae, stejně jako Krampolův rádce, nemají chybu a Patrasová je tu ve svých nejlepších letech přímo rozkošná :-) 85 % a být tam více vtipných písniček ve stylu první a zmíněného Královského reggae, jdu klidně na *****. ()

tomtomtoma

O princezně, která ráčkovala, ta pohádka mě nikdy příliš neoslovila. Chudý televizní formát je nepřehlédnutelný. Dagmar má jiné přednosti, než býti princeznou. A Krampol je kapitola sama pro sebe. Podbízivá popová hudba mi spíše nahání husí kůži, rytmus i slova se výrazně míjí účinkem. Moderní, byť třicet let nazpátek, doba i společenské neduhy jsou naroubovány na pohádkový vzorec a k dětskému publiku má snad i nějaký ten výchovný charakter. Hlavní postavou nuzné pohádky je Kryštof (zajímavý Jan Čenský), zhrzený zahradník. Chudoba a povýšenost nejsou dobrými zaměstnavateli, přesto strnule setrvává v kakofonii rozmarů a nástrah. Druhým bodem nepravděpodobné romance je princezna Karolína II. (atraktivní Dagmar Patrasová), zhýčkaný rozmazlenec. I vrtochy lze mávnutím proutku odstranit, pokud je v dohledné blízkosti nechtěná a nenasytná hrozba. K odlehčení atmosféry slouží královna Karolína I. (zajímavá Iva Janžurová), nenapravitelný hypochondr, který lehkomyslně vytlačuje ze své mysli každý potencionální rozpor s osudem své dětinské dcerky. Druhým odlehčením je pan rádce (Jiří Krampol). Systematicky a bez skrupulí se zmocňuje veškerého movitého i nemovitého bohatství zchudlého království. Již jen samotná královská koruna na vznešené hlavě schází. Šibalem království je chůva (příjemná Jiřina Bohdalová), Kryštofova matka s vlastním plánem na ozdravení královské hypochondrie. Výčet postav ukončuje zločinec (Rudolf Hrušínský ml.) s probuzeným hlasem svědomí a princ (Jan Kuželka), jediný přihlášený i odmítnutý po ustanovení královských zásnub. Modernější neznamená vždy lepší. Snaha je pochopitelná, výsledek je dětinský, ale snad pomůže svému účelu. ()

Pierre

Podíval jsem se proto, abych věděl ze které pohádky pochází skvělý song ,,Královské reggé´´, který by neměl chybět na žádné párty. Netušil jsem, že to bude celé tak uzpívané a že si tři songy (byť ten druhý není k zahození) střihne i Čenský ve své další parodii na prince. Tyhlety levné archivní studiové pohádky obecně nemám rádm takže z mé strany mávnutí rukou a nepříliš velký zájem. Opravdu mě to nějak extra nebralo. Kdo ale někdy rráčkoval určitě si rád dvě hvězdy přidá,, kdo nikdy netrpěl žádnou vadou řeči možná si naopak dvě hvězdy uberre, ale pořád zbyde alespoň  supeer Krampolův prrorradný rrádce se svým tanečkem  a ikonické umbabaum. ()

Movie Gourmet

Další z cyklu "hudebních pohádek", kde se neustále zpívá a jejíž děj se odehrává pouze v interiérech. Ano mladá Dáda Patrasová je krásná, Jan Čenský má obvyklou nálepku prince, Iva Janžurová je stejně dobrá jako vždy, "Bohdalka" je prostě "Bohdalka", ale ve spojitosti s touhle pohádkou si nejde nevybavit výborného Jiřího Krampola ve stupidním oblečku s ještě stupidnějším kloboučkem na hlavě a společně zpívanou píseň "Královské reggae". Verdikt: 3* a 60 %. ()

manonfire

Čenský v jedné z mála sympatických rolí, Bohdalová jako obvykle fenomenální v každém detailu, Dáda moc pěkná, byť nikoliv tak erektilně podnětná jako v případě Xénie či "Čertovské" princezny sviňky Dany Bartůňkové. Králem, byť nekorunovaným, je ovšem majitel nejvděčnější role Racionálně-Retardovaného-Rétora-Rádce, jemuž kultovní status neunikl ani přes televizně maximálně nevýpravný háv. Krampolovo Humbabahuuu s jeho rozkošně "progresivním" tancem je chytlavé samo o sobě, a skvělý text to pak jen umocňuje v hit hitů. 80% ()

• Královna (Iva Janžurová) si čte v knize z roku 1923 „Domácí lékařka“ od Jenny Springer. (Nick321)