Paul Newman a Julie Andrews vytvořili hlavní role v klasickém příběhu o mezinárodní špionáži odehrávající se v době železné opony. Newman hraje světově uznávaného vědce Michaela Armstronga, který přijíždí se svou snoubenkou a asistentkou Sarah Shermanovou (Andrews) na mezinárodní fyzikální kongres do Kodaně. Tam si Sarah omylem přečte vzkaz pro Michaela a zjistí, že tajně pracuje ve službách východního Německa. Nebo nepracuje? Když Armstrong objeví přísně tajnou informaci, je pár stržen do pulsující honičky s nepřátelskými agenty. (Magic Box)

El Indio

Celá ta základní myšlenka zápletky, tj. mladý méně schopný vědec se rozhodne ukrást jinému schopnějšímu cizímu vědci jeho celoživotní práci a udělat si na tom doma jméno, se mě osobně zdá dost zvrácená a odporná. A s chutí bych za to tenhle film hodil rovnou do odpadu. Kdybych to ale udělal, lhal bych sám sobě, neboť díky Hitchkokově jako vždy perfektní režii a presvědčivým výkonům herců v hlavních rolích, mě ten film i přes řadu scénáristických nedostatků a tu debilní zápletku dost bavil. Aspoň ty tři hvězdy si to určitě zaslouží. ()

murakamigirl

Skvelé. Nie je nič nad to, skaziť si pred nedeľným obedom žalúdok! Hitchcock s Paulom Newmanom natočili film, ktorý obsahuje niekoľko gramov pozoruhodného napätia, ale inak si pri ňom väčšina z vás bude rátať vrásky a scény absurdnejšie ako absurdnosť sama. Poňatie NDR? Vtip? Nie, Roztržená opona nie je komédia ani paródia (špionážny thriller) a ani Hitchcock v nej vtipom nerozhadzuje. Iba jednorozmerné, vyslovene čierne alebo biele postavy (obyvatelia NDR), ťažkopádnosť a hlúpe situácie. Ťažko, veľmi ťažko povedať, postavám kraľuje asi tá poľská aristokratka, ktorej za zachcelo poriadnej západnej kávy a cigariet… keď potkne nemeckých polišov, aby Michael a Sarah mohli ujsť, roní slzy a vykrikuje „to sú moji sponzori do USA!!!“ či tak nejak, ehh, nevoľnosť nechutne kulminuje. Tá milá herečka to svojím afektovaným prejavom klincuje tak, že som skoro cítila ako sa mi do hlavy zabíjajú kolíky, tak tak. :( Najhorší zatiaľ videný Hitch. Pozitívum- už ho mám za sebou. Nič horšie- k čomu sa dostanem- už určo nevyprodukoval. :-) ()

majo25

Hitchcockovka opäť so špionážnym námetom. Ten je celkom atraktíny a hlavne spočiatku funguje výborne. Východné Nemecko bolo vtedy in. Časom však sklzáva do priemeru - to keď hlavný hrdina začína utekať v cudzej krajine a všade je nabonzovaný. To sa opakuje niekoľkokrát, pričom sa pridávajú aj niektoré logické chybičky. Newman je síce ťahákom filmu, ale vedel by som si miesto neho predstaviť aj niekoho lepšieho. Film napriek dlhšej stopáži nenudí a aj kvôli kvalitnej filmárčine to nakoniec stačí na slabšie 4 hviezdy. ()

sulimo

Na Hitchcocka slabota a Julii Andrews měli nahradit někým sympatičtějším (což není tak těžké), protože by Vám v ději vůbec nechyběla, kdyby prostě sbalila kufry a vyrazila na západ, jak jí to Paul říkal, přesto, z mého úhlu pohledu, zhýčkaného demokratickým režimem se jedná o zajímavý špionážní thriller (scéna s autobusem je vážně dobrá), i když místy dosti naivní, a navíc.......Paul Newman. ()

Vančura

Výtečná věc, která mě strašně bavila. Vyjma lehce nezáživného rozjezdu je to celé neuvěřitelně napínavé a skoro jsem u toho ani nedýchal, jak jsem to prožíval. Vadilo mi tam jen pár drobností, z nichž bych asi jmenoval jen Julii Andrews, která mi byla extrémně nesympatická. Paul Newman je naopak zcela dokonalý. Mimořádně příjemné dvě hodiny! ()

• "Myslím si, že film Roztržená opona byl špatně obsazen," řekl Hitchcock. "Měl jsem do něj obsadit hrdinu, který by byl zpívajícím vědcem a který by doprovázel Julii Andrews." [Zdroj: Vždyť je to jen film] (Pavlínka9)
  • Natáčet se začalo v době, kdy ještě nebyla dokončena finální verze scénáře. Původní scénář se Hitchcockovi nelíbil a musel být několikrát přepracován. (ČSFD)
  • Hitchcock dále toužil po Anthony Perkinsovi, aby hrál profesora Armstronga, ale studio prosadilo Newmana. (Kulmon)