Sandman

• USA The Sandman
USA, (2022–2024), 19 h 8 min (Minutáž: 38–64 min)

Predloha:

Neil Gaiman (komiks)

Hudba:

David Buckley

Tom Sturridge, Gwendoline Christie, Charles Dance, Boyd Holbrook, Jenna Coleman, Vivienne Acheampong, Sanjeev Bhaskar, Asim Chaudhry, David Thewlis (viac)

Existuje svět, kam se dostaneme, jenom když zavřeme oči a usneme – říká se mu Snění. A Pán snů Sandman (Tom Sturridge) tam umí zhmotnit naše nejhorší noční můry a představy. Když Sen nečekaně padne do zajetí, ve kterém stráví sto let, vyvolá jeho nepřítomnost dlouhou řadu událostí, které navždy promění svět spících i bdících. Sen se proto vydává na putování mezi světy i v čase a napravuje chyby, které udělal za dobu svojí dlouhé existence, musí znovu prozkoumat, kdo je přítel, a kdo nepřítel, a poznává taky nové bytosti – ať už kosmické nebo ze světa lidí. (Netflix)

Recenzie používateľa Nach k tomuto seriálu (12)

Sandman (2022)

Na seriál Sandman jsem se jako čtenář komiksu (díky své ženě) velice těšil. Už to měla být pro mě předzvěst, že velké očekávání předznamenává veliký pád. Bohu dík, nestalo se tak. Sandman je excelentně zpracované dílo prvních dvou komiksů Neila Gaimana. Skoro to vypadá, jakoby políčky knihy i s bublinami replik posloužily jako storyboard. Vše je důslednou skoro replikou a téměř žádná vedlejší linka nebyla vynechána. Zvláště za epizody Nonstop a Zvuk jejích křídel jsem rád. To byly podle mě nejlepší části prvních dvou komiksů a tedy i samotné pilotní série. Casting byl výborný a herci zapadli do svých rolí přesně. A pokud jde o hnidopichy co se zaměřují na homosexualitu, tak vězte, že nejde o politiku produkce, ale o celkem věrně zobrazenou realitu v komiksu samotném. Za mě obrovská spokojenost a snad nastavená laťka bude v další sérii minimálně totožná. První série: 85% ()

Spánek spravedlivých (2022) (S01E01)

Velice spokojený se začátkem. V podstatě kopie komixu s atmosférou, kterou jsem z papíru cítil. I hlavní představitel mi do své role zapadl. Zatím to za mě lepší být nemohlo. 85% ()

Nedokonalí hostitelé (2022) (S01E02)

Malé odchylky od komiksu zde naprosto chápu. A kupodivu mi celek přijde i více srozumitelný. Atmosféra je skvělá. Množství počítačových efektů jsem očekával, ač nejsem jejich skalní fanoušek. Postava Sandmana je velice trefně obsazená a postavy okolo něj dostávají stejné, ne-li větší množství prostoru, což mi přijde fajn. Celek mi přijde srozumitelný nejen pro čtenáře komiksu, ale i pro ty, kteří s ním nepřišli do kontaktu. 90% ()

Ať se ti o mně zdá (2022) (S01E03)

Tak tu sice nemáme postavu Constantina, ale Constantinku, což byl odklon od předlohy, ale musím uznat, že i zde skvěle obsazen a herecky zahrán dokonale. Není důvod si na tu změnu stěžovat. Stejně jako vyškrtnutí ligy Spravedlnosti (ano, komiks se odehrává ve světě Batmana a Supermana) a nahrazení jejich linky příběhovou pasáží více propojující další dění s pilotní epizodou, což je jednoznačně filmovější a logičtější pro co nejsnadnější pochopení diváka, který nezná původní literární dílo. Stěžejní děje se nicméně plně s komiksem shodují a je pro mě libůstka si na ně počkat. Navíc postavy jsou dobře prokresleny a napsány, takže logické lapsy buď díky tomu nehledám, nebo je ignoruji. Zatím stále za plný počet. 90% ()

Naděje v pekle (2022) (S01E04)

Pro mě nejlepší pasáž z prvního komiksu. Souboj Sandmana s ďáblem. Obával jsem se nejvíce nějaké fyzické bitvy, ale při pohledu přístupu tvůrců k látce můj strach se změnil v očekávání. A výsledných pět hvězd myslím mluví samo za sebe, jak se jim tento souboj podařilo přenést do filmu. Navíc už se tu pokukuje i po dalších komiksech, například zmínkou příběhu prvních lidí a jedné zhrzené lásce. P.S. architektura pekla byla bravurní!!! 90% ()

Nonstop (2022) (S01E05)

Jsem moc rád, že postava, kterou zde hraje herec David Thewlis je v podstatě jiná, než v komiksu. Tam to byl ultra padouch, který z šílenství konal pouze zlo. Tak moc zlý byl, že ho zajmula samotná Liga Spravedlnosti. Zde už je John mimo universum superhrdinů DC a jeho psychologie je daleko propracovanější. Jeho motivy konání daleko více chápu, než v komiksu samotném. A díky tomu mě daleko více zaujala tato epizoda seriálu, než daná kapitola v knize. Takže ano, zde se mi výsledné filmové dílo líbilo víc. A ano, sám jsem z toho byl překvapený. 90% ()

Zvuk jejích křídel (2022) (S01E06)

Pro mě nejlepší pasáž ze druhého komiksu. Setkání Morfea s "nesmrtelným". Celé přesně políček po políčku kopíruje komiks, jakoby si tvůrci řekli.... kašleme na storyboard. Použijeme místo toho komiks sám. Předchozí část se Smrtí a procházkou, též naprosto věrně odrážela dění v knize. Ano, 100% zde tvůrci se zavděčují čtenářům, které jsou evidentně cílovkou. A proto musím dát plný počet. Oceňuji to. 90% ()

Domek pro panenku (2022) (S01E07)

Jedna z pasáží, která mi i v knize přišla sálodlouhá, až příliš rozmělněná. Navíc zde pro neznalce komiksu i málo přehledná. Samotný Sandman je zde ve vedlejší roli a v té hlavní tu máme zcela novou postavu Rose. I já byl při čtení tehdy překvapen a dle hodnocení usuzuji, že to jsou i diváci tohoto seriálu. Narozdíl od nich alespoň vím, co čekat a jak se vše vyvrbí. Přesto ale i pro mě je tato epizoda slabší, než ty předchozí. Hlavně z důvodu, že nestojí na hlavní postavě Morfea. 75% ()

Hrací dům (2022) (S01E08)

Lepší, než předchozí díl, ale stále ještě moc rozvláčné. Oproti první polovině se zde duplo na brzdu a spíše než kupředu plnou rychlostí, jedeme na trojku. Nicméně podobný pocit jsem měl i z této pasáže komiksu, takže tvůrcům filmu to nezazlívám. Celek je nicméně stále nadprůměrný a méně, než čtyři slunce si to nezaslouží. 80% ()

Sběratelé (2022) (S01E09)

Kvalitativně totožné s předchozí epizodou. Pro mě jako znalce komiksu je to nyní dosti natahované, neb druhou epizodu sleduji jednu kapitolu druhého komiksu, který má cca dvacet stran. Nicméně kvalita zobrazovaného skutečně odráží atmosféru i děj, který jsem z ilustrací vyčetl. Těším se na vyvrcholení. Snad alespoň to mě motivuje navrátit pět hvězd. 80% ()

Ztracená srdce (2022) (S01E10)

Tak konec přišel přesně tak, jak jsem si představoval. Tedy v podstatě kopie komiksu. Proč tedy dávám čtyři a ne pět hvězd? Inu epizoda o "nesmrtelném" nebo o bistru byla kvalitativně někde úplně jinde. A to myslím, jak u komiksu, tak zde v pilotní sérii seriálu. I tak ale uděluji čtyři hvězdy, protože prostě chválu si toto dílo zaslouží. Stejně jako druhou sérii k níž dojde. Děkuji tvůrcové... 80% ()

Sen o tisíci kočkách / Kalliopé (2022) (S01E11)

Krásná výplňková epizoda, která není o hlavním příběhu, ale jakousi jednou z celé řady vedlejších odboček, kterých jsou komiksy plné. Za mě excelentní animovaná i hraná pasáž. Skoro až mi to přišlo jako vyprávění příběhu večer u táborového ohně, které si s kamarády vymýšlíte. Zde samozřejmě excelentně rozšiřující svět Sandmana, který díky nim ožívá ve všech svých barvách. Jsem tuze rád, že filmaři se na tyto vedlejší odbočky nevykašlali a i díky nim je tento seriál natolik odlišný od konkurence, až mi přijde, že si jede svou vlastní ligu, která nemá v seriálové tvorbě obdoby. Ale až další série toto mé tvrzení potvrdí nebo vyvrátí. Jinak jsem moc rád, že zde i tyto výplně hráli áčkoví herci a ne jen béčka, která jsou levným doplňkem pro drahé speciální efekty. Díky Bohu, tvůrci zde moc dobře ví, že vše tu stojí na příběhu podávaném formou dobrých a dobře obsazených herců. 90% ()

Sandman se dočká druhé řady

Sandman se dočká druhé řady

03.11.2022

Tak je to konečně oficiální, a fanoušci už můžou přestat na sociálních sítích bombardovat spisovatele a scenáristu Neila Gaimana dotazy, jestli a kdy Netflix obnoví adaptaci jeho slavného komiksu… (viac)

Srpen se ponese v duchu velkých premiér

Srpen se ponese v duchu velkých premiér

01.08.2022

Netflix chystá Sandmana

Netflix chystá Sandmana

01.07.2019

Kultovní komiks The Sandman se v Hollywoodu pekl už pěknou řadu let. Oceňované dílo spisovatele Neila Gaimana zkoušela studia přivést na plátna kin už někdy od počátku devadesátých let minulého… (viac)