Sandman

• USA The Sandman
USA, (2022–2023), 19 h 8 min (Minutáž: 38–64 min)

Predloha:

Neil Gaiman (komiks)

Hudba:

David Buckley

Tom Sturridge, Gwendoline Christie, Charles Dance, Boyd Holbrook, Jenna Coleman, Vivienne Acheampong, Sanjeev Bhaskar, Asim Chaudhry, David Thewlis (viac)

Existuje svět, kam se dostaneme, jenom když zavřeme oči a usneme – říká se mu Snění. A Pán snů Sandman (Tom Sturridge) tam umí zhmotnit naše nejhorší noční můry a představy. Když Sen nečekaně padne do zajetí, ve kterém stráví sto let, vyvolá jeho nepřítomnost dlouhou řadu událostí, které navždy promění svět spících i bdících. Sen se proto vydává na putování mezi světy i v čase a napravuje chyby, které udělal za dobu svojí dlouhé existence, musí znovu prozkoumat, kdo je přítel, a kdo nepřítel, a poznává taky nové bytosti – ať už kosmické nebo ze světa lidí. (Netflix)

Recenzie používateľa Martrix k tomuto seriálu (9)

Spánek spravedlivých (2022) (S01E01)

Tak, jako by bylo snadné nechat se nalákat chvalozpěvy na předlohu, bylo by vcelku pochopitelné vyhnout se tomuto seriálu velkým obloukem, kvůli negativním ohlasům lidí, kteří si pletou tvůrčí svobodu s hyperkorektní mánií dnešní doby. Mě osobně vadí zpětná implementace menšin tam, kde být nemohli a kde jde jen o společenskou manýru, aby to bylo...korektní. To ale není případ Sandmana. Zatím. Komiks je specifický žánr a pokud se jedná o mytologii, tak dvojnásob. Tady si mohou autoři dovolit ledasco. Pokud nepřekročí mez, jako v Zámek a klíč, nechám se příběhem dovést až ke konci, protože zatím je to fajn a dle ukázek, je potenciál tohoto světa nevyčerpatelný. Jen je to zatím podivně studené. ()

Ať se ti o mně zdá (2022) (S01E03)

Záměna pohlaví Constantina byla stejně jako homosexualita Alexe zcela bezúčelná, takže i když to neruší, páchne to politikařením. Naštěstí to přehluší dobře vystavěný příběh z prostředí, které mám rád. Stejně jako v případě jiných oblíbených námětů, i tady si to užijí nejvíc ti, kteří předlohu neznají a nemají s čím srovnávat. ()

Naděje v pekle (2022) (S01E04)

Když jsem viděl před pár dny upoutávku, vůbec se mi nelíbila a neměl jsem v plánu Sandmana sledovat. Fanoušek ze mě nebude, ale jsem rád, že jsem do toho nakonec šel. Podobně jako v případě Lucifera, má to i přes některé nešvary něco do sebe, resp. některé pasáže jsou vynikající. Pravda, trochu mrzí, že známé postavy, které má člověk po kůži hrají jiní herci, ale casting je povedený, takže pokud máte Gaimanovu mytologii rádi, nic moc k vytknutí nenajdete. ()

Nonstop (2022) (S01E05)

Spousta zajímavých myšlenek s až filosofickým přesahem. Odkrývání kam by vedlo, kdyby lidi nelhali a jejich touhy a sny by nahradila tvrdá realita, bylo působivé až do okamžiku, kdy vše skončilo nesmyslnými orgiemi, jakoby si Gaiman myslel, že tou hlavní přetvářkou lidi je jejich sexualní orientace. To bylo zklamání, protože až do toho okamžiku, šlo o vynikající atmosférickou psycholahodu. Postava Johna je parádně napsaná. Je obrovská škoda, že to celé bylo poskvrněno potřebou udělat z každého druhého homosexuála. Člověk nemusí být hned homofóbní, aby se nepozastavil nad tím, jakou pozornost tvůrci věnují znázornění světa jako místa, kde hetero vztahy nefungují a běžné je, když každý s každým .... . To je ale spíš jen svět Hollywoodu, kde je sídlo velení LGBT... . ()

Zvuk jejích křídel (2022) (S01E06)

Skvělá epizoda. Stačilo jen málo. Vyprávět příběh. Nedivím se, že má Sandman kultovní status. ()

Domek pro panenku (2022) (S01E07)

Jako kdyby Sandman skončil minulou epizodou a místo něj nasadili nějaký nudný spin off. ()

Hrací dům (2022) (S01E08)

V šesté, nejlepší epizodě zazní, že příběh který trvá moc dlouho, nemůže skončit happyendem. Kdyby měl Sandman jen šest epizod, tak by tato řada mohla být považovaná za velmi zdařilý pokus. Jenže příběhy končí až tehdy, když jejich vypravěčům dojde dech, nebo inspirace. Gaiman sice má pořád co vyprávět, ale příběh Rose a jejího ztraceného bratra, mě v kontextu předchozích událostí vůbec nezajímá. Chci Smrt, Constantina, pořádného protivníka... . Spiknutí je daleko v pozadí, takže i kdyby se v následujících dvou epizodách něco začalo dít, nejspíš mi to zkažený dojem nespraví. Přesto nebylo špatně všechno...minimálně dva momenty byly působivé. ()

Ztracená srdce (2022) (S01E10)

Relativně uspokojivé zakončení druhé poloviny první řady. Gaimanovi ovšem nelze upřít, že jeho svět je působivý a Heinbergovi, že ho adaptoval v rámci možností solidně. Trikově velmi náročný vizuál, ladí se snovou atmosférou, obsazení bylo slušné, příběh dával smysl...i ve chvílích, kdy mi zajímavý nepřipadal. Takže asi spokojenost mixnutá s rozladěním, že od šesté epizody začala křivka mého nadšení klesat rychleji, než kurz rublu. Ale pořád to stačí, abych se opatrně těšil na druhou řadu. ()

Sen o tisíci kočkách / Kalliopé (2022) (S01E11)

Ta animovaná část byla něco pro mě. Mám doma dvě kočky a představa, že jsou lidi, kteří nastrkají koťata do pytle a utopí je, mě vždycky rozzuří. Pro mě to jsou bezcitné zrůdy, kterým nic dobrého nepřeju. Zato kočkám přeju, aby se poselství šířilo. Druhá část o uvězněné můze, byla... neškodná. Posloužila jen k potvrzení, že Tom Sturridge byl pro Sandmana skvělá volba. Obsahově byla tuctová. ()

Sandman se dočká druhé řady

Sandman se dočká druhé řady

03.11.2022

Tak je to konečně oficiální, a fanoušci už můžou přestat na sociálních sítích bombardovat spisovatele a scenáristu Neila Gaimana dotazy, jestli a kdy Netflix obnoví adaptaci jeho slavného komiksu… (viac)

Srpen se ponese v duchu velkých premiér

Srpen se ponese v duchu velkých premiér

01.08.2022

Netflix chystá Sandmana

Netflix chystá Sandmana

01.07.2019

Kultovní komiks The Sandman se v Hollywoodu pekl už pěknou řadu let. Oceňované dílo spisovatele Neila Gaimana zkoušela studia přivést na plátna kin už někdy od počátku devadesátých let minulého… (viac)