Sandman

• USA The Sandman
USA, (2022–2024), 19 h 8 min (Minutáž: 38–64 min)

Predloha:

Neil Gaiman (komiks)

Hudba:

David Buckley

Tom Sturridge, Gwendoline Christie, Charles Dance, Boyd Holbrook, Jenna Coleman, Vivienne Acheampong, Sanjeev Bhaskar, Asim Chaudhry, David Thewlis (viac)

Existuje svět, kam se dostaneme, jenom když zavřeme oči a usneme – říká se mu Snění. A Pán snů Sandman (Tom Sturridge) tam umí zhmotnit naše nejhorší noční můry a představy. Když Sen nečekaně padne do zajetí, ve kterém stráví sto let, vyvolá jeho nepřítomnost dlouhou řadu událostí, které navždy promění svět spících i bdících. Sen se proto vydává na putování mezi světy i v čase a napravuje chyby, které udělal za dobu svojí dlouhé existence, musí znovu prozkoumat, kdo je přítel, a kdo nepřítel, a poznává taky nové bytosti – ať už kosmické nebo ze světa lidí. (Netflix)

MyrnaAlec

Ponořit se do světa Gaimana vyžaduje znalost předlohy, jinak se divák bude ztrácet, i když byla snaha to maximálně pospojovat do logického příběhu. Skvělé obsazeni (především Morfea, ale i Lucifera a starého Lanistera a Thewlis opět skvěle nepředvídatelný) a výtvarné zpodobnění krajin snů i pekla. ()

Detak

Já jsem na ty divný věci asi trochu ujetej :-) což byl i důvod, proč jsem dokoukal první řadu. Tohle je hodně zvláštní počin plnej divnosti. A jak se říká: "když máš divný kamarády, tak seš taky asi divnej", no a já jsem :-D, proto i s partičkou kamarádů "podivínů" ze závěru série bychom si jistě rozuměli. Brutalita některých dílů naštěstí končila na hranici mé snesitelnosti a i ten havran si nakonec sednul. Vizuální stránka pěkná, mluva hlavního hrdiny hódně rozvážná a někdy dokonce někdo pronesl i zajímavé moudro. Touha se povedla, no a např. sraz sběratelů, to byli opravu zapálení koníčkáři :-) Celkové provedení, které mísí snad všechny současné "vau" věci a různé "funkční" prvky z jiných seriálů, je ale ve skutečnosti takový mišmaš, který opravdu né každý snese (určeno pro mladé publikum; trochu škoda). Proto rozporuplnému seriálu dávám rozporuplné hodnocení *** a počkám, co ukáže další série :-) Doufám, že bude míň brutální a ještě víc divná :-D ()

W.Goldfinch

Tak je to konečně tady, adaptace nádherné komiksové série Neila Gaimana se po spoustě letech snahy o zfilmování dostala na obrazovky a my si ji můžeme prožít (nebo spíš prosnít) v dalším médiu. Musím říct, že již od oznámení jsem ze seriálu měl poměrně velké obavy. Přece jen jak zadaptovat něco tak kultovního jako je Sandman, jeden z nejuznávanějších, nejkvalitnějších a nejoblíbenějších komiksů vůbec? Po shlédnutí prvního dílu jsem byl velmi mile překvapen a s každým dalším dílem jsem byl spokojenější. Mělo to správně snovou a tajemnou atmosféru, nádherný vizuál a povětšinou charismatické herce. Hlavně Tom Sturridge se ukázal jako ideální volba pro ztvárnění Morfea, nejenže vypadá úplně jako on, ale má přesně takový hlas, jaký jsem při čtení předlohy slyšel v hlavě. Až do šesté epizody jsem v rámci možností nemohl být spokojenější. Bohužel když se začala adaptovat kniha Domeček pro panenky, najednou jakoby to jiskru toho, co Sandmana dělá tak výjimečným, tedy lehké, ale zároveň geniálně poutavé vyprávění, ztratilo, což zamrzí o to víc, že původní Domeček je jeden z nejlepších dílů série. Také jsem měl malinký problém s blackwashingem Rose Walkerové a její rodiny, jenž se mi zdál trochu zbytečný a samoúčelný. Podle mého názoru to na rozdíl od Smrti – která byla obsazena dokonale – nebylo ku prospěchu věci, ale spíše naopak. Na druhou stranu, srážet kvůli tomu hodnocení s tím, že se jedná o „neomarxistickou agitku“, k čemuž tady dochází, je neuvěřitelná kravina. ()

Bobbyk69

Za mě bomba. Komiksovou předlohu jsem sice nečetla, takže nemůžu posoudit jak moc se děj odchýlil od komiksu, nebo neodchýlil. Mě tedy celý seriál nadchnul již od první epizody, díky skvělým hereckým výkonům některých postav, úžasné architektuře pekla a snění a propracovaným postavám. Co se týče toho, že se tu často vyskytují LGBT+ postavy, tak to mi nevadí. A nechápu, že někdo odsoudí celý seriál jen na základě toho. A když někdo bere výskyt LGBT+ postav bere jako diskriminaci heterosexuální většiny. Mně osobně nevadí, že se v seriálu takové postavy vyskytly. A to se týká také výskytu postav s jinou kůží než bílou, nejsem žádný rasista a pochopitelně mi to nevadí, a když někdo odsoudí nějaký seriál na základě tohoto a dá tomu odpad, tak by radši neměl hodnotit. Osobně se těším na druhou sérii a až vyjde, tak se na ni určitě podívám. 90% ()

bosch-k

Seriál je super, drží se dobře předlohy. Nevadí mi pozměnění některých postav, například Lucien jako afroameričanka a žena. Casting Smrti mi tam ale prostě nesedí, ikdyž jí Kirby Howell-Baptiste hraje dobře. V komixu je to nejbližší sourozenec Sandmana, takže jsou si i velmi podobní a ten její emo styl včetně líčení mne v knize baví mnohem víc. ()

mata77

Seriál hodnotím z pohľadu diváka, ktorý nepozná predlohu a nemá s čím porovnávať. Námet je zaujímavý, plný rôznych postáv a fantazmagórie na entú. Príbeh mieša známe s neznámym, rozprávkové bytosti s mytologickými, alebo na moje prekvapenie aj s biblickými. Spracovanie sa mi zas až tak nepozdávalo. Skutočné masky a kostýmy boli nahradené trikmi, krajina snenia je komplet natočená na zelenom pozadí a pôsobí umelo, niekedy až povrchne. Herci na mňa výkonmi výraznejšie nezapôsobili. Dej skákal z príbehu do príbehu a niekedy dosť skratkovito. Čo sa zdalo na začiatku ako hlavný motív, sa v ďalšej epizóde odsunulo na vedľajšiu koľaj. Celkový dojem mi najviac kazilo rozprávkové spracovanie, v ktorom sa strácalo fantasy aj horor. Stále sa to snažím spracovať a nájsť v Sandmanovi to, čo v ňom vidia skalní fanúšikovia, ale na základe tohoto seriálu sa mi to nedarí. ()

1Vojta1

Koktejl biblických splašků převrácených naruby a zamíchaných s nějakými pravidly fantasy světa. Díky naprosto nekonzistentnímu ději se postavy, u níž jsme si mysleli, že jsou pro děj stěžejní, vytrácí do ničeho a místo nich přicházejí nové, ještě více nezapamatovatelné. Charaktery a vzhledy postav jsou bizarní jen proto, aby byly bizarní. Pak už jen stačí obsadit do rolí známých biblických postav herce tak, aby nás to na oko překvapilo a nastal ten půlsekundový moment, kdy se divíme, že Satan vypadá právě TAKTO. Zbytek už asi zapomněli scénáristé domyslet. Sandman má své momenty a menšina předních postav je kupodivu nakonec i opravdu zajímavá. ()

Kokos

Nikdy mi nevadila homosexualita ve filmu, když to do příběhu patří (a samozřejmě ani v reálu ať už to patří kamkoliv)... ale tady v rámci toho pokrokového lgbt (nebo jak se to píše) liberalismu narvali tolik teploušů, že to bije do očí jak je to na sílu a vypadá to, že heterosexualita je nějaká zastaralá deviace.  Myslím, že tím ale škodí i samotným gayům, protože si myslím, že jediné o co homosexuálům jde je, aby jejich sexuální orientaci nikdo neřešil (jako nikdo neřeší něčí heterosexualitu), ne aby z  toho dělal karneval na každém rohu. ()

Sady1993

Jedna hvězda dolů za agresivní a směšně působící woke propagandu a druhá za 7.-10. díl, který šly dějově úplně mimo mě. A konference sériových vrahů? Strašně hloupé. Prvních šest dílů působí jak jiný seriál. Škoda. ()

zerk0 odpad!

Absolútne nudná, rozťahaná lgbt blm sračka z dielne Netflixu, ktorá bola pre mňa definitívna a posledná kvapka k zrušeniu tejto pomýlenej, úchylnej a nechutnej streamovacej služby. ()

IZFNP

Viac ako u akejkoľvek seriálovej adaptácie pred tým mám pocit, že Sandmana nemožno hodnotiť bez znalosti predlohy. Ale ako nečitateľ si myslím, že Gaimanova ruka je na seriále dosť poznať a komiks z celého projektu cítiť. „Pilot” bol exkluzívny: temná a tajomná fantasy, vizuálne i scenáristicky uhrančivá, psychologicky presná a správne mytologická. Napriek tomu, že prvotné nadšenie s ďalšou epizódou uvädlo, prvá polovica série si tempo do veľkej miery zachovala, tvorcovia predstavili bohatý nový svet dôstojne, a i keď si viem predstaviť dychberúcejšiu výpravu, produkčne je seriál na vysokej úrovni. Druhá polovica nabrala trochu iný smer, a u nej celkovému zážitku škodí, že si divák na ďalší diel nemusí počkať, ale zhltne celý seriál na posedenie (ehm). Atmosféra celej prvej série je melancholická, filozofická, chvíľami mrazivá či dokonca riadne desivá. Tvorcom sa podarilo pár naozaj, naozaj pekných obrázkov či sekvencií, a dve, tri epizódy sú seriálové blaho. Rozprávanie je uchopené veľmi zvláštne, sledujeme dokopy niekoľko rôznych motívov, liniek a postáv, a to občas úplne samostatne a na veľkom priestore, a taktiež chvíľami akoby bez zakotveného významu v deji - akoby cieľom bolo “jen a pouze” ukázať viac zo sveta Sandmana.  Cast je zvláštnou zmesou hrania na istotu a risku a ako taký funguje, Dream je správne neuchopiteľnou perzónou, ale chcela by som viac chaosu, raw power, a ostatných Endless. K genderovým zmenám sa neviem vyjadriť, ale nemám pocit, že by na tom u väčšiny postáv záležalo, nakoľko fungujú všetky. Nie je to úplne plný počet, seriál ma neposadil do kresla tak, ako mohol, a priznávam, že dúfam, že vo fantasy trojlístku s House of Dragon a Rings of Power bude Sandman najslabším kúskom.  PS: Je dosť zaujímavé, že produkčne nadupaných a kvalitných TV fantasy počinov vzniká ako šafranu, a v 2022 výjdu tri čierne kone skoro naraz ❤️‍🔥 86 % ()

Drozdo57

"Sandman bol vždy woke" povedal Neil Gaiman. Neil, je to Tvoje dielo, ale naser si! Nie som si teda istý, či rozumieš tomu, čo si vytvoril. Sandman je výnimočný komiks a neviem, prečo ste dostali potrebu ho vylepšiť. Z poslednej doby vieme, ako skvele funguje, keď sa snažíme vylepšiť niečo, čo majú ľudia radi (Star Wars). Ako u mnohých adaptácií z poslednej doby (Witcher, Resident Evil, Cowboy Bebop, atď) sa pýtam: "Pre koho je toto určené?" Pretože fanúšikovia nemôžu byť s týmto spokojní. Je to teda točené pre nejakých uvedomelých kritikov? Alebo Twitterový dav, ktorý to vlastne ani nepozrie, alebo je im úplne jedno, aký seriál pozerajú, ale iba pred sebou držia zaškrtávacie políčka diverzity a na základe toho na konci napíšu hodnotiaci Tweet. Prvý diel je fajn. Mal atmosféru, hlavný protagonista sa mi páčil. Postupne to ide ale dole vodou. Lepší diel je ešte 6ty, ale to už v podstate nie je Sandman. Vydržal som 8 dielov. Mne nevadia v zásade prefarbovačky, alebo preorientovačky, ak to postavám alebo príbehu niečo pridá. Ale takto tu máme zasa iba dosť zlú adaptáciu, ktorá nemôže uspokojiť fanúšikov, iba sa snaží vyslať správu, vyvolá u mojej telky grcanie dúhy a poteší ja vlastne neviem koho. Plus mi vadí pár skrytých správ (napr. bieli hetero chlapi sú záporné postavy, "aj tak to tu vlastne riadiš Ty", atď). ()

Fanda.Boukal

Po šestém díle jde kvalita bohužel výrazně dolů ale do té doby skoro perfektní. Závěr mi přišel že se snažil zbytečně ukazovat milion zvratů a propojení které ve výsledku vůbec nefungovaly a nemělo to kýžený efekt. Pořád ale solidní fantasy na 4 hvězdy. ()

Skrivan

Sandman je rozhodně neobvyklý seriál s velice zajímavou a originální atmosférou. Herecké výkony jsou parádní, lokace neokoukané. Jednotlivé epizody jsou většinou nadprůměrné, ale mám problém vnímat to jako celek. Není to ani jeden ucelený příběh v několika epizodách, ani samostatné povídky ze života Sandmana, je to něco mezi - a to mě jako diváka mátlo a oslabovalo to můj zážitek. Pán snů je každopádně nesmírně zajímavá postava a za zhlédnutí to určitě stojí. ()

TR4XY_CZ

Nedoceněný klenot. Sakra měl jsem se na to podívat hned, jak to vyšlo a neotálet. Z většiny jde totiž o naprostou pecku. Procházka těmi nejzajímavějšími nápady a filozofickými otázkami našeho světa. Sny, nebe, peklo, pravda, lži, smrt, utrpení, nadpřirozené bytosti, prostě všechno, čemu my jako lidé nikdy nebudeme na 100% rozumět. K tomu ten úžasný vizuál, doprovázený poutavou hudbou a atmosférou, která vás vtáhne dovnitř a vy prostě nebudete chtít odejít. Seriál má také komplexní postavy, které hrajou parádní herci. Samozřejmě musím přiznat, že tu mluvím hlavně o první polovině první série, která je téměř dokonalá. To samé už o té druhé půlce říct nemůžu. Tam byl pokles kvality vidět hlavně v postavách, scénáři, režii a zajímavosti příběhu. Je taky škoda, jak do toho musí ten Netflix cpát těch lgbt propagací tak hrozně moc. Vím, že Gaiman se tomuhle nebrání, ale tady už to byl fakt moc velký extrém. Pořád jsem si ale tohle dílo nesmírně užil. Poslední bonusová epizoda byla už jen třešničkou na tomhle horově psychologickém fantasy dortu. 8/10 a už se těším na druhou sérii. ()

Fin_429

Sandman určitě není seriál pro nějakého náhodného konzumního diváka, který podporuje jen a jen marvelovky. Sandman je jiný, odlišný a na zamyšlení.  U tohoto seriálu jsem si musel říct: ,, A jo on má pravdu. Vždyť proč bychom se měli bát smrti. Když přijde tak přijde no...". (Jsem mentálně v pořádku). Seriál má velmi dlouhé pasáže, což už jen tohle vás ,,přemluví", aby jste se zamysleli. Jinak je ale seriál,jak po příběhové, tak i po audiovizuální stránce skvělý a doporučuju jej. 10/10 ()

lektvar

Neviem si pomoct ale stale si predstavujem co by s tou postavou urobil ezra miller a mam to chut kvoli tej nicnevzbudzujucej voskovej figurine vypnut zakazdym ked sa zjavi. Inac standardne umelo natahovane pri com to vizual nezachranuje a povysili to o extremne spomalene pohyby vsetkych postav. Ucel to splna. Uspava ma to. ()

Kennedy_R

Od Gaimana opět solidní podívaná, která od začátku do konce bavila. Zvláště díl s peklem. Oproti Kingovi se Gaimanovy knižní předlohy (v tomto případě komiksová) daří přesvědčivě převádět do filmové podoby. I výběr herců se povedl. Sturridge jako vyzáblý pán snů, dvoumetrová Christie jako Lucifer nebo Dance či Thewlis jako záporáci. Otevřený konec pro druhou sérii. ()

Ironhead

Bavilo mě to, když se hrálo na vážnější a temnější notu (naštěstí většinou), naopak když se to tvůrci snažili rozmělnit nějakými infantilními vtípky, tak to šlo celé k šípku. Nový Sandmanův havran byl přímo na zabití, nebo "vtipné" duo bratrů Kain a Abel + roztomilý chrlič, to bylo jako úplně odjinud. Nechápu, proč si tvůrci nezvolí žánr a nedrží se ho, není to přeci Disney. Nejlepší epizody se tu nachází někde uprostřed série. Poslední díly se snovým vírem byly naopak trochu nezáživná nuda bez nějakého překvapivého nebo napínavého rozuzlení. A ano, té multikultury v obsazení (blackwashing) a hlavně homosexuálních postav mi tu přišlo opravdu nějak moc i na běžné poměry Netflix standardů (zde je tak říkajíc teplý každý druhý). ()

Sandman se dočká druhé řady

Sandman se dočká druhé řady

03.11.2022

Tak je to konečně oficiální, a fanoušci už můžou přestat na sociálních sítích bombardovat spisovatele a scenáristu Neila Gaimana dotazy, jestli a kdy Netflix obnoví adaptaci jeho slavného komiksu… (viac)

Srpen se ponese v duchu velkých premiér

Srpen se ponese v duchu velkých premiér

01.08.2022

Netflix chystá Sandmana

Netflix chystá Sandmana

01.07.2019

Kultovní komiks The Sandman se v Hollywoodu pekl už pěknou řadu let. Oceňované dílo spisovatele Neila Gaimana zkoušela studia přivést na plátna kin už někdy od počátku devadesátých let minulého… (viac)