Sandman

• USA The Sandman
USA, (2022–2023), 19 h 8 min (Minutáž: 38–64 min)

Predloha:

Neil Gaiman (komiks)

Hudba:

David Buckley

Tom Sturridge, Gwendoline Christie, Charles Dance, Boyd Holbrook, Jenna Coleman, Vivienne Acheampong, Sanjeev Bhaskar, Asim Chaudhry, David Thewlis (viac)

Existuje svět, kam se dostaneme, jenom když zavřeme oči a usneme – říká se mu Snění. A Pán snů Sandman (Tom Sturridge) tam umí zhmotnit naše nejhorší noční můry a představy. Když Sen nečekaně padne do zajetí, ve kterém stráví sto let, vyvolá jeho nepřítomnost dlouhou řadu událostí, které navždy promění svět spících i bdících. Sen se proto vydává na putování mezi světy i v čase a napravuje chyby, které udělal za dobu svojí dlouhé existence, musí znovu prozkoumat, kdo je přítel, a kdo nepřítel, a poznává taky nové bytosti – ať už kosmické nebo ze světa lidí. (Netflix)

kamil.i

Ďalšia stupidita od Netflixu, ktorá zabila skvelý námet. Obvykle hľadám pozitíva a negatíva výtvoru, porovnávam ich a argumentujem v prospech finálneho hodnotenia, ale pri Netflixe to už nemá význam. Nikto iný nevidí, že v poslednej dobe sú všetky ich seriály rovnaké? Rovnica: Zaplať tonu peňazí za originálny námet, objednaj pekných hercov do hlavných úloh, hlavne množstvo žien a ľudí iného ako svetlého pigmentu, bez ohľadu na ich herecké kvality, nedostatok charizmy alebo či sa vôbec hodia do postavy, tlač na rodovú, etnickú, rasovú a inú rovnosť, najmi lacných pisálkov, ktorí budú otrocky prenášať predstavy štúdia a platformy do hodín zbytočných dialógov, aby sucho adaptovali príbeh v úzkych mantineloch a očakávaniach trhu (rozumej amerických lobistických skupín a populárnych sociálnych sietí), hlavne nech je tam veľa nadávok a LGBT, ďalej nájdi tvorcov (rozumej robotníkov) na triky a "nepodstatnú" prácu poza kamery, ktorí odvedú remeslo štandardne dobre, no bez pridanej hodnoty, úplne sa vykašli na akúkoľvek ambíciu rozprávať obrazom a postupne aj na pôvodný príbeh, veď podstatná je tá tolerancia, taktiež zbytočne natiahnutá stopáž kvôli firemným výkazom o sledovanosti v hodinách a ešte značka, ale tú už zaobstarala predloha = myšlienkovo a umelecky sterilný, no obchodne atraktívny výgrc v ponuke Netflixu. Že to nevadí Goyerovi, je úplne jasné celú jeho kariéru. Že s tým nemá problém ani Gaiman - to je už smutné. Takto bude Netflix len a len upadať a strácať predplatiteľov a nezachráni ho ani medzinárodná (rozumej kórejská) tvorba. ()

Martinius

nuz, kdesi mam pocit, ze som si pozrel akesi soft gay porno a nie ospevovanu komiksovu predlohu. avsak aj tento druh novodobej zanrovky ma zjavne svoje striktne pravidla, ktore vopred vyspojleruju vyznamnu cast deja a drasticky limituju kreativne tvarovanie charakterov. napriklad: biely heterosexualny muz je bud zloduch alebo idiot (cest vynimkam). zena cernoska (idealne lesba) je nedotknutelny symbol cnosti a bezuhonnosti. ziadnu cnostnu heterosexualnu zenu nesmie prasit biely heterosexualny muz (kedze je bud zloduch alebo idiot). to ma za nasledok celu skalu plytkych, jednorozmernych a predvidatelnych postav, ktore trapia oci i inteligenciu navzdory chytrym crtam predlohy. sandman je v podstate cosi ako star trek discovery, len na zemi. ()

Spacecore

Nejsem moc seriálový typ a určitě jsem skeptický ke komiksovým předlohám. Sandman se ale povedl. Ke konci už si mě získal úplně a těším se na další řady a uvažuju o opětovným přečtení celé série. Takhle má vypadat komiksový seriál. Nechybí ta správná atmosféra, fanoušci komiksů (já) nedostanou zklamání a komiksem netknutí (moje žena) objeví kouzlo Pána snů. Deset epizod a jedna bonusová celkem zdárně pokrývají dvě a půl knihy, což je dost svižný tempo a občas se děj bere zkratkovitě a všecičko se musí lehce zjednodušit, ale ničemu to nevadí. Herci jsou charismatičtí a scénář kvalitní, Gaimanův dohled je určitě znát. LGBTQ tématika je samozřejmě na sílu tlačená, což mě ani tak nerušilo, ale je škoda, že mnoho lidí potom ano a zrovna Sandman tuhle tématiku sám používal, ale když je to nabombeno v každým díle, ztrácí se ta síla. Patrné je to na Touze, která svým zjevem nešokuje, nepoutá, tak jako v komiksu. ()

krauset

Sandman je komiks vizuálně uhrančivý a zároveň postavený na moci slova. A jestli si za něco seriál zaslouží pochvalu, je to vizualizace slova. Nejlépe patrné je to v epizodě čtvrté, A Hope in Hell, která adaptuje jeden z nejlepších sandmanovských sešitů. Zde soupeří Morfeus ve hře představivosti a slovního trumfování a režisér Jamie Childs tuto čirou abstrakci dokáže zobrazit naléhavě a vystupňovat ji z čistě teoretické hry v bolestivou, fyzicky přítomnou zkušenost. Při čtení Sandmana se vás zmocňuje silný dojem, a ten přetrvává a přetrvává a nutí vás se k přečtenému vracet. V komiksovém Sandmanovi jsou obrazy, které nemůžu dostat z hlavy. Zatímco u seriálu už týden po zhlédnutí musím tápat, natož aby ve mně emoce nadále rezonovaly, připomíná polozapomenutý sen po probuzení, po němž se jeden natahuje planě. Mnoho z tajemnosti i ambivalentnosti je pryč. Postavy ne tak docela procitají, není to zcela plastické, na vině je opět netflixovská dramaturgie a poměrně slabá režie, která s výjimkou první a čtvrté epizody nezhmotňuje obrazy a nedívá se na ně nově. O důstojnou adaptaci se jedná, ale o takovou, kde jsou všechny nejlepší momenty obsaženy už v předloze, a seriál netvoří žádné nové, srovnatelně pamětihodné. Snad s výjimkou několika výtvarných: brána říše snů, Peklo, závěrečná sochání snů a nočních můr. Nakonec je to vlastně celkem konzervativní adaptace, podobně jako v případě Dobrých znamení. A to stačí na velmi dobrý příspěvek k žánru, ale v žebříčku nejlepších seriálů se mi Sandman nejspíš neobjeví. ()

Bozvav

Povedený, byť předigitalizovaný vizuál, velmi krásná titulková hudba a obří snové hovno co se týče děje, dialogů, nějakého smyslu a sympatičnosti jakékoliv postavy. Chybí tomu akce, náboj, napětí pomálu, celé se to děsně vleče a atmosféra je místy tak zoufalá, až se mi chtělo plakat. Temné to není vůbec, nicméně pro děti to také není. Na své si přijdou tak puberťáci, co nejsou moc nároční.  Za mne zklamání roku, protože jsem se fakt těšila na snovou, patřičně temnou a napínavou fantasy a dostala jsem vyšinutou noční můru z růžové zahrady.  A to ani nemluvím o tak okaté propagaci LGBTQ+ komunity, až mi to bylo místy nepříjemné. Možná, kdyby to sestříhali do dvou dílů, by to šlo, ale i tak nevím, nevím. Za mne 30 rozčarovaných %. ()

gonga

Tak toto mě dostalo, čekal jsem jen další nudnou fantasy a dostal epos o smyslu života, smrti a vlastně všeho. A John Sturridge je v titulní roli vynikající. Komentáře zdejších dezolátů jsou zklamáním a dokladem toho, že kinematografii dnes komentuje kdejaké přihlouplé vemeno. ()

Hadati

{reply MERLIN|55105489}: Má recenze. Adéla ať to radši nečte, nějaké spoilery tam samozřejmě jsou, i když o příběhu tam moc nemluvím:  Komiksového Sandmana jsem považoval za dílo, které se nedá zfilmovat. Proto jsem k tomuto seriálu nepřistupoval s žádným velkým očekáváním, přestože jsem byl nedočkavý, jak se podaří. Naštěstí Neil Gaiman si nad tvorbou seriálu udržel kontrolu a je to na něm opravdu vidět, protože se seriál ke své předloze staví opravdu s velkým citem.  První desetidílná série se zabývá dějstvím prvních dvou komiksových knih Preludia a noktruna a Domečku pro panenky. Jedná se tedy o ty nejsilnější příběhy celé komiksové série. Prvním je tedy samotné uvěznění Vládce snů, jeho osvobození a hledání ztracených artefaktů. Druhým je vypořádání se s vírem snů, který hrozí zničit celé lidstvo. V obou příbězích si scénáristé s vyprávěním poradili více než dobře. Nic podstatného nebylo vynecháno a divákům neznalým předlohy je vše dostatečně srozumitelně vysvětleno. A přestože ke změnám oproti komiksu došlo, nejedná se o žádné podstatné změny, které by původní příběhy poškodily.  Ke zpodobnění světa Sandmana nelze prakticky téměř nic vytknout. Snový svět vypadá tak jak má – magicky, temně, goticky, rajsky, pekelně… jak si to zrovna žádá děj. Ale přestože se jedná o fantaskní světy, vypadají realisticky, nijak uměle. Kostýmy a masky jsou stejné kvality a jsou inspirovány komiksovou předlohou, jak jen jdou převést do filmové podoby. Ať už se jedná o dokonale naanimovaná zvířata jako je had či havran, která vypadají jako živá, až po fantaskní postavy v podobě démonů nebo některý snových postav. Takhle měla vypadat monstra v seriálovém Zaklínači, a ne tak uboze, jak to nakonec dopadlo. I kostýmy jsou více než vkusné a k postavám sedí.  Největší výtku tak mám k některému obsazení. Vlastně mi vadí hlavně jedno obsazení významné postavy, a to postavy Lucifera. Brienne z Tarsu (herečka Gwendoline Christie) do této role nesedí. Pokud vím, tak sám Gaiman kdysi napsal, že si svého Lucifera představoval jako Davida Bowieho. Bowie sice už tuto roli vzít nemohl, ale určitě by se našel herec dostatečně mu podobný, který by to mohl vzít. Když se nakonec v seriálu objevila Touha jako postava neurčitého pohlaví, zatoužil jsem, aby někoho takového typu obsadili i do postavy Lucifera. Protože i Lucifera si představuji spíše jako osobu neurčitého pohlaví. Jako bezpohlavní anděl si o tu neurčitost přímo říká. Trochu mě pak zamrzela i změna pohlaví Johna Constantina na Johannu Constantinovou.  Naopak Touha je dokonalým zpodobněním tohoto Věčného. Zoufalství je pak zcela nevýrazná. Chápu, že z ní asi nemohli udělat takovou ohavnost jako v komiksu, ale přeci jen by se mohli do další série zamyslet, jak ji změnit v něco, co by Zoufalství více připomínalo. Smrt pak není oblečená jako gothička, ale pouze v obyčejném černém oblečení. Ale kdo ví, možná se producenti rozhodli, že v seriálové verzi by gothické vzezření vypadalo směšně, zejména když komiksová Smrt chodila takto oblečená v době, kdy to bylo zrovna in. Goth styl přeci jen je v současnosti, do kterého byl komiks převeden, neaktuální. A také je pravda, že co funguje v komiksech, nemusí nutně fungovat i v seriálu. Jen si vzpomeňme na starší komiksové superhrdinské postavy. Dodnes mi přijde, že Superman v červených slipech vypadá směšně.  Sandman je pak předloze dost věrný – jeho účes, oči, vyhublá, ale svalnatá postava. Horší je to však u záběrů zblízka na jeho příliš masitý obličej a „duckface“ ústa, který se ne každému bude líbit. To však bohatě vynahrazuje hlas herce a uchopení postavy, které se nedá nic vytknout. A to považuji za podstatnější, než že se mi v určitém úhlu a detailu nelíbí tvář herce.  V celém seriálu pak nenarazíte na herce, o kterém byste mohli říct, že neumí hrát. Trochu mě zklamalo, že z Luciuse udělali ženu, ale nelze popřít, že ho hraje dobře a vzezřením mu je podobná (lektorské brejličky a tomu odpovídající přezíravé chování). A na druhou stranu, proč by ve Světě snů zrovna tohle nemohlo být jinak? Naštěstí se genderové veletoče nekonaly, takže kromě Luciuse, (víceméně) Lucifera a Constantina zůstalo vše při starém. Gaimanův komiksový Sandman má naštěstí tolik zajímavých ženských, homosexuálních a transexuálních postav, že je není potřeba tolik uměle vyrovnávat. Rasové proměny postav mě pak vůbec netrápí, pokud se nejedná o extrémy. Zde k takovým změnám došlo v rozumné míře a pro mě nebyly vůbec rušivé.  Pokud vás zajímá, na které postavy se můžete těšit, zde je výčet těch hlavních: Sandman, Smrt, Touha, Zoufalství, Lucius, Kain a Ábel, naprosto skvělý Korintian, dráček Goldie, havran Matthew, Mervyn (dýňová hlava), Lucifer, Azazel, Choronzon, Mazikeen, Robert Gadling (nesmrtelný člověk), Bláznivá Hettie, Alex Burgess, Roderick Burgess (ten, co uvěznil Sandmana), Johanna Constantine (v komiksu byla, ale v 18. století, zde nahradila Johna), Lyta Hallová (matka budoucího Sandmana), Unity Kinkaidová (žena, co prospala svůj život), Rose Walker (vír snění, zde je hlavní postavou příběhu vedle Vládce snů) a všichni obyvatelé „domečku pro panenky“. Když to shrnu, až na špatný výběr představitele Lucifera, kterého jsem si představoval zcela jinak, a kdy mi vadila nejen jeho vzezření, ale i jeho pojetí, se jedná jen o drobnosti, které mi nebránily v tom, abych si seriál užil. Mé obavy, že to bude po Zaklínači další katastrofální adaptace, se vůbec nepotvrdila a já se těším na další sérii. Doufejme, že tvůrci seriálu si udrží stejnou laťku, jakou nastavili na začátku, a že budou věnovat pozornost připomínkám fanoušků, jak své dílo ještě zlepšit. () (menej) (viac)

barteca

ABCDLGTkočkapřede.... jsou tu všichni, ale tady mi to vůbec nevadilo, bo obsah přebíjí formu, každý díl je tak zajímavý. Krásné, snivé....A herectví Toma Sturridge je vrcholně minimalistické a přesto působivé. ()

JoSte

Neznám předlohu, ale obávám se, že stojí minimálně za polovinou mých výhrad. Prazvláštní svět, jehož pravidla zanechávají plno očividných nelogičností, příběhových děr a podivného chování postav. Když k tomu připočtu průměrné CGI, přehršel na hony viditelných greenscreenů a přehnanou obrazovou kompresi (především v prvních dílech a tmavých scénách), nemůžu jít s hodnocením výš. Nade všechny epizody vyčnívá první půlhodina E05: 24/7, kde si tvůrci odskočili do vod atmosferického komorního dramatu, a podobně odskočená první část bonusové epizody – animovaná kočičí E11: Dream of a Thousand Cats. Díky nim zvedám ze 2* na 3*. ()

warrenur

Som rad, ze som sa nenechal odradit uvodnymi 3-4ma epizodami. Tie dalsie boli totiz celkom kvalitne a zaverecna ako bonusova dokonca velmi dobra. Ak sa prekusnete cez uvodne pasaze, stoji to za to. Komix som nepoznal, ale ine Gaiman-ove diela ano, takze som zhruba tusil "v com" sa bude serial hybat. Odporucam. 60% Premisa o "vecnych" a ich "realmoch" bola zaujimava. Skoda, ze sme videli iba par z nich. Lucifer, Smrt a Sen boli moji "oblubenci". Prijemne prekvapenie bolo ako genialne zahrala "Brienne of Tarth" Lucifera. :D ()

kesty

prvych 6 epizod skvelych (aj ked pomalsi rozbeh), Tom Sturridge nahodou vyborny, rovnako ako aj celkovy vizual a doslovnost voci predlohe. ale akonahle doslo na priserne roztahany a nezaujimavy pribeh s Rose Walker, klesla ta kvalita niekde do vod sediveho podpriemeru. z krasneho sna do nocnej mory, bravo. je to ale velka skoda, lebo prva polovica mala nasliapnute na serial roka a kludne by som si toho pozrel v takom style viac. na druhej strane chapem ze sa tvorcovia chceli drzat predlohy. ()

sirien

Je to solidní zpracování Sandmana - stejný obsah, děj, postavy, ucházející produkce a efekty, super herci. Bohužel tomu nějak chybí duše, jiskra fantazie a inspirace a zároveň mystiky a tajemna, kterou má předloha - ten dojem hloubky světa, ze kterého vidíme jen fragmenty, a který se třeba výborně daří předat Americkým bohům, tady skoro úplně chybí. ADD: ze začátku... cca od e07 se to ne o moc, ale citelně zlepší // Jako kdeco Netflixí, i Sandman prošel brutálním woke-washingem, hromada postav změnila pohlaví, zčernala nebo objevila svou homosexualitu. Zejména díky super britským hercům kteří umí hrát a zvládají toho hodně zachránit to není katastrofa - místy to ale přesto dost skřípe (Smrt, současná Constantine...). Je to dost weird, protože už předloha sama je velmi inkluzivní (a byla dlouho předtím, než to bylo cool), takže po tomhle woke-washingu to působí už fakt absurdně, až komicky přehnaně a děsně samoúčelně. // Celkově moc nevím, jak to hodnotit. Jako seriál by to možná bylo i na 4*, jako adaptace Sandmana to začíná tak na 2-3*, pak se to zlepší tak na ty solidní3*... ti herci tomu hrozně přidávají, woke-washing tomu zas místy ubírá... ale vlatně ne až tak moc. ()

Lukin413

První dva příběhy, sledující uvěznění a osvobození Sandmana a následné hledání ukradených artefaktů, je skvělá. Poslední příběh sledující vznik "víru" a co z toho plyne, spíše průměrná. Tom je v hlavní roli skvělý, potěší i Charles Dance, Stephen Fry a hlavně Gwendoline Christie v roli Lucifera. Výprava je působivá, ale přece jen příliš lacině digitální ala Marvel. Celkový dojem je ale dobrý, těším se na zpracování dalších komiksů. ()

Ydrosten

Tak jak jsem byl nadšený z episod E01 - E04, tak se to s 5 episodou začalo hroutit. E05, mě nebavila a dost jsem přetáčel, E06, to zase vytáhla nahoru ale E07 - E09 mě zase nebavily tak moc abych vydržel nepřetáčet. S příchodem Rose, to celkově nějak padá. E10 to zase nahazuje nahoru ale i tak to neposouvá nikam výše. Tento seriál není vyloženým zklamáním ale po prvním nadšení musím jít s hodnocením dost dolů. Mám nutkání dát 3 hvězdy, protože kvality to má ale dám jen 2 a to za ty "moderní" věci, kdy je tu každý buď gay, nebo lesba (Z 30 lidí jsou tak 2 heterosexuální) a každý druhý je černoch i v období minulosti a zastávají funkce i v okamžicích kdy tady snad černoši ještě ani nebyly jako otroci. + to má zase otevřený konec. Co se týká Věčných, tak Sen je hodně dobře obsazen, ten týpek má perfektná roli, Smrt byla sympatická a její vysvětlení o bytí a nebytí bylo podáno v pohodě + i ta herečka byla dobrá volba, Touha mi byla nesympatická a musela být nějak "TO" kdy nebylo fakt poznat jestli je ženská nebo chlap a je to debilně představené. Johana Constantine tady byla zbytečná a v podstatě nechápu proč zrovna ona a proč byla žena a proč lesba. Takže za mě 2 hvězdy, protože to zase posraly jak tím nasíracím tlačením LGBT, černého zla a otevřeného konce. Jděte s tímhle fakt už do háje. ()

montongery

První série, a doufám že ne poslední, je rozhodně překvapení tohohle roku. Převyprávět ságu na tv obrazovkách jako je Sandman, je obrovská výzva (ať už z důvodu několika příběhových linek, rozmáchlosti ságy, jiného stylu u každého komiksu nebo jiného postavení hlavního hrdiny v každém příběhu) a tady musím říct, že se to tvůrcům rozhodně povedlo. Konečně seriál kde se neinvestovalo jen do vizuální stránky ale i do scénaře a kde je vidět, že je pod tvorbou podepsaný i sám velký mág Neil Gaiman. Vizuální stránka je zákonitě jiná než v předloze, ale pořád se jedná o estetické hody a ukažte mi seriál, který má většího komiksového ducha. Skvěle pospojovaný a poskládaný příběh věrný předloze, skvělé obsazení, bez chyby napsané postavy a alegorie, co vás dostane, skoro v každém díle. Klobouček před Gaimanem a rozhodně kandidát na seriál tohole roku. ()

Darkslayer

Po prečítaní niektorých tunaších komentárov som si hovoril, že to predsa nemože byť až také zelé. Opak bol však pravdou. Ja som dosť tolerantný človek, ale tu som si väčšinu času nebol istý, či sledujem fantasy serial alebo WOKE/LGBT propagačné video. Normálne mi to vo filmoch a seriáloch vôbec nevadi, pokial je to urobene s citom a rešpektom k forme, príbehu a predlohe (Sex eduaction ma napriklad fakt bavil). Tu je to však tlačené tak bezškrupolózne a násilne, ako keby sa tvorcovia snažili robit WOKE/LGBT "Foie gras" (Podobný pocit som mal pri sledovani poslednej série Umbrella Academy). Charakter veľkej časti postáv zredukovaný len na ich sexuálnu orientáciu alebo výstrednosť. Holt netflix si neuvedomuje, že všetkého veľa škodí. Či sa to už niekomu páči alebo nie, platí to aj, alebo skor najmä pre politickú korektnosť. Je to o to smutnejšie, že seriál mal fakt potenciál. ()

Hapretor

ze začátku ok ... bylo to zajímavé ... od druhého dílu neskutečná ukecaná nuda o ničem ... spadl jsem pak ze židle, jak jsem u toho usnul ... ten Morfeus byl fakt mocný ... ()

dannyyy

Moc hezké audiovizuální zpracování. První půle do 6. dílu skvělé. Každý díl byl něčím zajímavý, ale od 7. dílu to vzalo jiný směr a přestalo mě to bavit. V posledním bonusovém díle jsem pohádku o kočičkách přeskočil a Kalliopé byla třešnička na dortu. ()

hazaba

Občas mi přišlo, že je zde několik příběhů, které na sebe nenavazují a jejich společným jmenovatelem je pouze postava Snění. Pokud to bylo záměrem, proč ne. První část mi přišla asi nejlepší, příběh s Vortexem slabší a sen tisíce koček úplně mimo. Ale jinak to mělo hloubku a vtáhlo mě to. Možná jeden z prvních seriálů, u kterého si pustím některé díly opakovaně, protože mám pocit, že mi spousta věcí utekla... :-) ()

Sandman se dočká druhé řady

Sandman se dočká druhé řady

03.11.2022

Tak je to konečně oficiální, a fanoušci už můžou přestat na sociálních sítích bombardovat spisovatele a scenáristu Neila Gaimana dotazy, jestli a kdy Netflix obnoví adaptaci jeho slavného komiksu… (viac)

Srpen se ponese v duchu velkých premiér

Srpen se ponese v duchu velkých premiér

01.08.2022

Netflix chystá Sandmana

Netflix chystá Sandmana

01.07.2019

Kultovní komiks The Sandman se v Hollywoodu pekl už pěknou řadu let. Oceňované dílo spisovatele Neila Gaimana zkoušela studia přivést na plátna kin už někdy od počátku devadesátých let minulého… (viac)