Sandman

• USA The Sandman
USA, (2022–2023), 19 h 8 min (Minutáž: 38–64 min)

Predloha:

Neil Gaiman (komiks)

Hudba:

David Buckley

Tom Sturridge, Gwendoline Christie, Charles Dance, Boyd Holbrook, Jenna Coleman, Vivienne Acheampong, Sanjeev Bhaskar, Asim Chaudhry, David Thewlis (viac)

Existuje svět, kam se dostaneme, jenom když zavřeme oči a usneme – říká se mu Snění. A Pán snů Sandman (Tom Sturridge) tam umí zhmotnit naše nejhorší noční můry a představy. Když Sen nečekaně padne do zajetí, ve kterém stráví sto let, vyvolá jeho nepřítomnost dlouhou řadu událostí, které navždy promění svět spících i bdících. Sen se proto vydává na putování mezi světy i v čase a napravuje chyby, které udělal za dobu svojí dlouhé existence, musí znovu prozkoumat, kdo je přítel, a kdo nepřítel, a poznává taky nové bytosti – ať už kosmické nebo ze světa lidí. (Netflix)

TroiMae

Sandman nenadchl. Američtí bohově měli své pamětihodné momenty (džin, Anubis, Gillian Anderson, mediální bozi…). Sandman se o ně také snaží (procházka se Smrtí, sen koček), ale vyjde to jako produkce Hallmark. Naopak Američtí bohové mají roztřepené konce, že jsem to po dvou sezónách vzdal (a i když třetí řadu si diváctvo cení, opět skončila cliffhangerem a seriál byl ukončen, takže ne, díky). Sandman má konce epizod pevně svázané, jako jednotlivé díly komiksu. Vždy se schyluje k dramatu, ale maximálně za dva díly se vyřeší lusknutím prsty. Sandman plní úkoly (sbírá věci, loví noční můry, vypořádá se s vírem…) jako ve videohře, sbírá zkušenosti a dokonce odemkne bonusové kolo. Můj crush na něj skončil po pár dílech, protože zatímco postavy Sandmana přesvědčují, že se změnil, podle mě je král nahý. Nebo vlastně už není a mně nepřijde zajímavý (kromě pekelného dílu, kde kromě oblečení byl… pamětihodný souboj). ()

3 AM Code

Lepší než jsem čekal. Tom Sturridge je dobrá volba na Sandmana a i další castingové volby mi převážně sedí. Taky je vidět, že se nešetřilo na výpravě, což téhle látce moc prospívá. První série je tématicky rozdělena na uvodní část Preludes&Nokturnes - díly 1-5 - kdy nejlepší je díl pátý, kde si to sakra užívá David Thewlis v roli Johna Dee a pěknou ukázkou, kam to dojde, když lidi přestanou dodržovat ty nudné společenské konvence. To, společne s následující mezi-epizodou "Sound of Her Wings" představuje vrchol série. Další miniúsek tvoří díly 7-10 převážně z komiksové předlohy Dollhouse, tady je to bohužel slabší, protože je tu příliš postav, ke kterým jsem si moc nedokázal vytvořit vztah. ()

figgo jr.

Netflix s dalším zklamáním. Naprosto absurdní obsazení většiny postav, které opravdu bije do očí a nedává naprosto žádný smysl. Přes to se tu najdou tři velice dobré epizody (1,4,6) ale zbytek je bohužel přinejlepším průměrný a při sledování mě držely jen výborné postavy Corinthiana a Sandmana, kteří jsou opravdu věrní své předloze. Případnou druhou sérii už raději vynechám. ()

DavidS.

Sandmana v komiksové podobě hýčkám doma jako klenot...Netflix interpretace je, i přes svá zjednodušení (chybí tomu ta drtivá metafyzická košatost a koketerie s mýty a archetypy) a zkratky, důstojnou adaptací se slušně obsazeným Morfeem na hraně melancholie a rockera pod rohypnolem...Ale to, že řada postav tu mění svá pohlaví, barvu kůže i sexuální orientaci, je neřest dnešních dní...Světlonoš je pak tragédií, která proměnila až nadpozemsky půvabnou tvář antické sochy v topornou mužatku s chemlonovou trvalou...A pak ten odporně ukecaný rádoby hláškující havran, který řadu scén zcela dehonestuje...Ano, je to seriálová událost, má to měřítko, Gaiman si řadu věcí pohlídal, ale také to má na scénáři podepsaného nýmanda Davida S. Goyera...Tempo má pak hodně blízko k American Gods, což také není nejlepší vizitka...70% ()

hEmy_ odpad!

Víc bezúčelných homosexuálně-mezirasových scén podle mě do produktu tohoto typu už vecpat nejde. Ani jediná postava, která se mi neznechutila hned po prvních 20 sec na obrazovce (Korinťan), si neodpustila své homo dobrodružství. Při sledování této prasárny by měl mít člověk bokem otevřené porno, kdyby mu někdo nečekaně vtrhl do pokoje, protože dobrovolně sledovat tuto dekadentní záležitost je neobhajitelné. Herecké ztvárnění onoho Sandmana potom překonává i legendární výkony protagonistů Twilightu či Witchera. ()

Elerrina

První příběh: 90%, druhý příběh: 20%. Ale celkem chápu i ty, kteří tomu rovnou hází odpad, protože Netflux drze zneužil tuto atraktivní látku k tomu, aby se ve svém milovaném zvýrazňování sexuální a rasové diverzity urval ze řetězu ještě víc než obvykle (takže například koncentrace černošek na metr čtvereční tu překračuje všechny povolené limity a dosahuje vyloženě toxických hodnot). Ovšem tohle není žádné přiblblé Kolo času nebo nějaký podobný stopadesátý recyklát obvyklých fantasy. Tohle je vzácně originální vize, které bohatý streamovací strýček pořídil náramně slušivý vizuální kabátek, a navíc se opravdu kongeniálně podařilo obsadit hlavní postavu. Těm prvním šesti epizodám se tedy určitě vyplatí dát šanci. ()

Lukoboss

Na úvod říkám, že neznám předlohu, takže nemám srovnání a tím pádem mě i určitá část místní kritiky vlastně míjí. Ano, USA obecně tlačí víc a víc na všechny ty "(ne)rovnosti" ve stylu, "ať to hlavně splní požadavky a všechny ty tabulky" (berte s nádsázkou, ale všichni vím, o čem je v dnešní době řeč). Vykreslení fantasy světa (resp. světů) v tomto podání se mně fakt líbilo i samotná postava Sandmana je ve výsledku z mýho pohledu dobře udělaná. Pravdou je, že v prvních dílech je to spíš takový seznamování, o hlavní postavu tam zase tak moc nejde, ale po čase se to dá pochopit, jakmile zapadnou dílky skládačky do sebe. Najdou se slabší chvíle, ale naopak i vrcholy sezóny (za mě jednoznačně epizody A Hope in Hell a The Sound of Her Wings), který jsou skvěle zpracovaný svým nápadem, jak to z papíru přenést na obrazovku. Tohle si troufám tvrdit i bez znalosti komiksu. Našlápnuto to má velice slušně, tak uvidíme, kterým směrem tvůrci otočí kormidlo. Hlavně, aby se ale nenechali až moc unášet svým sněním! ()

666Carnage

Jako celek se mi to hodně líbilo. Chci si doplnit všechny komiksy, abych to měl i celé přečtené a vše do sebe pěkně zapadlo. Některé sny byly super a hlavně i díl s peklem. Co musím říct, že mi se mi nejvíc líbilo je asi samotný Sandman. Ten herec mi byl hrozně sympatickej a od začátku jsem mu fandil. Na seriál jsme koukali na etapy ale myslím, že kdyby byl čas padl by celý najednou. Těším se na další pokračování a musím říct, že mi ani moc nevadila ta hromada LGBT. Neil Gaiman to měl už v komiksech ale Netflix to zase rád udělal po svém a udělal to z každé třetí postavy. Ale jak říkám, povedený seriál. 80% ()

SpaceOdyseus

Fajn adaptace meho oblibeneho komiksu. Musel jsem si zvykat na hlavniho predstavitele, ale i to se poddalo. Bavila me snova atmosfera, ktera tam obcas probublavala, bavil me Korintan, bavilo me to stridave hodne a malo ale v prumeru docela dobre. ()

Merkin

Tři díly jsem se na to dívala a pořád jsem čekala, kdy se něco začne dít. Pak už jsem musela přeskakovat a nakonec jsem se už k tomu nepřinutila vrátit. Neznám originál, a tak vždy, když mně něco přišlo nelogické, divné, nebo vyloženě pitomé, ptala jsem se těch, kteří jej znají, a většinou to bylo  u těch věcí, kde se scénáristé od původní verze odklonili. Podle toho se asi jedná o úplně něco jiného, než je originál. Když opominu fakt, že Konstantin je ženská a všichni jsou LGBT, tak jednání postav nedává smysl, dialogy jsou prázdné...je to jen takové svůdně nalíčená velmi levná štětka. Škoda. Pořádné fantasy, ještě nedej bůh říznuté filosofií, už tu dávno nebylo. ()

alouch

Tom Sturridge jakoby se narodil, aby byl Sandmanem. Zmákl ho podle mě naprosto přesně. Věčný, neměnný, vztahovačný a urážlivý, kterého poznamenají léta ve vězení. Zbytek postav je fajn, nevadí mi rasové a genderové změny, kromě jedny... Johanna Constantine??? Jakože, ano, chápu, že kartu Constantina vyhrál Keanu Reeves a že Gaiman ve svých knihách mívá hodně homosexuality, ale tohle bylo na mě moc. I tak mi to ale dojem ze seriálu nezkazilo. Některé díly byly luxusní a atmosféra komixu byla krásně zachována. ()

Shimargh

Prokeňská a proteploušská propaganda zabila skvělý, temný komix..tedy spíše homix v tomto případě. Dílo zkázy dokonal scénárista neschopný podat příběh neznalým předlohy, tak aby co pět minut nebyli úplně mimo a zmatení co že se to na obrazovce děje. Jediné co se povedlo je představitel hlavní role, havran, Korinťan a temný vizuál. Po slibném začátku to šlo pomalu ke dnu..poslední díly absolutní nuda, škoda, potenciál to mělo. ()

Hanys_

Dva, tři díly určitě nadprůměrné (potkávání v krčmě, procházka se smrtí..), ale jinak to jen tak zlehka vykukuje z toho instantního netflix průměru. 7/10 ()

Toshiro30

Kdo má přečtenou celou komiksovou sérii, bude nadšený. Jsou tu samozřejmě jisté změny, ale to vůbec nevadí.  První komiks vyšel v roce 1989 a působil jako zjevení z jiného světa. Nejedná se o novodobou propagaci LGBTQ+, jak se na první pohled může zdát. Těmito tématy se zabývá celá komiksová série, která je prakticky mistrovským dílem. Jsem rád, že Netflix do projektu investoval nemalé peníze a výsledek opravdu stojí za to. ()

gumolit

Som rád že som to zvládol no nikdy asi viac .Na tejto sérii je toľko vecí, ktoré nie sú v poriadku, no tou najväčšou je, že je to hlboká nuda. Ľudia stojaci za Sandmanom našli spôsob, ako urobiť vesmírne boje zábavnejšími, než sledovať schnúcu farbu. Ďalším zjavným problémom je vraj nedostatok vernosti pôvodnému komiksu.( Ja ho nepoznám a po tomto som stratil absolútne záujem niečo si zháňať). Fanúšikovia pôvodných grafických diel Gaimana nebudú spokojní so zmenami, ktoré boli v tejto interpretácii urobené, pretože im bolo poskytnutých veľa významných dôvodov na nespokojnosť. V skutočnosti je ťažké uveriť, že Gaiman je s týmto prepracovaním svojej práce taký spokojný, ako tvrdí. Čo sa týka ostatného obsahu... Kostým a výprava sú veľmi krásne. CGI niekedy celkom ujde. Bohužiaľ, nie je to dosť dobré na to, aby uniesli príbeh. Inak povedané, ak by sa to posudzovalo tak, ako posudzujete obraz, páčilo by sa vám to oveľa viac. Herectvo je náročné na posúdenie, pretože kvalita je veľmi rozporuplná. Bez uvedenia mien hercov niektorí členovia hereckého obsadenia zjavne neboli vybraní na základe svojich hereckých schopností. Ono ťažko niečo hrať keď scenár je len blato.   V konečnom dôsledku ide o tragický prešľap, ktorý bol urobený sice možno z duše ktoré malo obrovský potenciál no sklamalo. Kľudne by mi stačil film hodinu a pol a nie naťahovať tú neskutočnú nudu dookola. Je tragické, že to zostane v pamäti len ako ďalší príklad scenáristov, ktorí odmietajú rešpektovať obľúbené príbehy fanúšikov, ktorich sa snažia využiť len na zisk.   Prečo štúdiá naďalej prijímajú tento prístup, ktorý nevyhnutne zlyhá, zostáva pre mňa záhadou. Dúfam že pokračovanie radšej zrušia.   PS: Aby som len nekrivdil 1 no hlavne 5 a 6 diel boli fakt vydarené samotné ich hodnotím vysoko no to nestačí. A čo sa týka LGBT to mám v podstate na háku, ale všetkého veľa škodí a v tomto seriáli ani nehovoriac. HODNOTENIE: 3/10 ()

simply

Na Sandmana jsem se těšila hodně dlouho. Jak už to u převádění knížek/komiksů bývá, i zde převládalo množství obav, hlavně ze strany Netflixu (viz adaptace Zaklínače). Nicméně ve výsledku převládá spokojenost. Po pomalejším rozjezdu tam je cítit atmosféra původního komiksu. Bavil mě vývoj postavy Johna, Korinťan a souboj v pekle. Na druhou stranu mi vadily zbytečné změny postav (např. Lucienn nebo Smrt, kterou jsem si představovala jinak). Nejsilnější díl 5, 6 a povídka o kočkách...4,5 * ()

Yardie

Lepších 70%, těch nynějších 74% je odpovídajících. Komiksy neznám, takže hodnotím čistě seriál. Zajímavé. Od začátku mi sedlo takové to minimalistické zpracování - moc se nemluví, ani se toho nějak extra moc neděje, je to takové civilní, zvláštní atmosféra. Postava Sandmana mi sedla, resp. herce, který ji ztvárnil. Bylo také zajímavé střídání žánrů, úplně odlišných stylů a dílů, jako by se člověk díval na jiný seriál. Díly byly trošku nevyrovnané, ale celkově v pořádku. Až tedy na ten poslední, ten jsem nepochopil, proč tam vlastně byl... Ale asi to bude mít návaznost v budoucnu. Zůstalo to otevřené, takže přijde druhá řada nejspíše. Co mě otravovalo je to šíleně na sílu nacpané všude kde to jde LGBT nic proti těmto lidem, ale současná tlačenka je už fakt moc. A jak se to narve všude, v takovém množství, to je něco šíleného... To mě poněkud iritovalo. Ale jinak v pohodě. Mohlo to dopadnout i lépe mám ten pocit... Rozhodně mi více seděli ty temnější pasáže, kecací, než ty divočiny, co tam občas byly. Ale jo, dobrý. Howgh! ()

Klajnik odpad!

SIce to dokoukat jde, ale možná lepší, kdyby nešlo, protože bych nad tou sračkou nestrávil tolik času. Předlohu jsem nečetl, ale nedivil bych se, kdyby pokles kvality byl obdobný jako u netflixovského Zaklínače. Pokud mám sledovat příběh o pánu snů ze říše snů, nechci se dívat na nějakého do sebe ponořeného Edwarda v černym, jehož říše je trapnou stereotypní vizí fantasy světa s velkým palácem, draky a hobity... Moje sny ničemu takovému podobné nejsou. Příběhově to není skoro vůbec poutavé. Za to je to často otravně kýčovité (viz. E04: "naděje je to co zbyde"). Jednotlivé díly nějakou nijak zvlášť dobře vypointované (protože nějsou dobře napsané) a konflikt v epizodě se odehraje až moc vágně na to, abych to autorům mohl žrát (viz. E05: Když kouzlem znemožníte lidem lhát, tak z nich dostanete to nejhorší a do hodiny se v jednom bistru začnou vraždit, aby se nakonec ukázalo, že byli zbaveni svých snů?? Co to je prostě za sračku... Nebo možná to sračka není, ale každopádně je ten oblouk blbě odvyprávěn a vypointován.) Je to zkrátka sračka, ale hlavně že se nezapomnělo na diverzitu. Lucifer je žena, komorník je plešatá černoška, podezřele moc postav je teplá - zvlášť ve druhý polovině série se objevuje jedna odpudivá buzna, jejíž zbytečné repliky jsem musel přeskakovat. Kdy se ten netflix začne zaměřovat na kvalitu? Poslední jejich dobré projekty byl Uncut Gems a Mank (které tu jsou v modrym, protože lidi nemaj vkus) a to je asi půlka celkového množství kvalitních počinů Netflixu. Nasrat. ()

Sandman se dočká druhé řady

Sandman se dočká druhé řady

03.11.2022

Tak je to konečně oficiální, a fanoušci už můžou přestat na sociálních sítích bombardovat spisovatele a scenáristu Neila Gaimana dotazy, jestli a kdy Netflix obnoví adaptaci jeho slavného komiksu… (viac)

Srpen se ponese v duchu velkých premiér

Srpen se ponese v duchu velkých premiér

01.08.2022

Netflix chystá Sandmana

Netflix chystá Sandmana

01.07.2019

Kultovní komiks The Sandman se v Hollywoodu pekl už pěknou řadu let. Oceňované dílo spisovatele Neila Gaimana zkoušela studia přivést na plátna kin už někdy od počátku devadesátých let minulého… (viac)