Sandman

• USA The Sandman
USA, (2022–2024), 19 h 8 min (Minutáž: 38–64 min)

Predloha:

Neil Gaiman (komiks)

Hudba:

David Buckley

Tom Sturridge, Gwendoline Christie, Charles Dance, Boyd Holbrook, Jenna Coleman, Vivienne Acheampong, Sanjeev Bhaskar, Asim Chaudhry, David Thewlis (viac)

Existuje svět, kam se dostaneme, jenom když zavřeme oči a usneme – říká se mu Snění. A Pán snů Sandman (Tom Sturridge) tam umí zhmotnit naše nejhorší noční můry a představy. Když Sen nečekaně padne do zajetí, ve kterém stráví sto let, vyvolá jeho nepřítomnost dlouhou řadu událostí, které navždy promění svět spících i bdících. Sen se proto vydává na putování mezi světy i v čase a napravuje chyby, které udělal za dobu svojí dlouhé existence, musí znovu prozkoumat, kdo je přítel, a kdo nepřítel, a poznává taky nové bytosti – ať už kosmické nebo ze světa lidí. (Netflix)

fantassia

Myšlenka by byla super, komiks předlohu neznám, ale docela určitě nejsem se jediná, kdo zaregistroval jak se heterosexuální herci předbíhají zavděčit úchylům a dělají ze sebe perverzní propagandu něčeho, z čeho se jim jednou bude chtít blít ()

Xicht0r

Ta teploušská tlačenka je fakt šílená, i přes to je to do poloviny série výborný, ale pak hlavní roli ukradne Sandmanovi černá holka a začne to bejt úplně dementní. Jo a BTW opravdu nikdo neřeší černou bábu, kterou někdo v léta trvajícím spánku naštěkal a v poho porodila a ani neni úplně v prdeli z toho že většinu života prožila ve snu? asi komix logic :))) ()

jedna_vrana

„Víra je ťežká práce, když si ji člověk vybere.“ The Sandman ma jednoducho nadchol, putovanie po jednotlivých svetoch fantázie bolo vizuálnym zážitkom, rozprávka, ktorá sa zapísala do môjho podvedomia. Gwendoline Christie v role Lucifera naozaj pobavila a hlavná postava Morpheus – tento bezpohlavný tvor – v podaní Toma Sturridgea bola výborná. Snaží sa udržať rovnováhu sveta. Je príjemné sledovať jeho potulky svetmi, ktoré musí absolvovať, keď sa snaží túto rovnováhu udržať. ()

Ogen

Je to naprosto krásně zpracované dílo, jak barevně tak i herecky. Kulisy, zelené plátno a příběh funguje. Ale  5 hvězd nemůžu dát už proto, že není zde jediný díl kde by nehrála roli jakákoliv forma homosexuality. Skoro jako bych se díval na AHS nebo čtvrtou sérii 13 reasons.... Chápu nastavení společnosti v USA i potřebu sdělovat tuto problematiku, ale čeho je moc toho je příliš. ()

YumiOkami

jak si zaručeně zkazit náladu? přečtěte si komentáře na čsfd pod jakýkoliv filmem nebo seriálem, kde se objevuje lgbt+ a černoši. někdy si vážně připadám, jak kdybych četla diskuzi na novinkách tečka cézet, kde se vždy sejdou ti nejchytřejší a nejméně rasističtí/homofobní géniové (všechno, co jsem právě napsala, byla samozřejmě ironie). — no a teď se konečně vyjádřím k tomuhle seriálu. BYLA TO B.O.M.B.A! doslova splněný sen. nečetla jsem komiksy, ale tohle byla dokonalost. bavila jsem se od začátku do konce aaa dokonce se zamilovala do jedný postavy - corinthian! byl! úžasnej! fakt nádhernej a výtečně napsanej!!! každá epizoda byla něčím originální. spokojenost, krása střídá nádheru! ♡ ()

LUKICKK

Zaznamenal jsem hype, nevěděl jsem o co jde, neviděl jsem trailer nic, zapnul jsem to a už po první epizodě jsem věděl, že jde o velmi zajímavou věc. Jde o velmi podobný svět jako u Lucifera atd., ale přijde mi více prokreslený a promyšlený. Nejvíce se mi líbí nápad, že Sen, Vášeň, atd. mají vlastní říše a jejich spojení s tzv. bdělým světem. Další věc, co se mi hodně líbila, byla komunita zabijáků/vrahů/kriminálníků, kteří se ke konci sešli v tom hotelu a měli tam tu akci, to byla velmi zajímavá věc, že zde fungovala takováto hierarchie, nebo jak to nazvat. Dávám tak 9/10 a zatím zbývá jen čekat na případné další série, či pre/sequely a doufat, že budou taky takto povedené. ()

Qitek

Celkem (když nemáte žádná očekávání) slibný start, celkem nabuzující prostředek a prachbídný dojezd… Umělohmotná, popcornová, až detinsky smrdící slabotka o emařovi, co se tváří a mluví jak ublížený chlapec z twilight "I feel like nothing..." a fouká písečný prášek. Nudné a útrpně Netflixovské. ()

DragonnCZ

8.5/10. - Opravdu slibná komiksová adaptace od spisovatele Neila Gaimana. Audiovizuál je největší špička tohoto seriálu s nádhernými efekty a to je u seriálové tvorby takřka k nevíře plus si připočtěme vynikající odvyprávění příběhu se super postavami tvoří dohromady opravdu skvělou podívanou. Seriál odstartuje suprovým originem a to je jen střípek seriálu. Některé epizody jsou prostě úžasnost na entou viz. 4,5 a 6 ep pak to trochu spadne dolu ale furt se to drží toho základu. Politické korektnosti a LGBT to seriál táhne hrozně dolu a nějak mě to vyvádí z atmosféry, ale mám to už tak nějak u řiti a dokážu se přizpůsobit, jde mi hlavně o příběh a to je přední a myslím si že to je jeden ze seriálů roku NGL. Ten lóre toho světa se mi strašně zamlouvá a Morfeus je za mě strašně sympatická postava. Nečetl sem ani jeden komiks, ale líbí se mi to. Seriál sice není žádná akční blockbusterová bomba, ale je to úžasná filozofická dialogová bomba a opravdu sem si to přes ten srdcerivný záživný příběh užil. A taky se mi hrozně líbilo že zde učinkovala i paní Constanine a hezky to spojuje ten svět s DC světem. ()

filmmovier

Vůbec netuším, co mám chválit jako první, proto to vezmu náhodou. Takže za prvé - Sandman má fantastické obsazení. Tom Sturridge se do titulní roli hodí naprosto perfektně a sledovat famózní herecký koncert velkolepého Davida Thewlise (ten zde podává svůj nejlepší výkon za posledních pár let), jako obvykle geniálního Charlese Dance, výtečné Jenny Coleman jako Constantina, pekelně dobré Gwendoline Christie či zatím nepříliš využitého Stephena Frye, je prostě radost. Co herecký výkon, to nadšení z mé strany. Dále - fantastická atmosféra. V tomhle byl už pilot (který byl navíc i velmi příjemně tajemný) naprosto fenomenální a další díly v tomhle směru naštěstí nepolevují. Atmosféru pak skvěle doplňuje parádní vizuál, obzvlášť peklo se opravdu povedlo. Obě tyhle složky společně na výbornou šlapou zejména ve třetím díle, jenž nám blíže představuje Constantina (tedy vlastně Johannu Constantine). Dialogy je pak radost poslouchat, je na nich znát nejen to, že mají původ v komiksu, ale též to, že se na nich podílel Gaiman samotný. Silný scénář pak strhne především v komorní, ale o to samozřejmě působivější, páté epizodě. Kromě toho všeho má Sandman také povedený soundtrack a o geniálnosti postav ve světle jejich původu snad ani nemá cenu se zmiňovat. 9/10. Více zde, ()

mikestiff

První půlka je super. Velkolepý vizuál a velice příjemné pomalé tempo mi po všech těch klipových Marvelovkách velmi sedlo. Pokud by to končilo pátým dílem, dám klidně 5*. Bohužel pak začne naprosto jiný příběh ve světě kde takřka vymizely heterosexuální postavy a kde se Sandman objeví pouze na konci na pár minut zachránit situaci. Seriál tím ale nezachrání a stálo mě to hodně přemáháni vůbec dokoukat. Velká škoda. ()

hroubek

S01 - Dost se to povedlo, má to pár slabších momentů (ke konci), ale to nic nemění na tom, že to jako celek funguje více, než dobře (vrchol přijde v šesté epizodě, která je výborná). Jdu dočíst své knižní/komiksové resty a vrhnu se na komiksy, protože chci vědět, co bude dál. Herecky výrazné (Sturridge, Christie, Holbrook), trikově okázalé, příběhově zajímavé, prostě ve výsledku hodně povedená novinka, u které budu vyhlížet druhou řadu. 8/10 ()

SamVimes

Autor předlohy Neil Gaiman sbíral zkušenosti s filmovým médiem jako producent mnoha adaptací, odřídil Dobrá znamení jako showrunner a to vše zúročil u Sandmana, seriálové verze jeho asi nejlepšího literárního díla. Prakticky na všech aspektech celé první řady je vidět, že ji dělal někdo, kdo má hluboké porozumění předloze a zároveň chápe filmové médium (resp. seriálový formát) dost na to, aby věděl, kde a jak mu příběh mírně uzpůsobit. A tak z předlohy zůstává nejen první plán, ale i nuance a detaily druhého, třetího plánu, které někdy budou důležité později a někdy jsou jen malými pointami samy o sobě, či zkrátka Sandmanovi dodávají hloubku. Okolnosti Morfeova polapení jsou pro účely seriálu úhlednější, změny u havranů zase hezky doplňují komiks a v podobě Matthewa dávají první řadě ideální nástroj pro expozici, aby se seriál nemusel spoléhat na voice-overy. Větší prostor pro Johna Dee i Korinťana průběžně už od prvních dílů vhodně reflektuje odlišnosti potřeby seriálové a komiksové. Seriál neuhýbá nejen od krve, ale i jiných fyzicky či psychologicky nepříjemných momentů. A nechybí spousta drobných detailů a odkazů na komiks či mytologické kořeny.   Naopak chybí třeba nadbytečný humor nebo cokoliv jiného, co do adaptací často vnášejí jejich tvůrci ve snaze „opravit“ předlohu. Sandman si hezky drží svůj žánr temné fantasy. Případy, kdy Morfeus byť jen pozvedne koutky úst, by se daly spočítat na prstech jedné ruky, Tom Sturridge mu zachovává charakter melancholika, který bere sám sebe až příliš vážně. Ač jej tedy scénář polidšťuje snad až příliš brzy. Casting obecně se povedl až nad očekávání. Již zmiňovaný Sturridge je výborný, stejně tak i Boyd Holdbrook (Korinťan), David Thewlis (John Dee) nebo Jenna Coleman (Johanna Constantine s původní správnou výslovností příjmení). Kirby Howell-Baptiste zvládá Smrt obstojně, ale zatím ne v plné šíři jejího charakteru, měla by být zdánlivě lehkovážnější a hravější v protikladu k věčně vážnému Snovi. Vivienne Acheampong dělá z Lucienne zajímavější postavu než v předloze, v důsledku pak i z jejího vztahu k Sandmanovi. Gwendoline Christie jako Lucifer odvádí slušný výkon, zrovna tady bych ale preferoval někoho jiného, někoho kdo dokáže prodat nejen Lucifera jako krásného anděla (v podání Christie až barokního), ale i tvrdou polohu vládce pekel.   Chtě nechtě zmíním i hojně diskutovanou diverzitu herců i postav. Ta totiž ve výsledku funguje naprosto skvěle. Nejen, že ve valné většině případů vychází z předlohy nebo pravidel jejího světa (Smrt), ale hlavně: tohle není žádná nucená snaha o korektnost či naplňování kvót (jako v mnoha jiných dílech, kde bije do očí jak si producenti a scenáristé odškrtávali jednotlivé kolonky). Ne, tady tvůrci naprosto přesně vědí, jaký příběh a o jakých postavách chtějí vyprávět. Velmi se povedla i výprava, ať už jde o Snění nebo srdce Touhy, o kostýmy (nejen) v historické sekvenci s Hobem Gadlingem, o krásně zanimovaného mluvícího havrana, proměny barevného ladění epizody v jídelně či dokonale adaptovanou scénu souboje v pekle. Což je i krásný příklad toho, že Sandman je dílo, kde se nebojuje pěstmi a silou, nýbrž slovy a idejemi. Jen příležitostné využití skel, jež vedou k mírně protáhlému obrazu je diskutabilní. U některých záběrů tahle vizuální volba podtrhává nereálnou, snovou atmosféru, jindy to ale vyznívá jen podivně. Neil Gaiman se 30 let potýkal s nejrůznějšími pokusy o zfilmování Sandmana, aby mohl fanouškům doručit adaptaci, která Pána snů uchopí správně. A to se mu povedlo. () (menej) (viac)

ravalah

Ze Sandmana je Sadman. První díl mě nadchnul říkal jsem si, jaká je to paráda. Vizuál, herecké výkony, scénář. Pak to sklouzlo do naprostého obyčejna "rychle ať to máme za sebou" s nic moc výkonya navíc  protkaného silným LGBT nádechem, který už mi fakt začíná silně lézt krkem. Ve statistikách se uvádí, že homosexuálů je nějakých 1-10%, ale z každého dalšího Netflix seriálu mi začíná připadat, že je to aspoň 50%. Je to k posrání. Nemůžu si pomoct, ale koukání na dva chlapy, co si strkaj jazyky do krku je mi blivno. Holky mi třeba vůbec nevadí. Prostě je ten odpor ve mně. Je mi to jedno, ať spolu žijou, ať po sobě dědí, ať jsou klidně manželé, ale tvl, čeho je moc, toho je příliš. Už to hraničí s nějakou úchylkou vedení Netflixu. Komixy mám doma, jsem fakt velkej fanda Gaimana. Tohle si u mně zaslouží druhou sérii pouze se zvednutým obočím a v momentě, jak se tam začnou zas cicmat chlapíci, tak to vypínám. ()

nevermore

Já mám pro Sandmana slabost hlavně kvůli komiskům, který u mě nic nemůže znevážit (fe Preludia a Nokturna). Jasně, je tady kopa věcí, který některý lidi budou srát, verbal jich vypíchl dost. No a co... m*dám na to, jednou tu 5ku už zas dám. ()

akvatam

S01 Sandman je pomalý, hodne pomalý, no zároveň vizuálne neskutočne podmanivý, plný Gaimanovskej poetiky, metafor a personifikácií všetkého možného (a nie vždy tak, ako je stereotypne zaužívané (milujem Smrť) ). Vizuálna stránka je jednoznačne to, čo robí Sandmana výnimočným, dej je skôr poetický, než priamočiary (minimálne v prvej polovici série), aj keď nie celkovo, niektoré príbehové linky viac, niektoré menej. Prvá epizóda začala vizuálne fantasticky, následne sa preklopila do temného tónu súboja vôle a odhodlania a nastavila pocitové zafarbenie celého príbehu. Každá ďalšia epizóda prinášala ďalšie a ďalšie čriepky Gaimanovej fantázie (komiks som nečítal, ale viem si predstaviť, že toto je len výťažok, že v komikse je toho ešte viac (prvý bratia, napr.)). Potom prišla prvá 5hviezdickova štvrtá epizóda, vystavaná v podstate len jednoduchým dialógom medzi zvláštnym týpkom v pyžame a dobráckou pani, čo sa vracia večer domov, striedaná "audienciou v pekle". Lahôdka. A epizóda 5, to už je nepopierateľne plná paľba. Počas celej tej niekoľkodesiatokminútovej pasáže z bistra som asi aj zabudol dýchať. Herecky, scenáristicky, atmosféricky, dialógovo, pre mňa jeden z vrcholov serie. A následne Epizóda 6, už spomínaná Smrť a "Večný". To bola lahôdka obrovská, ako som vravel, komiks som nečítal, ale tu som mal doslova pri niektorých záberoch, dialógoch a podobne, pocit, že sa pozerám na stránku komiksu, s modernou kresbou, priam som až niekedy cítil tie dialógy v bublinách. Tu pred stvárnením a spracovaním veľmi, veľmi smekám klobúk. Následne sa objavuje akoby nová postava, Rose preberá iniciatívu a seriál sa presúva do, pre niekoho možno strávitelnejšsej, dejovej linky (+ zberatelia   ). A ideme do finále. V skratke, bola to paráda, som nadšený, vizuálne jeden z najlepších výtvorov seriálového roka a ihneď chcem pokračovanie. Ep. 4 - 9/10, Ep. 5 a 6 - 10/10, zvyšok je okolo 8 a rovnaké je aj moje hodnotenie. 8/10 ()

dragon94

Neil Gaiman má specifický styl. V jeho komiksech se hojně objevují nadpřirozené bytosti, devianti, podivíni, absurdity a mnoho dalšího. Často se taky stává, že hlavní postavy musejí ustoupit do pozadí za účelem vyprávění vedlejšího příběhu. Tento styl nemusí sedět každému, a ani já se za jeho fanouška nepovažuji. Z jeho adaptací jsem viděl 1. sérii Amerických bohů a Good Omens. První zmíněný stál za prd a druhý měl skutečně dobré snad jen dvě epizody a zbytek byl průměr.  Sandman se mi ze zmíněné trojice líbí zdaleka nejvíce. Vizuální stránka seriálu je nádherná. Na mnohé efekty a zajímavé přelety kamerou je radost se dívat. Svět v jakém se seriál odehrává je radost objevovat. Je zajímavý, je tajemný, je rozsáhlý. Herecky si taktéž není moc na co stěžovat. Co mi však lehce vadí je, že seriál zatím více než na ději stál na zajímavosti a objevování světa, a postav v něm. Také by občas neuškodilo dát do děje nějakou akci, aby napínavé momenty nemuseli vznikat pouze na základě tušení, že se něco stane. Co se však nepovedlo je druhá polovina série. Konkrétně epizody 7, 9 a 10 nepřináší až na malé vyjímky skoro nic zajímavého. Celý příběh epizod 7-10 je velice slabý, nezajímavý, postavy nikam moc neposouvá a dost času i nudí. Působí to jakoby někdo nejméně zajímavý příběh celé série, který by se dal v pohodě odvyprávět v 1 maximálně 2 epizodách rozpliznul do 4 dílů. Lákadlo na další řadu však působilo dobře. Celkově slabé 4* 70% ()

zigíš

Zdařilá adaptace. S přehledem nejlepší z těch posledních -nejen- Gaimanovských (American Gods, Good Omens). Všechny změny na úkor tempa pochopitelné, celé je to rázem mnohem přehlednější, takový čistší. Postavy sympatické, bavil jsem se. ()

vyfuk

Další očekávaná věc, kterou někteří lidé pozitivně zhodnotí jen v rámci toho, že nějaké fantasy na obrazovce dává smysl a někdo negativně, že jde o gay/black/jiné dnešní liberální hovna, co vás napadnou. Já jsem asi někde mezi. Jakožto čerstvý čtenář komiksu musím říct, že seriál se velmi mile a decentně předlohy drží. Příběhově. Možná až moc, protože nějaké díly si jen tak skáčou příběhem odnikud nikam a seriál mnohdy se snaží držet jedna série = jeden problém. Zde se plácáme stejně chaoticky jako komiks někdy, ale není to přímo na škodu. Spíš je to evidentně nelogické. To nepočítám části, kdy scénář je fakt, jak kdyby to psalo malé dítě a situace a dialogy jsou docela nelogické. Postupně se to ale vytrácí až na nějaké přehmaty. Pak ta ideologie. Za mě je dost nebezpečné portrétovat černochy v nějaké době před i druhou světovou válkou jako někoho, kdo si mohl dovolit honosný dům, byl šlechtic a podobně. Už jsem nějak rezignoval na to, že se to mnohdy cpe na sílu, ale tohle je spíše nebezpečné. Je to historicky vzato stejně nebezpečné jako lidi učit tomu, že za válku na Ukrajině mohla Ukrajina. Je to prostě nepravda. A jasně můžeme se schovávat za žánr fantasy, jenže tohle není Středozem ale reálný svět, kde se odehrávají nadpřirozené věci. Možná Netflix bere jako nadpřirozenou věc nějakou emancipaci sexuálních menšin a černochů. Kdo ví? Pak je tu ta věc se záporákem Korinťanem, který funguje jako porno herec. To mě spíš přijde zneklidňující, že ta postava utekla z porno kanonu a vlezla do Sandmana universa, kde postavy přeřízává než podřízává. Ten chlap řeší každou situaci svým pérem a jeho prc count je vyšší než kill count. A to je to sériový vrah! Taky musím říct, že nějaké odklony od předlohy byly docela promyšlené, jelikož se lépe podaly než v komiksu. Nevadí mi ani ženská jako ďábel. Naopak Christie se té role zhostila skvěle. To už mě spíš sere, že v komiksu byl Sandman brán jako host, tady je jako vetřelec, kterého je nutno zlikvidovat. Což bude dělat bordel v další sérii, případně to nebude dávat smysl v komiksu, púokud chtějí být věrní. Pak to jde ovšem za Gaimanem. Pak jsou tam ty trans sekvence, které jsou úplně mimo, ale jako seru. Sandman je furt v tom, co dokáží dnešní produkce ze sebe dostat jen béčkový flusanec, ale určitě se na něj dá koukat a není to úplný paskvil, který se Netflixu daří poslední roky produkovat. Když jde o Zaklínače, tak mnohdy neznám bratra. Jsem skalní fanda. Tady mi to tolik nevadí, asi protože nejsem skála. Takže asi chápu, že jak já jsem nasraný ze Zaklínače, tak skalní jsou zde nasraní z toho, že od komiksu to jde mimo. To už řešíme detaily. Své jsem řekl. Hauk! ()

Sandman se dočká druhé řady

Sandman se dočká druhé řady

03.11.2022

Tak je to konečně oficiální, a fanoušci už můžou přestat na sociálních sítích bombardovat spisovatele a scenáristu Neila Gaimana dotazy, jestli a kdy Netflix obnoví adaptaci jeho slavného komiksu… (viac)

Srpen se ponese v duchu velkých premiér

Srpen se ponese v duchu velkých premiér

01.08.2022

Netflix chystá Sandmana

Netflix chystá Sandmana

01.07.2019

Kultovní komiks The Sandman se v Hollywoodu pekl už pěknou řadu let. Oceňované dílo spisovatele Neila Gaimana zkoušela studia přivést na plátna kin už někdy od počátku devadesátých let minulého… (viac)