Sandman

• USA The Sandman
USA, (2022–2024), 19 h 8 min (Minutáž: 38–64 min)

Predloha:

Neil Gaiman (komiks)

Hudba:

David Buckley

Tom Sturridge, Gwendoline Christie, Charles Dance, Boyd Holbrook, Jenna Coleman, Vivienne Acheampong, Sanjeev Bhaskar, Asim Chaudhry, David Thewlis (viac)

Existuje svět, kam se dostaneme, jenom když zavřeme oči a usneme – říká se mu Snění. A Pán snů Sandman (Tom Sturridge) tam umí zhmotnit naše nejhorší noční můry a představy. Když Sen nečekaně padne do zajetí, ve kterém stráví sto let, vyvolá jeho nepřítomnost dlouhou řadu událostí, které navždy promění svět spících i bdících. Sen se proto vydává na putování mezi světy i v čase a napravuje chyby, které udělal za dobu svojí dlouhé existence, musí znovu prozkoumat, kdo je přítel, a kdo nepřítel, a poznává taky nové bytosti – ať už kosmické nebo ze světa lidí. (Netflix)

Tony.cs

Bohužel, občas nudné. Za to hvězda dolů. Za znásilnění postavy Johna Constantina dostává ode mě Gaiman palec dolů. Tvůrci pak hvězdičku za další prznění, že z něj udělali ženu. Jako proč? Tohle se mi prostě nelíbí a nikdy líbit nebude. Nejméně výrazný Lucifer vůbec. A celý je to tak prolezlý gayema, že to vypadá, jako by už snad být hetero už ani nebylo v pořádku. Moc duhově přepálený, to už je pomalu sexismus a netolerance naopak. Pak přijde kyvadlová kvalita obsahu a z něčeho, co mohlo být fajn jsou stěží tři hvězdičky. ()

Kaluž

Až překvapivě doslovná adaptace stěžejního díla světového komiksu. Což beru jako obrovské plus, protože ohýbání předloh dle většinového diváckého vkusu mi nikdy moc nešlo přes pysky. Vypíchnul bych obsazení, David Thewlis (John Dee) je v roli manipulátora ze sny a lidskými touhami civilní a zároveň nepříjemně hrozivý, démonický Boyd Holbrook (Korinťan) si tu vraždící noční můru vyloženě užívá a hřejivě dobrosrdečný Stephen Fry (Zelený ráj) jako kdyby z komiksu přímo vypadl. I ten Matouš s hlasem Pattona Oswalta je skvělý, obzvlášť díky velmi zdařilé havraní animaci. Co občas zabolí a sevře u srdíčka je kolísavý přednes ústředního Tomma Sturridge (Morpheus), kterému moc nebaštím ten věčně uslzený výraz fanouška Joy Division, který si ráno v novinách přečetl smutnou zprávu o skonu jeho idolu. Zase na druhou stranu, Sen je docela ocas (ve smyslu amorální píčus) neustále vláčený neblahými okolnostmi, což vlastně je tak trochu k pláči. Milovník předlohy si smlsne na celé řadě detailů, ale nedokážu přesně odhadnout, jak moc tato série zasáhne komiksem nepolíbené. Jo a poslední epizoda (Sen tisíce koček & Kalliopé) je doslova famózní. Lajkuju, dávám ❤️ a vyhlížím pokračování. ()

Vidly10

Má to pomalejší rozjezd a druhá část není tak zajímavá. I přesto je Sandman krásným příběhem o proniknutí do lidského nitra, obohacený podmanivým vizuálem, skvělými postavami a výborným Tomem Sturridgem v hlavní roli Pána Snů. Gaimanovo původní dílo je skvěle převedeno do seriálu. Scénář je funkční, zapamatovatelný a plný vět, které vás donutí přemýšlet. Jsem velmi rád, že jsme se dostali k projektu s takto přesílenými postavami, který nesází na velkolepou akci a poměřování síly mezi každým z Věčných sourozenců, ale na náhled do lidskosti, emoce a filozofické náměty. Více takových a snad klapne pokračování 8/10. ()

Helo

Seriál, u kterýho člověk cítí, že má fakt srdce a duši. Škoda jen, že kvalita jednotlivých epizod je značně nevyrovnaná a poměrně sinusoidní, přičemž svýho nejvyššího vrcholu dojde v polovině, konkrétně v šestý epizodě, což je jedna z nejlepších seriálových epizod, co jsem kdy viděl, krásná a dojemná audiovizuální báseň, kterou už v týhle sérii nic dalšího nedokázalo překonat. A zdejší verze Lucifera pro mě byla docela zklamáním. Předchozí filmový nebo seriálový iterace, se kterýma jsem měl tu čest, měly rozhodně větší charisma. Jinak ovšem obsazení bez výhrad, přičemž vládne Sturridge, kterej je svým hlasovým projevem sám o sobě snovou básní a Holbrook zase Korinťana dával tak dobře, až mi přišlo, že se ho zbavili zbytečně snadno... Jo a ta hudba, konkrétně hlavní téma! ()

LND

Je to netflixovský blender toho nejhrubšího zrna, jaké si vůbec lze představit. Criss Angel feat. Remus Lupin v první půlce, ujeté hledající se dětičky ve druhé půlce a Boyd Holbrook, jak jinak než s kulatými brýlemi, umně balancující mezi půlkami v průběhu celé série. Jen mi přišlo jako kdyby se to neumělo rozhoupat mezi uceleným příběhem a samostatně stojícími epizodami. Předlohu jsem nečetl, ale Gaiman je tam hodně cítit skrze všechnu tu hravost a absurdnost ve smyslu „vždyť je to úplně jedno, je to celý smyšlený“. Jelikož tomu chybí nějaké hlubší morální poselství, které bych u fantasy čekal, tak kdyby to nepůsobilo tak seriózně (a ten vše vtipně komentující havran to nezachrání), bylo by to perfektní. ()

dee-key

Coby svého času skalní fanda předlohy jsem přemýšlel, jak hodnocení uchopit, protože v některých ohledech se mi to líbilo. Ale zkrátím to tak, že v podstatě souhlasím s verbalem. ()

j.bena

Noooo tak jsme zase hodně daleko od předlohy, až Teda na hlavní postavu Sandmana, ale těch teplých scén v tomto letním období mi přijde Teda až moc. ()

BoredSeal

Ne, nebude to další recenze z pera idiotů, kteří nechápou, že v amerických seriálech hrají černoši a ženy, protože je jich v USA hodně, nebo že jeden z nejvíc LGBT inkluzivních komiksů v 80. letech obsahuje ve své adaptaci LGBT postavy. Adaptace Sandmana mě samozřejmě zklamala, protože jsem fanoušek předlohy, která mi oproti seriálu přijde hlubší, zajímavější a výpravnější a ani jsem nepředpokládal, že by mě mohla uspokojit. Přesto mě nepříjemně překvapily změny příběhu a úpravy rolí postav (pro idioty: ne, nemyslím tím, že něco hraje černoch, žena nebo že některé postavě připsali minutu navíc, aby mohla být gay) oproti prvním dvěma svazkům, které nepřispěly k lepší verzi příběhu, ale spíš jí posunuly k průměrnosti. Asi nejsem sám, kdo si představoval Morfeuse jinak, než chlápka, který vypadá, že se každou chvíli rozbrečí poté, co si poslechne kárání od kdejaké smrtelnické přísné černošky ;) a výhrady lze mít i k pár dalším postavám. Seriál je natočený nenápaditě a taky vypadá po stránce výpravy překvapivě nudně - když postavy vedou konverzaci, zpravidla jen tak mrtvě stojí před zdí, na kterou efektáři později nalepí nějakou tapetu paláce nebo krajiny, je to opravdu slabota i po stránce atmosféry. Pozitivum je, že díky snaze nahustit do deseti dílů obsah dvou svazků se tentokrát nepodařilo Netflixu zničit váš čas natahovanou vatou a velmi mě překvapilo, že se Netflix snažil natočit i epizodu "John Dee si dává kávu v bistru", kterou považuji za top moment původního komiksu a i když samozřejmě umírněně, nihilistický mráz přeběhl. Věřím, že diváci neznalí komiksu ocení Sandmana pozitivněji, pokud nepatří mezi idioty, co si místo sledování děje dělají čárky tužkou do bločku, kolik černochů a LGBT dostalo příležitost. Znechucený jsem byl českými titulky - chápu, že Netflix nezaměstnává Viktora Janiše, ale dement, který neumí anglicky ani označení rodinných příslušníků nebo přeloží androgynního Lucifera do ženského rodu jen protože ho hraje žena, nebo naopak Touhu překládá do mužského rodu, protože mluví hlubším hlasem, si podle mě nezaslouží překládat jeden z nejočekávanějších VOD projektů. Každopádně by vás seriál měl inspirovat k přečtení mnohem lepší předlohy, která v českém vydání dopadla kvalitně a neměli byste se spokojit s málem. :) ()

Eržik

Příběh super, atmosféra parádní, postavy zajímavé. Ale už mi opravdu skřípaly zuby nad tím, jak se Netflix snaží za každou cenu a úplně na sílu prezentovat to "new normal" - kdy ani jedna postava není, co by se dalo čekat, ani jeden pár není stejnorasový a hetero, ale prostě ten jejich oblíbený mix... Fakt to už bylo do očí a bylo to moc. Constantine jako žena - fajn, líbila se mi, ale samozřejmě musela být gay. Lucifer jako žena? No budiž. Smrt jako žena - opravdu zase? To už ani není originální - ale je fakt, že ta postava se mi líbila nejvíc. Atd.  Opravdu dávám hvězdu dolů jen za tohle nucené mišmaš. A ne, nejsem ani sexista ani homofób. ()

Chen

Pro diváky, kteří neznají komiksovou předlohu to asi bude působit roztříštěně, ale i tak to ve finále dává dostatečný smysl, aby se jednotlivé dílky relativně dobře spojily v jeden funkční celek. Co se týče větší rozmanitosti v případě postav, kdy bylo u některých z nich změněno etnikum nebo pohlaví, na seriálu se podílel autor předlohy Neil Gaiman, který je znám tím, že se nebojí rázně odmítnout to, co se mu nelíbí, tím pádem s tím očividně souhlasil a už trochu otravné fňukání o tom, že se Netflix snaží o větší rozmanitost tak není úplně na místě. Speciálně ne v případě fantasy, ve které postavy pocházejí ze snového světa, reinkarnují se do různých podob. Plus je na místě zmínit, že i předloha má silný LGBTQ+ nádech. Jediné, co mi trochu vadilo byly nedoladěné triky, nicméně velké plus mají tvůrci za obsazení v čele s Tomem Sturridgem. ()

M.i.k.e

Gaimana objevuji postupně a zatímco Good Omens mě extra nechytli, s American Gods už to bylo podstatně lepší a Sandman mě získal naplno. Díky neznalosti nemám srovnání jak moc se tvůrci adaptace odklonili, která postava změnila orientaci nebo pohlaví atd a vůbec mi to nevadí a nebude mi to vadit ani až si komiks přečtu (a teď už vím, že si ho přečtu na 100%). Tahle adaptace je totiž vynikající, postavy výborné, svět a mytologie pohlcující. Sturridge sice připomíná Bernarda z Black Books ale po rozpačitějším startu mi tam nakonec seděl jak pr*el na hrnec a jeho hlas zachraňuje drobnější nedostatky.Po nejednom průšvihu ve filmové větvi Netflix potřeboval něco povedeného a něco co nebudou Stranger Things a tím je jednoznačně Sandman. Samozřejmě se najde hodně debilů a různých fobů, kteří mu nebudou schopni odpustit že tuhle postavu hraje černoch/černoška, nebo že tahle postava je gay, ale tady je úplně jedno kdo jaký je a jestli je jiným oproti předloze.Tohle totiž funguje tak jak to je a funguje to skvěle...90% ()

Vyhy

Tak končím bez hodnocení, jelikož jsem to vzdal po třetím dílu a nedokončil jsem celou řadu. Neuchvátil mě příběh, hlavní hrdina mi je doslova nesympatický a chyběl mi nějaký element, jenž by mě donutil si pustit další a další díly. Nikomu ale neberu, že ho to může bavit! ()

Nach

Na seriál Sandman jsem se jako čtenář komiksu (díky své ženě) velice těšil. Už to měla být pro mě předzvěst, že velké očekávání předznamenává veliký pád. Bohu dík, nestalo se tak. Sandman je excelentně zpracované dílo prvních dvou komiksů Neila Gaimana. Skoro to vypadá, jakoby políčky knihy i s bublinami replik posloužily jako storyboard. Vše je důslednou skoro replikou a téměř žádná vedlejší linka nebyla vynechána. Zvláště za epizody Nonstop a Zvuk jejích křídel jsem rád. To byly podle mě nejlepší části prvních dvou komiksů a tedy i samotné pilotní série. Casting byl výborný a herci zapadli do svých rolí přesně. A pokud jde o hnidopichy co se zaměřují na homosexualitu, tak vězte, že nejde o politiku produkce, ale o celkem věrně zobrazenou realitu v komiksu samotném. Za mě obrovská spokojenost a snad nastavená laťka bude v další sérii minimálně totožná. První série: 85% ()

carly

S1: Komiksy som nečítala, nie je to pre mňa vhodné médium. A serial skončil na mojom watchliste kvôli Tomovi Sturridgovi. A on nesklamal. Tá zmes zraniteľnosti a moci a inakosti bola úžasná. Všeobecne sa mi casting veľmi páčil. Ten skok medzi získaním predmetov a ďalším príbehom ma trochu vyviedol z konceptu, lebo to pôsobilo, akoby začali skladať z ničoho nič novú skladačku, ale ukázalo sa, že je to stále ten istý obrázok. Tomu sa hovorí good storytelling. A vizuálne to bola fakt krása. Ja dúfam, že bude aj druhá séria, lebo ten koniec bol intriguing. A s týmito postavami si na čaj rada sadnem hocikedy. ()

majo0007 odpad!

Ešte väčší GRC, než American Gods! Buzeranti všetkých krajín-spojte sa. "Výstrel" ejakulácia z Aurory! Poď sa mrdať do dúhovej prdele! ()

CinemaRanger

Je mi jedno, že každý třetí je tu černý. Je mi jedno že každý čtvrtý má jiné pohlaví než v komiksu a je mi i jedno, že každý druhý je LGBT. Co mi ale jedno není, je odklona od předlohy v tónu celého příběhu. Komiksy mají tajemný hororový nádech. U tohodle jsem měl občas pocit, že sleduju Disney seriál. Štve mě, jak mdle a nezajímavě je to celé zpracované. První tři díly jsem ještě tak nějak přežil, další tři se to zlepšilo, ale epizody 7-10 jsou peklo. Warneři vůbec neměli dávat tuhle látku Netflixu! ()

AdaMM

Za mě nečekaně blízké originálu, aniž by ho to otrocky kopírovalo. Přenesení do současnosti (a mimo DC univerzum) se povedlo až nečekaně dobře. Většina castingu za mě naprosto top (Sandman, Smrt, Touha, Korinťan, všichni na Cereal convention a v Nonstopu). Atmosféra ve velké většině dílů skvělá, vizuálně velmi fajn. Jestli bych měl hledat nějaké drobnosti, tak mě moc nebavila Lucienne a nezaujalo Peklo, ale to jsou maličkosti - upřímně jsem moc nedoufal, že by se to dalo dobře zfilmovat, ale přišlo mi, že Neil Gaiman v některých případech využil možnost upravit / vylepšit třicet let staré dílo směrem, který mu dnes dává smysl a za mě se mu to povedlo. Chci pokračování! ()

Remivsremi

Úžasný snový příběh. Některé linky a ideje vás chytnou za srdce. Jiné přivedou smutek i naději. Nejsilnější je seriál v momentech, kdy se vám snaží představit svojí lidskost. Každý ji vnímáme rozlišně, ale hlavní pilíře se dají snadno rozpoznat. Herci jsou úžasní, hudbu si oblíbíte a pár momentů vám zůstane dlouho v hlavě. Říše snů představila své kouzlo a bylo vydařené. ()

Sandman se dočká druhé řady

Sandman se dočká druhé řady

03.11.2022

Tak je to konečně oficiální, a fanoušci už můžou přestat na sociálních sítích bombardovat spisovatele a scenáristu Neila Gaimana dotazy, jestli a kdy Netflix obnoví adaptaci jeho slavného komiksu… (viac)

Srpen se ponese v duchu velkých premiér

Srpen se ponese v duchu velkých premiér

01.08.2022

Netflix chystá Sandmana

Netflix chystá Sandmana

01.07.2019

Kultovní komiks The Sandman se v Hollywoodu pekl už pěknou řadu let. Oceňované dílo spisovatele Neila Gaimana zkoušela studia přivést na plátna kin už někdy od počátku devadesátých let minulého… (viac)