Sandman

• USA The Sandman
USA, (2022–2024), 19 h 8 min (Minutáž: 38–64 min)

Predloha:

Neil Gaiman (komiks)

Hudba:

David Buckley

Tom Sturridge, Gwendoline Christie, Charles Dance, Boyd Holbrook, Jenna Coleman, Vivienne Acheampong, Sanjeev Bhaskar, Asim Chaudhry, David Thewlis (viac)

Existuje svět, kam se dostaneme, jenom když zavřeme oči a usneme – říká se mu Snění. A Pán snů Sandman (Tom Sturridge) tam umí zhmotnit naše nejhorší noční můry a představy. Když Sen nečekaně padne do zajetí, ve kterém stráví sto let, vyvolá jeho nepřítomnost dlouhou řadu událostí, které navždy promění svět spících i bdících. Sen se proto vydává na putování mezi světy i v čase a napravuje chyby, které udělal za dobu svojí dlouhé existence, musí znovu prozkoumat, kdo je přítel, a kdo nepřítel, a poznává taky nové bytosti – ať už kosmické nebo ze světa lidí. (Netflix)

filmfanouch

Adaptování komiksu Sandman Neila Gaimana předcházela dlouhá cesta, kdy se naposledy chtěl filmové adaptace chopit herec Joseph Gordon-Levitt, který chtěl film natočit ihned po svém režijním debutu Don Jon z roku 2013 a chopit se přitom i hlavní role. Přesto až v roce 2022 definitivně dochází k adaptování populárního komiksu, nakonec ovšem v podobě 10-dílného seriálu pro Netflix, kdy se na tvorbě podílel i samotný Gaiman. I díky tomu tak ve výsledku zůstává výsledný seriál poměrně věrný komiksové předloze, který má ovšem potenciál k Gaimanově dílu dostat novou základnu fanoušků. I díky faktu, že prvních 10 epizod zpracovává pouze první dva svazky Gaimanova komiksu, kdy jich zbývá ještě několik (konkrétně   pro případné pokračování. Vyplatí se ovšem od seriálového Sandmana čekat další nášup?   Dle Gaimanovy tvorby již vznikli adaptace jako Hvězdný prach Matthewa Vaughna či Koralína a svět za tajemnými dveřmi a dle reakcí fanoušků Gaimanovy tvorby jich většina z nich zůstává velmi spokojená. Což ovšem automaticky neznamená, že by Sandman nutně nemohl oslovit ty, kteří se Sandmanem ještě žádnou zkušenost nemají. Sandman již od počátku upoutá například svou vizuální stylizací, která se velmi věrně pokouší napodobit stylizaci své komiksové předlohy. Výsledný seriál se poté snaží ignorovat pojítka původní předlohy na svět DC Comics (například místo Johna Constantinea tak dorazí Johanna Constantine), přesto dokáže představit dostatečně zajímavý svět a protagonistu, se kterým by se klidně ještě ten nějaký čas strávit dal.   Seriál dokáže přesně evokovat to fascinující na Gaimanově tvorbě, tedy ono kreativní zapojení mnoha mýtických a fantastických prvků, které by v kdejakém světě mohli někomu přerůst přes hlavu, Gaimanovo kombinování fantastických postav či křesťanských figur ovšem k takovému bodu nikdy nedospěje. Je to rozhodně svěží komiksová adaptace, která dokáže některými výjevy šokovat a přitom dokázat, že nejspíš existuje důvod, proč se tolik lidí pokoušelo o adaptování Sandmana a nejspíš existuje i pravý důvod, proč se muselo čekat tak dlouho. Je totiž očividné, že Sandman není látkou, která by se dala adaptovat tak snadno a přispění Gaimana spolutvůrcům seriálu Davidu S. Goyerovi a Allanovi Heinbergovi nejspíš přineslo to správné ovoce.   Látka, která měla pověst nemožnosti adaptování, se může spoléhat především na velmi solidní casting stěžejních rolí. Takový Tom Sturridge je jako Morpheus sice poměrně solidní, zajímavější je to ovšem u zcela jiných rolí. Fenomenální je například Boyd Holbrook v roli Corinthiana, který se po delší době konečně opět dočkává výraznější role. Za zmínku ovšem stojí i David Thewlis v roli Johna Dee, Gwendoline Christie v roli vládce pekel Lucifera a v rámci hlasových rolí třeba Mark Hamill, jehož fenomenální hlas je adekvátně využit pro ztvárnění postavy jménem Mervyn Pumpkinhead, stejně tak skvělý hlasový projev podává i Patton Oswalt v roli Morpheova havrana Matthewa. Celý casting je ovšem velmi solidní (například i super Charles Dance či výtečný Stephen Fry) a z výraznějších rolí nakonec nejvíc nefunkčně působí snad jen Jenna Coleman v roli Johanny Constantine.     Za 10 epizod se představí mnoha zajímavých postav, na kterých celé vyprávění stojí. Na seriálu je svěží, že vlastně nesvádí k žádné velkoleposti, ale víceméně představuje filozofické hloubání do smyslů života, smrti či věčnosti. Přitom všem ovšem pořád seriál působí dostatečně velkolepě a nejvíc zamrzí, že seriálu v epizodách 7-9 trochu dojde dech, aby si nakonec seriál napravil reputaci finální epizodou. Tři slabší epizody přesto sympatické pocity z celého seriálu dvakrát nesníží.   Sandman je pořád seriál s poměrně výraznými produkčními hodnotami, přesto poměrně výrazně stojí na dialozích a i proto se je při sledování vyplatí sledovat. V jistých momentech poté seriál dokáže i správně dojmout, v jistých momentech je ovšem snaha o emocionální líznutí víceméně zbytečná. Přesto seriál dokáže dostát pověsti komiksové předlohy a obhájit si tak početnou fanouškovou základnu. Pokud se navíc seriál dočká prodloužení, v případě udržení si stejné kvality rozhodně bude o co stát..... () (menej) (viac)

misterz

Zaujímavé a taká všehochuť rôznych žánrov. Čistokrvný hororový fanúšik bude sklamaný, to je jasné, no pre tých čo hľadajú vo fantasy žánri niečo nové a neopozerané to bude laskomina. Najviac má oslovili niektoré časti dejovej linky, ako napríklad diabol a vecný žid. Určite by som išiel aj do pokračovania. Nadpriemer. 75/100 ()

HAL

Z první poloviny seriálového Sandmana jsem byl nadšený - jako absolutní milovník předlohy, která je imho tím nejlepší co kdy  mezi komiksy vzniklo, jsem vítal i změny oproti knize, v seriálovém médiu fungují lépe a vedou k lepší dramatizaci. Ale v polovině, právě u mé nejoblíbenější povídky Tlukot jejích křídel, se to zlomilo a jsem z toho trochu smutný. Zpracování druhé knihy, Domečku pro panenky, už není zdaleka tak silné jako předloha, změny vůči ní jsou poněkud bizarní a zbytečné, a je také nepěkně vyměklá oproti brutalitě duševní i fyzické jaká se odehrává na stránkách. A samozřejmě, musím si zanadávat na obsazení - Tom Sturridge jako Sandman je perfektní, většina ostatních postav také velmi sedí, i ty které mají oproti předloze změněnou rasu, sexualitu či pohlaví... ale ta Smrt. Ta Smrt, ta mě prostě bolí. V knihách dokonalá rozpustilá holka, drobná gotička provázející smrtelníky na jejich poslední cestě a nabízející útěchu i filosofický nadhled, dívka do které se nejde nezamilovat... a tady je z najednou stará osvalená ženská postrádající veškeré kouzlo své původní osobnosti. Že je navíc černoškou je už jen další nepříjemný detail. 8/10 ()

liskam

Uff... Tak jsem to zmáknul. Ale bylo to o chlup. Nextduhoflux zřejmě úplně zapomněl na to, že na naší planetě žije (zcela určitě) 95% obyčejných heterosexuálů (kteří zrovna nedrží ve sklepě děti jen pro prachy)!! Ale kteří si vysnili krásný rodinný život s dostatkem peněz a chytrými a zdravými dětmi. Asi si jejich scénáristé myslí, že většina rodil jsou tmavý lesbičky, gayové, nevyhrazení/nerozhodnutí a nebo bezpohlavní a že heterosexuálové jsou menšina na kterou se může srát, chcát a blejt a házet všechen bordel světa. Začíná mi to připadat jak diskriminace a hon na "normálnost"....:-D  Dvě hvězdy dávám za Korinťana, sestru Smrt a pár dalších drobností které se během těch 10 dílů povedli. Zbytek je sračka! 38% a 2*. ()

mzss1

[48%] SANDMAN, universum u kterého neznám předlohu a ani nic tomu souvisejícího. A jak se mi to vlastně jevilo? Musím říci, že jsem zklamaný, protože ještě tak ta cca první půle téhle minisérie mě docela bavila (samozřejmě až na pár nudných hluchých míst), ale ta druhá polovina začala být už neskutečně nudná a otravná. To, co se mi ještě tak líbilo v té první, zde absolutně vymizelo. Dějově to bylo celkově docela slabé, ale začalo to docela nadějnou atmosférou s pár zajímavými fantasy aspekty, solidním soundtrackem a výrazným hlavním hrdinou. Jenže pak to šlo celé do kopru, moc se tu řetězilo mnoho postav a začalo to být doslova uspávací. Což snad nebyl Sandmanův cíl, aby diváka poslal někam do „matrixu“ ;)) Takže škoda. Potenciál to mělo o dost větší. PS: LGBT je tu opět požehnaně, takže radši bez komentáře. ;)) ()

MaedhRos

Důstojná adaptace, která ctí příběh i ducha předlohy (hodně by mě zajímalo, nad čím se pohoršují samozvaní fandové na svoji dobu velmi progresivního komiksu). Výhradu mám asi jen jednu, ale je (pro mě) poměrně zásadní: i navzdory pár zajímavým nápadům (Lucifer!) je to výtvarně a filmově takové...zaměnitelné. Neříkám nepěkné nebo vysloveně špatné, ale prostě...meh. Líbil by se mi výraznější rukopis a osobitější vize. Ale to je dneska v komerční filmové a televizní tvorbě tak obecně spíš nedostatkové zboží. Jinak ovšem výborné. A (tohle možná bude znít jako kritika, ale není) to, že Sturridge Morphea hraje, jako by po většinu času trpěl současně žaludeční nevolností a melodramatickou zácpou, je beze srandy asi nejlepší možné pojetí téhle role. Nevím, nakolik záměrný či nezáměrný, ale je to přesně ten vibe! (A podotýkám, že to říkám se vší láskou, jako Morpheův dlouholetý fanoušek.) ()

Kothy

Nejdražší komix konečně spatřil světlo světa. První díl nám zatím toho moc neřekl. Sledujeme Sandmana, který je 100 let zavřený ve skleněném vezení v nějakém britském panství. Jeho nepřítomnost zanechala velké škody, a to jak ve světě snů, tak tom bdělém. Děj se posouvá a Morfeus se musí vypořádat s těmito následky. Postupně se tu odhalují další postavy, jak z Věčných, smrtelníci nebo sny. Chvíli trvá, než vlastně pochopíme, co čem to je a kdo je proti komu. Některé díly působí dost epizodně a jakoby moc nezapadají do celkového děje. Nečekejte nic epického, ale rozhodně jde o zajímavou a originální podívanou. Snad bude další série. Končí to trochu otevřeně. "Dej mi nesmrtelnost!" ()

AppleCore

Pokud se čecháček přenese přes fakt, že je celá série přehnaně homosexuální a rádoby inkluzivní, že z původně mužských komiksových charakterů jsou ženský, z žen muži a z těch zbylých gayové a lesbičky, dostane perfektní show se skvělou atmosférou, výborným soundtrackem, silným příběhem - s nečekaně širokým emocionálním rozsahem a bohatou tématikou. Některý epizody jsou vyloženě mistrovsky napsaný a zrežírovaný (Nonstop, The Sound of Her Wings!). Pokud vlastním homofobiím a rasismům dovolíte převzít kontrolu nad názorem, je to především váš problém, nikoliv seriálu (ač je fakt, že tý LGBT tématiky mohlo bejt míň). ()

Chrustyn

Neznám předlohu a možná i díky tomu jsem se v seriálu doslova topil ale ani mi to nevadilo, protože mě seriál vůbec ničím nezaujal a prakticky všechny postavy, mě neskutečně iritovali. ()

marhoul

Části, které natočil Jamie Childs byly moc dobré. Mě nejvíc potěšil šestý díl (opravdu krásný příběh!), a souboj v pekle, v části čtvrté. Chválím dabing Sandmana, Ondřej Dvořáček má výborný hlas! Multikulti obsazení mě nevyrušovalo, nejde o Victora Huga, ani o historické téma z dob Velké Káči, co bylo ale přitažené za vlasy, četné postavy stylizované do buziklubu z časů Boy George a Jimmi Somervilla. Abychom si rozuměli správně, 4% jsou stále 4%, čili nechápu, co tady Netflix předvádí. Ne, opravdu nejsme 50/50, ani nejsme většinově bezpohlavní, ani unisex, počin nemá ani ústřední LGBTRDJXBCJSTE+- autobus linii, co se mi tedy doneslo, řekla bych, že se tady autor prodal, jak štětka na parkovišti tiráků. A z homofobie mě podezřívat nemusíte, tohle smrdělo i našim osobním, milovaným, buzíkům. 11. díl byl opruz, utopené prašivé kocure a zacílení na naříkající, kteří xsmrti (která se ne a ne dostavit) trpí tím, že je člověk pán tvorstva (no tak je, ale dělá kromě bordelu i spousty přínosných věcí), a že lidí je mnoho (ale své příbuzné vymlátit rozhodně nehodlají), na mě tedy nezacílilo. Část mě zaujala až ve finále, kdy šla k Sandmanově věci, přesto všechno se na pokračování se zájmem podívám, dost situací v celém seriálu bylo výborně vymyšlených, Morfeus se mi líbil, jen doufám, že se tvůrci vymaní z koťátek a kokotinek pro současné krutopřísně uvědomělé levotočivé fakánky, kteří si objednávají "brutální" studené kafe s plovoucími kousky ovoce a snítky jalovce, jejich Bohy jsou céčkoví herci, co fotí na instáč jídlo, prostě harantíci, kteří  sní o majetkové rovnosti mezi všemi a víc než smrt je děsí kostka bílého cukru. Bylo by dobré, kdyby se další díly vrátily do kolejí Jamieho Childse. ()

rikitiki

Problém výpravného seriálu je, že se nikam neposouvá. Vždy je to jen: mám úkol – vyřeším ho – jdu dál. Postava Sandmana je často upozaděná na úkor epizodních postav, moc jsem se s ním proto nesžila. Čemuž nepomohl ani jeho make-up, se kterým vypadal jak vyhozený člen kapely Cure. Otravné také bylo nové a nové přidávání postav a složitého zásvětí, což se neobešlo bez neustálého vysvětlování – a stejně jsem z toho měla zmatek. Ten se pro mě vystupňoval v dílech s Luciferem(ou), která mi vzhledem neskutečně připomínala Gabrielu Osvaldovou, když hrála archanděla Gabriela v Andělu Páně. SHRNUTÍ: Je to opravdu tak trochu pohádka na usnutí. 1. řada ()

Morholt

Ano, tvůrci si pohráli s rasou, pohlavím i sexuální orientací vedlejších postav, ale pokud budu brát v potaz především první polovinu série, vůbec mi to nevadilo. U čtvrtého a pátého dílu jsem blahem uslintával. Peklo s Luciferkou v čele je dokonalé a i když jsem si v roli Smrti vždycky představoval Helen Bonham Carter, dal bych nevím co za to, kdyby si pro mě na konci přišla ta místní. Od šestého dílu je to trochu slabší, díky čemuž si člověk víc začne všímat zvýšené koncentrace členů LGBT komunity a nepomáhá ani ne úplně sympatická Vanesu Samunyai, ale i přesto pořád platilo, že jsem se těšil na každý další díl. Ostatně ta je co se herců týče jediným castingovým přehmatem. Sturridge je dokonalý, totéž se dá říct o představitelce Lucienne a Holbrookovi v roli Korinťana a na veterány jako je Thewlis či Joely Richardson je spoleh. Závěr na další řadu víc než jen navnadil, tak doufám, že to Netflix neutne. 90% ()

ScarPoul

Mám určité výhrady. Bez toho to nejde. Moja najväčšia patrí mojej obľúbenej postave - Smrti, ktorú som si vždy predstavoval, ako mladú babu. Tu mi jednoducho vadila. Ostatné veci ( aj napriek tomu, že tu máme znova veľmi veľa černošských a LGBT postáv) mi zase až tak nevadili, hoci chápem, že niektoré tú pôsobia viac nasilu, ako ostatné. Na druhú stranu je Netflixovský Sandman skvelou ukážkou dobrej adaptácie. Tvorcovia dielo milujú. Citujú z neho rovnakým spôsobom, ako to kedysi robil Snyder pri Watchmenoch a 300. Sturridge ako Sandman fantastický. A aj tí, čo mi zo začiatku trošku vadili (Lucienne) mi nakoniec prirástli k srdcu. Teším sa na druhú sériu. Na peklo. Na ďalšie mikropríbehy. Sandman je pre mňa obrovská satisfakcia. Niektoré myšlienky rezonujú aj napriek zmenenej forme dosť silno. Ak sa tvorcom podarí všetko uzatvoriť a nepokazia to - bude tu seriál, ktorý má potenciál stať sa kultovým a definujúcim jednu dobu. 1.séria - 90% ()

Chermy

Velké zklamání. Předlohu neznám, ale seriál se většinu času táhne a je prostě jen divný... Gwendoline Christie je tu strašná, jako ďábel absolutně bezzubá, bez charizmatu a spolu se zeleným démonem to připomíná spíš slabší díl Buffy, než věhlasnou fantasy. Jenna Coleman jako Joanna Constantine bez charizmatu. Jak je třeba fajn v Serpentovi, tak na tohle prostě nemá a člověk se neubrání dojmu... jaké by to mohlo být, kdyby tam nastoupil Keanu Reeves jako John Constantine.. nebo někdo kdo tu postavu umí stejně prodat... ten seriál je otravný tím, že prakticky každý je zde úchylný... gay komunitě tohle musí dělat spíš medvědí službu. Vůbec mě to nebavilo a to i přesto, že některé pasáže byly originální a zajímavé a samotný Sandman je obsazený skvěle! Potěšil mě i narušený Lupin, ale těch pozitivních věcí je zde opravdu minimum. ()

Lama.Lama

Nooo, prvních pár epizod by šlo na rozjezd, jenže pak člověk zjistí, že rozjedem to skončilo a 70 % seriálu o ničem není, nijak se nepojí a třešínkou na dortu je agresivní cpaní gayů a lesbiček do každého vašeho tělního otvoru. NOPE, THANK YOU. Ani to neskutečné množství známých herců to opravdu nezachrání. ()

agentmiky

Na začátku by se asi slušelo říct, že komiksovou předlohu od Gaimana nemám načtenou, ale po zhlédnutí to vidím tak, že v budoucnu si asi nějaký výtisk pořídím. Tak dokonale vymyšlený fantasy svět tady dlouho nebyl, celá ta originální zápletka točící se okolo Věčných mě velice upoutala. Různorodé postavy potěší, hlavní charakter Sen výborný, ale i jeho bratříčci a sestřičky nezaháleli (Smrt a Touha též ztvárnění na jedničku). Ale nejvíce mi v hlavě stejně utkvěla Gwendoline Christie coby Lucifer Morningstar (převeliká škoda, že dostala prostor v jediném díle). Čtvrtý díl mě totiž svým vizuálem Pekla a následným soubojem Lucifer vs Sen absolutně odrovnal. Ony popravdě ty prostřední epizody patří kvalitou k tomu nejlepšímu. I proto zamrzí, že rozjezd nenastavil po stránce kvality vyšší laťku a že závěru se též dosti zadrhávaly kolečka. Ta nekonzistentnost seriálu ve výsledku škodí. A pak i ta klasicky netflixovská hyperkorektnost, která se místy dá těžko přejít pouhým mávnutím ruky. Vychytat tyto nedostatky v druhé sérii a máme za mě zaděláno na dlouhodobější nadupanou fantasy ságu. Za mě 7,5/10 ()

kareen

O Sandmanovi jsem měla povědomí už dříve a připadal mi vždy zajímavý, protože se zdá, že jde o jedinečné, mnohorstevné dílo. Bohužel, komiksy nejsou moje parketa a tak jsem to nechala být. Pak udělali seriálového Lucifera, ale pochopila jsem, že ten nemá s předlohou společného téměř nic, navíc je to jen nenáročná kriminální blbinka, i když občas docela zábavná. No a teď je tu seriálový Sandman. Měla jsem zrovna zálusk na hezké temné fantasy a to jsem jako neznalec předlohy dostala. A líbilo se mi to tak, že bych tomu střelila plnou palbu, kdyby to skončilo po šestém dílu. Do té doby to bylo opravdu fajn. Charismatický, nekompromisní a přesto sympatický Morfeus a jeho knihovnice, cool Korinťan, Jenna Coleman jako slečna Constantine, příjemně nejednoznačný záporák v podání Davida Thewlise, bráchové Kain a Ábel, s roztomilým chrličem, a byla jsem spokojená i s Luciferem. Vizuálně i trikově taky povedené a hlavně se mi líbily příběhy jednotlivých epizod, ať už se odehrávaly v Londýně, v baru nebo v pekle. Bohužel, kvalita šla trochu dolů od sedmé do desáté epizody, když se tam začal(a) řešit snový vír. Není to žádný průšvih, ale děj se začal trochu táhnout a kdyby to zhustili do jednoho dvou dílů, prospělo by to lepšímu zážitku. Bonusová jedenáctá epizoda už byla zase docela v cajku, překvapily mě ty animované kočky. Každopádně, určitě se těším na pokračování, i když to vypadá, že si budu muset ještě tak rok počkat. ()

kolda1990

No nechci znít jak nějaký buranský hovado, ale na můj vkus tam prostě bylo moc přebuzněno (nejen to). Perou to do nás horem spodem, jinak samozřejmě nic proti nikomu, holt nová doba, hetero je dneska menšina, zvykejte si. Pohádečka to je vskutku krásná a taky dost drsná, vizuál super, příběh taktéž, mě to prostě bavilo velmi i přesto všechno výše zmíněné (to bych nedal 4). Předlohu neznám, ale toto jsem si celkem užil. Tom Sturridge to byl divňák jak má být, no ono kdo tam nebyl. Některé epizody jsou pěkně a poutavě napsané a natočené, hodně mi utkvěla v paměti pátá epizoda 24/7 aneb pravda bolí. ()

Sandman se dočká druhé řady

Sandman se dočká druhé řady

03.11.2022

Tak je to konečně oficiální, a fanoušci už můžou přestat na sociálních sítích bombardovat spisovatele a scenáristu Neila Gaimana dotazy, jestli a kdy Netflix obnoví adaptaci jeho slavného komiksu… (viac)

Srpen se ponese v duchu velkých premiér

Srpen se ponese v duchu velkých premiér

01.08.2022

Netflix chystá Sandmana

Netflix chystá Sandmana

01.07.2019

Kultovní komiks The Sandman se v Hollywoodu pekl už pěknou řadu let. Oceňované dílo spisovatele Neila Gaimana zkoušela studia přivést na plátna kin už někdy od počátku devadesátých let minulého… (viac)