Sandman

• USA The Sandman
USA, (2022–2024), 19 h 8 min (Minutáž: 38–64 min)

Predloha:

Neil Gaiman (komiks)

Hudba:

David Buckley

Tom Sturridge, Gwendoline Christie, Charles Dance, Boyd Holbrook, Jenna Coleman, Vivienne Acheampong, Sanjeev Bhaskar, Asim Chaudhry, David Thewlis (viac)

Existuje svět, kam se dostaneme, jenom když zavřeme oči a usneme – říká se mu Snění. A Pán snů Sandman (Tom Sturridge) tam umí zhmotnit naše nejhorší noční můry a představy. Když Sen nečekaně padne do zajetí, ve kterém stráví sto let, vyvolá jeho nepřítomnost dlouhou řadu událostí, které navždy promění svět spících i bdících. Sen se proto vydává na putování mezi světy i v čase a napravuje chyby, které udělal za dobu svojí dlouhé existence, musí znovu prozkoumat, kdo je přítel, a kdo nepřítel, a poznává taky nové bytosti – ať už kosmické nebo ze světa lidí. (Netflix)

Kuchna

Všem se dopředu omlouvám, ale nemohu tento seriál jako celek hodnotit pozitivně. Fantasy část je super, jen mi přišlo, že na světě jsou bílý lidé a heterosexuálové v menšině a že každý chlap je sexista. Čekal jsem fantasy seriál, ale Netflix tam musel zase nasrat tunu svých sraček, které se k tomuto seriálu vůbec nehodí a zkazily mi celkový dojem . ()

LooX

Jako milovník Gaimana a jeho comicsové předlohy, jsem měl převeliké obavy, jak tohle dopadne.  A ano, je tam pár věcí které mi trochu vadily (černoška Smrt, woke blbosti…), ale…. Je to BOMBA!!! Gaiman si to pohlídal, nenechal si své životní dílo zprznit a my dostali skvělou adaptaci skvělého comicsu.  Chci další sérii. HNED!! ()

Slack

Predloha je pecka. Ale nikdy nemusela samoúčelne tlačiť na pílu LGBT tak ako to robi Netflix. Napriek tomu sa im nepodarilo zabiť ducha predlohy ako to je napr. v prípade Zaklínača. Ba dokonca naopak. To, že Lucifer bol v predlohe muž malo svoje opodstatnenie. A akokoľvek dobre ho zahrala Gwendolína, na tom nič nemení. Oplatí sa pri tomto stráviť čas... ()

Radous04

Tak jako je to celý hezký, ale pořád jsem zvyklej mít u seriálů nějakej začátek a děj co vede k nějakýmu konci Všimli jste si někdo jestli vůbec dostal zpátky ten svůj rubín? Já se ztratil v díle o synkovi paní zlodějky a pak už v tom nějak tápu, jestli to spolu nějak souvisí. A poslední díl tomu nasadil korunu. Tak buď jsem se v tom úplně ztratil, a nebo není "seriál jako seriál".... původní komiks jsem neviděl tak se omlouvám, ale stejně... ()

rime

Je to dobré, kvalitní scénárista(spíš asi předloha, takže se měli čeho držet), režisér i výtvarník. Už sem si myslel, že podobnou grafiku dokáží vymyslet jen vývojáři her. Super atmosféra a solidní dialogy. Občas to kazí masivní rasová nevyváženost, je to jak pěst na oko, ale někdy je to i dobré. ()

randomgirl_1

Tento seriál je rozhodně pod průměr (inu Netflix). Myslím si že je to spíš propagace nespecifikovaných pohlaví, ale mě to nevadí. Je tam moooooooooooooccccccccc lidí černé pleti radši se na to nedívejte nebo se stanete rasisti :) ()

Sidenius

Krom jednoho slabšího dílu mě to nadchlo. Nejsem komiksovej, ale lepší nápad než lítajíci manící s laserama. To že lidi chtějí chytit smrt je skvělej námět. Herec taky super ( skoro nikdy se neusmál). Výprava, efekty, děj na jedničku. ()

Deloko

Serial plný buziku, leseb a transgender nevyrovnanych jedinců. Je to tak napadne až jsem si málem vydlubala oči a nemohla už se dal ani dokoukat jak se mi zvedal kufr. Nechapu kdo hodnotí 5 hvězd nemá v hlavě pořádek. ()

hronikpetr

Musím říct, že první 4 díly byly naprosto super, druhá polovina už zase tolik ne. Ale rozhodně to patří mezi ty lepší seriály na netflixu.. A že jich je teď poslední dobou hodně málo.. ()

Damnsinead

Jsem velmi spokojená. Jediný problém je, že Sandman není o chlup delší, aspoň o jednu epizodu. Je tu hodně zajímavých postav, bylo by hezké, kdyby jim věnovali víc prostoru, zejména Morfeově vypráskané rodince. 90% ()

Davidamper

Asi se mi to zdá..? Protože jsem se opravdu těšil... vlastně mě to, jako vlastníka knižní série o Sandmanovi, i zajímalo, protože mě zajímalo jak a o co povýší zážitek z knih, co bude jinak, co bude lepší, co zachovají, nebo naopak co bude horší? Předloha je, i přes to že vyšla postupně v ranných devadesátkách, lepší. Nejvíc mi to vadí v následujících ohledech. Vizuálně seriálový Sandman kolísá.. občas pěkný nápad (souboj Sandmana a Lucifera), CGI ale jindy totální hrůza (Zoufalství by mohla hrát i moje sousedka o patro níž) a laksnost v práci s předlohou / neveohodné ztvárnění (zase to Zoufalství, taky tak trošku Touha a dozajista Smrt).  Navíc ohýbání postav směrem k rádoby trendům dnešní doby ("ne"Constantine nebo třeba "ne"barevná Smrt..) Ne.. jako čtenáři Sandmana mi seriál nic nového nepřines respektive změny se miv 90% případů nelíbí, protože za mě nemají smysl. Jak by řekl klasik. Je to generická sračka bez chuti. Je mi líto. ()

AmunRa

Seriál ve mě zanechal divnou pachuť. Rád bych ho hodnotil na pět hvězd, ale některé věci mě tak strašně štvou, že nemohu. Příklad jeden za všechny - Constantine. Keanu Reeves byl úžasný John Constantine ve filmu z roku 2005, Matt Ryan navázal v 2014 už ne tak povedeným seriálem, originální Hellblazer je vynikající, ale proč v Sandmanovi musí být Johanna Constantine a popřít zbytek popkultury? Jenna Coleman hraje Johannu skvěle, ale pachuť zůstává. Je mi jedno, že s tím Gaiman souhlasil, vadí mi to, protože to rozbíjí kontinuitu se "zbytkem světa" a jediný důvod té změny je ideologie tvůrců, aby bylo víc ženských hrdinek a ještě mohla mít partnerku. A tahle linka se táhne celým seriálem, když už tvůrci povolí jediný heterosexuální pár v celém seriálu, tak jeden z páru je duch. Mimo této pachuti obsahuje seriál lepší (1, 3, 4, 6, 9) a horší (2, 7, 8) díly, ale scénaristé odvedli dobrou práci. Tom Sturridge v hlavní roli působí dobře (jen mi leze na nervy, že strašně připomíná Roberta Pattinsona v Twilight), Boyd Holbrook jako Corinthian je skvělý, Vanesu Samunyai je na své mládí výborná, Kirby Howell-Baptiste zaujala svým charismatem jako Smrt. Na seriálu je vidět, že si s ním dali práci, počítačové scény jsou přirozené a hezky zapadají do děje. Kdyby se tvůrci oprostili od ideologie a prostě převedli comiks do seriálu, mohla to být událost roku. ()

marden

Pro mě byl námět seriálu úplně nová látka a musím uznat, že příběh a postavy mají silný základ. Bohužel mi tam něco chybí. Některé dějové linky mě překvapily jak rychle byly vyřešeny. Ve výsledku mohli ubrat plyn, protože nové zápletky navazovaly možná až moc z rychlíku. Také jsem měl problém, že některé vztahy mezi postavami vypadaly nepřirozeně. Asi nejvíce jsem měl tento pocit u Rose a Lyty, kdy jsem nedokázal uvěřit, že by tyto dvě ženy byly kamarádky. Také obyvatelé domu, kde Rose přebývala, mi přišli spíš jako karikatury než reální lidé. I když nemám problém s progresivními ideály, tady mi přišlo, že to tvůrci trochu přepískly. Nadpřirozené postavy byly super, ale v reálném světě mi to místy přišlo také jako něčí fantazie. Myslím, že seriál má potenciál, tak snad dostanou další řadu. ()

Skylord99

Komiksy jsem neznal, šel jsem do toho naslepo. A jsem rád, že jsem tak udělal. Je to snový, zajímavý, hezky vypadající a má to i nějakou výpovědní hodnotu. Epizoda v restauraci se extrémně povedla. 8/10. ()

Andy.222

Začneme tím co mi tu neuvěřitelně vadilo. Netflix je pro svojí "angažovanost" už dost známý a víceméně jsem se s tím smířil. Když se jeho "privilegovaná" skupina objevila poprvé, tak mi to ani nijak nevadilo, prostě Netflix. Ale jak díly přibývaly začal jsem mít pocit, že "bílí hetero" jsou tu vlastně ta 4% menšina. Tím jak mi to tvůrci cpali v každém jednotlivém díle, mě vlastně vytrhávali z děje, což samozřejmě negativně ovlivňovalo zážitek. Zkusím to nicméně odsunout v hodnocení, protože zbytek seriálu si to nezaslouží. O Sandmanovi jsem věděl víceméně pouze že existuje, s Neilem Gaimenem jsem přišel do styku s jinou jeho tvorbou. Široký Lore v pozadí je tu zatím pouze naznačen, nicméně mě velice zaujal. Musím vyzvednout výkon hlavního hrdiny, který tu působí správně "nelidsky", stejně jako představitele Korinťana (obzvláště se mi líbilo jak herec nakláněl hlavu při mluvení na stranu jako slepec). Obecně bych řekl že herecké výkony jsou zde silnou stránkou (snad s výjimkou Touhy, která působila až příliš slizce, ale nevím jestli tak neměla být i předloze). Bylo tu i pár zajímavých myšlenek a dojemných scén (nejvíce bych vyzdvihl díl se Smrtí, která působila jako nejlidštější z Věčných což také celkem sedělo). Rozhodně dám dalším řadám šanci (jen uberte na té agitaci, pokud mohu prosit). ()

babuška

tak jsem z toho takový rozpačitý, některé díly jsou perfektní a mají spád i hloubku, některé nemají nic a nudí, přihlouplé zvraty tomu nepomáhají, no nic moc 3* a 50% ()

achai

Super! Fakt super. Přesně takhle si představuji dobré fantasy. Dal bych 5 hvězd, dávám 4 za ty buzeranty hned v prvním díle - to si fakt příště odpusťte. ()

Sandman se dočká druhé řady

Sandman se dočká druhé řady

03.11.2022

Tak je to konečně oficiální, a fanoušci už můžou přestat na sociálních sítích bombardovat spisovatele a scenáristu Neila Gaimana dotazy, jestli a kdy Netflix obnoví adaptaci jeho slavného komiksu… (viac)

Srpen se ponese v duchu velkých premiér

Srpen se ponese v duchu velkých premiér

01.08.2022

Netflix chystá Sandmana

Netflix chystá Sandmana

01.07.2019

Kultovní komiks The Sandman se v Hollywoodu pekl už pěknou řadu let. Oceňované dílo spisovatele Neila Gaimana zkoušela studia přivést na plátna kin už někdy od počátku devadesátých let minulého… (viac)