Sandman

(seriál)
  • USA The Sandman
Trailer 2
Dráma / Fantasy / Horor / Sci-Fi
USA, 2022, 9 h 8 min (Minutáž: 38–64 min)

Predloha:

Neil Gaiman (komiks)

Hudba:

David Buckley

Hrajú:

Tom Sturridge, Gwendoline Christie, Charles Dance, Boyd Holbrook, Jenna Coleman, Vivienne Acheampong, Sanjeev Bhaskar, Asim Chaudhry (viac)
(ďalšie profesie)

Epizódy(11)

Existuje svět, kam se dostaneme, jenom když zavřeme oči a usneme – říká se mu Snění. A Pán snů Sandman (Tom Sturridge) tam umí zhmotnit naše nejhorší noční můry a představy. Když Sen nečekaně padne do zajetí, ve kterém stráví sto let, vyvolá jeho nepřítomnost dlouhou řadu událostí, které navždy promění svět spících i bdících. Sen se proto vydává na putování mezi světy i v čase a napravuje chyby, které udělal za dobu svojí dlouhé existence, musí znovu prozkoumat, kdo je přítel, a kdo nepřítel, a poznává taky nové bytosti – ať už kosmické nebo ze světa lidí. (Netflix)

Mr.Apache

Tolik duhové a gay propagandy tam nacpali (inu, Netflix) a ani tím se jim nepodařilo původní poetiku Sandmana úplně zničit. První díl, Souboj v pekle a Zvuk jejích křídel (z druhé poloviny na motivy mého vůbec nejoblíbenějšího sandmanovského příběhu) jsou pro mě tři nej epizody. Nebýt té naprosto zbytečné duhové křeče (měnění ras a pohlaví oproti předloze plus přílišné tlačení na pilu ohledně gay vyznění), bylo by to možná i na poctivé čtyři hvězdičky. Škoda. Pokud nechcete ztrácet čas s celým seriálem, podívejte se na díly č. 1, 4 a 6. Chcete-li to nejlepší z comicsu, přečtěte si Domeček pro panenky (v seriálu paradoxně jedna z nejslabších epizod). ()

verbal

Hrabivý a slávychtivý prostitut Nýl se na stará kolena rozhodl za každou cenu řádně zmonetarizovat své někdejší neotřelé až svěží pankové omalovánky jen s několika málo seksuálně dezorientovanými postavami, nasral si tedy na hlavu, vytřel prdel svým vlastním odkazem a zaprodal duši diverznímu multikulti homoďáblu. Velmi páteřní! Pro deviantní NEomarxistickou Televizi Frustrovaných Labilů a Inkluzních Xenofobů muselo být autorovo dobrovolné kurvení se bezesporu splněným snem, plným mužských kolonoskopií, přešitých pohlaví a nadužívání negrů za účelem kokotporátně poháněné nucené pseudokulturní převýchovy mas, notabene když se ten bezcharakterní hraboš ještě za ty prachy v rámci PR uvolil pošlapávat sám sebe, srát si do huby a kudy chodí „inovativně“ tvrdit, že přece vždycky chtěl černočerný homiks, až po okraj narvaný tranzistory, buzeranty a vyšinutými pohlavními indiferenty, bo tak je to správné a tak to má být! A tak se notně vybukvený Střihoruký Edward zfetovaně potácí Gaymanprájdem - novým snovým světem dobrovolně pohlavně, rasově či ideologicky zpotvořených původních animáků, velmi kýženého mezirasového křížení a hlubokých feministických výronů řádně emancipovaných srostlých stydkých pysků, v němž se hnusným bílým heteroseksuálům vůbec nic nezdá a můžete si být od počátku jistí, že každá postava tu minimálně jednou vyprcá někoho stejného pohlaví či jiné rasy. Což by normálně nebylo nijak zvlášť pohoršující, kdyby se nejednalo o ryze demagogickou a účelovou rýfnštálovskou kvintesenci globálního LGBT+DDPPP+BLM kokotismu. A rozhodně je obrovské (Genderově neutrální adjektivum, nikoliv gramatická chyba!) škoda, že Gayman své dílo zaprodal bolševickým ideologiím, nechal přehomogenizovat a přebarvit, neboť jinak disponuje úžasnou fantazií, zajímavými myšlenkami, a díl o negrosmrti je naprosto brilantní! Ale kromě všeho i moc tranzistorů, negrů a buzerantů škodí, čili mínus tři puchýře, a spravedlivě přehodnotím pouze v případě, že druhá řada bude nacpaná pedofily, zoofily a ťamany! ()

Malarkey

Pravděpodobně první seriál, kde hraje víc nespecifikovatelných pohlaví, než mužů...ale nějak mi to vlastně ani nevadí. Přitom Sandman je pojem, který každý komiksák musí znát. Já o něm jenom slyšel, žádný z komiksů jsem nečetl, ale pro námět jsem si říkal, že tomu šanci dám. No a výsledek mě mile překvapil. Asi až do šestého dílu, kterej je totálně ultra pecka, pak to trošku spadne. K tomu Tom Sturridge Pána snů hraje více než solidně. Po přečtení komentářů mám navíc pocit, že se docela i drželi komiksového základu, což jim také jde k plusu. Minimálně vizuálně. Postavy si bohužel upravili ke genderu svému, ale to už je v Hollywoodu dneska asi standard, viz. třeba i to, jak posrali i Nadaci. Zatím ale dobrý a šanci dál tomu dám. ()

hirnlego

LGBlackflix strikes again | Aspoňže Korinťan zůstal<3 | 6. díl klidně 4* | Tak za 100 let v Non stop Slezská... oh wait :( ()

Fr

„K ČEMU JE BŮH, KTERÝ VLÁDNE SNŮM?…“   Krásně natočený fantasy. (Třeba ten díl „z pekla“.) Líbí se mi casting. Postupně přicházím na chuť gotickýmu výrazu Sturridge, baví Thewlis, Holbrook a překvapila Gwendolína jako pekelnice. Občas v jednotlivých dílech trvá, než se dobereme kýženýmu výsledku, ale jsou to takový pohádkový příběhy s ponaučením. Komiks neznám a duhová propaganda je mi u řiti. Sice nechápu…. , ale jsem tolerantní. Zatím!   /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Sérii komiksů od Neila Gaimana neznám.  2.) Rád sleduju Smrt při práci. 3.) Bojuju za upřímnější svět. /// Thx za titule „Alena Nováková“.                PŘÍBĚH  *****  HUMOR  ne  AKCE  ne  NAPĚTÍ  ** ()

Algernons

Meditativní procházka lidstvím a krásná adaptace kultovních komiksů Neila Gaimana! Vizuálně hravé, zajímavé a kouzelné dílo, které nabizí hromadu nádherně rozpracovaných témat o nejzákladnějších, ale nejkomplexnějších součásti našich životů. Tolik bravůrně zpracovaných nápadů, myšlenek a příběhů! Bohužel jsou tu i příběhy, které se táhnou a nenabizí tak precizní režii, podmanivý vizuál, zajímavé nápady a témata. Přesto silně doporučuji, jelikož nejlepší epizody jsou bez rozmýšlení 10/10 záležitosti! Více zde! ()

B!shop

Ja fakt nevim, jak tohle hodnotit, predlohu jsem nikdy necet, i kdyz nejaky povedomi o ni mam, asi jako kazdej, takze srovnavat nemuzu. Nejvic me asi napada slovo nevyvazeny, nektery dily na sebe navazujou vic, nektery prakticky vubec, v nekterejch se jen mluvi, zatimco nektery jsou docela akcni, nektery pripominaj spis fantasy plny spousty trikovejch zaberu a jiny spis konverzacku z jednoho mista. Atmosfera se tomu sice uprit neda, triky jsou v pohode, i kdyz nic, co by cloveka ohromilo, nektery pribehy jsou fakt super, zajimavy, napinavy, ale obcas je to trochu o nicem. Co se tyce hercu, tak se podarilo slusny obsazeni, nejzajimavejsi je asi Holbrook, kterej si tyhle frajery bude moct za chvili patentovat. Nevim, jak v predloze, ale trochu to tvurci prehanej s tim, ze tam, kde clovek ceka chlapa, je zenska a naopak a nektery ty LGBT sceny by si taky mohli odpustit. No a pak tu je Sturridge, kterej je v roli skvelej, skvele se sem hodi, ale proste jsem mel celou dobu pocit, ze sleduju mix Bernarda Blacka z Black Books a Zoolandera, kterej neustale haze svuj Magnum vyraz. Celkove se klidne na dalsi dily podivam, ale holt to neni takova udalost, jakou by si Sandman zaslouzil. Slabsi 4*. ()

Marceloo

V dvoch epizódach ma to absolútne ničím nezaujalo. Príde mi to celé infantilné a ďalšiu scénu s tou holohlavou černoškou už fakt nedám. Nemienim s tým zabiť celý víkend, takže koniec. Jedna hviezdička za pekné vizuály. ()

Morien

Předlohu vůbec neznám, a tak jsem nevěděla, co čekat, respektive z nějakého důvodu jsem čekala něco úplně jiného. Několik dílů mi trvalo, než jsem pochopila, na co se to vůbec dívám a o jaké tempo/druh vyprávění se tvůrci snaží. A jakmile jsem si myslela, že jsem to pochopila, se to zase trochu změnilo. Jsem zklamaná z toho, že dobří herci jako Dance nebo Christie se tam jenom mihnou, zatímco hlavní nebo důležité postavy povětšinou hrají herci, kteří působí jako debutující ochotníci. Kupříkladu: šestá epizoda byla nejzajímavější/nejlepší ze všech, ale herečka představující Smrt pronášela svoje repliky, jako kdyby smrtelně (hihi) vážně předčítala hlášky z motivačních plakátů. Postava v jejím podání postrádala nějaký rozměr a vrstvy a posouvala to tak trochu do kategorie nechtěné parodie. Alespoň jsem si užila postavu nemluvného gothika, který čas od času brečí. ()

Botič

Fantasy? Filozofický příběh o životě, snech, nebi, pekle, nadějích, zoufalství, touhách? Všechno najednou! Nejsilnější je Sandman ve chvílích, kdy se úplně odkloní od digitálních cukrbliků a servíruje takové ty malé příběhy s velkým přesahem, kterým věnuje třeba jen dvacet minut svého času, nebo i celou epizodu. Je vidět, že se tu tvůrci mohou opřít o dost silný materiál, který překvapivě funguje i mimo stránky komiksu. ()

3DD!3

Povedená reimaginace Gaimanova skvělého komiksu, který je předloze mnohem věrnější než jsem sám čekal. Sturridge se do role Sna opravdu hodí a Holbrook si Korinťana vyloženě užívá. Jedinou vadou je obsazení některých podpůrných postav, které vyloženě ruší divácký zážitek. Lucifer, Smrt a Rose Walkerová prostě nedosahují potenciálu předlohy... Smrt přece měla být sympatická gotička na kterou se před koncem každý vlastně těší. ()

*CARNIFEX* odpad!

Už nežijeme v dobe, aby sme mali zľutovanie s pičovinami, ktoré nenapĺňajú očakávania, pričom ich jedinou prioritou sa stávajú rúškami zahalené príbehy, v ktorým je absolútne bežné, aby sa "na pódiu" šermovali dva pruhované kokoty. Že sa chce človeku grcať zrovna z tohto, nie je žiadnym prekvapením. Ale toto je horor??? Pojebaný Harry s tým bleskom na čele, je oproti tomuto Jingsaw-om na strednej škole. ()

Arbiter

O něco méně hravé, o něco méně explicitní. Trochu příliš beroucí se vážně. Méně close-up záběrů na "magnum" pohled Sandmana s vyšpulenými rtíky by ničemu neuškodilo. Místní nutná "epičnost" mě otravovala. Esteticky trochu CGI prkenné, kýčovité a strojené. Co do obsahu ale základ zůstal v pořádku a citlivý k předloze. Díly 24/7 a The Doll's House velice fajn. EDIT: Neil Gaiman se zdá být s adaptací spoko. Divný, co? ()

LiVentura

V dnešní době natočit tak hezky temný příběh na "úrovni" prvního Hellraisera, Vrány, Stmívání apod... povedené! Ale těch busen tam přeci jen bylo víc než dost...... ()

darkrobyk

všetky recenzie užívateľa (k tomuto seriálu)

Mé původní obavy, jak si filmová políčka poradí s Gaimanovým comicsem, se poměrně brzy rozplynuly, a tak mi nezbývá, než seriál pochválit. Vskutku snový vizuál, zajímavé postavy, mnozí herci mne fakt potěšili. Nejlepší bylo Peklo, které jako by vypadlo z obrazů Hieronyma Bosche. Jasně, mohlo to být krvavější, i když na krev došlo, mohlo to být odvážnější, mohlo, mohlo....ale jako celek mne to nakonec více než uspokojilo. Snad jen v roli Lucifera bych raději viděl Tildu Swintonovou, avšak Gwebdoline Christieová je více než důstojnou herečkou pro tuhle roli - takže dobré. Zavřete oči, sny právě přicházejí... ()

Big_Boss

Komiks Sandman začal vycházet na konci 80. let a Netflixová adaptace zpracovala do své první 10-ti dílné série Gaimanovy první dvě knihy – Preludia a Nokturna a Domeček pro panenky (s bonusovou jedenáctou epizodou i část KRajiny snů). I když seriál vychází z dílny komiksovýho nakladatelství DC, tak od toho nečekejte nějakou akční rubačku ve stylu Batmana nebo Supermana. Navíc všechny DC aspekty byly ze seriálu vyškrtnuty, kvůli právům na různé postavy. To může fanoušky komiksu mrzet, ale tenhle záměr naprosto chápu. Pak by někoho mohla rozhodit skutečnost, že hodně postavám je změněna barva kůže, sexuální orientace nebo dokonce pohlaví, ale už hold žijeme v takové době kam se musí procpat každá kategorie, že už ani nemá cenu na to nějak upozorňovat. Naštěstí můžu po skouknutí seriálu s s klidnym svědomím říct, že mi to děj příběhu nijak nenarušovalo. Po vypravěčské stánce má seriál čerpající z 80. kové adaptace pořád co nabídnout a možná má Sandman v dnešní superhrdinské záplavě blockbusterů ještě větší sílu než kdy dřív. Po vizuální stránce jsem byl doslova odzbrojen, že Netflix dokázal za televizní budget vytvořil takhle věrnou adaptaci (třeba ani jejich Zaklínač mě tak moc nepotěšil jako právě Sandman). Samozřejmě by se našlo pár věcí, které mě mrzeli jako třeba pomalejší tempo druhé části a odsunutí Morfea na vedlejší kolej, ale to je zas součástí předlohy druhé knihy, takže za to nemůžu seriál odsuzovat. Pokud bych měl ale hodnotit první sérii Sandmana teď, tak za sebe můžu říct, že se seriálová adaptace Gaimanova díla velmi povedla a já jí můžu jedině doporučit… a spolu s poslední sérií Better Call Saul se jedná o to nejlepší co jsem na poli seriálový produkce mohl tenhle ro kvidět. Sorry Disney+. Více zde! ()

liskam

všetky recenzie užívateľa (k tomuto seriálu)

Uff... Tak jsem to zmáknul. Ale bylo to o chlup. Nextduhoflux zřejmě úplně zapomněl na to, že na naší planetě žije (zcela určitě) 95% obyčejných heterosexuálů (kteří zrovna nedrží ve sklepě děti jen pro prachy)!! Ale kteří si vysnili krásný rodinný život s dostatkem peněz a chytrými a zdravými dětmi. Asi si jejich scénáristé myslí, že většina rodil jsou tmavý lesbičky, gayové, nevyhrazení/nerozhodnutí a nebo bezpohlavní a že heterosexuálové jsou menšina na kterou se může srát, chcát a blejt a házet všechen bordel světa. Začíná mi to připadat jak diskriminace a hon na "normálnost"....:-D  Dvě hvězdy dávám za Korinťana, sestru Smrt a pár dalších drobností které se během těch 10 dílů povedli. Zbytek je sračka! 38% a 2*. ()

mzss1

[48%] SANDMAN, universum u kterého neznám předlohu a ani nic tomu souvisejícího. A jak se mi to vlastně jevilo? Musím říci, že jsem zklamaný, protože ještě tak ta cca první půle téhle minisérie mě docela bavila (samozřejmě až na pár nudných hluchých míst), ale ta druhá polovina začala být už neskutečně nudná a otravná. To, co se mi ještě tak líbilo v té první, zde absolutně vymizelo. Dějově to bylo celkově docela slabé, ale začalo to docela nadějnou atmosférou s pár zajímavými fantasy aspekty, solidním soundtrackem a výrazným hlavním hrdinou. Jenže pak to šlo celé do kopru, moc se tu řetězilo mnoho postav a začalo to být doslova uspávací. Což snad nebyl Sandmanův cíl, aby diváka poslal někam do „matrixu“ ;)) Takže škoda. Potenciál to mělo o dost větší. PS: LGBT je tu opět požehnaně, takže radši bez komentáře. ;)) ()

filmfanouch

Adaptování komiksu Sandman Neila Gaimana předcházela dlouhá cesta, kdy se naposledy chtěl filmové adaptace chopit herec Joseph Gordon-Levitt, který chtěl film natočit ihned po svém režijním debutu Don Jon z roku 2013 a chopit se přitom i hlavní role. Přesto až v roce 2022 definitivně dochází k adaptování populárního komiksu, nakonec ovšem v podobě 10-dílného seriálu pro Netflix, kdy se na tvorbě podílel i samotný Gaiman. I díky tomu tak ve výsledku zůstává výsledný seriál poměrně věrný komiksové předloze, který má ovšem potenciál k Gaimanově dílu dostat novou základnu fanoušků. I díky faktu, že prvních 10 epizod zpracovává pouze první dva svazky Gaimanova komiksu, kdy jich zbývá ještě několik (konkrétně   pro případné pokračování. Vyplatí se ovšem od seriálového Sandmana čekat další nášup?   Dle Gaimanovy tvorby již vznikli adaptace jako Hvězdný prach Matthewa Vaughna či Koralína a svět za tajemnými dveřmi a dle reakcí fanoušků Gaimanovy tvorby jich většina z nich zůstává velmi spokojená. Což ovšem automaticky neznamená, že by Sandman nutně nemohl oslovit ty, kteří se Sandmanem ještě žádnou zkušenost nemají. Sandman již od počátku upoutá například svou vizuální stylizací, která se velmi věrně pokouší napodobit stylizaci své komiksové předlohy. Výsledný seriál se poté snaží ignorovat pojítka původní předlohy na svět DC Comics (například místo Johna Constantinea tak dorazí Johanna Constantine), přesto dokáže představit dostatečně zajímavý svět a protagonistu, se kterým by se klidně ještě ten nějaký čas strávit dal.   Seriál dokáže přesně evokovat to fascinující na Gaimanově tvorbě, tedy ono kreativní zapojení mnoha mýtických a fantastických prvků, které by v kdejakém světě mohli někomu přerůst přes hlavu, Gaimanovo kombinování fantastických postav či křesťanských figur ovšem k takovému bodu nikdy nedospěje. Je to rozhodně svěží komiksová adaptace, která dokáže některými výjevy šokovat a přitom dokázat, že nejspíš existuje důvod, proč se tolik lidí pokoušelo o adaptování Sandmana a nejspíš existuje i pravý důvod, proč se muselo čekat tak dlouho. Je totiž očividné, že Sandman není látkou, která by se dala adaptovat tak snadno a přispění Gaimana spolutvůrcům seriálu Davidu S. Goyerovi a Allanovi Heinbergovi nejspíš přineslo to správné ovoce.   Látka, která měla pověst nemožnosti adaptování, se může spoléhat především na velmi solidní casting stěžejních rolí. Takový Tom Sturridge je jako Morpheus sice poměrně solidní, zajímavější je to ovšem u zcela jiných rolí. Fenomenální je například Boyd Holbrook v roli Corinthiana, který se po delší době konečně opět dočkává výraznější role. Za zmínku ovšem stojí i David Thewlis v roli Johna Dee, Gwendoline Christie v roli vládce pekel Lucifera a v rámci hlasových rolí třeba Mark Hamill, jehož fenomenální hlas je adekvátně využit pro ztvárnění postavy jménem Mervyn Pumpkinhead, stejně tak skvělý hlasový projev podává i Patton Oswalt v roli Morpheova havrana Matthewa. Celý casting je ovšem velmi solidní (například i super Charles Dance či výtečný Stephen Fry) a z výraznějších rolí nakonec nejvíc nefunkčně působí snad jen Jenna Coleman v roli Johanny Constantine.     Za 10 epizod se představí mnoha zajímavých postav, na kterých celé vyprávění stojí. Na seriálu je svěží, že vlastně nesvádí k žádné velkoleposti, ale víceméně představuje filozofické hloubání do smyslů života, smrti či věčnosti. Přitom všem ovšem pořád seriál působí dostatečně velkolepě a nejvíc zamrzí, že seriálu v epizodách 7-9 trochu dojde dech, aby si nakonec seriál napravil reputaci finální epizodou. Tři slabší epizody přesto sympatické pocity z celého seriálu dvakrát nesníží.   Sandman je pořád seriál s poměrně výraznými produkčními hodnotami, přesto poměrně výrazně stojí na dialozích a i proto se je při sledování vyplatí sledovat. V jistých momentech poté seriál dokáže i správně dojmout, v jistých momentech je ovšem snaha o emocionální líznutí víceméně zbytečná. Přesto seriál dokáže dostát pověsti komiksové předlohy a obhájit si tak početnou fanouškovou základnu. Pokud se navíc seriál dočká prodloužení, v případě udržení si stejné kvality rozhodně bude o co stát..... ()

Súvisiace novinky

Srpen se ponese v duchu velkých premiér

Srpen se ponese v duchu velkých premiér

01.08.2022

Měli jste pocit, že letošní léto bylo, alespoň co se nabídky v kinech a na streamovacích službách týče, doposud poněkud chudé? Pak vás nejspíš potěší zpráva, že srpen v tomhle směru ledacos napraví.…

Netflix chystá Sandmana

Netflix chystá Sandmana

01.07.2019

Kultovní komiks The Sandman se v Hollywoodu pekl už pěknou řadu let. Oceňované dílo spisovatele Neila Gaimana zkoušela studia přivést na plátna kin už někdy od počátku devadesátých let minulého…