Tajomná vražda na Manhattane

• Slovensko Záhadná vražda v Manhattane (viac)

Nakladatel Larry Lipton (Woody Allen) žije již drahně let ve šťastném manželství s energickou a podnikavou Carol (Diane Keatonová). Jednoho dne se seznámí se svými sousedy, postarším a zdánlivě vyrovnaným a spokojeným manželským párem Houseových. Krátce nato paní Houseová umírá na srdeční záchvat, ovšem Carol začne, více méně bez důvodu, podezřívat postaršího sympatického pána z rafinované vraždy vlastní manželky. Sice nemá ani ponětí o tom, co by mohlo být motivem zločinu, ale vedena ženskou intuicí se přesto na vlastní pěst pouští do vyšetřování. Slídí v sousedově bytě, sleduje jeho milenku a postupně přinutí ke spolupráci nejen přátele, ale i manžela, který je vším možným, jen ne prototypem neohroženého detektiva. K překvapení všech, a konečně i Carol samotné, se její podezření ukáže jako opodstatněné. Nebyla to nehoda, byl to zločin! Zdá se být více než jisté, že jednou mrtvolou to neskončí... (oficiálny text distribútora)

Javert

Zhlédnutí Manhattan Murder Mystery jsem dost dlouho odkládal. Velká chyba! Je to totiž naprosto odzbrojující a promyšlená allenovka u které jsem se bavil jako dlouho ne. Woodyho hlášky v tomto filmu jsou snad jedny z nejlepších z jeho filmografie. Za zmínku stojí i vynikající jazzový/swingový soundtrack (Sing, Sing, Sing !!!). Pro mě nejoblíbenější Woodyho film. ()

eLeR

Klaustrofóbia a mŕtvola, to je neurotikov sen. .. povedal svetoznámy klaustrofobik v zaseknutom výťahu a pozeral sa pri tom na svoju mŕtvu susedu. Zbožňujem tie Allenove hlášky, ktoré z neho vždy výjdu len tak .. prirodzene, medzi rečou. Príbeh mal poriadnu šťavu až od polovičky, od polovičky sa na chvíľu zo mňa stala napätá neurotička. Bavila som sa. ()

Pierre

Jak víš, že to byla ona, vypadal tam popel, snad na paní Houstonovou? Nebylo to možná tak silvestrovské, jak jsem čekal, ale paráda. Takhle si představuji inteligentní komedii. Tentokrát navíc nejen zábavná, ale i napínavá Allenovka s nezvykle epickým finále, která navrch skvěle pobaví a po skončení vlastně nemám, co vytknout. Diane Keaton+Woody jako ta aktivní a ten zastrašený  jsou skvělá dvojka a líbili se mi tady třeba více než u Annie Hallové v sedmdesatkách. I když se blíží Silvestr, tak mi veřte každé slovo o genialitě  tohoto filmu o geniálním zločinu.  Neumím blafovat  ()

Oskar

"Když slyším Wagnera, mám nutkání obsadit Polsko." Můj nejoblíbenější Woodyho film. Do té doby bych nevěřil, že je možné diváka udržovat v tísnivém napětí a souběžně ho odbourávat neskutečně vtipným textem. Navíc blonďatá bestie Mia Farrow se bezděky postarala o to, že Diane Keatonová se nejen po letech znovu sešla s Allenem, ale dostala od něj snad nejhezčí roli své kariéry. Přidali se duchovně spříznění Alda a Hustonová, můj oblíbený swing a rafinované odkazy na Okno do dvora, Vertigo Dámu ze Šanghaje a Pojistku smrti. A to vše ve zdánlivě jednoduchém, leč hutném příběhu opršelého manželství, které natře novým lakem až vyšetřování vraždy. ;-) Miluju Tě, Woody. 100 % ()

MarekT

Detektivka, u které komediální skeče hrají stejnou roli? Až do těchto dnů jsem si o tom mohl jen nechat zdát. Glosy Humphreyho Bogarta na sto způsobů nebo sarkastické poznámky Audrey Hepburn v "Šarádě" byly sice fajn, ale nikdy prvky mystérií a cukání koutků nebyly tak dokonale vyvážené a zároveň nepřekážející si, ani "Láska a smrt" nedosáhla takového účinku, ani se nevidím, že je mezi zdejšími uživateli toto dílo tak oblíbené. Nejzábavnější detektivka všech dob, a přitom stejně napínavá jako kterýkoli vybraný Hitchcock. Návrat sympatické Diane Keaton po Woodyho bok se zdařil na výbornou, navíc když si takto dokonale prohodili role - ve starších filmech jsem byl spíše zvyklý, že Woody je ten aktivnější a snaží se rozmotat pomyslnou šnůru, tentokrát tato odpovědnost přešla na druhý břeh. Neméně kvalitně herecké obsazení doplňují také Alan Alda a Anjelica Huston. Odkazy na starší filmy noir (sledování Pojistky smrti, vyvrcholení a'la Dáma ze Šanghaje) sice zaujmou, ale mám pocit, že nějak výraznou roli v příběhu nehrají, chtělo by je to využít důmyslněji. Je to ale jediný zádrhel, který na celku vidím, film si zasluhuje plným právem pět hvězd, už jen proto, že Woody na hokeji se nevidí až tak často (byť si mohl vybrat lepší tým, než jsou Rangers). :-)) "Připomeň mi, ať koupím všechny Wagnerovy desky a půjčím si motorovou pilu." ()

• Průběh natáčení provázel konec vztahu Woody Allen - Mia Farrow a místo natáčení byl v neustálém obležení papparazzi. (kenny.h)
  • Ve filmu je zmíněn muž z Indiany, který rozsekal šest lidí a snědl je. Jde o referenci na Jeffrey Dahmera, známého sériového vraha a kanibala z Ohia. V novinách New York Post je vidět i článek o něm hned na první místě. (don corleone)

Aero oslaví osmdesátiny W. Allena festivalem

Aero oslaví osmdesátiny W. Allena festivalem

27.11.2015

Přímo v den osmdesátých narozenin Woodyho Allena – v úterý 1. prosince – odstartuje pražské kino Aero přehlídku filmů Všechno, co jste kdy chtěli vidět od Woodyho Allena. Od 20.30 uvede Allenův… (viac)