Dokumentární film zachycuje složitou roli Jana Pavla II. v procesu pádu komunismu a osvobození Střední a Východní Evropy. (TV Noe)

freddy

Dnes již Svatý Jan Pavel II. měl za svého pozemského života nezastupitelnou historickou úlohu. Tento americký dokument se vcelku obšírně věnuje jeho vlivu na komunismus a pád komunismu v celé východní Evropě, a nevynechává při tom ani Československo, které je reprezentováno záběry na Václava Havla, kterak je sledován Státní bezpečností, ale připomenuto je i velmi důležité svatořečení Anežky České a následné události Sametové revoluce (v dokumentu zní i píseň Náměšť od Jaroslava Hutky, kterak ji zpívá davům v dobách revolučních), k čemuž se vyjadřují jako "mluvící hlavy" poslanec Marek Benda a dnes již zesnulý kardinál Miloslav Vlk, to vše v češtině, což je od americké produkce překvapivé. Srozumitelně je zde představena politická situace a celkový politický vývoj nejen v době pontifikátu papeže, ale ještě před jeho zvolením na papežský stolec, stejně jako je nám představen jeho životopis od jeho narození. Vše do sebe zapadá, troufám si tvrdit, že dokument nevynechává žádný ze států východní Evropy a až díky dokumentu si vlastně mnoho diváků může uvědomit, jak důležité pro světový vývoj, ale především pro vývoj Evropy bylo zvolení prvního východoevropského a navrch slovanského papeže v takové pohnuté době. Papeže, který měl mé sympatie po celou dobu mého raného mládí, jelikož jsem měl tu čest vyrůstat právě v době, kdy stolec svatého Petra zastával tento člověk, jenž na mě vždy působil mile, pokorně, rozvážně, a kterému jsem věřil jeho víru v Boha, v lidstvo, ve vše pozemské i nadpozemské. Stačilo se podívat na jeho vlídnou tvář a do jeho upřímných očí, abych věděl, že vše je a bude v pořádku. Jeho smrt mě v mých 18 letech velmi zasáhla, ale jeho odkaz přetrvává. Zčásti hodnotím tento dokument jako poctu jednomu z nejdůležitějších papežů historie, ale primárně hodnotím dokument jako takový, který mi nabídl mnoho zajímavých informací zpracovaných do srozumitelné formy, a který působí vyváženě. Děkuji TV Noe za jeho české uvedení a určitě se na něj ještě někdy rád znovu podívám. ()

Marze

Dokument objasňuje jak velký vliv měl Jan Pavel II vliv na vývoj polské společnosti a jeho zamýšlenou přeměnu na ateistickou společnost. Dnes je Polsko nádherný národ katolíků. ()