S jako Stanley

• Veľká Británia S Is for Stanley

Bohatý a zajímavý život slavného filmaře Stanleyho Kubricka očima jeho dlouholetého řidiče Emilia D’Alessandra. (Netflix)

Motinski

Po prečítaní obsahu som si myslel že ma to až tak nezaujme. Predsa len, dokument o režisérskej ikone pohľadom iba jedného asistenta nemusí dopadnúť najlepšie. A myslím že som nebol jediný čo si to myslel. Nakoniec som milo prekvapený. Kubrick bol extrémne podivný človek, miestami až trochu magor, no ajtak na mňa všetko pôsobilo príjemným a uvoľneným dojmom. Spracovanie stoji iba na hovorenom slove bez nejakých veľkých archívnych záberov ale zistil som že takýto prístup vie o človeku odhaliť omnoho viac. Niesom skalný fanúšik režisérovej tvorby ale toto je povinnosť pre všetkých milovníkov filmov. Zvážnie sa až ku koncu a väčšinou ideme v pohodovom móde. Mínusy boli, prijal by som viac info priamo z natáčania a možno väčší drive ale až tak to nevadí. Odporúčam každému. ()

D.Moore

Tak nádherný dokument jsem nečekal. Ukazuje třicetiletý vztah vrtošivého perfekcionisty a jeho nejprve řidiče, později asistenta a nakonec přítele. Bavil mě Emiliův civilní pohled na natáčení všech těch veleděl od Mechanického pomeranče po Eyes Wide Shut a bavily mě Kubrickovy vzkazy a instrukce typu jak při požáru zachraňovat psy a kočky. Musel bych být z kamene nebo plechový, kdyby mi to na konci nevehnalo slzy do očí. ()