Gilmorova děvčata: Rok v životě

• USA Gilmore Girls: A Year in the Life
USA, 2016, 6 h (Minutáž: 90 min)

Nová řada přichází skoro deset let po skončení původní série a sleduje Lorelai, Rory a Emily Gilmore v průběhu čtyř období bohatých na změny. (Netflix)

Lisabellla odpad!

Dvěma slovy - úplně zbytečné. Více slovy - Lorelai a Rory mě provázely pubertou. Byla období, kdy jsem si série přehrávala na posezení a byla období, kdy jsem zapomněla, že ty dvě holky existují. Čím jsem byla starší, tím víc jsem tíhla od Rory k Lorelai a čím dál méně rozuměla tomu malému rozmazlenému poupátku. A tak, když jsem se dozvěděla, že je tu pokračování - jakési rozuzlení, dost jsem se natěšila. Jenomže .... přestárlá a opuchlá Lorelai, kterou jsem v podstatě v žádné scéně nepoznala, nádherná a dost hloupá Rory, všechny ty oblíbené postavy o deset let (???) starší, nesmyslné vysvětlivky, proč tam není ten nebo onen (jako fakt v lese, jakože alternativní život uprostřed přírody?? nemohli je nechat se odstěhovat do velkoměsta??), dědkovský Luke... Divný dozvuk něčeho, co kdysi bývalo příběhem. A to, že se z Yaleu dostanu do místního plátku s nákladem třeba tisíc výtisků týdně... Úplně nevím, jak se na to tvářit. Dnes je mi líto, že jsem to nenechala tak, jak to bylo. On se mi totiž ten druhý konec líbí mnohem méně, než konec první. ()

BigMarthy

Přiznávám, jsem zaujatý, seriál a jeho reprízy sleduji přes dvanáct let. Úroveň jednotlivých epizod osmé řady rostla v čase, nejzdařilejší díl, po mém soudu, spatřuji v Podzimu. Krásné, důstojné, dojemné, poslední čtyři slova vyrazila dech, troufám si tvrdit, že málokdo z nás je očekával. Děkuji tvůrcům za úžasné chvíle, které jsem mohl u tohoto díla strávit. Kousek z něj budu nosit neustále v sobě. ()

Tom Riddle

Konec žádného seriálu mě nikdy nemrzel tolik jako konec Gilmorek. Ne proto, že by byly mým vůbec nejoblíbenějším seriálem (byť jsou vrcholu hodně blízko), ale jednoduše proto, že pro mě vždycky byly víc o feelingu než o čemkoliv jiném, a ten si držely úspěšně celých sedm let (včetně proklínané finálové sezóny) a mohly v něm pokračovat prakticky nekonečně. Když jsem se dozvěděl, že Gilmorova děvčata ještě neřekla svá poslední slova, respektive svou poslední salvu slov, očekávání byla veliká, obavy možná ještě větší. Podaří se Gilmorkám udržet jejich feeling pramenící ze směsi propracovaných vztahů, bleskurychlých dialogů narvaných popkulturními odkazy, sympatického humoru, lála songů pro každou příležitost a všeobjímající pohody? Za mě jasně ano. Samozřejmě, do čtyř (tedy osmi, vzhledem ke stopáži, tak či onak zoufale málo) dílů se nedá narvat děj uplynulých deseti let, věci jsou velice často jenom zkratkovité nebo naznačené, dřív stěžejní postavy se tu teď třeba jenom mihnou prostě proto, aby tu byly, a nějakých dalších pár výhrad se jistě najde. Ale co na tom, když se ten hořkosladký feeling i po desetileté pauze dostavil prakticky okamžitě a nezmizel po celou dobu stopáže (dokonce ani při tom nepopiratelně předlouhém a v podstatě úplně zbytečném muzikálu). Amy Sherman-Palladino zkrátka měla ještě co říct, řekla to, já jsem za to rád (obzvlášť oceňuju vývoj Rory a Emily, obě dozrály tam, kam dlouho směřovaly, v případě té první to bylo potřeba, a v případě té druhé to nesmírně potěšilo, nehledě na fakt, že fantastická Kelly Bishop dostala pořádnou příležitost zazářit), a doufám, že se do Stars Hollow s jejím dovolením zase za pár let podíváme. A ano, potřeba to není, jenže Gilmorky nejsou seriál. Gilmorky jsou životní styl. ()

SidneyP

*SPOILERS* Nejvíc ukecaný seriál se vrátil na televizní obrazovky, aby znovu rozjel své hlášky na plné obrátky. Ale opravdu se mu to podařilo? Po 9 letech pauzy nám přichází neucelený děj, a nejsem si úplně jistý, zda všichni dokázali opět splynout se svými postavami - např. Kirk je sice stále takový malý prudič s vážně třeštěnými nápady, ale cítím z něj, že to už není ono. Dost velká absence některých postav mě taky zrovna nepotěšila... je sice hezké, že přivedli alespoň na chvíli zpátky skoro všechnu tu starou partu, ale spousta z nich v tom příběhu hrajou zadní-zadní vrátka - funguji prostě jen jako výplň času. Kdyby se stopáž zkrátila na normální 45minutovou a šla by normálně po sobě, ne v intervalu čtvrt rok/čtvrt rok/, bylo by to o mnohem lepší. A to už nemluvím o těch dějových dírách - Rory chodí s klukem celý ten rok a přitom se ani skoro nevidí? Cože? Čtyři závěrečná slova by dávala větší smysl předtím, ale ne už tolik teď. A vůbec poprvé jsem zažil to, že jsem se modlil, ať ty díly už skončí, protože jsem zjistil, že usínám nudou. Za mě se tedy návrat Gilmorek nepovedl. Asi jsem očekával mnoho. 60%. ()

hous.enka

Jsem cílovka tohohle přídavku k původnímu seriálu a musím říct, že jsem hodně spokojená. Jak s výsledkem, tak s návraty jednotlivých postav a herců. Nejsem si jistá, do jaké míry tahle série konkuruje všem Hrám o trůny a American horror stories, ale já si myslím, e tak to ani být nemělo. Tahle série GG vznikla čistě pro radost fanoušků a svou funkci plní skvěle. Klidně si to za nějakou dobu pustím zas. Osobní PS: Zas mám po letech dojem, že můj život se ztotožňuje spíš s Rory než Lorelai. ()

• Tvůrkyně seriálu Amy Sherman-Palladino se po šesté sérii nedohodla s televizí CW a spolu se svým manželem se nepodíleli na tvorbě sedmé série seriálu Gilmorova děvčata (od r. 2000) a ani ji neviděli. Část děje v Gilmore Girls: A Year in the Life se tak původně měla odehrát už v sedmé sezóně (tedy o 9 let dřív) a to je i důvod toho, proč se spousta postav prakticky nijak neposunula. (Céčko)

Veronica Mars se vrací

Veronica Mars se vrací

22.08.2018

Kultovní noirový seriál Veronica Mars s Kristen Bell (Šéfka, Matky na tahu) v hlavní roli se s největší pravděpodobností dočká další řady. Showrunner Rob Thomas momentálně dojednává poslední detaily… (viac)