Mob Psycho 100

• Japonsko モブサイコ100 (viac)
Japonsko, (2016–2022), 15 h 37 min (Minutáž: 24–25 min)

Predloha:

One (komiks)

Kamera:

Majuko Furumoto

Hudba:

Kendži Kawai

Secuo Itó, Takahiro Sakurai, Akio Ócuka, Miju Irino, Jošicugu Macuoka, Šin'ičiró Miki, Tošihiko Seki, Ai Kajano, Akeno Watanabe, Činacu Akasaki (viac)

Kageyama Shigeo, kterému všichni říkají "Mob", je student s nadpřirozenými schopnostmi - dokáže silou vůle zvedat předměty nebo třeba ohýbat lžičky. Když byl mladší, svoji schopnost rád ukazoval. Ale kvůli negativním ohlasům postupně přestal své schopnosti předvádět. Nyní je jeho jedinou starostí, aby si ho všimla jeho hezká spolužačka a ničit zlé duchy s jeho "mistrem"/podvodníkem. (Harroc)

Hees

Kvalitné anime s veľmi zaujímavými postavami a so sústavnou gradáciou deja Mob Psycho 100 je vlastne vo veľa veciach podobné anime ako One Punch Man. Napríklad tu máme dobrosrdečného naivného hlavného hrdinu Sigea, ktorý vlastne hľadá svoju cestu nevie presne čo by chcel robiť. Čo sa možno podobá trochu na Saitamu? Obaja hrdinovia sú si dosť podobný, ale podľa mňa sa berie Mob Psycho trocha viac vážne (to naozaj? haha). Animácia je špecifická, ale mne vôbec nevadila práve naopak. Anime je silne komediálne, ale nechýba aj nejaká akcia pre tých čo ju náhodou hľadajú. Samozrejme nemôžeme zabudnúť na Arataku, tento hlavný hrdina je v skutku zaujímavý, prefíkaný a vlastne vie ako sa správne pohybovať v živote.  Podľa mňa je tu dosť vecí čo v One Punch Manovy chýbalo a to je také nejaké smerovanie hlavného hrdinu, alebo aj celkovo niekam a nie do stratena, to znamená, že hlavná postava sa chce nejako vyvinúť a veľmi dobre interaguje s ostatnými postavami. ()

xxmartinxx

One Punch Man úplně nepřekonal svůj gimmick, tady se ONE dostává podle mě mnohem dál. Baví mě jeho koncept směšně over-powered protagonistů ztvárněných minimalistickou animací, kteří se nutí ve světě, který jim nepředkládá dostatečné překážky. Tady se navíc do kontrastu s neomezenou mocí hrdiny pokládají jeho osobní komplexy mnohem účinněji než minule. A možná nejdůležitější je, že jsou jeho schopnosti lépe postaveny do kontextu okolí a dovolují vedlejším postavám docházet ke katarzi. Dost mě to baví. ()

Yoshitsune

Jelikož mi by lo vyčteno, že se málo dívám na perverzní anime, tak bych to nebyl já abych se to nesnažil napravit. A vybral sem si tady Moba, co je střižený podle kastrolu, neni oblíbený, neni silný a je docela nudný. Tedy až na to že má psychické síly, že i Neo by měl co dělat, aby ho dohnal v ohýbání lžiček. A to že je to od autora, One Punch Man se pozná hned v prvním díle, kdy projde chlapík, co má na bradě koule. Zatímco první čtyři díly sou o legráckách, tak v pětce to sáhne na temnější notu a od šestého dílu, se to slušně rozjede. Problém je v tom, že seriál vlastně neví, čím chce být, duchařským, se školními problémy a nebo prostě akční podívanou ? Což je trošku problém, autoři se asi snažili uspokojit všechny diváky, což trošku nevyšlo, jelikož viz výše to mění žánry. Ale akce je super, i když se jedná hlavně o psychickou akci, je trochu škoda, že hlavní hrdina až na jisté situace, se prostě drží zpátky. Navíc hlavní hrdina, je tak trochu šedivý, však Arataka Reigen se mi hned líbil, sice se tváří jako vyžírka, lenoch, zloděj a blb, ale nakonec se ukáže......no nechte se překvapit. Další postavy až na Dimpla, mně jinak moc nezajímali, a to ani když se ukázalo, jak to s nimi vlastně je. A u jedné postavy, mi přišlo trochu nucené, přechod na druhou stranu. Tak nakonec tři, málo perverzní, akce je sice cool, ale žádný One Punch Man se nekoná, humor ze začátku povedený a vtipný, pak se vytratil a nic neříkajíc hrdina. Opáčko nedám a budu muset sehnat o dost perverznější anime, držte mi palce. ()

SonGokussj

One Punch Man se vydal do světa, zjistil, že mít nejmocnějšího neporazitelného a nekompromisně nudného hrdinu, není zas taková výhra a máme zde anime s pestrou škálou zvratů, vtipu, zajímavých klaďasů, záporáků i těch neutrálních. Mob Psycho 100 je jistojistě krokem k lepšímu a mně se velmi líbil. Akci střídá napětí, napětí střídá poklid, proloženo vtipnými scénami. Není to sice Gintama, ale zasmát jsem se zasmál dost. Vše je bráno s nadhledem na nic si to nehraje. A to tomuto anime sluší. Mystických 75% ()

a.keram

Většina komentářů zde srovnává Mob Psycho 100 s One Punch Manem a tomuto srovnání se opravdu nedá vyhnout. Děj se točí okolo znuděného overpowered protagonisty a jeho efektem na velkou řadu suporting charakterů i záporáků. Narozdíl od naprosté dokonalosti jež je OPM season 1, Mob začíná velice pomalu a zaměřuje se na malicherné problémy, které vyvstávají z faktu že hlavní postava je o 10 let mladší než zmiňovaný Saitama a že více jak polovina děje se odehrává v prostředí střední školy. Postavy se povětšinou chovají velice dětinsky a nepomáhá ani fakt že narozdíl od OPM a rozmanitých sil Class-S hrdinů v této serii berou všechny postavi svou sílu ze stejného zdroje a tak až na jeden zajímaví boj proti Pyromanovi jde ve většině bojů o prosté přetlačování sil. 5/10 ()

Kicune

Mob je středoškolák, který by ani mušce neublížil. A taky vidí duchy, monstra a má nadpřirozené schopnosti, že by dokázal zničit půl města. Jen je nechce úplně používat a používá pouze v určitých případech a to díky svému zaměstnavateli – vymítači duchů. Používat či nepoužívat nadpřirozené schopnosti je v podstatě celé dilema hlavního hrdiny lnoucí se celou sérii a vytvářející děj. Expresivní kresba, svým způsobem zajímavé charaktery, ale ne příliš zajímavá zápletka a dlouhé a nudící souboje. Nic víc, nic míň. ()

Arkanoid

Zatiaľ je to pre mňa unikát, čo sa grafickej stránky týka. Scény v anime sú nakreslené rôznymi štýlmi a spĺňajú účel v humorných scénkach príhod života jedného tínedžera so schopnosťou telekinetiky. Hlavný hrdina dokáže navyše vidieť duchov a poprípade s nimi bojovať, ak je treba, čo využíva istý podvodník, ktorý sa tvári, že má rovnaké schopnosti a je mu šéfom v agentúre na vyháňanie zlých duchov. V porovnaní s One Punch Man, ktorý je na csfd v sekcii Podobné, tu humor vychádza viac z grafického zobrazenia scén ako zo samotnej vtipnosti situácie, to však neznamená, že seriál je menej zábavný. Je zábavný práve rovnako. Charaktery postáv nie sú výnimočné, ale spĺňajú svoj účel. V tomto bode vyhráva OPM so sympatickejšou hlavnou postavou, Saitamom, ktorý dokáže vždy vylúdiť úsmev, keď k tomu má prísť. Tu hlavný hrdina, upätý tínedžer Mob snažiaci sa márne zapadnúť vo svojej neistote nedokáže diváka podobne uvoľniť, avšak jeho sympatie si svojím charakterom vie získať. Dej voľne nadväzuje, Mob čelí rôznym monštrám a intrigám a snaží sa vybrať pre seba vhodnú cestu a poučiť sa, čo s jeho naivitou vôbec nie je jednoduché. Seriál, ktorý sa oplatí vidieť, čo sa týka jeho technickej stránky a poteší situačným humorom svojich postáv a zobrazením démonov. Update: Asi v 5. epizóde už od nezáväznej zábavy anime pomaly upúšťa a smeruje k dráme, ktorá preverí psychický stav hrdinov, pričom sledujeme postavu typu Dr. Jekyll/Mr. Hyde, ktorej Jekyll musí byť priam na pokraji smrti, aby sa Hyde prebudil. Víťaz v súboji nie je vždy istý, ako je to v OPM a tak sa dej stal nepredvídateľný a tým aj zaujímavý a pre diváka pútavý. Navyše štafetu hlavného hrdinu epizód 2x prevzala dovtedy upozadená vedľajšia postava, čo núti diváka prehodnotiť svoju optiku doteraz videných udalostí. Oproti OPM má Mob Psycho 100 dômyselne vypracovaný scenár vyplývajúci z predchádzajúcich udalostí, kde jeden nevinný detský cieľ vďaka zámerom ďalších postáv vyústi v sériu násilností. Každá udalosť má svoj význam, nasledujúce nadväzujú a nabaľujú sa na tie predošlé spôsobom, ktorý zo žiadnej postavy nerobí figúrku tej druhej, ale samostatne sa rozhodujúce charaktery, ktorá sa však niekedy nevyhnú manipulovaniu seba alebo druhých. V prvých 4 epizódach som sa čudoval, prečo sa dej uberá týmto smerom, no potom som v 5. pochopil, že práve takto to malo byť a od tej zásadnej udalosti dej dokáže už len strhnúť, navyše neprestáva tak prekvapovať, že neviete, či ide o šialené hrdinstvo alebo komédiu, každopádne to zanecháva pozitívny dojem. Efektívne je aj pomrkávanie na diváka po ending songu na konci každej epizódy, čo po ťažkom závere tej 11. prináša trochu úľavu a bohužiaľ aj úsmev cez slzy, keď si tvorcovia vedia spraviť vtip a reklamu aj z takej udalosti. 12. epizóda: bublina predošlej epizódy praskla, ako aj ilúzie postáv, ktoré z nich boli vytrhnuté humornou formou. V tomto seriáli sa dá predvídať snáď len to, že vždy keď môže, obráti sa na komédiu. A vďaka ľahkosti, s akou sa seriál miestami berie a parodovaniu superhrdinov to vyznieva originálne a sviežo. Skôr ako seriál o superhrdinoch sa to dá brať ako seriál o outsideroch, ktorý túžia vystúpiť z niečieho tieňa. Záverom by som chcel podotknúť, že seriál ponúka niečo, čo treba neustále hľadať a držať sa toho, a to: triezvy nadhľad a dokonca aj model správania (ktoré nájdeme trebárs v The Last Boy Scout a Zulu). Výčitku mám len k originalite a hĺbke postáv, v ktorých tvorcovia na hranicu svojich možností ešte nenačreli. Na konci vyzerá byť skoro všetko vyriešené, tak ostáva len dúfať, že tvorcovia aj v druhej sérii zápletku vystupňujú podobným spôsobom ako v prvej a zachovajú aj všetky ostatné kvality. () (menej) (viac)

Melios

ONE ďakujem ti za tvôj unikátny humor. Bez neho by si tento seriál ani neškrtol. Po One Punch Manovi som hľadal ,čo ONE ešte spravil a našiel som MOBa....a som za to rád! Od paranormálneho seriálu som nečakal nič ,ale keď sa spojí serióznosť s Onovým "I don't care" humorom ,tak to nemá chybu. A ten opening....ach je znovu super ako u One Punch Mana!!! MOB MOB WHAT DO YOU WANT!!?.....90% ()

JamesSi

"Your life is your own". I když se asi s mnohou anime lovers neshodnu - za mě je Mob Psycho pecka a lepší než One Punch Man. Vítězí pro mě hlavně v postavách, stylu a poselství. Pojďme se na to podívat po pořadě: 1) Postavy - soucítil jsem s nimi mnohem více než u OPM. Mob je overpowered postava, ale zároveň svojí sílu vyvažuje svými neduhy. Je fyzicky neobratný, lehko někomu naletí a dusí v sobě emoce, které jako své síly nechce ukazovat světu. Když však jeho emoce se už nedají dusit vybouchne. Reigen je podvodníček, který je občas svině, ale nikdy nepřesáhne svou vychytralostí do negativní postavy. Je taky dost "likeable". Mobův bratr Ritsu je ve všem "normálním" lepší než Mob (učení, sociální vztahy), ale skrytě závidí svému bratrovi jeho schopnosti. Tento konflikt je pak probírán do podrobna v druhé části první série. 2) Styl je neuvěřitelný. Návrhy postav jsou dosti stylizované - to ano. Vše je vynahrazeno však skvělou plynulou animací a mixáží grafických stylů. Jsou zde části ve stylu malby, kreslené tužkou, záblesky, stylizované stíny. Kreativita všude. Další je také to, že spirituální/telepatické/podvodnické téma mě zajímá mnohem víc než superhrdinové. 3) Poselství Moba je to, ačkoliv jste narozeni s nějakým talentem, cesta člověka není předurčena. Může dělat, co chce. Nesmí očekávat, že v tom bude nejlepší, ale na tom nezáleží protože důležitá je snaha. To je trochu poselství jako s Mumen Riderem u OPN. Tak abych to ukončil: Je to vtipné, kreativní, se skvělým poselstvím a zapamatovatelnými příběhy, troška šarlatánství, troška městských legend z Tokia a možná přijde na návštěvu i temná organizace jejíž cílem je... OVLÁDNOUT SVĚT! ((TOHLE JE JAMESSIHO TYPICKÝ TAH: NAPSAT KOMENTÁŘ NA ČSFD, KTERÝ NESOUHLASÍ S BĚŽNÝM NÁZOREM)) ()

Free_player

No co taky od tvůrce One Punch Mana čekat, že ? Je to rozhodně typ anime, které vás svým provedením, šíleností a hodně pestrým výběrem těch nejtupěších postav dle libosti rozhodně pobaví. Hlavnímu hrdinovi byste dali facku už od pohledu, ale díky jeho nevídané tuposti a síle si ho dokonce i oblíbíte. Netřeba asi vidět znovu, ale účel to rozhodně splní já osobně jsem se u toho solidně chechtal. ()

LeitoSE

Toto mi teda nesadlo absolútne v ničom. Deformovaná kresba až príliš verne kopíruje tú od One, farebne je to, akoby bol človek na tripe a dej to podobne ako One-Punch Man nemá žiaden a nemá ho ani čím nahradiť, lebo zasmiať som sa nedokázal ani raz. Do ďalších epizód, kde by sa to poprípade mohlo zlepšiť sa už nedokážem premôcť. Drop 3/12 – 15% ()

Angelos

Nuda, nuda, nuda. V podstatě jsem to dokoukal pouze kvůli tomu, že jsem na to koukal v práci. 😂 Druhá půlka je lehce lepší, než ta první, i tak je to ale slabota. Z jakého důvodu, to sbírá vysoké hodnocení, je mi celkem záhadou. Tenhle typ seriálu jde totiž úplně mimo mě. Absence solidního příběhu, zpočátku epizodovost, a jestli to mělo být i vtipný, tak jsem na tenhle typ humoru už asi starej.. Řekl bych, že tak za 2 dny nebudu ani vědět, o čem to bylo. 🤦‍♂️ 2,5* ()

Myslivir

Ačkoliv předlohy  obou děl sdílí společného autora, nehodlám Moba s One Punch Manem srovnávat. Bylo tak učiněno v minulosti již mnohokrát a další takové srovnání by už nikam nevedlo. Já bych místo toho hledal paralely v porovnání s nejpopulárnějšími šóneny nové generace. Demon Slayer, Jujutsu Kaisen i Chainsaw Man totiž staví stejně jako Mob na velmi podobném principu fungování jejich fikčního světa. Ve všech případech se totiž hlavní hrdina po jakémsi splynutí s démonem přidává do organizace různorodých lovců, kteří ještě roztodivnější démony loví. Na rozdíl od těchto akčních krváků však Mob vítězí na jednom velmi důležitém bitevním poli - tam, kde jiná díla postrádají patřičnou hloubku postav, Mob zvládá vykreslovat zároveň s fascinující animací akce také složité postavy, jejich problémy, komplexy, kladné i záporné stránky. Nepřekvapí tedy, že i "vedlejší" hlavní postava, Reigen, mnohdy zastíní svými linkami samotného Moba, jehož lze upřímně považovat za jednoho z nejvíce sympatie vzbuzujících protagonistů akčních komedií. Svoji komediální stránku si seriál ovšem plně uvědomuje také, a projevuje se to zejména ve velmi výrazné animační stylizaci, díky které většina postav vypadá značně karikaturně. Komičnost však ale i lehce škodí, především ve druhé polovině poslední série, jež působí podivně nevyváženě a konflikty působí vykonstruovaně. Dalším problémem jsou antagonisté, kteří po relativně krátké době přestanou vzbuzovat strach a pocit kompetence. Nic z toho ale není důvodem, proč zavrhnout Mob Psycho 100 jako celek. ()

kirmakX6on

zatím tu všichni srovnávají s One Punch Menem ..mě toto anime dle popisů tak odrazuje, že i přes neustálé doporučování jsem je neviděl, takže já srovnávat nemůžu :-) Grafická podoba byl pro mě trochu šok... poněkud nepříjemný ..stejně jako hlavní hrdina, který dvakrát sympatický není. Nicméně ze zkušenosti vím, že tyto první dojmy jsou povrchní a po dvou třech dílech si zvyknu celkem na jakýkoliv druch kresby a k hrdinům vztah získám - to se potvrdilo i zde. Anime lze rozdělit do dvou částí ..do dílů 1-7, které jsou nic moc a do dílů 8-12, v kterých anime konečně dostane šťávu, stane napínavé a vlastně lepší po všech stránkách od vtipů přes boje po myšlenky. Ta první polovina mi ale přišla jak příběh bez pointy, o nezajímavém a ne moc bystrém (nicméně hodném) školákovi, co touží být oblíbený ...a občas zvedne ruku, aby vymítil nějakého strašidelného ducha. Bitky typu "k děcku přijde spratek a porvou se". Vše, co se tam stane je jakoby bez významu, protože všechny postavy působí děsně nedůležitě a problémy nejen, že se netýkají světa či státu, ale ani regionu či města, dokonce ani ne školy... problémy jsou zcela situační - na jednom místě v jedné chvíli vznikne nevýznamný problém, ten je vyřešen a tím to vše končí - bez dopadu na cokoliv dalšího. V osmém dílu ..se tato malost a nevýznamnost změní a konečně děj dostane nějaký smysluplný rámec (byť ne dvakrát originální ..organizace, která chce ovládnout svět? ach jo... Na druhé straně nenápaditost tohoto rámce až tak nevadí, protože zábava spíš závisí na podrobnostech ..a ty jsou o mnoho nápaditější). No kdyby anime mělo třeba 50 dílů ..tak by těch prvních 7 dílů byl důstojnej úvod. Pokud ale tvoří úvod víc než polovinu celého anime... celkové hodnocení to bohužel musí odrážet ..proto jen tři hvězdičky, přestože druhá půlka je s přehledem na čtyři. Na druhou sérii, pokud bude, se ale určitě podívám - pokud bude mít úroveň druhé poloviny, bude to skvělé. 65% ()

Herr_Karotte

Sice to neni uplne slouzenych 5*, ale stejne se k tomuto hodnoceni priklanim, jelikoz jit na trh s takovouhle blbosti potrebuje opravdu koule - a treba zrovna na brade :D No, na zacatku mi to prislo jako totalne ulitle anime s velmi, velmi zvlastni animaci, ktera se mi zprvu moc nelibila. Jenze pak to zacalo mit i nejakej dej, vtip a akci, coz nakonec vyustilo ve velice originalni anime pocin, ktery si rozhodne zaslouzi vasi pozornost. Z meho hlediska hodnotim zejmena diky velke originalite 5*. ()

Mancunian

Tak máme konec Moba. Mohli jsme sledovat střídání lepších a slabších epizod, ale v konečném důsledku ty lepší epizody byly opravdu skvělé. Bylo krásné sledovat vývoj nejen hlavního hrdiny, ale i lidí kolem něj. ()