Sabotáž

(festivalový názov)
  • Česko Sabotáž (viac)

Špionážny thriller o žene, ktorá vo svojom láskavom manželovi, manažérovi kina (Oscar Homolka), odhalí nebezpečného kriminálnika, chystajúceho bombovú sabotáž v londýnskom metre. V USA bol v dobe svojej premiéry film uvedený pod názvom THE WOMAN ALONE. (POMO)

Wacoslav1

Ze začátku jsem se do toho filmu nemohl vůbec dostat. Přišlo mi to i přes krátkou stopáž dost rozvláčné a dějově zbytečně zamotané. Jeden z těch slabších Hitchů. Až závěrečná dvacetiminutovka měla docela drajv a vytáhla to nakonec na slabší 3* Ps : Jo a za ten spoileroidní obsah, by tu měli někoho nakopat a ne to tady ještě prezentovat i když, že by mě to tady překvapovalo, to se říct nedá.50% ()

Anderton

Namiesto komentáru informácia zo zákulisia: Hitchcock ľutoval poňatie kľúčovej scény filmu, pretože mal s obecenstvom akési nepísané pravidlo, že neublíži nikomu, ku komu cez film prejavoval sympatie. Na druhej strane tento aj na dnešnú dobu prekvapivý moment robí zo Sabotage dodnes zaujímavý film aj v rámci bohatej Hitchovej tvorby. Ja mám rovnako rád aj tie jeho nie až tak populárne a známe kúsky, vrátane Sabotáže. ()

pepo

Dosť sklamanie. Hitchcock na pol plynu. Málo hravé, v prvej polovici málo napínavé, v druhej až príliš skratkovité a všetky postavy na čele s asi najneschopnejším agentom v histórii Scotland Yardu nezaujímavé. Má to samozrejme pár výborných scén a jeden megaprekvapivý moment ale aj tak jeden z 3 najslabších Hitchovich filmov čo som videl. 7/10 hlavne za scénu s prenosom bomby, ktorá robí česť menu svojho režiséra. ()

Vančura

Podobně jako třeba v případě pozdějšího Hitchcockova snímku Jamaica Inn se Sabotáž připravila o značnou část napětí tím, že hlavní záporák je známý od začátku, přesto je ten příběh celkem poutavý, a někdy od 45. minuty, kdy dostane malý Stevie - nic netušíc - za úkol dopravit na Piccadilly Circus časovanou bombu, to nečekaně napínavé být začne - ke konci už jsem skoro nedýchal, jak jsem netrpělivě čekal, jak to celé dopadne, a po této stránce musím říct, že mě to rozuzlení docela šokovalo, protože jsem to fakt nečekal (asi pod vlivem současné mainstreamové produkce, kde by něco takového bylo v podstatě tabu). Spolu s tím, že film téměř nijak neobjasňuje motiv sabotážních útoků, se to u mě podepsalo na tom, že jsem z toho byl nakonec spíš lehce rozladěný, přesto si myslím, že ta conradovská látka není špatná, a když člověk nebere poznamenanost dobou jako chybu, ale vlastnost, může mu ten film něco dát i v roce 2022. ()

classic

Ranný ešte britský Hitchcock,ktorý sa pomaličky rozbieha bez povestných maličkých úlohách,ktoré prídu neskôr,a tak rozohráva príbeh z predvojnového Londýna,ktorý sa ocitá v de-facto smiechu,lebo sabotéri spôsobili výpadok prúdu večer,taký blackout,ale všetci majú z toho neuveriteľnú PASIU,títo sú teraz na smiech,tak sa chcú pomstiť a prísť s niečím väčším,napríklad výbuch v metre,čo malý brat hlavnej hrdinky,ktorá pracuje v kine nestihne,nevedomky má doniesť bombu do metra,nestíha to,z čoho exploduje autobus,v ktorom sa chce dopraviť na miesto.Zahynie tak ako všetci ostatní v buse. Tento malý chalan nie je terorista,vezmite si,že skutočnú pasiu majú skutoční teroristi,ktorí sa do cela inšpirujú? Teroristické útoky v Londýne v roku 2005? Vlastne filmári im všetkým pekne nahrávajú... Krátky film,ktorý nie je od veci vidieť,Homolka podáva dobrý výkon,nenudíte sa,ale niečo mi na tom vadilo... Dve scény sú mimoriadne: spomínaná cesta busom a finále,ktoré sa bude odvíjať úplne inak ako sa tesne predtým zdá... ()

• Sabotáž se vůbec nenatáčela v exteriérech. Město, které je na začátku filmu, bylo postaveno na poli blízko Harrow, aby tak bylo možné vyvarovat se nástrahám a překázkám, které by působilo natáčení v londýnských ulicích. [Zdroj: Vždyt je to jen film] (Pavlínka9)
  • Záběr, ve kterém nechce revizor malého chlapce pustit do tramvaje s filmovým pásem, byl použit ve filmu Hanební pancharti (2009). (For Fun)
  • Do role Verloca byl původně obsazen Robert Donat, který ale dostal těšně před začátekme natáčení těžké astma, což znemožnilo jeho účast. [Zdroj: Vždyt je to jen film] (Pavlínka9)