Kyselý dech

(amatérsky film)
  • USA Sour Breath

Sestry Červeňákovy se s nadšením pouštějí do natáčení nového hororu Kyselý Dech, což se záhy stává jejich nejhorší noční můrou. Samy se ocitají v hnisajícím světě doktora Ericha Karpiho, jehož zničená mysl touží přeměnit vše lidské v naprosté zlo. Dostává ovšem protivníka v podobě starší sestry, kterou žene msta. Vítejte zpět v dobách videopůjčoven, rychlodabingů, školních gangů a stylové módy a nechte se unášet atmosférou temných lokací, sečných zbraní, bizarních postav a poctivých ručních efektů. (Horrorwatch)

topi

Asi nejvyzrálejší a nejnamakanější Lukášův film. Je vidět, že Luke se film od filmu zlepšuje, ať už s kamerou nebo maskérskou prací. Příběh je hozenej do časů rychlodabingové éry, která zejména od počátku 90. let u nás v Československu kralovala (a o to zde nejvíce jde) a je velká škoda, že není delší, protože je tam na sobě navrstveno tolik příběhů a zápletek, které by se daly krásně rozvinout a bohatě by vyšly na celovečerní film. Na druhou stranu ale chápu, že k tomu by byly potřeba hlavně finance a ty u amatérského filmu rozhodně netečou proudem a ždímat se nedají. Pro fanoušky béčkových hororů ovlivněné italskou školou povinnost!!! ()

pornogrind

Další z řady filmů u kterých mnou jímá nostalgie. Kde jsou ty časy kdy jsem i já dělal " nájezdy " na regály videopůjčoven a vybíral kterej horor to vyhraje tentokrát. Teď už k filmu. Oproti tomu co Bulava točil v začátcích je to neskutečnej pokrok v před. Stále je co zlepšovat, ale na český amatérský poměry předvádí Bulava v posledních kouscích kus pořádné práce a taky je z toho cítit nadšení. Na můj vkus se ale tenhle film bral až moc vážně ( což u Bulavy není zvykem).I přesto volím slabší 4 hvězdy. Jen tak dál. ()

Bloody13

Pokud milujete italskou gore školu mistrů Fulciho a Argenta a respektujete jí i se všemi neduhy, kterými tak často trpěla (toporní herci, absence příběhu, často bizarní konce), tak Kyselý dech je přímo pro vás. Ten má sice blíže k trashům, ale je vytvořen s ohromnou láskou nejen ke klasickým hororům, ale i k videoboomu datujícího počátek 90. let. Takže tu máme jak té době poplatnou módu (třeba hlavní hrdinka je celá Vasquezová z Vetřelců), videopůjčovnu s kupou VHS-ek (tady jsem si zmáčknul "pauzu" a kochal se všemi těmi horory a HK akčňáky) a v neposlední řadě i rychlodabingu, který tu má v závěru hodně důležitou roli. Gore sice spíš pobaví než zhnusí, ale oproti tomu kameraman si s těmi nájezdy a výškovými pohledy dal hodně záležet, takže to místy působí až nečekaně profi. Pro fandy Lukášovy tvorby je tohle rozhodně povinnost, bez debat se totiž jedná o jeho dosavadně nejlepší projekt. Jenom škoda, že je to tak krátký. ()

SOLOM.

Samotný námět i uvolněný trailer nevypadali vůbec špatně, což samozřejmě bylo prvotním impulzem k tomu, abych jim dal i tentokrát zelenou. Přestože mám několik výhrad k samotnému scénáři, ale k tomu se dostaneme později. V úvodu se mě na krátký okamžik zmocnila nostalgie a vzpomínky na staré dobré časy, kdy i já byl častým návštěvníkem videopůjčoven. To samé platí i o rychlodabingu. Tvůrci se snažili situovat děj do 90. let a já jim plně věřím, že si natáčení vyloženě užili. Užili si však i samotní diváci? Já myslím, že příznivci nízko-rozpočtových snímků a poctivých ručních efektů ano. Milovníci novodobých digitálních orgií (mnohdy spíše blafů), silikonových polonahých krásek, hollywoodských metrosexuálů či snad přemrštěných akčních scén však můžou tvrdě narazit. Předností Kyselého dechu je hlavně jeho vizuální stránka, kvalitní střih, dobrá kamera, vhodně zvolený hudební doprovod a slušné gore. Právě tato konstelace docela slušně vyvážila slabiny, na které se tu dá rovněž narazit. Samozřejmě nesmím opomenout ani místní regionální akcent, který mi nejednou vykouzlil úsměv na tváři. Asi největší výhrady bych měl k některým hereckým výkonům. Chápu, jde většinou o amatéry, kteří mají prachmizerné zkušenosti s prací před kamerou a zúčastnili se projektu jen pro osobní potěšení a nadšení z dané věci. Ovšem nevím jestli „kopie“ Vasquezové byla tou nejlepší volbou pro to, aby se z ní stala tahounka celého snímku. Co se samotného scénáře týče, tak některé dialogy chtělo ještě více vypiloval a rozhodně zapracovat na komplexnosti celé zápletky. Některé scény mi přišly jen tak ledabyle nahodilé...Závěrečná cesta odplaty se už nesla v dosti příjemném duchu a já si tak odnáším docela dobré pocity. Lukáš Bulava tak opět ukázal, že točit rozhodně umí a ani za tento kousek se určitě ve finále stydět nemusí. Nakonec dokázal mazácky udržet rovnováhu pozitivních i negativních prvků a já určitě zklamán nebyl. 70% ()

eraserhead666

Po technické stránce (kamera, střih, triky, masky, hudba) nejlepší Horrorwatch film. Jsem rád, že i zde platí, že pokrok nezastavíš. Obsahově v podstatě jedna velká pocta mixující všechny správné propriety - od gore, hnusu, přes sprchovou scénu a nahá prsa až po nezbytného Indiána (on je to sice úplně nromální běloch, ale být tohle US film, tak je to Indián). Filmu jde konečně pořádně rozumět, i když zrovna zvuková postprodukce je věc, na které je ještě třeba pracovat. Ale oni se to naučí. Příběhově je to trošku slabší, ale zcela v rámci stopáže. Jsem zklamaný? Ano, protože ve filmu nehraje Barbora Kosiecová a to u mě hraničí doslova až s troufalostí! Ale jinak hodně zajímavá, svým způsobem zábavná a dobře zvládnutá nostalgická jízda. ()

• Ve scéně, kde se Simča vrací pro zapomenutou beta kazetu, je vidět, že Betamax rekordér je zavřený, ale když k němu Simča přijde a bere kazetu, je otevřený. (DJ Lonely)