Koruna - Série 5

(séria)
Veľká Británia, 2022, 8 h 48 min (Minutáž: 48–58 min)

Tvorcovia:

Peter Morgan

Scenár:

Peter Morgan

Hudba:

Martin Phipps

Imelda Staunton, Jonathan Pryce, Lesley Manville, Elizabeth Debicki, Dominic West, Khalid Abdalla, Emma Laird Craig, Claudia Harrison, Andrew Havill (viac)

Diana s Charlesem rozpoutají mediální válku a veřejná debata o smyslu monarchie je v plném proudu. Vítejte v 90. letech, kdy Alžběta II. řešila svůj největší problém. (Netflix)

HAL

Nepřekvapivě se tato série točí hlavně kolem tehdejších rozvodů v Královské rodině - což je zároveň její síla, zároveň i její prokletí. Téma nepochybně zajímavé, v ultrakonzervativním prostředí takovéto bezprecedentní novinky dobře ilustrují jeho rigidnost a rozchod privilegované vrstvy s realitou, ale i tak je to dost monotematické na deset hodin seriálu. Ne nudné, kvalitní scénáře a vynikající herectví všech zúčastněných to bez problémů zachraňují, ale ne tak dynamické jako předchozí série. Nejvíc tak mezi všem díly vyniká ten který se odehrává úplně mimo dosavadní hlavní postavy - díl který se výhradně soustředí na perfektně zpracovaný "rags to riches" příběh rodiny Al Fayedů. Bohužel ale za celý zbytek série se pak posune už jen minimálně a jeho vyvrcholení, vztah Dodiho s Dianou a jejich smrt, si nechávají až na příští sérii, což zanechá trochu pachuť zbytečně natahované kaše. ()

Eleanor05

Jednoznačně nejslabší ze všech sérií The Crown. Sezóna, kde je pár heců vybráno opravdu nevhodně -  Jonathan Pryce (působí příliš staře), Elizabeth Debicki (je až moc vysoká), Bertie Carvel (nevypadá v ničem jako Tony Blair) a téměř nic se v ní neděje. Peter Morgan už rezignoval i na líčení dobové politiky, s premiérem Johnem Majorem se zde prakticky nesetkáme, netušíme, co se v době raných devadesátek v Británii dělo. Jediné téma, které se v páté sérii The Crown neustále opakuje, jsou novináři a zveřejněné telefonáty, nebo novináři a rozhovory s Dianou. A taky nespokojenost s monarchií. Vše je podáno mimořádně fádně, ty tam jsou strhující dialogové přestřelky, velkolepé, vypointované scény a výborná hudba, na něž jsme si v uplynulých sezónách zvykli. Zbyl jen nudný hraný dokument o vztazích mezi členy královské rodiny, který již téměř vůbec nepojednává o královně Alžbětě. Slabé 2*. ()

Kaka

Dosud nejslabší série to zřejmě je, ale určitě nijak extra nezaostává za těmi předešlými. Technicky je to pořád ta vymazlená, vypiplaná jízda na kterou jsme zvyklí. Rovněž castingově mi přerod nepřišel tak dramatický, jako z dvojky na trojku. Největší slabinou pak zřejmě budou témata, která se v devadesátkách řešila a která Koruna opět velmi precizně rekonstruuje. A bohužel to jsou témata kolem vztahů královské rodiny, milostných aférek a podobných dalších skandálů, která po čase působí repetitivně a dost únavně. Na to jak variabilně se to ovšem dalo uchopit a jaká soap opera z toho mohla být pod jakkoliv méně pevnou režijní taktovkou myslím, že tvůrci pětky z toho vyšli s čistým štítem a docela classy. ()

BarryLyndon

Bezprecedentní kvalita, která je až děsivá. Předkládá to tak kvalitně i banální témata viz. hned první díl. Tohle kdyby mi někdo řekl papírově, tak se poseru smíchy... Od tvůrců by mne takto bavilo asi všechno, viz. Al Fayedi s neznámými herci. Mimochodem pan Mohammed měl skvělé vystoupení u Aliho G před 20 lety   https://youtu.be/9bYjGHRX9dE Není to 10/10 protože mám drobné výhrady k některým hercům. Jen devítku dávám kvůli Charlesovi, Královně a bohužel i Dianě, na kterou jsem se velmi těšil. Čekal jsem od všech 3 víc, Charles se snažil, ale prostě to nebyl on, hlavně byla úplně jiná postava oproti předchozí, což nevím jestli je OK....Z Diany udělali husičku se zasněnými pohledy, mám pocit, že ji adaptovali podle slavných fotek a záběrů a u toho zůstalo. Na chvilku tam byla Natascha McElhone, která by v tom teda byla o dost lepší před lety a to mám Debicki rád. Trochu škoda, ale jenom malá.  Oproti tomu teda epicky vládnul Filip, to je herecky vděčná postava. ()

theSaint

Poslední série hrozivý sešup dolů. Velmi špatně zvolený casting (až na Camillu, Andrewa a starýho Fayeda). Obzvlášť princ Filip se nepovedl- mimo ve všem. Královna také žádná výhra, ale člověk si na ní přece jen zvykne. West se sice v roli Charlese snaží a po herecké stránce je nejvýš mezi všemi- jeho mimika, reč těla, chůze.. nastudoval si to poctivě, ale prostě to není typ ušlápnutých mužů a fyzicky je od Charlese tak daleko jak jen může. Debicki se pro změnu Dianě podobá, ale přehrává a vystačí si s pouhým jedním výrazem ala Diana. Neskutečně nezáživné. Jakoby se 5. série stala spíše bulvární senzací. A tak se nejlepším dílem celé série stává, ironicky, díl o Dodiho otci, kompletně bez královské rodiny. ()