Koruna - Série 1

(séria)
Veľká Británia / USA, 2016, 9 h 43 min (Minutáž: 55–61 min)

Tvorcovia:

Peter Morgan

Scenár:

Peter Morgan

Claire Foy, Matt Smith, Vanessa Kirby, Eileen Atkins, Jeremy Northam, Victoria Hamilton, Ben Miles, Greg Wise, Jared Harris, Simon Chandler, Nigel Cooke (viac)

Mladá Alžběta se stává královnou a musí řešit zásadní politická témata i osobní záležitosti, které ale často stojí v nečekaném protikladu. (Netflix)

Chrustyn

Přiznávám se, že minulost, přítomnost i budoucnost britské královské rodiny, mě nezajímá, přesto jsem ale byl na Korunu zvědavý. Bohužel se ukázalo, že tato série opravdu nebude mým šálkem anglického čaje. Herecky bezchybné, výpravou a kostymi skvostné a vlastně i výborně napsané, ale nechávalo mě to chladným a zásadní okamžiky se vyskytly 5 minut před koncem každého dílu. Zkusím ještě 2. sérii, ale nevypadá to, že se seriálem strávím více času. ()

joker.george

První epizodu mi trvalo, než jsem seriálu správně porozuměl a zorientoval se v něm. Místy mi to připomínalo dokument, a to konkrétně vypiplanými kostýmy a kulisami, výpravou, které jsem si všímal, herci, z nichž někteří pro mě budou neodlučitelní od postav, které ztvárnily, a možná i kamerou. Druhá věc bude historická autenticita, která byla upravená pro účely vyprávění. Ale ani toto není problém, protože dílům se ustavičně dařilo mě do příběhu vtáhnout. Navíc nebyly vyplněny vatou, protože si v průřezu několika let mohly vybírat nosná témata nebo jim pomáhaly se jimi stát. (Netflix) ()

Kulda24

Čekal jsem House of cards, akorát z minulého století. Bohužel jsem si dostatečně dopředu nezjistil, že to tak rozhodně nebude. Místo těžké politiky, jsem se dočkal rádoby pohádky o královně Alžbětě. Technická stránka seriálu je dobrá a je tu znát velká práce s výpravností. Bohužel po příběhové rovině je to tak nudné. Snad poprvé jsem měl u serálu problém dokoukat celou řadu. Ty hodinové díly mě ubíjeli. Pořád se to jen táhlo a jak říkám, tam se žádné techtle mechtle neděly prostě nic. Jsem zvyklý na dialogové seriály, ale potřebuji v těch rozhovorech cítit dynamiku a vášeň, ta tady tomu chyběla. Když nad tím zpětně přemýšlím, tak pocity vyhrají nad technickou stránkou a první série ode mě dostane 3,5*/5*. Druhou sérii rozkoukám až vyprchá trpkost z té první. 70% ()

VanTom

Produkčně a řemeslně naprosto dokonale ošetřený seriál strhujícím způsobem představuje mladou královnu Alžbětu (zamilováníhodná Claire Foy) a její první kroky jako svrchované panovnice britského impéria. Velice se mi líbilo, že se jednotlivé epizody věnují víceméně uceleným záležitostem, ať už vladařským či soukromým. A je úplně jedno, že u obou nikdy nedohledáme, nakolik doopravdy odpovídají realitě ukryté za zdmi Buckinghamského paláce. ()

vyfuk

No... klasický Netflix. Když se nad tím tak pozastavím, tak s láskou vzpomínám, kdy od Netflixu byl jediný známý seriál House od Cards a celá ta stanice byla silně v plenkách. A dneska nám tato stanice přináší nový seriál skoro každý týden. No a všechny jsou skoro v podstatě stejné. Nebo tedy... mají podobné rysy. Jsou dobře zpracované, oblíbené, jsou kvalitní a neuvěřitelně zdlouhavé. Jsem zvyklí na seriály, které mají pětačtyřicet minut cca a je v nich plný entrtejment. Netflix vytrváří seriály, které se nestydí mít minutáž skoro hodinovou a někdy si myslíte, že vás tvůrci chtějí až umlčet k smrti. The Crown je někdy podobný případ. A třebas to samé i seriál velice podobný a to Narcos. Za poslední čtyři roky, co sleduji Netflix jsem zažil snad pouze tři seriály, na které se vždy rád podívám, když jde o nové díly. Ale je snad pouze jeden nebo dva, u kterých se těším plně na nové díly. Ale to sem asi bohužel nepatří. Seriál popisuje některé věci velice dobře. A bývá vyprávěný dobře, ale není to něco, co bych nějak vyhledával. Není to něco, co vás drží na nepustí. To teda sakra ne. ()

• Letoun, na kterém se učí Filip (Matt Smith) létat, je De Havilland DH.82 Tiger Moth, který se v této verzi vyráběl pro účely výcviku. Moth se v různých verzích vyráběl v letech 1932-44. (Necrotongue)