Koruna

• Veľká Británia The Crown
Veľká Británia, (2016–2023), 55 h (Minutáž: 39–72 min)

Tvorcovia:

Peter Morgan

Claire Foy, Olivia Colman, Imelda Staunton, Matt Smith, Tobias Menzies, Jonathan Pryce, Vanessa Kirby, Helena Bonham Carter, Lesley Manville, Josh O'Connor (viac)

Seriál sleduje politické soupeření a osobní životy za vlády královny Alžběty II. a události, které určovaly dějiny druhé poloviny 20. století. (Netflix)

Recenzie používateľa Skrivan k tomuto seriálu (13)

Série 5 (2022) (S05)

Pátá série má poněkud těžké postavení v tom, že si jí představované události už pamatuje širší publikum. Dalo se asi čekat, že jejím středobodem budou zejména osudy Diany a Charlese, přesto mě mrzí, že je tu královna často odsunuta na druhou kolej (přestože dosud se seriál točil především kolem ní). Líbí se mi ale, že zobrazované události tu nejsou podávány jednostranně. Ocenění rozhodně zaslouží představitelky hlavních ženských rolí (královna, Diana, Camilla) a představitel premiéra Majora, kteří všichni podali naprosto přesvědčivé výkony a i masky byly dokonalé, na druhou stranu třeba na Charlese v podání Dominica Westa se mi za celou dobu nepodařilo zvyknout a oproti předchozím sériím tady bylo podle mě víc postav, které byly obsazeny typově úplně mimo. ()

Syndrom královny Viktorie (2022) (S05E01)

S pátou sérií se nám opět mění obsazení, a tak se tu seznamujeme se starými postavami v novém kabátě. Naprosto mě uchvátily a okouzlily Imelda a Elizabeth coby Alžběta a Diana. Jejich výkony jsou přesvědčivé a zcela uvěřitelné. Zajímavé v této epizodě byly i dvě dějové linky, které se obě odehrávají na vodě, i když každá v jiném koutu světa. Celkově vzato první epizoda pomalu rozjíždí rodinná i politická témata ohledně královské rodiny a perfektně vzbuzuje očekávání toho, co přijde a jak to zde bude pojato. ()

Systém (2022) (S05E02)

Hlavní dějová linka této epizody se točí kolem vzniku knihy o Dianě a já zůstávám uchvácen Elizabetiným výkonem. Člověk jako by opravdu sledoval a poslouchal Dianu, emoce jsou naprosto uvěřitelné a člověka se opravdu dotknou. Druhá dějová linka s princem Philipem zas tak zajímavá není, ale ta první ji naprosto převyšuje a zastiňuje. Z páté série jsem zatím nadšený. ()

Mou Mou (2022) (S05E03)

Epizoda se točí především kolem Dodiho otce. A byť vím, že Dodi bude pro další dění ještě důležitý, moc mě to nebralo. V předchozích sériích byla centrem všeho královna, a teď máme být zjevně rádi, když se v epizodě aspoň mihne. ()

Annus horribilis (2022) (S05E04)

Jo, tak tohle bylo konečně podle mého gusta! Po předchozí nudné epizodě jsem měl zase pocit, že sleduju starou dobrou Korunu. Příběhově bohaté, emočně nabité. Vzpomínková pasáž s Vanessou Kirby potěšila. ()

Přípravy na budoucnost (2022) (S05E05)

V centru této epizody stojí Charles. Zpočátku je to hodně o jeho vztahu s Camillou a manželství s Dianou, nakonec to ale není jen o tomto - a je to dobře. Dozvídáme se tak spoustu informací o něm jako takovém, o jeho názorech a postojích. A mimo jiné se tu objeví i slavné revenge dress :D ()

Ipaťjevův dům (2022) (S05E06)

Začátek je pěkně dramatický. V další části se to jaksi zlomilo, že jsem si říkal, že to tentokrát na pět hvězd nebude, ale ve výsledku jde o epizodu opravdu emocionální a dojemnou, která člověka nenechá lhostejným, takže jsem nemohl jinak. ()

Na území nikoho (2022) (S05E07)

Po epizodě o Charlesovi tu máme epizodu věnovanou Dianě. Výborně se tu pracuje s jejími pocity, myšlenkami i paranoiami, vše působí naprosto přirozeně a uvěřitelně a divák se do postav dokáže skvěle vcítit. ()

Střelný prach (2022) (S05E08)

Dianin slavný rozhovor je tady. A je neuvěřitelné, jaké napětí se kolem toho tvůrcům podařilo vybudovat. A i přesto je tu toto kontroverzní téma pojato s úctou a citlivostí. ()

Pár č. 31 (2022) (S05E09)

Charles s Dianou se rozvádějí a Koruna opět ukazuje, že dokáže bravurně vyprávět příběhy velké i komorní. Naprosto perfektně jsou zde zobrazeny pocity všech zúčastněných postav, tedy nejen Charlese a Diany, ale i královny, premiéra a Camilly. ()

Vyřazené z provozu (2022) (S05E10)

Jako poslední díl série poněkud slabší. Nic moc se tu neuzavřelo, máme tu ale vybudované velice slušné základy pro pokračování v šesté sérii. ()

Ruritánie (2023) (S06E06)

Konečně je konec bulváru a melodramatům. Místo toho opět přichází do hry královna (která tu už tak dlouho hrála druhé housle!) a její rozhovory (a neshody) s premiérem. Už jsem na to za tu dobu zvládl zapomenout, ale právě tohle jsem měl na Koruně rád a tímhle vynikala. ()

Alma mater (2023) (S06E07)

Tak nic, bulvár a milostná dramata jsou zpět. 🙈 A taky nuda. ()

Obsazení Fantastické čtyřky potvrzeno

03.11.2023

Netflix chystá americkou Korunu

Netflix chystá americkou Korunu

14.10.2023

Streamovací gigant Netflix dobře ví, jaké seriály patří mezi jeho nejzajímavější. Stejně tak si jsou hlavouni z programového oddělení vědomi, že nic nejde natahovat věčně, většinou navíc nechávají… (viac)

Poslední řada Koruny má datum premiéry

Poslední řada Koruny má datum premiéry