Risk

(festivalový názov)

Snímek Risk vznikal šest let, které režisérka strávila v bezprostřední blízkosti Juliana Assange v jeho azylu na ekvádorské ambasádě. Poitrasová uváděla film na festivalu v Cannes, ale později snímek přestříhala a z pozitivního portrétu udělala film, který na Assange vrhá ambivalentnější světlo. (MFDF Ji.hlava)

M1k9

Uvědomil jsem si, že svět potřebuje skvělé a odvážné dokumentaristy jako Laura. Mnoho lidí v tomto dokumentu riskuje mnoho pro dobrou věc, minimálně jsou o tom přesvědčeni. Dokumentaristka svým originálním způsobem ukazuje rub i líc. Ne všechno je jednoznačné. Možná v některých věcech udělali chybu. Naopak některé akce mají možná větší smysl a vliv na svět než se může na první pohled zdát. Strašně mě mrzí jak málo lidí má zájem o dokumenty, kde se řeší dosti nepříjemné záležitosti. Záležitosti, které si zaslouží minimálně společenskou debatu. Ukazuje to směr, kterým se společnost ubírá. Působí to na mě depresivněji než samotný dokument. /// Potom vyvstává otázka, má to smysl řešit? Za koho má smysl bojovat? /// Naštěstí pár jedinců se pořád najde. Tím, že jich je tak málo, dostanou automaticky status legendy. /// Samotný dokument nebyl nikterak výjimečný, ale téma je natolik důležité a nebezpečné, že si tak či tak zaslouží vysoké hodnocení. 8.5/10 ()

Matty

Podobně jako Citizenfour, také Risk je natočený jako paranoidní thriller odehrávající se v atmosféře stoupající nedůvěry. Nebezpečí zde přitom nepřichází jen zvenčí. Věřit nelze ani lidem z nejbližšího okolí. Jak se nám režisérka svěřuje v dodatečně nahraném mimoobrazovém komentáři (původní sestřih vyzníval vůči Assangeovi méně kriticky), dobrý pocit nemá ani z hlavního objektu svého zájmu – sexuálního predátora, který vypuštěnými informacemi možná přispěl k vítězství Donalda Trumpa v prezidentských volbách. Assange je rozhodně méně čitelnou figurou než Snowden, což se odráží také ve struktuře dokumentu, který je méně soustředěný (a napínavý) než Citizenfour, prostoupený režisérčinými pochybami. Assange se stylizuje do role Jasona Bournea (bizarní scéna jízdy na motorce), jehož hlavní zbraní jsou informace a který k obraně používá namísto úderů sebestředné filozofické monology. Skoro se zdá, že si užívá, že je sledován. Může se díky tomu prezentovat jako osoba natolik vlivná, že je pod její úroveň řešit s médii svůj osobní život (rozhovor s opilou Lady Gaga, znuděně poslouchající, kdo všechno mu jde po krku). Jsou ale globální záležitosti důvodem, proč ignorovat lokální problémy? Lze věřit člověku, který volá po maximální transparentnosti, ale ohledně vlastních činů mlží? Nemyslím si. Kromě toho, že předkládá portrét jedné silně rozporuplné osobnosti, dokládá Risk ve druhém plánu, proč je pro ženy tak obtížné prosadit se v oblasti IT, kde hlavní slovo patří mužům s příliš velkým egem typu Assange nebo Appelbauma, kteří občas vypustí nevhodnou sexistickou poznámku (na což přítomné ženy reagují rozpačitými pohledy) a neštítí se zneužívat své moci. Přijde mi příznačné, že film plný pochybnosti o tom, komu lze důvěřovat a kdo vlastně jedná správně, nenabízí žádnou definitivní odpověď a končí velkým otazníkem. Také z tohoto hlediska jde o výstižnou reflexi nepřehlednosti doby, ve které žijeme a pro kterou jsou emblematické osobnosti typu Juliana Assange. 75% ()

kaylin

Svoboda je něco, za co se bojovalo ve světových válkách, ale i po nich, a nejhorší na to, je, že se za ni bojuje pořád, protože je nám nebo některým z různých důvodů upírána. Julian Assange je toho důkazem. A vlastně celé WikiLeaks. Pořád nemám svobodu v tom, jaké informace získáváme nebo můžeme předávat. Je to skutečně dobře? A je dobře, aby trpěli lidé, kteří chtějí jen informovat? Dobrý, osobní dokument. ()