Lidé se mění, dechovka zůstává. Tajemství jedné poválečné tancovačky, které mělo být zapomenuto. Kultovní představení Divadla Vosto5 na Baráčnické rychtě v Praze. Dechovka je příběh jednoho malého městečka, kde se zdánlivě zastavil čas. Jedna hospoda, jedna událost a lidé, kteří by rádi zapomněli. Jenže ono to nejde. Oběti dostihly své vrahy, které ovšem nikdo nezná. Anebo se někdo najde?

Dechovka původně vznikla jako jednorázový projekt s omezeným množstvím uvedení – obrovský divácký zájem si však vyžádal další reprízy. V inscenaci o třech obrazech vystupují kromě členů divadla VOSTO5 také jejich spolupracovníci, herci i neherci z různých uskupení, tanečníci a muzikanti – mj. Jan Kalina ze skupiny Sto zvířat, který také k představení složil hudbu, nebo Monika Načeva. Dvacítka lidí několika generací promění Baráčnickou rychtu v autentické místo vesnických zábav i traumat. To vše pod režijním vedením Jiřího Havelky, který je spolu s Karlem F. Tománkem zároveň spoluautorem textu.

Námět inscenace vychází z historické události, kdy v obci Dobronín na Jihlavsku došlo v rámci živelného poválečného odsunu k brutálnímu zavraždění skupiny místních Němců.

Inscenace souboru VOSTO5 má tři základní části. Rok 1923, kdy se otvírá místní sokolovna a slavnostního aktu se účastní jak Češi, tak Němci, rok 1945 po osvobození, kdy se oslavy v sokolovně zvrhnou v divokou tancovačku, která končí smrtí místních Němců. Třetí část se odehrává nedávno, opět na tomtéž místě, na schůzi místního zastupitelstva, kde se mají obyvatelé vyjádřit k postavení památníku zavražděným spoluobčanům. Tato současná rovina také představení uvádí. (Česká televize)

hero_bk

Ze začátku naprostá pecka, ale ke konci už mě to moc nebavilo. Na druhou stranu to bylo tak originální a invenční, že objektivně nemůžu žádnou hvězdičku ubrat. ()

Kacer

Záznam jsem ještě neviděl, hru naživo ovšem ano. Jde o unikátní divadlo, které je natolik jedinečné, že lehce natažená třetí část vůbec nevadí. ()