Woody Allen: A Life in Film

(TV film)
všetky plagáty

Matty

Do hloubky přiměřeně jdoucí, nová fakta prezentující. Stále stejně vtipný i (sebe)kritický, přesto úplně obyčejný chlapík bez vysoké školy a s láskou k baseballu – Woody Allen. Díky jeho prozaickému vysvětlení konečně začínám lépe chápat Vzpomínky na hvězdný prach, domnělý klíč k jeho tvorbě, potažmo k jeho osobě. Renomovaný filmový kritik Richard Schickel se protentokrát stal šéfkuchařem a připravil pro nás, pro všechny milovníky dobře vyzrálého a snadno stravitelného (nikoliv suše) intelektuálského humoru, jednoduchý, nicméně velice chutný sendvič z interview, prokládaný trefnými ukázkami z filmů jednoho malého židovského mužíka. ()

Oskar

Systematický monitoring dosavadní Woodyho tvorby včetně jeho sarkastických komentářů. Uvolněný, příjemný pohled do světa komediálního génia. 80 % ()

viperblade

Dokument je to fajn, ale pár věcí mi vadilo: A) Nebyly představeny všechny filmy (ze začátku to vypadalo, že dokument pojede logicky rok po roku, ale po chvíli to začalo skákat a některé filmy zůstaly nedotčeny, což mě trochu zklamalo, např. bych rád věděl, jak se Woody zpětně dívá na svůj snímek Deconstructing Harry) což mě dostává k dalšímu bodu. B) Nic z Woodyho soukromí. Nechtěl jsem nějaké exkluzivní prohlášení o tom, co se děje ve Woodyho ložnici, ale přeci jen jsem se o něm nedozvěděl moc nových věcí a hlavně mi přišlo, že se dokument záměrně vyhýbá filmům, ve kterých hrála hlavní roli jeho bývalá láska a múza Mia Farrow (i když může to být jen můj pocit, o Diane se tam letmo zmínil jen párkrát, ale zmínil se o ní, kdežto o Mie ne) a to mě přivádí k poslednímu bodu. C) Přišlo mi, že i když dokument režíroval nějaký Richard Schickel, tak vše pod kontrolou měl právě Woody a proto si mohl mluvit o tom, o čem chtěl a já, jako divák, který by rád slyšel něco o něm a hlavně o jeho vztahu speciálně k Mie, jsem nedostal to, po čem jsem toužil. Krom těchto tří bodů jsem jinak s dokumentem (dá se říct) spokojený, příjemně jsem si u něj zavzpomínal na filmy, které jsem od Woodyho viděl, a potěšilo mě, že i sám Allen je ke svým filmům (údajně) velmi kritický. Zkrátka a dobře, na 70 % to vyjde, ale někdy bych chtěl vidět obsáhlejší dokument, který by mapoval celou Allenovu filmografii, krásně rok po roku a hlavně aby ho vedl někdo jiný a pokusil se z něj dostat něco víc o jeho osudových ženách (jak zpětně vnímá rozvod s Miou, proč už 20 let nenatočil nic s Diane a podobně…) Vím, že na internetu bych si to teoreticky mohl najít, ale chtěl bych vidět, jak to říká sám Woody a ne přečíst si nějaký pochybný článek či názor v nějaké diskuzi. ()

Exkvizitor

Dokument je celkem nenápaditě podaný (jde jenom o neustálé střídání Woodyho monologů - ovšem trefných a vtipných - s ukázkami z jeho filmů), ale kdo má Allena rád, bude mít rád i tento jeho portrét - kde se mimo jiné dozví, že Stardust skutečně nebyl film o něm, že i poté, co navštívil prakticky všechna hlavní města světa, Manhattan stále považuje za nejkrásnější místo ne Zemi. A že rodina a sledování baseballu jsou pro něj důležitější než filmy, ač bývá označován za workoholika. ()

vipburgr

Čekal jsem víc, ale i tak jsem vděčný za částečné rozkrytí pozadí a významu filmů. Mnohé vyslovené myšlenky jsou velmi inspirativní, neboť Woody vyjadřuje svůj názor jasně a pochopitelně. I když se s jeho názorem nemusíme vždy ztotožnit, můžeme s ním obratně pracovat a utvářet i svůj vlastní pohled na věc. "Success is the bottom like. Good intentions have no meaning." ()